Copy
Logo

Nový ročník projektů CanSat, Climate Detectives a Astro Pi

Vážené kolegyně, vážení kolegové!

Spustili jsme registrace do ESA školních projektů CanSat, Climate Detectives a Astro Pi pro školní rok 2022/2023. Více informací najdete na stránkách jednotlivých projektů na našem webu.

Důležité termíny pro registraci jsou tyto: CanSat do 30. listopadu 2022; Climate Detectives do 24. listopadu 2022; Astro Pi Mise Space Lab do 28. října 2022; Astro Pi Mise Zero do 17. března 2023.

Pozor dejte zejména na brzký termín 28. října 2022 pro Astro Pi Mise Space Lab, do tohoto termínu však stačí jen přihlásit tým a popsat experiment, který by tým chtěl na Mezinárodní vesmírné stanici ISS provést, a jak k tomu využije počítače Astro Pi.

Ve všech zde zmíněných ESA školních projektech je potřeba, aby tým do soutěže přihlásil mentor týmu, nejčastěji se jedná o učitele. Mentor sleduje pokrok týmu, poskytuje rady a funguje jako kontaktní bod mezi pořadatelem soutěže a týmem.

Registrace do projektů CanSat a Climate Detectives jsou plně v naší režii vzdělávací kanceláře ESERO, registrace do obou misí Astro Pi jsou naopak v režii ESA, avšak doporučujeme se nepovinně zaregistrovat i u naší vzdělávací kanceláře ESERO pro naší podporu.

Registrace do dvou zbývajících ESA školních projektů Moon Camp ChallengeMission X zveřejníme v listopadu.

Dovolte mi ještě stručně připomenout, o čem zmiňované ESA školní projekty jsou:

  • CanSat – týmy mají za úkol vměstnat satelit do plechovky od limonády, satelit je pak vystřelen při národním finále naší raketou do výšky 1 km, musí bezpečně přistát a během letu měřit a vysílat data, nejlepší tým postupuje do evropského finále, kde bude jejich satelit vynesen dokonce do výšky 3 km!

  • Climate Detectives – týmy mají odhalit a prozkoumat klimatický problém v jejich okolí, kde žijí, využít k tomu družicové snímky a na konec uspořádat ve svém bydlišti např. veřejnou diskuzi k danému problému

  • Astro Pi – týmy napíšou program pro počítač, který je umístěn na Mezinárodní vesmírné stanici ISS, od jednoduchého kódu po vědecké měření, nejlepším týmům je pak jejich program přehrán při online přenosu na počítači na ISS!

Jistě jste si v minulých emailech všimli, že se jedná o hodně “klikací” emaily, pokud Vás nějaká informace zaujme, nemusíte ji nikde složitě hledat a na podrobnější informace se dostanete jedním kliknutím přímo z tohoto emailu. Níže ještě najdete odkazy na sociální sítě, kde informujeme o aktualitách v ESERO.

Těším se na účast Vašich týmů v některém ze zde uvedených ESA školních projektů!

Tomáš Franc, koordinátor ESERO