Copy
View this email in your browser
TADY A TEĎ ZÍSKALO UNIKÁTNÍ DATA K DĚTSKÝM EXEKUCÍM

24.10.2022 v Plzni | Tisková zpráva
 

V ČR je stále 15 700 dětských exekucí. Novelizace zákona sice zamezuje vzniku nových případů, ty staré ale často zůstávají. V Evropě jde o nechvalné unikum.

Přesto, že v roce 2021 došlo k novelizaci občanského zákoníku, která zamezuje vzniku nových dětských exekucí, běží v České republice stále více jak 15 tisíc exekucí započatých před 18. rokem věku. TADY A TEĎ, o. p. s. získala mimořádná data z Rejstříku zahájených exekucí od Ministerstva spravedlnosti ČR, díky kterým zná největší generátory dětských dluhů, nejzatíženější okresy nebo soudy, které stály za vydáváním exekučních titulů.
V exekuci je téměř 9 procent obyvatelstva České republiky. Případy dětských exekucí ale mj. ukazují, že nejsme méně zodpovědní či máme nižší finanční gramotnost než zbytek Evropy. Exekuce jsou často důsledkem provázanosti politiků, advokátů, rozhodců a soukromých exekutorů. Ty dětské jsou pak konkrétně selháním justičního a právního systému, ale i věřitelů.
Dětem a mladým dospělým exekuce výrazně omezily životní šance. Nezřídka je zatížení dluhy hned po vstupu do dospělosti dovedlo k práci na černo, čerpání sociálních dávek a k životu na ubytovnách či u obchodníků s chudobou, neboť na standardní bydlení nedosáhnou. Tyto konsekvence logicky významně zasahují i stát.  Ten musí navyšovat výdaje na sociální pomoc, prevenci, přichází o daňové plátce i o důvěru občanů.

Děti nejvíce zadlužují obce a veřejnoprávní subjekty
Stát a veřejnoprávní subjekty mají přitom na vzniku dětských exekucí největší podíl. Jak vyplývá z dat z Rejstříku zahájených exekucí, který spravuje Ministerstvo spravedlnosti, dětské dlužníky „vyráběly“ především příspěvkové organizace státu a samospráv, jako jsou např. fakultní nemocnice nebo dopravní podniky. To považuje koordinátorka projektu Za děti bez dluhů 2.0 Tereza Kopp v kontextu nejen úpravy zákonů, ale i po vydání ústavních nálezů ve věci dluhů za svoz komunálního odpadu, nebo ve věci regulačních poplatků ve zdravotnických zařízeních, přinejmenším za skandální. „Samozřejmě, že se mezi součtem dětských exekucí najdou i exekuce běžící oprávněně, obzvláště pokud jde o jakékoliv trestní záležitosti. S těmi neoprávněnými se ale musíme vypořádat“, říká Tereza Kopp. Věřiteli dětských exekucí jsou v podstatném počtu i soukromé subjekty. Zejména ty, které se výhradně zaměřují na obchodování s dluhy. Zde je nutné upozornit, že tyto firmy nejčastěji nakupovaly pohledávky znovu od veřejnoprávních subjektů.
Statistická data přitom naznačují, že dětské exekuce nejsou nutně důsledkem strukturálních socioekonomických faktorů, ale toho, jak k těmto případům přistupovali konkrétní aktéři na lokální úrovni. „Z dat je patrné, že za naprostou většinu dětských dluhů nesou zodpovědnost svým jednáním, nebo naopak nejednáním obce a další veřejnoprávní subjekty ve spolupráci s překupníky dluhů a exekutorskými úřady“, říká analytik Laco Toušek.

Dětské exekuce lze zastavovat plošně
Prozatím se spíše dařilo dětské exekuce vypořádat individuálně. To je ale logicky finančně a časově náročné. „Bohužel zastavování tzv. dětských exekucí po novele občanského zákoníku a občanského soudního řádu neprobíhá tak, jak jsme si představovali, řízení trvají dlouho a vznikají v nich komplikace. Například řada exekutorů nadále vydává exekuční příkazy na srážky ze mzdy, ačkoliv je zjevné, že mzda nepředstavuje majetek exekvovatelný pro tzv. dětský dluh a tzv. dětští dlužníci se musí složitě tomuto postupu bránit. Nicméně věřím, že se situace již začíná zlepšovat, soudy postupně vyjasňují, jak postupovat a také tomu pomohly i nejnovější novely exekučního řádu, například omezení mobiliárních exekucí v případě tzv. dětských dluhů”, konstatuje právnička Kristýna Dolejšová Kabelová.
TADY A TEĎ proto usiluje o zastavování systémové, plošné. A k tomu by měla dopomoci právě i data z Rejstříku zahájených exekucí. Organizace chce odpovědným subjektům poskytnout informace i podporu. „Známe situaci konkrétních okresů, věřitele, i spisové značky jednotlivých kauz. Navíc, s ohledem na novelizaci exekučního řádu je řada dětských exekucí tzv. bagatelních a pokud nebylo minimálně 3 roky nic vymoženo, je i tento postup další možností, jak dětské exekuce zastavovat“, tvrdí Tereza Kopp.

Data v mapě dětských exekucí započatých před 18. rokem života
TADY A TEĎ, o. p. s. zveřejnila přehledovou interaktivní mapu dětských exekucí započatých před 18. rokem života. V ní je možné vidět počty dětských exekucí k červnu 2022 na úrovni jednotlivých okresů. Do mapy jsou také zaneseny informace o hlavních věřitelích spolu s jejich celkovým výčtem. Organizace si slibuje, že data budou sloužit jako odrazový můstek k vyjednávání o zastavování těchto exekucí.
 
TADY A TEĎ, o. p. s. je nezisková organizace, která od roku 2004 poskytuje služby rodinám a jednotlivcům žijícím na okraji společnosti. Od roku 2020 se systematicky věnuje problematice dětských exekucí v ČR. 

 
Kontakt na koordinátorku projektu
https://www.facebook.com/tadyated
http://www.zadetibezdluhu.cz/
Email
https://twitter.com/_tadyated
Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.






This email was sent to <<E-mailová adresa>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
TADY A TEĎ, o. p. s. · sady Pětatřicátníků 27 · Plzeň 30100 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp