Copy

Biuletyn Informacyjny URBACT
nr IV/2022

Facebook
Twitter
Website
Email
W numerze:
Jak URBACT pomaga marnować mniej żywności?  Jak rozwój Działań na Małą Skalę pozwala wspierać turystykę po pandemicznym kryzysie? Czy istnieje kurs online URBACT dotyczący uwzględnienia płci w zamówieniach publicznych? Jakie sesje online wybrać na Europejskim Tygodniu Regionów i Miast 2022? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w numerze Biuletynu nr IV/2022.

Sześć rozwiązań dla władz miasta, które pomogą nam marnować mniej żywności

Artykuł źródłowy: 
https://urbact.eu/six-solutions-city-authorities-help-us-all-waste-less-food

 

Każdego roku gospodarstwa domowe w UE wyrzucają miliony ton żywności. Co miasta mogą zrobić, aby wesprzeć walkę z marnotrawieniem żywności? 


Około 20% całej żywności produkowanej w UE jest marnowane, co prowadzi do rocznej emisji 186 milionów ton CO2, pisze w niedawnym artykule Antonio Zafra, główny ekspert sieci URBACT FOOD CORRIDORS, opierając się na danych Europejskiej Agencji Środowiska. Tak więc, biorąc pod uwagę, że ponad 50% odpadów żywnościowych pochodzi z gospodarstw domowych – średnio 47 milionów ton rocznie – jakie działania mogą podjąć władze lokalne, aby pomóc nam ograniczyć i zapobiegać marnotrawstwu? A w jaki sposób URBACT je wspiera? Ekspert programu URBACT, Marceline Bonneau, zbadała tę sprawę… 
 
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że co roku na całym świecie jedna trzecia całej żywności produkowanej do spożycia przez ludzi jest tracona lub marnowana. Odpowiada to 1,3 miliarda ton żywności marnowanej każdego roku na świecie, o łącznej wartości 750 miliardów dolarów – odpowiednik PKB Szwajcarii. Na poziomie europejskim stanowi to 89 mln ton żywności rocznie, co odpowiada około 179 kg na mieszkańca rocznie (w całym łańcuchu dostaw). 
Chociaż uzyskanie dokładnych danych jest niezwykle trudne, mamy pewne liczby. Na przykład w Regionie Stołecznym Brukseli (BE) szacuje się, że gospodarstwa domowe marnują średnio 15 kg żywności na osobę rocznie, co odpowiada trzem posiłkom dziennie dla 30 000 osób w ciągu całego roku. 
 

Dlaczego tak dużo marnujemy w domu? 


Powody marnowania żywności są silnie związane ze wszystkimi codziennymi czynnościami: zakupami, gotowaniem, jedzeniem, segregowaniem odpadów, ale także pracą, hobby i rozrywką czy poruszaniem się po mieście, co przedstawia poniższy obrazek: 
 
Czynności związane z marnowaniem żywności. Można je również wyjaśnić w następujący sposób:
 
1. Zależność od systemów produkcji i konsumpcji: 
  • Dostępne informacje (np. daty ważności, promocje…); 
  • Kultura żywieniowa (np. dostarczanie dużej ilości jedzenia gościom, zrozumienie bezpieczeństwa i estetyki żywności, „tanie” jedzenie…); 
  • Dostępne produkty (np. rodzaje produktów, opakowania…); 
2. Codzienne nawyki: 
  • Znaczenie osobiste (np. tradycje kulinarne, niejedzenie dwa razy tego samego); 
  • Wiedza i kompetencje (np. umiejętność gotowania, improwizacja, znajomość zawartości lodówki i szafek, przewidywanie…); 
  • Urządzenia (np. do przechowywania, przygotowywania...); 
3. Uwarunkowania osobiste: 
  • Możliwości (np. ramy zawodowe, częstotliwość zakupów…); 
  • Doświadczenia życiowe (np. dostępny czas, rodzina, zmęczenie…); 
  • Wartości (np. cieszenie się jedzeniem na zewnątrz, poczucie winy…). 

Sześć wskazówek dla miast walczących z marnowaniem żywności 


W tym kontekście, niektóre miasta URBACT starały się przeprowadzić szereg działań i inicjatyw wspierających gospodarstwa domowe w ograniczaniu marnowania żywności. Opierając się na ich doświadczeniu, przedstawiamy sześć rozwiązań, które zainspirują każde miasto do podobnych działań: 
 
1. Poznaj fakty dotyczące marnowania żywności 
Przede wszystkim konieczne jest zmierzenie marnotrawienia żywności w gospodarstwach domowych w celu zaprojektowania odpowiednich działań i instrumentów politycznych (patrz rozwiązanie nr 2 poniżej). Jednak opracowanie odpowiednich metodologii zapewniających regularne monitorowanie odpadów żywnościowych z gospodarstw domowych, gromadzenie porównywalnych danych itp. może być niezwykle trudne. Jednak niektórym miastom URBACT udało się opracować przydatne ramy. Bristol, brytyjski partner w sieci URBACT Sustainable Food in Urban Communities, opracował podejście oparte na zasadach hierarchii marnowania żywności, wspierane przez strategię Bristol City Council „W kierunku zero odpadów Bristol” w 2016 r., prowadząc do wymiernych sukcesów w ograniczaniu marnowania żywności. 

