Forbes Cryptoshot
Zdravím,
mé jméno je Karel Wolf. Oblasti kryptoměn a veřejného blockchainu se věnuji více než osm let. Každý týden vás budu provázet světem haší, eliptických křivek, metaverz a občas i meme obrázků psích plemen. Ale dost o mně. Co byste měli vědět ze světa kryptoměn?

Právě se děje

Americký Halloween i české Dušičky se blíží mílovými kroky, krypto trh ale má vlastních důvodů k děšení dost i bez toho. I když cena hlavních kryptoaktiv od úterka roste a v nedobrovolně uzavřených short pozicích bylo zlikvidováno 1,2 miliardy dolarů, důvod k velké radosti zatím chybí.

Nedostatek volatility, který krypto trh prožívá od června, nepříliš optimistické makroekonomické vyhlídky nebo stoupající bitcoinová hashrate uprostřed medvědího trhu a rekordní objem krádeží v DeFi sektoru (720 milionů dolarů za měsíc) jsou jen částí velkých problémů, které způsobují účastníkům krypto trhu momentálně bolehlav.

Pojďme ale trudný výhled na chvilku nechat spát a raději se mrkněme, co se děje pod hladinou zdánlivě stojatých kryptovod. Zkusme to tentokrát na lehčí notu, ty vážné a hororové příběhy totiž čteme letos prakticky celý rok.

Licenční poplatky ze sekundárních prodejů tvůrcům etherových NFT navzdory medvědímu trhu vynesly přes 1,8 miliardy dolarů. Vyplývá to alespoň z dat, která dala dohromady společnost Galaxy Digital. Největší souhrnnou částku nepřekvapivě vyplatila tržní jednička, NFT tržiště OpenSea. To také letos zdvojnásobilo průměrné procento licenčních poplatků vyplacených tvůrcům ze 3 na 6 procent. Nejvíce provizí ze sekundárních prodejů získaly prominentní sběratelské značky jako Bored Ape Yacht Club od Yuga Labs.

27 procent všech získaných licenčních poplatků shráblo pouhých 10 subjektů a 80 procent poplatků vygenerovalo pouhých 482 NFT kolekcí. Společnosti Yuga Labs, která se umístila na prvním místě, přinesly poplatky ze sekundárních prodejů už více než 147 milionů dolarů, na druhém místě skončili Art Blocks s 82 miliony a na třetím OpenSea Storefront Creator s 76,7 miliony.

V posledním případě je to ovšem způsobené hlavně tím, že Storefront představuje sdílený chytrý kontrakt, který využívá velké množství tvůrců NFT. S odstupem za ním se umístili tvůrci z Chiru Labs s projektem anime NFT charakterů Azuki, zde poplatky vydělaly 52 milionů dolarů.

–  A u NFT ještě chvilku zůstaneme. Nová kolekce NFT avatarů sociální sítě Redditu to tento týden dopracovala až do první desítky v prodejních objemech na OpenSea. Primární prodej vypukl 21. 10. a uživatelé avatary na rozdíl od vlažně přijaté první edice, která se prodávala týdny, rozebrali během 24 hodin. Oficiální NFT diskuzní sociální sítě si pořídilo přes 300 tisíc uživatelů. Zajímavé je to i z jiného hlediska.

Právě mezi uživateli Redditu se rekrutovala největší internetová skupina lidí, kteří se na internetu proti NFT aktivně vyhrazovali. Steve Huffman, šéf Redditu, během uvádění projektu v život dokonce orwellovsky změnil zažitá označení, aby komunitu ještě více nedráždil. Namísto NFT tak síť od začátku hovořila o digitálních sběratelských předmětech a krypto peněženku (správce privátních klíčů) nahradil výraz vault.

— A do třetice všeho tokenizovaného dobrého. Zítra, tj. ve čtvrtek 27. října začíná v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě druhý ročník volně přístupné výstavy digitálního i nedigitálního umění pořádané v rámci akce Non-Fungible Castle 2022. Na výstavě budou vedle tokenizovaného umění a historických děl k vidění počiny současných světových umělců, jako je Banksy, Zhang Huan nebo třeba Daniel Arsham.

