Copy
View this email in your browser

Stačí, aby senzory v iPhonu špatně vyhodnotily situaci, a přebije to všechny novinky, které za poslední týden stačily vysypat ostatní velké firmy. Nové iPhony umí poznat, když se uživatel stane účastníkem autonehody. Pokud zaznamená nárazy a náhlé nepřirozené pohyby, chvíli počká na reakci uživatele a pak zavolá záchranku.
 
Obrovskou odezvu ale vyvolala zpráva, že iPhony hlásí falešné nehody. K nechtěnému volání záchranářů dochází, když se majitel veze na horské dráze. Je to skoro legrační, iPhone v takovém případě vlastně reaguje správně – rotace, rychlé brzdění připomínající náraz do zdi… i lidský mozek si na divočejších atrakcích může připadat, jako kdyby prošel hromadnou dopravní nehodou.
 
Drobný nedostatek algoritmu ale ukazuje, jak technologie mohou mít nezamýšlené následky. V USA, kde má iPhone každý druhý uživatel mobilních sítí, může i malé procento falešných hlášení zbytečně vytížit záchranáře. Ono k tomu nejspíše nedojde, Apple může algoritmy upravit a nastavit jiná pravidla pro oblasti, ve kterých jsou zábavní parky. Provozovatelé toboganů a horských drah mohou zase upozornit uživatele na to, že mají před jízdou mobil vypnout. Na horské dráze stejně není rozumné mít telefon v ruce.
 
Jen je možná škoda, že Apple poctivě testoval novou funkci, učil své algoritmy na milionu hodin záznamů reálných bouraček, ale nikdo si s prototypem nesedl do vozíku na horské dráze Shock Waves v parku Six Flags over Texas, kde si iPhone 14 může užít přetížení 5,9 G. Podrobný text Joanny Sternové z The Wall Street Journalu ale stojí za přečtení sám o sobě, stejně jako video z testování detekce nehod v autě pro demolition derby.
 
Chyby v iPhonech vždycky poutají pozornost, ale to, že mohou přehlušit nové produkty konkurence, to pro Google nebo Microsoft není dobrá zpráva.  Ale možná je to přirozené. Jaké emoce vyvolá zpráva, že Microsoft mění Office na Microsoft 365 s novou ikonou a „sociální sítí“ v podobě proudu nově sdílených a upravovaných dokumentů? Sice se to dotkne řádově většího množství lidí než falešná hlášení dopravních nehod, ale větší pozdvižení vzbudí bouračky nebo pohoršení nad tím, že Apple zbytečně otravuje záchranáře.
 
Podobné je to s novými telefony a hodinkami od Googlu. Tento týden vyšly první recenze v zemích, kde Google svůj hardware oficiálně prodává, což není případ Česka. A recenze jsou… vlažné. Nadšení a emoce chybí. Pravda, i recenze nových iPhonů a Apple Watch byly poměrně nudné, ale Apple se stále mohl opřít o to, že má nejlepší produkty na trhu, nebo o takový titul může alespoň urputně bojovat. Google má hodinky, které mají horší výdrž než ostatní chytré hodinky s Wear OS, zastaralý design i procesor a ani automaticky nepoznají, že jste začali cvičit, což třeba i podle naší recenze hodinky Fitbit Sense 2 umí. A Fitbit patří Googlu.
 
A emoce jsou prostě důležité, i když to není racionální. Stačí se podívat na prodeje telefonů a počítačů. Applu se díky kvalitnímu marketingu vzbuzujícímu emoce dařilo zvyšovat prodeje a zisky, i když měl produkty objektivně horší než konkurence. Ale to už dávno neplatí. Apple aktuálně u telefonů, hodinek, sluchátek i počítačů patří mezi to nejlepší, co na trhu je – a zákazníci nad tím nemusí moc přemýšlet. 
 
U počítačů je to trochu jinak. Applu se daří, zejména v USA, ale i globálně patří k firmám, které zažily menší meziroční propad než konkurenti a zvýšily svůj podíl na trhu na úkor HP, Dellu a Aceru. Nejlépe se ovšem dařilo Asusu, který prodal jen o sedm procent počítačů méně než před rokem. Povedlo se mu zaujmout více než Applu s vlastními procesory M1 a M2? Které jsou extrémně úsporné i při zachování vysokého výkonu. Asus dokázal do levných notebooků dostat OLED displeje. Dnes už i babičky na vesnicích vědí, že OLED má krásný obraz. Pokud můžete mít OLED v notebooku za 12 490 korun s výkonem podobným MacBooku Air za 30 tisíc, je výběr docela snadný – jen o takových noteboocích musíte vědět.
 