Gandawa (BE) przeprowadziła również analizę porównawczą odpadów spożywczych, aby śledzić cele i wszystkie odpady kierowane w ramach programu Foodsavers Ghent, a także obliczać emisje gazów cieplarnianych, których udało się uniknąć. Jako członek mediolańskiego paktu miejskiej polityki żywnościowej (MUFPP), Gandawa stara się również włączyć Ramy Monitorowania MUFPP do swojej strategii oceny, aby zapewnić dokładniejsze pomiary skutków polityki żywnościowej. Inne belgijskie miasto, Brugia, członek Eurocities, również wykorzystało ankietę deklaracyjną dla obywateli, aby zmierzyć wpływ przepisów i wskazówek udostępnianych przez miasto na ograniczenie marnowania żywności na poziomie gospodarstw domowych. I nadal aktualne osiem lat po jego uruchomieniu na poziomie krajowym, inne bardzo interesujące badanie zostało przeprowadzone we Francji przez ADEME (Francuska Agencja ds. Środowiska i Zarządzania Energią), aby gospodarstwa domowe mierzyły własne odpady żywnościowe. 
 
2. Zaprojektuj sprzyjające ramy polityki żywnościowej 
Jak widzieliśmy powyżej oraz w artykule autorstwa Antonio Zafry, eksperta wiodącego sieci URBACT FOOD CORRIDORS, marnotrawienie żywności obejmuje szereg tematów. Aby zapewnić całościowe podejście do tego problemu, niektóre miasta opracowały specjalne polityki, nie tylko dotyczące zrównoważonej żywności, ale także, bardziej konkretnie, dotyczące marnotrawienia żywności. Tak jest w przypadku Mediolanu (IT), uznanego za dobrą praktykę URBACT w zakresie polityki żywnościowej, koordynatora mediolańskiego paktu miejskiej polityki żywnościowej  i partnera wiodącego sieci URBACT NextAgri. Rzeczywiście, w ramach podejścia Rethinking Milan do marnotrawienia żywności, głównym celem jest osiągnięcie 50% redukcji marnotrawienia żywności do 2030 r. 
 
Zidentyfikowano pięć głównych obszarów zainteresowania: 
  • Informowanie i edukowanie obywateli i lokalnych interesariuszy w zakresie ograniczania strat i marnotrawienia żywności; 
  • Odzyskiwanie i redystrybucja odpadów spożywczych; 
  • Tworzenie lokalnych partnerstw pomiędzy: organizacjami charytatywnymi, bankami żywności, supermarketami i gminnymi agencjami; 
  • Poprawa i ograniczenie pakowanie żywności; 
  • Dążenie do gospodarki o obiegu zamkniętym w zarządzaniu systemem żywnościowym. 
Powiązane działania i wstępne pomiary zostały już wykonane przez miasto Mediolan. Na przykład kampania zachęcająca do oddzielania odpadów organicznych od nieorganicznych również osiągnęła 56% efektywności u źródła w ciągu trzech lat, w porównaniu z 36% w 2012 r. Pierwszy krok do podniesienia świadomości na temat ilości marnowanej żywności w gospodarstwach domowych. 
 
3. Podnoś świadomość i udzielaj konkretnych wskazówek 
Zanim obywatele zaczną faktycznie ograniczać marnowanie żywności, muszą uznać to jako problem. W związku z tym, regiony takie jak Walonia (BE) z „Moins de déchets” i kraje takie jak Francja z „Ça suffit le gâchis”, Niemcy z „Too good for the bin”, a Wielka Brytania z „Love Food, Hate Waste” opracowała dedykowane kampanie informacyjne prezentujące kluczowe kwestie. Co ważniejsze, dzielą się również konkretnymi wskazówkami dotyczącymi codziennego życia i możliwych działań. 

Platforma ‘Love Food, Hate Waste’ 
W szczególności, od 2007 roku celem kampanii „Love Food, Hate Waste” w Wielkiej Brytanii, realizowanej przez organizację non-profit WRAP, było dotarcie do konsumentów i szeroka współpraca z firmami, m.in. supermarketami. Prowadzą kampanie plakatowe, ogłoszenia radiowe i prasowe, a także reklamy autobusowe, wykorzystując media społecznościowe, warsztaty kulinarne i imprezy ogólnolondyńskie. Strona internetowa „Love Food, Hate Waste” zawiera również wskazówki i narzędzia dotyczące prawidłowego przechowywania resztek, przepisów, zrozumienia dat ważności i mierzenia ilości odpadów spożywczych, a także promuje korzyści płynące z domowego kompostowania. 
  
„Aplikacja do oszczędzania pieniędzy” zawiera również planer porcji i posiłków wraz z wieloma przepisami i pozwala klientom śledzić produkty, które już kupili i te, które zamierzają kupić. Szacuje się, że dzięki kampanii, marnowanie żywności, którego można uniknąć, zmniejszyło się o 14%, a niektóre gospodarstwa domowe, które aktywnie koncentrowały się na zapobieganiu marnotrawieniu żywności, zmniejszyły marnowanie żywności, którego można było uniknąć, o 43%. Co ważne, zasady z tych kampanii są przeznaczone do komunikacji jednokierunkowej i wymagają minimalnego czasu pracy odpowiedniego personelu na wdrożenie. 
 
4. Rzuć wyzwanie obywatelom
 

Miasta powinny zapewnić przeznaczone do tego narzędzia wspierające gospodarstwa domowe w ich codziennej walce z marnotrawieniem żywności, a także wspierać organizacje pośredniczące, takie jak organizacje pozarządowe czy szkoły. Na przykład w hrabstwie Alameda w Kalifornii agencja publiczna „Stop Waste” zaprojektowała oznakowanie, w tym oznakowanie lodówki „Eat This First”, aby zachęcić gospodarstwa domowe i firmy do wyznaczenia obszaru lodówki na żywność, która musi być wkrótce zjedzonym. 