Z prodejů NFT v rámci minulého ročníku se známému českému šlechtickému rodu a stejnojmenné kulturní instituci House of Lobkowicz podařilo znovu zpřístupnit a postupně zrestaurovat zatím více než padesát uměleckých děl. Výstava bude otevřena do 13. listopadu. Jednotícími tématy jedné části výstavy jsou příběh českého skladatele Antonína Dvořáka a role národní kulturní identity, které byly inspirací pro pozvané umělce.

I letos budou vybraná díla ve formě NFT během akce prodána v internetové aukci. Získané finanční prostředky použije nezisková společnost Lobkowicz Collections na projekt komplexní revitalizace rodného domu Antonína Dvořáka v Nelahozevsi, kde má vzniknout moderní muzeum. V Nelahozevsi proběhne v pátek 4. listopadu další kulturní akce, tentokrát již placená, propojující českou tradici a hi-tech. Vstupenky na ni bude možné zakoupit právě v podobě NFT.

Na tu 5. listopadu naváže celodenní konference v Lobkowiczkém paláci, které se kromě expertů na oblasti krypta a blockchainu zúčastní také zástupci světových galerií a muzeí. Jeden z panelů se koná pod patronací Evropské komise a konference se zúčastní také Sophie od Hanson Robotics. Jestli ale bude slavná AI diskutovat evropskými úředníky, to nevíme.  

— A konečně (na chvíli) na trochu vážnější notu. Evropská unie koketuje s myšlenkou zregulovat sektor decentralizovaných financí. „Běžná pravidla, která stačí pro regulaci finančního světa, na regulaci decentralizovaných financí nestačí,“ tvrdí minulý týden uvolněný akademický report financovaný Evropskou komisí. Ta v poslední době publikovala hned několik zpráv zabývajících se možným krocením problematického sektoru.

V předminulém newsletteru jsme například informovali, že Evropská komise plánuje automatizovaně monitorovat provoz DeFi služeb na Ethereu. Komise za tím účelem vypsala výběrové řízení na studii, jak takový monitoring automatizovaně v reálním čase provádět.

Evropský komisař Peter Kerstens nově v rámci panelu, který uspořádala jedna z evropských skupin na podporu krypta, vyzval krypto průmysl a komunitu, aby sama přišla s nápady, jak to nejlépe udělat. „Pokud chcete, abychom přišli s kvalitními řešeními, přijďte si s námi promluvit,“ vyzval Kerstens, který v Evropské komisi funguje jako hlavní poradce finančního oddělení a spoluvedoucí pracovní skupiny pro fintech. „Pokud máte špatná řešení, sami jich už máme spoustu,“ dodal. Evropská komise dostala za úkol vypracovat návrh na regulaci DeFi sektoru do 18 měsíců po zavedení MiCA. DeFi byla z procesu přípravy MiCA (Nařízení o trzích s kryptoaktivy neboli Markets in Crypto Assets) většinou vyloučena.

Kerstens tvrdí, že i bez krachujících „třetích stran“ (firem) a podvodníků je DeFi pro běžného uživatele riskantní až dost. Za příklad může sloužit nedávná kauza projektu Mango Markets, který je postaven na Solaně a jež v důsledku hackerského útoku přišel o tokeny za 100 milionů dolarů.

—  Bloomberg vydal nejdelší článek o kryptu, jaký byl pravděpodobně kdy napsaný. Jmenuje se The Crypto Story, jeho autorem je Matt Levine, má 40 tisíc znaků a zabírá celé vydání  Bloomberg Businessweek, tedy řeč je pochopitelně o článku, ne o jeho autorovi. Pokud budete mít například během prodlouženého víkendu volný čas, doporučuji se jím prolouskat. Sám si jej z úcty k autorovi netroufám sumarizovat, ale pokud přeci jen tolik času nemáte, tady přichystal malý cheat sheet k textu přímo Bloomberg.
Tip Forbes Cryptoshotu
 

Graf týdne

Jedna Binance vládne všem, jedna jim všem káže... Z čínské burzy Binance se stal hegemon, který drtivě ovládá většinu spotového i derivátového centralizovaného trhu s kryptoměnami.

Zatímco burza Binance krypto miliardáře Changpenga Zhao podle dat The Block Research k pondělí 24. 10. generovala 55 procent obchodování na spotovém kryptoměnovém trhu za posledních 24 hodin, ostatní burzy včetně dalších velkých hráčů, jako je třeba FTX, Coinbase nebo Upbit se tomuto číslu ani nepřiblížily a pohybovaly se jen v jednotkách procent.

