Copy
View this email in your browser
Uloga asistivne tehnologije u jačanju jednakih obrazovnih mogućnosti
Predstavljanje projekta ATTEND na 24. CARNET-ovoj 24. konferenciji za korisnike

CARNET od 26. do 28. listopada 2022. organizira u Šibeniku 24. konferenciju za korisnike (CUC) na kojoj će biti predstavljene brojne teme iz područja edukacije i informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT). U sklopu konferencije imat ćete priliku saznati novosti iz područja obrazovanja i tehnologije te razmijeniti svoja iskustva u sklopu predavanja, radionica, okruglih stolova i interaktivnih izlaganja, uz primjere dobre prakse.
Asistivna tehnologija na CUC-u
 
Jedna od značajnijih tema na ovogodišnjem CUC-u je Pristupačnost i asistivne tehnologije, u sklopu koje će biti predstavljena uloga asistivne tehnologije u radu s učenicima i studentima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama. Voditeljica projekta ATTEND, Renata Šimunko (CARNET), predstavit će obuhvat i ciljeve projekta, a dosad ostvarene rezultate prezentirat će Filip Kanižaj (CARNET).
Ozbiljna igra
 
Osim opremanja odgojno-obrazovnih ustanova i Laboratorija za asistivnu tehnologiju, u sklopu projekta ATTEND realizirat će se i Ozbiljna igra, čija svrha nije zabava već transfer znanja i vještina kroz igrifikaciju. Više o vrijednosti Ozbiljne igre, koja će ujedno poslužiti i kao alat za podizanje svijesti o asistivnoj tehnologiji u uključivom društvu, moći ćete saznati od predstavnika zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER-a), partnera u provedbi ATTEND projekta.

Islandski primjer

Kako izgleda islandski obrazovni sustav te kako se koristi asistivna tehnologija  u obrazovanju, na CUC-u će nam predstaviti projektni partneri iz Grada Reykjavika koji će sudionicima konferencije ujedno približiti obrazovni sustav te obrazovnu politiku predškolskih ustanova i osnovnih škola glavnog grada Islanda, kao i praksu Klettaskóli, posebne škole u Reykjavíku.
 

Usvajanje i razvoj novih kompetencija u sklopu stručnog posjeta Islandu

U sklopu projekta ATTEND u rujnu i je organiziran stručni posjet Islandu s ciljem osnaživanja kapaciteta čelnih ljudi ustanova sudionika projekta. Sudionici stručnog posjeta imali su priliku, uz vodstvo domaćina – projektnih partnera Odjela za obrazovanje i mlade Grada Reykjavika, sudjelovati na različitim treninzima te se upoznati s modelima i načinima primjene asistivne tehnologije. Uz to su posjetili i relevantne islandske ustanove s kojima su razmijenili primjere dobre prakse, informirali se o institucionalnim okvirima, modelima financiranja te načinima podrške obrazovanju djece s teškoćama u razvoju.
 
Jedan od dojmova sudionika radionice:

Ono što me osobno veseli je spoznaja da smo znanjem, metodama i načinima rada u korak s našim kolegama na Islandu te da će nam asistivna tehnologija, koju ćemo u budućnosti koristiti zahvaljujući projektu ATTEND, uveliko olakšati i unaprijediti rad s našim učenicima.
 
                                                                                                      Nikolina Vučković Barišić, prof.def.
                                                                           Ravnateljica centra za odgoj i obrazovanje Velika Gorica
Pozitivan stav prema različitosti već u predškolskoj dobi – Let the dreams come true

Islandski nacionalni kurikulum i obrazovna politika Reykjavíka djeluju pod sloganom Let the dreams come true, a polaze od pretpostavke inkluzivnosti odgojno-obrazovnih ustanova i jednakosti u društvu. Tamošnji sustav obrazovanja poznaje instancu Ravnatelja specijalnog obrazovanja koji je odgovoran za posebno obrazovanje djece s posebnim potrebama u svakoj predškolskoj ustanovi u Reykjaviku, kao i za koordinaciju, informiranje te formiranje stručnog tima, u suradnji s ravnateljem određene ustanove.
Tim koji izrađuje individualni kurikulum za svako dijete i redovito ga procjenjuje čine roditelji, učitelji i stručni savjetnici. Svrha ove vrste potpore temelji se na argumentima inkluzivnih škola i rane intervencije, s ciljem ispunjenja potreba djeteta, kako bi se osiguralo da dijete nije izolirano unutar skupine te kako bi se stvorili preduvjeti dobre prilagodbe.
 
Tehnologija u službi edukacije i razvoja sposobnosti svakog pojedinca

Islandski obrazovni sustav korištenjem tehnologije u obrazovanju djecu uči brojnim vještinama (ispravnom korištenju medija, tehnološkoj pismenosti...) te empatiji i komunikaciji. Programiranje (kodiranje) ili računalno programiranje smatra se novom pismenošću, jednako važnom kao i čitanje, pisanje, poznavanje matematike itd.
Podijeli Podijeli
Tweetaj Tweetaj
Proslijedi Proslijedi
Sva prava pridržana - CARNET - ATTEND - 2022.
Sadržaj ovog newslettera isključiva je odgovornost CARNET-a.
Projekt "Podrška ostvarenju jednakih mogućnosti u obrazovanju za učenike s teškoćama u razvoju" se većim dijelom (85 %) financira iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora (EGP), a manjim dijelom (15 %) iz državnog proračuna. 

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

CARNET · Josipa Marohnića 5 · Zagreb 10000 · Croatia