Bezpośrednie angażowanie gospodarstw domowych w działania było kluczem do zapewnienia im możliwości ograniczenia własnego marnowania żywności. W ramach swojej „Strategii Dobrej Żywności”, będącej bezpośrednim rezultatem kierowanej przez nią sieci URBACT na rzecz zrównoważonej żywności w społecznościach miejskich, Region Stołeczny Brukseli wsparł projekt „FoodWasteWatchers”. Jest to indywidualny i ukierunkowany program skierowany do gospodarstw domowych pomagający określić, co, ile i dlaczego marnują, a także zaprojektowania własnej strategii w celu jej ograniczenia. 
Ponadto w 2019 r. miasto Oslo (NO) zorganizowało program szkoleniowo-wyzwaniowy, aby pomóc rodzinom zmniejszyć o połowę marnowanie żywności. Podczas tego czterotygodniowego projektu 30 rodzin ważyło swoje marnowanie żywności, uczestnicząc w krótkim warsztacie, przy użyciu narzędzi (np. dzienniczka kuchennego i etykietowania) oraz informacji o tym, jak ograniczyć marnowanie żywności. Zwycięska rodzina ograniczyła marnowanie żywności o 95%! 
 
5. Trenuj obywateli jako łączników 

Mistrzowie lodówek w akcji. Któż jest lepiej przygotowany do rozmów z obywatelami i gospodarstwami domowymi niż sami obywatele? Po sukcesie związanym ze zdobyciem cennego doświadczenia w dziedzinie ogrodnictwa i kompostowania, Region Stołeczny Brukseli wsparł szkolenie i utworzenie sieci „Mistrzowie lodówek”: w trakcie przygotowanych dziewięciu modułów obywatele wymienili się doświadczeniami i zostali przeszkoleni w zakresie różnych wskazówek i trików, mających na celu ograniczenie marnowania żywności, poczynając od lepszej organizacji, skutecznych nawyków kulinarnych i metod konserwacji żywności po zakupy w różnego rodzaju sklepach. Zostali również przeszkoleni w zakresie organizacji wydarzeń dla ogółu społeczeństwa – co udało im się z powodzeniem za pomocą zestawu narzędzi, które sami zaprojektowali. Obejmowały one wyzwania i interakcje w mediach społecznościowych, degustatorów na miejscu oraz obrazy przedstawiające „fałszywe lodówki” umożliwiające naukę oszczędzania. 
 
6. Wspieraj solidarność 
Wreszcie, walka z marnowaniem żywności poprzez dzielenie się tym, co w przeciwnym razie zostałoby wyrzucone, może być sposobem na nawiązanie kontaktu z innymi ludźmi, tworzenie nowych relacji i możliwości, a także dostarczanie żywności potrzebującym. Lodówki Solidarności są realizacją takiej koncepcji. 
„Gabinet dzielenie się żywnością ” w Tartu 

Innym z przykładów jest „Gabinet dzielenia się żywnością” w drugim co do wielkości mieście Estonii, Tartu. W celu podniesienia świadomości, udostępnienia żywności ludziom, którzy jej potrzebują, i redystrybucji tego, co zostałoby zmarnowane, na imprezie „Car Freedom Avenue” w Tartu zainstalowano tymczasową szafkę „do podziału żywności” jako działanie na małą skalę, przy wsparciu sieci URBACT Zero Carbon Cities. Półki i lodówka umożliwiły firmom cateringowym z imprez i okolicznych kawiarni dzielenie się resztkami. Ta akcja jest teraz częścią współpracy urzędu miasta Tartu ze społecznością zajmującą się dzieleniem się żywnością, której celem jest zmniejszenie marnowania żywności w mieście, we współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami spożywczymi. 
 

Co zrobi Twoje miasto w dalszej kolejności, aby ograniczyć marnowanie żywności? 


Ten list przedstawia szereg ram, instrumentów i działań stosowanych przez miasta w celu ograniczenia marnotrawienia żywności w gospodarstwach domowych. Ale to tylko jedna część równania. Należy zająć się też problemem marnotrawienia żywności w całym łańcuchu dostaw. 

Zachęcamy do sprawdzenia naszej strony Food Knowledge Hub, aby uzyskać więcej informacji, a także zasoby Glasgow Food Declaration

Na koniec zwróćcie uwagę na nadchodzące działania pięciu obecnych projektów programu „Horyzont 2020”, które testują dalsze działania: 
Co możecie zrobić, aby ograniczyć ilość odpadów w swoim mieście? Dajcie nam znać – chętnie poczytamy o Waszych doświadczeniach – zachęcamy do kontaktu z nami przez Twitter, Facebook lub LinkedIn

Fakty i liczby 
 
Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
Share Share

Aktualizacje z Działań na Małą Skalę sieci URBACT Miast Przyjaznych Turystyce 

Artykuł źródłowy: 
https://urbact.eu/updates-small-scale-actions-tourism-friendly-cities-urbact-network-0

 

Ostatni czas pokazał, jak istotna jest praca sieci URBACT Miast Przyjaznych Turystyce, w szczególności w związku z sektorem turystycznym, który doznał dużych szkód w okresie pandemii. 

Teraz miasta mają możliwość przyczynienia się do realnej zmiany, stając się zdolne do przyciągania turystów i zarządzania skutkami ruchu turystycznego, zachowując jednocześnie tożsamość lokalną i utrzymując równowagę między potrzebami odwiedzających, mieszkańców i administracji lokalnej. Prawdziwa zrównoważona turystyka, może być częścią rozwiązania i odpowiedzią na potrzeby naprawy, którą wszystkie miasta na świecie, od największych do najmniejszych, poszukują w celu “restartu”. 


