Copy
Ak sa vám obsah mailu nezobrazuje správne, otvorte si ho v prehliadači.
TLAČOVÁ SPRÁVA
: EKOTURISTICKÁ KONFERENCIA - Udržateľnosť: budúcnosť cestovného ruchu
KOŠICE – 15. máj 2024: Nosnou myšlienkou odbornej konferencie Udržateľnosť: budúcnosť cestovného ruchu, ktorú v dňoch 15. a 16. mája 2024 organizuje v Košiciach krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus, je vytvorenie platformy pre stretnutie odborníkov a aktérov z prostredia cestovného ruchu a jemu pridružených oblastí na medzinárodnej úrovni. Konferencia sa venuje témam, ktoré sa v dnešnom cestovnom ruchu stávajú základným predpokladom úspešného rozvoja destinácií. 
Sú nimi predovšetkým udržateľnosť a ekoturistický prístup k budovaniu návštevníckej ponuky. Cieľom konferencie je aj upriamenie pozornosti na zabezpečenie rozvoja regiónov so zachovanou prírodou tak, aby táto zostala naďalej kvalitným primárnym zdrojom turizmu, a aby udržateľný prístup k jej využívaniu prispieval k zvyšovaniu kvality života miestnych komunít.

Cezhraničná dohoda
 
Zahájenie konferencie bolo sprevádzané podpísaním cezhraničnej dohody medzi slovenskými a maďarskými partnermi o spolupráci v rozvoji udržateľného cestovného ruchu v prírodných lokalitách turistických destinácií. V programe, ktorého základom sú odborné prednášky a panelové diskusie medzi odborníkmi a verejnosťou, vystúpi počas oboch dní viacero slovenských ako aj zahraničných odborníkov z oblasti ochrany prírody, ekológie, ornitológie či zoológie, a samozrejme i cestovného ruchu. Rovnako je konferencia priestorom na výmenu skúseností a príkladov dobrej praxe a zároveň vhodnou platformou na budovanie partnerstiev pre rozvoj konkrétnych prírodných lokalít ako turistických destinácií na oboch stranách hranice.
 
Konferencia bola podporená z prostriedkov Fondu malých projektov, ktorý je nástrojom programu Interreg VI - A Maďarsko – Slovensko, a nadväzuje na prvú odbornú konferenciu k téme ekoturizmu a udržateľného turizmu, zorganizovanú krajskou organizáciou Košice Región Turizmus v roku 2020.
 
Úvodnú tému o ceste k budúcim novým „zeleným destináciám“ predstavili v rámci prvého dňa konferencie odborníčky na cestovný ruch z Maďarska – Nagy Júlia a Adriány Csenge zo spoločnosti Innotime Hungary a udržateľnosti v praxi sa venovala vo svojej prednáške Anastasiia Shkarupa z organizácie Travindy Foundation. Na najlepšie príklady dobrej praxe priamo v prírodných destináciách poukázali počas panelovej diskusie k téme „birdwatchingu“ slovenskí ornitológovia Matej Repel a Ján Dobšovič, ku ktorým sa pridal ich maďarský kolega Molnár Antal, odborník na cestovný ruch a ochranu prírody. Prírodný turizmus na Slovensku populárno-vedeckou formou bližšie predstavil ekológ a zoológ Jerguš Tesák.

Celý program konferencie nájdete tu: → TU.
Fotografie z konferencie nájdete tu: → TU.
„Z pozície krajskej samosprávy vnímame potrebu „modernizácie“ rozvoja cestovného ruchu s ohľadom na jeho udržateľné formy už dlhodobo a aj k téme ekoturizmu sa snažíme pristupovať strategicky. Venujeme sa najmä rozvoju cykloturizmu a vodného turizmu, ktoré nám umožňujú nasmerovať návštevníkov do zaujímavých prírodných lokalít na území celého nášho kraja. Dôležitou je pre nás najmä otázka budovania cyklistickej infraštruktúry, ktorú dnes návštevníci prirodzene očakávajú, a to o to viac, že práve územie Košického kraja je charakteristické pestrou škálou terénov. Od náročnejších, vhodných na horskú cyklistiku, až po rekreačné, ktoré si užijú aj rodiny s deťmi, napríklad v prostredí tokajských vinohradov,“ uviedol Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.

Udržateľný turizmus


Aj druhý deň konferencie ponúkne odborné témy o zvyšovaní environmentálneho povedomia o životnom prostredí, prírode, udržateľnom turizme, rozvoji návštevníckych území a inováciách, a to prostredníctvom prednášky Ondřeja Špačka, českého odborníka na regionálny rozvoj a cestovný ruch, ako i následného panelu expertov, v ktorom sa stretnú Milan Olekšák z Národného parku Slovenský kras, Michal Skalka z Krkonošského národného parku a Szabó Lajos z Maďarskej Turistickej Asociácie.
 
Unikátny koncept umeleckej intervencie do turistickej lokality, ktorý do slovenského cestovného ruchu priniesla organizácia Košice Región Turizmus, predstavia panelisti v diskusii o landartových dielach vzišlých z projektu Umenie na mieste X. O svojich konkrétnych skúsenostiach touto špecifickou formou umenia v prírode budú hovoriť Michal Machciník, autor diela Kométa v Zádielskej doline, Balász Péter – pedagóg a sochár z univerzity v Egry a Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus.

 
Práve ona (Lenka Vargová Jurková) vníma zorganizovanie ekoturistickej konferencie ako ďalší míľnik na ceste k budovaniu „zelenej destinácie“ na území Košického kraja. Prírodný a udržateľný turizmus je významný fenomén, pretože sa podieľa na zachovávaní a udržiavaní prírodného a kultúrneho bohatstva pre budúce generácie návštevníkov. Pre nás, v Košickom kraji, má tento prístup taktiež značný spoločenský a edukačný rozmer. Verím, že v odbornej diskusii dospejú mnohí aktéri konferencie ku konkrétnym inšpiráciám a prinesú do našej destinácie ďalšie inovácie, ktorými podporia rozvoj turistickej ponuky v jej udržateľných podobách,“ vyjadrila svoje očakávania od konferencie výkonná riaditeľka.
Web
Facebook
Instagram
YouTube
Twitter
SoundCloud
LinkedIn
sa zaoberá destinačným manažmentom na území Košického kraja. Členmi krajskej organizácie cestovného ruchu sú Košický samosprávny kraj a oblastné organizácie cestovného ruchu Slovenský raj a Spiš, Zemplínska oblastná organizácia cestovného ruchu a Visit Košice.