Notebooky a tablety Surface také na trhu bodují díky kvalitnímu displeji s netradičním poměrem stran 3 : 2, ale takový nabízí už hodně dlouho a letošní nové modely jsou stejné jako ty loňské. Kdyby Microsoft k desátým narozeninám značky Surface nabídl alespoň jeden model s OLED panelem, byla by to pecka.
 
Taková pecka jako celý viditelný vesmír vytvořený v Minecraftu. Zatím nejlepší představu o kráse a velikosti vesmíru nabízela planetária s modely a filmy promítanými na kupole. Nyní si můžete udělat vlastní představu v Minecraftu. Microsoft sice Minecraft nevytvořil, koupil ho za spoustu peněz, ale docela dobře se o něj stará a ani po více než dekádě hra založená na stavění všeho z jednoduchých kostek neztratila na popularitě.
 
Minule jsme se věnovali tomu, jak sankce ukazují rozpad technologického průmyslu v Rusku, které je bez nových serverů a brzy bude mít i nedostatek osobních počítačů. Spojené státy mezitím začaly tlačit také na Čínu, ve které se sice vyrábí většina chytrých telefonů i počítačů, ale která sama nemá k dispozici nejpokročilejší technologie (alespoň zatím) a vlastní čínské čipy zaostávají za svými západními protějšky. Plánované nové embargo se týká čipů použitelných pro umělou inteligenci a může zásadně ovlivnit budoucnost čínských technologických firem. Už na konci srpna přitom USA zavedly omezení vývozu špičkových grafických čipů do Ruska a Číny.
 
Důvodem k zavedení embarga je obava z toho, že by si Čína mohla díky americkým čipům vycvičit nové vojenské algoritmy. Už nyní na Ukrajině se ukazuje, jak strojová analýza dat může zásadně ovlivnit reálné bojiště, a Američané evidentně nechtějí nic riskovat. Oslabení pozice Ruska po invazi na Ukrajinu totiž jen zvýraznilo mocenské postavení Číny, která má energetické i výrobní zdroje, ovlivňuje politiku v Africe i v Austrálii a která by ráda získala Tchaj-wan.
 
Možná bude lepší vrátit se od války a sankcí zpátky ke hrám. Tento čtvrtek vychází další česká hra – The Last Oricru studia Goldknights. Autoři se inspirovali herní sérií Dark Souls, ale nabízí vlastní pojetí příběhu, který hráč svými rozhodnutími zásadně ovlivňuje. Celý příběh lze navíc procházet ve dvou lidech na jednom počítači nebo konzoli.
 
Pozornost si zaslouží i Mafie. Legendární série spojená původně s Danem Vávrou bude mít nové pokračování, ale český herní obchod Xzone spolu s vydavatelstvím 2K a brněnským vývojářským studiem Hangar13 a distributorem Cenega vydal luxusně zpracovanou knihu o původní trilogii The Art of Mafia Trilogy, navzdory anglickému názvu existuje i v češtině.  
 
Nakonec tu mám ještě jednu drobnost od Applu – v zemích, kde nabízí kreditní karty, začne brzy nabízet i spořicí účty s „vysokým výnosem“. Službu chce ve spolupráci s bankou Goldman Sachs zavést během několika měsíců. Aktuální úrok na spořicím účtu od Goldmanů je 2,15 %, což moc výnosně nevypadá, Apple však může pro své zákazníky dojednat něco lepšího. Kromě toho plánuje údajně také možnost platit přímo v chystaném systému pro rozšířenou realitu – potvrzení plateb má zajistit skenování duhovky.
 

Na Techu jsme sledovali aktuální dění, nejzajímavější byl trapas v podobě představení novinek společnosti Meta Platforms. Bývalý Facebook stále více tlačí virtuální realitu jako budoucnost práce, jenže mu to nevěří ani uživatelé, ani investoři. Jen Microsoft se k podpoře metaverza hlásí, vidí v tom šanci jít trochu proti Applu a Googlu.
Otestovali jsme hned pět zajímavých myší. Hlavní zjištění je ale poměrně jednoduché – i levná myš za pár stovek je lepší než jakýkoliv touchpad. Ergonomie práce je důležitá a myš je levnější než fyzioterapie.
Nakonec odemykáme aktuální zprávu z Netflixu – ideál všeobjímající zábavy bez reklam je fuč. Firma v listopadu spustí v prvních zemí levnější variantu s reklamou a všude zvýší rozlišení nejlevnější verze bez reklamy.

 Facebook Twitter 


Copyright © 2022 Economia - Newslettery, All rights reserved.