Jednym z głównych produktów, nad którymi w ostatnim okresie pracowały nasze miasta partnerskie, jest rozwój Działań na Małą Skalę (DMS). 
  
Działania na małą skalę to działania pilotażowe, które umożliwiają miastom eksperymentowanie z nowymi innowacyjnymi rozwiązaniami, jednocześnie angażując lokalnych interesariuszy w efektywne pomysły. Celem jest przetestowanie co najmniej jednego działania w mieście, przyczyniając się do rozwoju lokalnych Zintegrowanych Planów Działania, ponieważ miasta mają szansę zobaczyć w rzeczywistości czy działanie działa (lub nie), przed włączeniem go do planu. 

W większości naszych miast, ten nowy format zdołał zwiększyć zaangażowanie interesariuszy i przetestować innowacyjne działania. Partnerzy pracowali nad różnymi programami pilotażowymi związanymi z ożywieniem w turystyce, przyczyniając się do przedstawienia przeglądu możliwych obszarów działań, które można zbadać w celu ożywienia turystyki na całym świecie. 

Możliwość promocji alternatywnych tras turystycznych i wzbogacenie oferty plenerowej przetestowało miasto Genua planem Zwiedzanie historycznego akweduktu”. Zabytkowy akwedukt jest imponującą konstrukcją do nawadniania miasta zbudowaną na początku XIII wieku, a następnie rozbudowywaną i ulepszaną do połowy XVII wieku. Akwedukt działał do połowy XIX wieku; niektóre z jego 40 kilometrów zniknęły wraz z rozwojem miasta, ale istnieją długie odcinki, które można chodzić pieszo i na rowerze. Ten rodzaj turystyki, umożliwia promocję alternatywnych obszarów wokół centrum miasta i odkrywanie całego obszaru miejskiego, unikając koncentracji turystów w niektórych szczególnie popularnych miejscach. W mieście można zorganizować kilka działań turystycznych dla różnych grup docelowych, zachęcając turystów do dłuższego pozostania w mieście, w przeciwieństwie do turystyki opartej na szybkim zaliczaniu kolejnych punktów. 

Również miasto Dubrownik za pomocą pilotażowej wycieczki łodzią” chciało przetestować nowe strategiczne trasy, aby uniknąć przeludnienia w określonych częściach miasta. Chcieli poeksperymentować, czy możliwe jest wprowadzenie drogi morskiej do transportu publicznego, aby odciążyć zatłoczone ulice łączące port ze Starym Miastem. Wpływ na miasto byłby znaczący na wielu poziomach: ekonomicznym, społecznym i finansowym, ale w pierwszej kolejności wspierałby zrównoważony rozwój miasta poprzez testowanie nowych rozwiązań w zakresie mobilności w sezonie turystycznym, akceptowanych zarówno przez przyjezdnych, jak i mieszkańców, oraz redukując negatywny wpływ na środowisko i odciążając istniejącą infrastrukturę. Ten rodzaj Działań na Małą Skalę pokazuje, jakie są szanse dla miasta w zarządzaniu i rozwiązywaniu jednego z jego największych problemów, korków i tłumów, w zrównoważonej i innowacyjnej praktyce o wysokim poziomie włączenia mieszkańców i wkładu odwiedzających, którzy są głównym celem DMS. 

Innym podejściem promującym zarówno różne szlaki turystyczne, jak i integrację społeczną jest testowana w Druskiennikach DMS pod nazwą „Druskienniki bez granic?”. W 2020 roku podczas imprezy „Lithuanian Change 2019” oceniającej podejście do integracji osób niepełnosprawnych na rynku pracy, Druskienniki otrzymały nominację miasta najbardziej przyjaznego osobom niepełnosprawnym. Z tego powodu miasto chciało iść dalej i sprawdzić, jak przyjazne może być dla turystów i okolicznych niepełnosprawnych mieszkańców. 

To Działanie na Małą Skalę pozwala ocenić, na ile miasto Druskienniki są przyjazne dla osób niepełnosprawnych i zidentyfikować problematyczne aspekty przestrzeni Druskiennik (bariery architektoniczne, niewygodne ścieżki, miejsca parkingowe, dostępność miejsc noclegowych, system informacji i oznakowania itp.) z punktu widzenia odwiedzających i obywateli. Akcja promuje kulturę integracji i tolerancji, koncentrując się na turystyce dla wszystkich oraz promując lepszą jakość usług dla wszystkich turystów i mieszkańców. 
Znalezienie nowych sposobów komunikowania się z mieszkańcami i turystami to jedno z wyzwań, przed którymi stoi obecnie wiele miast. Miasta Wenecja i Rovaniemi, wraz ze swoimi DMS, próbują rozwiązać ten problem, skupiając się na konkretnych aspektach, które mogą być interesujące zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. 

Zjawisko przypływu to coś, co dotyka Wenecję w określonych porach roku. Jest to naturalne zjawisko związane z przypływami, ale przez większość czasu jest postrzegane przez odwiedzających miasto jako powódź uzależniona od złych warunków pogodowych. Częstość występowania acqua alta wzrosła z mniej niż 10 razy w roku do ponad 60 razy w roku w ostatnim stuleciu z powodu podniesienia się poziomu morza.
Wydarzenia te, zwłaszcza gdy są wyjątkowe, mają konsekwencje dla sektora turystycznego. DMS skupia się na temacie lepszego komunikowania zjawiska w historycznym centrum Wenecji, a w szczególności na sprawieniu, by turyści zmienili swoje postrzeganie tego zjawiska. DMS polega na produkcji i rozpowszechnianiu 6 krótkich filmów za pośrednictwem kanałów mediów społecznościowych, aby przekazać 6 konkretnych kluczowych komunikatów: charakter, czas trwania, konsekwencje zjawiska, właściwe zachowania podczas zjawiska, środki podjęte w trakcie trwania zjawiska, przekazując wiadomość, że miasto jest bezpieczne i dostępne nawet w sezonie przypływów. 

W Rovaniemi warunki pogodowe są ekstremalne przez wiele miesięcy w roku i istnieją również specyficzne aspekty związane z życiem w tak szczególnym środowisku, do którego wielu turystów nie jest przyzwyczajonych w swoich miastach. Z tego powodu miasto Rovaniemi chciało przetestować specjalną aplikację na telefon komórkowy, która dostarczałaby informacji o ważnych aspektach, takich jak bezpieczeństwo, usuwanie odpadów i recykling. Udzielałaby również informacji o lokalnych osobliwościach, takich jak sposób ubierania się w zimnym klimacie, poruszanie się po lodzie, a także różne atrakcje turystyczne w mieście. Umiejętność radzenia sobie i zachowania podczas pobytu oznacza poszanowanie miasta i jego środowiska przyrodniczego i artystycznego oraz niekrępowanie rozwoju innych aktywności społecznych i gospodarczych w zgodzie z codziennym życiem mieszkańców. 

Nowe podejście do wykorzystania przestrzeni publicznych może być również jednym z możliwych rozwiązań potrzeb promowania nowej oferty zrównoważonej turystyki w naszych miastach. Miasta Cáceres i Dun Laoghaire testują coś bardzo interesującego w tym temacie. 
Cáceres Biomercado to targ uliczny lokalnych producentów z Cáceres Ribera del Marco (część miasta Cáceres), który odbywa się w Cáceres Plaza Mayor (główny plac miasta) jako sposób na połączenie peryferii i historycznego centrum miasta oraz podniesienie wiedzy wśród mieszkańców i turystów na temat lokalnych produktów, wspierając ich wartość. Cechą charakterystyczną tego rynku jest to, że jego stoiska muszą spełniać jednolite i estetyczne kryteria, a sprzedawane produkty przeszły proces selekcji. Celem jest wykorzystanie przestrzeni publicznych do przyciągania wysokiej jakości turystyki, tworzenie wydarzeń skupiających zarówno obywateli, jak i turystów, podkreślając potencjał przedmieść. W ten sposób rynek może podnieść wartość lokalnych produktów i lokalnych producentów, rozpoczynając nową działalność gospodarczą i jednocześnie rewitalizując tereny publiczne. 

W mieście Dun Laoghaire ‘Blackrock Village’ był wdrożonym latem 2020 roku pionierskim projektem, mającym na celu ponowne wymyślenie centrum wioski w odpowiedzi na wyzwanie związane z pandemią Covid. Uznano, że pandemia zmieniła sposób, w jaki ludzie robią zakupy, odpoczywają i utrzymują kontakty towarzyskie. 
DMS koncentruje się na obszarze ulicy, która na poziomie parteru była mało wykorzystywana i wymagała ożywienia. Blackrock słynie z lokalnego rynku, na którym znajdują się specjalistyczne sklepy spożywcze i mieszanka sklepów z używaną odzieżą, w których można kupić ubrania i inne ciekawe rzeczy z drugiej ręki. Niestety, rynek ma ograniczoną pierzeję od strony ulicy, a co za tym idzie, nie jest realnie na niej obecna. Ideą DMS jest zwiększenie wykorzystania przestrzeni publicznych poprzez zapewnienie handlowcom z ryneczku możliwości handlu na ulicy. W ten sposób zapewniłby animację w cichszej części ulicy, jednocześnie bardziej angażując odwiedzających. 

Znaczenie zaangażowania obywateli i mieszkańców w podnoszenie świadomości na temat potencjału turystyki leży u podstaw prac, które eksperymentują miasta Kraków i Braga. 

„Twój Kraków. Spaceruj i pstrykaj z nami” to program DMS promowany przez miasto Kraków, którego celem jest odkrycie, w jaki sposób lokalna społeczność może zaangażować się w tworzenie innowacyjnego przewodnika po mieście, a także jak ważne jest dobre wykorzystanie mediów społecznościowych do promocji miasta. 

Media społecznościowe zmieniły każdy aspekt naszego życia, w tym sposób, w jaki konsumujemy. Zmiany te znacząco wpłynęły również na rynek turystyczny, a wpływ mediów społecznościowych na turystykę jest widoczny w sposobie, w jaki ludzie prowadzą badania przed wyjazdem i jak zachęca się ludzi do dzielenia się swoimi doświadczeniami z podróży. Ponieważ media społecznościowe zmieniły sposób podejmowania decyzji, akcja ta ma na celu promowanie efektywnego korzystania z mediów społecznościowych, zwłaszcza Instagrama, a także zachęcanie mieszkańców do poznawania Krakowa z turystycznej perspektywy, promując najlepsze miejsca do zobaczenia i życia. 

Projekt DMS Ciesz się miastem jak turysta, eksperymentowany w Bradze, ma na celu podniesienie świadomości poprzez program edukacyjny obejmujący lokalną społeczność. Akcja ta pomaga im bardziej zaangażować się w rozwój turystyki jako przedsiębiorcy, pracownicy i lokalni promotorzy turystyki. Ci lokalni uczestnicy są również zachęcani do korzystania z miasta w całości, poprzez znajomość dostępnych działań kulturalnych i zabytków oraz ich kontekstu historycznego, a także wysokiej jakości usług, które odzwierciedlają dziedzictwo i tradycję miasta i regionu. Podnoszenie lokalnej świadomości na temat zainteresowania turystycznego Bragi może sprawić, że miasto stanie się bardziej przyjazne i promować trwałe pozytywne kontakty wśród mieszkańców, turystów i usług związanych z turystyką. 
  
Sabrina Bruzzone - Kierownik ds. Komunikacji, Miasta Przyjazne Turystyce
Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
Share Share

Wprowadzenie do zamówień publicznych zapisów uwzględniających płeć i odpowiednie do nich ram prawnych ¼

Artykuł źródłowy: 
https://urbact.eu/introducing-gender-responsive-public-procurement-and-its-legal-framework-14

 

Witamy na pokładzie! Jest to pierwsza część czteromodułowego kursu na temat uwzględnienia kwestii płci w zamówieniach publicznych. 


Wprowadzenie  

W tym pierwszym filmie eksperci URBACT Sally Kneeshaw i Matthew Baqueriza-Jackson wyjaśniają, dlaczego zamówienia publiczne i równość płci są ważne dla URBACT. W oparciu o wiedzę zgromadzoną w bazie URBACT Knowledge Hubs dotyczącej zamówień strategicznych i równości płciowej, wskazujemy na wysoki potencjał połączenia tych dwóch obszarów w celu promowania równości płci na poziomie lokalnym i wyjaśniamy, jak ten kurs pomoże Wam osiągnąć wyżej wymieniony cel w Waszym mieście.  

 

Ramy prawne  

W tym drugim filmie Ana Lupi, przedstawicielka Komisji Europejskiej przedstawia priorytety polityki Komisji w nadchodzących latach 20-ych. i jak zachęcają one zleceniobiorców zamówień publicznych do przyczyniania się do realizacji szerszych celów społecznych i środowiskowych. Helena Morais Maceira, z Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE) przedstawia zestaw narzędzi związany z zamówieniami publicznymi uwzględniającymi w procedurach płeć jako kluczowe narzędzie dla upowszechnieniu aspektu równości płci w pięciu obszarach:    

  • Przyczynianie się do zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju UE 

  • Promowanie równości płci i poprawy standardu życia kobiet i mężczyzn   

  • Likwidowanie różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn oraz tworzenie miejsc pracy sprzyjających włączeniu społecznemu  

  • Wsparcie wysiłków na rzecz zrównoważenia i uspołecznienia zamówień publicznych zgodnie z agendą ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 - w szczególności celu 5 dotyczącego równości płci i wzmocnienia pozycji kobiet  

  • Przyczynianie się do wzmocnienia instytucji upowszechniających aspekt płci - na przykład organy ds. równości płci i budżetowanie z uwzględnieniem płci. 

 

Więcej informacji   

  

*Kurs online URBACT dotyczący uwzględniających płeć zamówień publicznych jest oparty na oryginalnym zestawie narzędzi sfinansowanych i przygotowanych przez Europejski Instytut ds. równości płci. Treść tego modułu niekoniecznie odzwierciedla stanowisko lub opinie Europejskiego Instytutu ds. równości płci. 

Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
Share Share

Europejski Tydzień Regionów i Miast 2022

Artykuł źródłowy: 
https://urbact.eu/register-euregionsweek

 

Kolejna, tym razem 20. edycja Europejskiego Tgodnia Regionów i Miast odbędzie się w przeważającej mierze w formule online w dniach 10-13 października 2022 r.

 

Zapraszamy do rejestracji na sesje z udziałem URBACT podczas #EURegionsWeek!

 

Jak zawsze, URBACT będzie obecny w kilku sesjach online. Więcej szczegółów na temat tych sesji znajdziecie poniżej i już teraz można rezerwować miejsca:   

  

1. Networking of cities and municipalities as a way to transfer knowledge and innovation 
- Sieciowanie miast sposobem na transfer wiedzy i innowacji.

11 października, 16.30-18.00 CET (kod: 11WS22313), Warsztat współorganizowany przez polskie Ministerstwo Funduszy Rozwoju i Polityki Regionalnej oraz Krajowy Punkt URBACT 

Rejestracja -> TUTAJ

Dowiedz się więcej o korzyściach płynących z tworzenia sieci na poziomie lokalnym, krajowym i unijnym! Jak Agenda Miejska UE i program URBACT przyczyniły się do tworzenia sieci krajowych? Na sesji będzie można wysłuchać praktyków współpracujących w ramach krajowych projektów, takich jak Partnerska Inicjatywa Miast w Polsce i sieci Miasta Cyrkularnego - InC2 w Portugalii. Będziemy dyskutować o tym jakie są najważniejsze czynniki skutecznego i efektywnego sieciowania miast oraz jak można je udoskonalić.  

Prelegenci: Wiktoria Saganowska, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej RP; Fernando Rosa, Ministerstwo Środowiska i Zmian Klimatu Portugalii; Monika Sasin, Miasto Malbork; Céline Ethuin, Sekretariat URBACT; Moderator: Aldo Vargas-Tetmajer 

 

2. Get ready for the new URBACT call for Action Planning networks - Przygotowania do nowego naboru do sieci planowania działań URBACT!  

11 października, 16:00-17:00 (kod: 11INFO22216), sesja informacyjna organizowana przez Sekretariat URBACT  

Rejestracja -> TUTAJ 

Pierwszy nabór URBACT IV do sieci planowania działań zostanie ogłoszony w styczniu 2023 roku.  

Jeśli reprezentujesz władze lokalne lub regionalne, weź udział w tej sesji informacyjnej:  

  • poznaj nowości URBACT IV i nadchodzące działania,  
  • dowiedz się, co to znaczy być częścią Sieci Planowania Działań,  
  • dowiedz się, jakich wyników i korzyści możemy spodziewać się na poziomie lokalnym, bazując na podstawie doświadczeń innych miast zaangażowanych w podobne sieci w przeszłości, 
  • zadaj pytania członkom Sekretariatu URBACT.  

Prelegenci: Adele Bucella, kierownik działu Projekty i programowanie  

Moderator: Sally Kneeshaw, ekspert URBACT  

  

3. How to transfer good practice from a city to another at national level? Takeaways from URBACT pilots 
- Jak przenieść dobre praktyki z jednego do drugiego miasta w jednym kraju? Wnioski z projektów pilotażowych URBACT  

11 października 2021, 09:30 - 11:00 (kod: 11WS22224) Warsztat zorganizowany przez Krajowe Stowarzyszenie Gmin Włoskich wraz z Sekretariatem URBACT   

Rejestracja -> TUTAJ 

Od czerwca 2021 roku URBACT prowadzi pilotaż pięciu Krajowych Inicjatyw Transferu Praktyk w Estonii, Irlandii, Włoszech, Słowenii oraz Czechach i Słowacji. Pięć inicjatyw inspirujących się sieciami URBACT, umożliwiającymi transfer dobrych praktyk z jednego miasta UE do drugiego ma na celu zrobienie tego samego pomiędzy miastami w jednym kraju i języku narodowym.

Warsztaty pozwolą na dyskusję o metodzie transferu na poziomie krajowym i zalecenia władzom krajowym, które chcą stworzyć podobne systemy.  

Prelegenci: Simone d'Antonio, Włoski Związek Miast i Gmin) - Koordynator Krajowego Punktu URBACT i Krajowej Inicjatywy Transferu Praktyk, Włochy; Leonora McConville, Miasto Sligo (Irlandia); Jenny Koutsomarkou, Kierownik ds. Partnerstw w Sekretariacie URBACT i koordynator Krajowych Inicjatyw Transferu Praktyk.

4. Unlocking Opportunities and Improving Cities: how CSR fosters sustainable urban development 
- Odblokowanie możliwości i usprawnienie miast: jak CSR wspiera zrównoważony rozwój miast
 

12 października, 11.30-13.00 CET (kod: 12WS22338), warsztat organizowany przez sieć Cities4CSR URBACT   

Rejestracja -> TUTAJ 

Na czym polega społeczna odpowiedzialność biznesu? Co z licznymi możliwościami, które mogłyby się pojawić, gdyby ktoś mógł dopasować potrzeby mieszkańców do potencjału CSR w mieście? Jeśli zaciekawiły Cię te pytania, ten warsztat jest dla Ciebie. 

Projekt Cities4CSR pozwolił 10 dużym i małym miastom z całej Europy wejść w intrygujące interakcje z najważniejszymi lokalnymi interesariuszami poprzez wdrażanie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu. Zobacz, jak miasta współpracują z CSR na rzecz owocnych efektów wymiany.  

Prelegenci: Vitor Carvalho Marques, Gmina Guimarães (PT); Antonio Gomariz Pastor, Gmina Molina de Segura (ES); Chiara Minotti, Gmina Mediolan (IT); Teodora Polimerova, Gmina Sofia (BG); oraz Steffen Wetzstein.  

 

5. Cooperation builds regions and cities resilient to crises 
- Współpraca tworzy regiony i miasta odporne na kryzysy  

13 października, 9.30-11.00 CET (kod: 13WS22342), warsztaty współorganizowane przez URBACT, Interact, Interreg Europe i ESPON  

Rejestracja -> TUTAJ 

Jak regiony i miasta mogą skorzystać z czterech międzyregionalnych programów Interreg, aby sprostać wyzwaniom w kolejnych kryzysach XXI wieku? Od zielonej transformacji do zatrudnienia i od migracji do zdrowia publicznego, konwergencja terytorialna jest “Świętym Graalem” UE.  

Prelegenci:  Sabrina Abdi, Instytucja Zarządzająca URBACT; Petra Masácová, Kierownik Instytucji Zarządzającej Interact; Wiktor Szidarowski, Dyrektor Programu ESPON i Thiemo Eser, Instytucja Zarządzająca EUWT ESPON; Erwin Siweris, Dyrektor Programu INTERREG EUROPE  

Moderator: Marta Roca, ekspert finansowy ESPON 

  

6. Multilevel governance for urban sustainable development strategies NOP METRO PLUS and URBACT - Wielopoziomowe zarządzanie w strategii zrównoważonego rozwoju miast NOP METRO PLUS i URBACT  

11 października, 14.30-16.00 CET (kod: 11WS22447), Warsztat współorganizowany przez Włoską Agencję Spójności Terytorialnej i Krajowe Stowarzyszenie Gmin Włoskich (ANCI)  

Rejestracja -> TUTAJ 

Warsztat ten będzie koncentrował się wokół znaczenia krajowych programów skierowanych do miast. Przedstawione zostaną doświadczenia włoskiego programu krajowego NP METRO 21-27. Omówiona zostanie ewolucja struktury zarządzania programem wielopoziomowym w odniesieniu do wyzwań związanych z transformacją cyfrową i ekologiczną, innowacjami społecznymi i gospodarką cyrkulacyjną. Aktywa włoskich metropolitalnych i średnich miast mogą przysporzyć wartość dodaną w Agendzie UE w zakresie polityk miejskich na wielu poziomach.  

 

  

Bieżące informacje znajdziecie za pośrednictwem mediów społecznościowych @URBACT @Euinmyregion @EU_CoR i #EURegionsWeek 

Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
Share Share

Miasta URBACT dynamizują europejski zwrot w kierunku gospodarki cyrkularnej

Rozwiązania w zakresie miejskiej gospodarki cyrkularnej mogą utrzymać wzrost temperatury na świecie poniżej 2°C, pisze dr Eleni Feleki, ekspert wiodący z sieci URGE.   

W ciągu ostatnich dziesięcioleci ludzkość przekroczyła dwa ważne kamienie milowe: świat zużywa 100 miliardów ton materiałów każdego roku i jest cieplejszy o cały jeden stopień.  

Poziom ocieplenia silnie zależy od określenia okresu referencyjnego, przyszłego horyzontu czasowego oraz poziomu emisji gazów cieplarnianych. Spośród różnych gazów cieplarnianych emitowanych w wyniku działalności człowieka, to dwutlenek węgla przyczynia się w największym stopniu do zmiany klimatu i oczekuje się, że będzie nadal wzrastał, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania. Neutralność klimatyczna do 2050 r. oznacza osiągnięcie zerowych emisji gazów cieplarnianych netto przez kraje europejskie, głównie poprzez inwestowanie w innowacyjne technologie ekologiczne i umożliwienie zielonej transformacji. 

Musimy bardziej się postarać, aby przeciwdziałać globalnemu ociepleniu, a – jak pokazał niedawny Festiwal Miejski URBACT – miasta w całej Europie podejmują działania, zmieniają swoje polityki i sposób myślenia razem z głównymi interesariuszami i obywatelami. 

Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim

https://urbact.eu/driving-europe-towards-circular-economy

STRATEGIE MIEJSKIE POMIĘDZY SIECIAMI URBACT

Przypadek Amarante, uczestnika sieci transferu Beepathnet i partnera wiodącego sieci planu działania iPlace.  

Konferencja iPlace  

URBACT to nie tylko szkoła dla europejskich miast, ale także laboratorium nowych pomysłów. Miasta uczestniczące uczą się od siebie nawzajem, dzieląc się swoimi wyzwaniami, dobrymi przykładami, ale mają też w sieci URBACT okazję do eksperymentowania.    

Bycie częścią URBACT to dla przedstawicieli miast i ich pracowników szansa na inspirację i poznanie nowych trendów w zakresie rozwoju miast.  

Amarante jest aktywnym miastem w URBACT, zaczęło najpierw od uczestnictwa w sieciach City Centre Doctor oraz Change, a następnie Beepathnet i iPlace, które rozwijały się równolegle.

Niniejszy artykuł dotyczy potencjału przestrzeni interakcji pomiędzy projektami, a mianowicie iPlace skoncentrowanego na rozwoju lokalnej gospodarki i tworzeniu strategii dla procesów inteligentnej specjalizacji opartych na niszach możliwości, oraz BeePathNet, który dotyczył relacji pomiędzy pszczelarstwem a dynamiką miast. 

Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim 

https://urbact.eu/cities-strategies-between-urbact-networks

Inspirujące pomysły na mieszkania! 

Sprawdź niektóre z innowacyjnych rozwiązań z konkursu European Responsible Housing Awards 2022.  

W całej Europie miasta znajdują się pod dużą presją znalezienia niedrogich i adekwatnych ofert dla zakwaterowania sporej liczby ludzi. Od 2013 r. konkurs The European Responsible Housing Awards (ERHA) jest ciekawą okazją dla władz lokalnych, z miast URBACT i nie tylko, do odkrywania nowych pomysłów i praktyk w celu sprostania wyzwaniom mieszkaniowym. Tegoroczna edycja nie była wyjątkiem.  

W czerwcu ubiegłego roku ponad 180 deweloperów mieszkań społecznych i przystępnych cenowo, przedstawicieli organizacji lokatorskich, decydentów i naukowców świętowało ceremonię wręczenia ERHA 2022, która odbyła się w Helsinkach (FI) podczas Międzynarodowego Festiwalu Mieszkalnictwa Społecznego. Jest to okazja do zaprezentowania dobrej jakości mieszkań i usług, które odpowiadają na różne potrzeby, a w konsekwencji wzmacniają społeczeństwo obywatelskie poprzez dawanie dobrych przykładów. 

 

Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim
https://urbact.eu/inspiring-ideas-housing

Tłumaczenie i redakcja biuletynu:
Aldo Vargas-Tetmajer – koordynacja
Karol Bury
Przemysław Antkowiak
URBACT to europejski program wymiany doświadczeń i wyników badań, promujący zrównoważony rozwój miast.

URBACT umożliwia miastom współpracę na rzecz opracowywania rozwiązań głównych problemów miast, podkreślając rolę, jaką odgrywają miasta w stawianiu czoła coraz bardziej kompleksowym problemom społecznym. Program pomaga miastom w szukaniu rozwiązań pragmatycznych, nowych i zrównoważonych oraz integrujących aspekty gospodarcze, społeczne i środowiskowe.

URBACT umożliwia miastom wymianę przykładów dobrej praktyki i wniosków z wdrażania projektów w środowiskach wszelkiego rodzaju fachowców, zaangażowanych do realizacji polityki miejskiej w całej Europie.

W programie URBACT uczestniczy 550 miast, 29 krajów i 7.000 aktywistów.

urbact.eu/urbact-polska
www.urbact.pl
Copyright © 2022 Krajowy Punkt URBACT, All rights reserved.


usuń subskrypcje    ustawienia subskrybcji

Email Marketing Powered by Mailchimp