Jen tři burzy se v celkovém objemu přehouply přes 5 % — Upbit s 6,1 %, OKX s 5,4 % a Coinbase s 5, 3 %. Kucoin skončil s 4,7 procenty na čtvrtém a mediálně poměrně protežovaná FTX krypto miliardáře Sama Bankmana Frieda se 4,5 % dokonce až na pátém místě.

Velmi podobná situace panuje také na trhu s kryptoměnovými deriváty, kde Binance v pondělí držela 54,4 %. Zde je ale konkurence přeci jen o něco životaschopnější. OKX zde drží 14 %, Bybit 10,2 % a FTX  8,8 %. I tak se zde ale zadělává na potenciální velký problém do budoucna. / Zdroj: The Block
 

Story týdne

Špióni z Číny upláceli dvojitého agenta FBI bitcoinem vypraným přes mixér


Je to zápletka, kterou by hollywoodský scénárista nevymyslel. Čínští špioni relativně dlouhou dobu úspěšně a nepozorovaně upláceli dvojitého amerického agenta prostřednictvím bitcoinu. Posloužila jim k tomu krypto peněženka Wasabi Wallet obsahující populární mixovací službu využívající trustless CoinJoin transakce skrze Tor. Zajímavé je, že čínské zpravodajce v daném případě nezradila nedostatečná anonymita krypta, ale obyčejná smůla.  

Vyplývá to z dokumentů, jež v pondělí zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti. V těch se prohlašuje, že zpravodajští důstojníci Čínské lidové republiky platili úplatky v bitcoinech zaměstnanci americké vlády, aby tak mohli získat dokumenty z Úřadu státního zástupce USA pro východní okres New York. Dokumenty se týkaly probíhajícího trestního stíhání a vyšetřování nejmenované telekomunikační společnosti se sídlem v Číně, o níž můžeme na více než 90 % předpokládat, že jde o firmu Huawei.

Kdyby měli špióni co do činění jen s neloajálním úředníkem, pravděpodobně by se na to jen tak nepřišlo. K jejich smůle ale narazili právě na dvojitého agenta, o čemž ani jeden z nich neměl tušení. Američané proto nelenili a obvinili špiony Guochuna He a Zhenga Wang z pokusu o maření trestního stíhání telekomunikační společnosti a z praní špinavých peněz.

Toho se měli dopustit tím, že agentovi FBI vyplatili úplatky v celkové výši 61 tisíc dolarů v bitcoinech. První částku dostal americký zaměstnanec v listopadu 2021, šlo o BTC za 41 tisíc dolarů. Druhá platba pak přišla letos v říjnu a Číňané během ní vyplatili dalších 20 tisíc dolarů v bitcoinech.

Zde zatím končí špionážní linka příběhu. To zajímavější jsme si ale schovali na konec. Blockchainová forenzní společnost Elliptic totiž provedla analýzu plateb popsaných v trestním oznámení a zjistila, že platby úplatků lze vysledovat zpět do Wasabi peněženky, kde stopa končí. Kdyby tak čínští zpravodajci nenatrefili zrovna na dvojitého agenta, nejspíš by se na jejich aktivitu jen tak nepřišlo.

Jak přesně Wasabi Wallet funguje? Peněženka obsahuje populární mixovací službu využívající trustless CoinJoin transakce skrze anonymizační síť Tor. CoinJoin je relativně stará myšlenka, tedy alespoň na poměry kryptoměn, její kořeny sahají až do roku 2013, kdy její implementaci do bitcoinového protokolu poprvé navrhl Gregory Maxwell. Princip je poměrně jednoduchý – někdo zkombinuje více transakcí do jedné velké, čímž se ztíží čitelnost toho, které „inputy“ patří ke kterým „outputům“. Jinými slovy, z kterých adres odešly bitcoiny a kam.

Jedinou, zato však velkou slabinou původního řešení je, že někdo musí transakci vytvořit a taková osoba je logicky potenciální slabinou celého systému, neboť ví, ze kterých adres bitcoiny odešly a kam (jinak by nebylo možné transakci vůbec vytvořit). Akademické řešení tohoto problému existovalo od počátku, jmenuje se Chaumian CoinJoin (na počest kryptografa David Chauma a jeho ideje blind signatures), s implantací je to ovšem již horší.

Řešení opět není dokonalé, protože pracuje s ideou centralizovaného bodu – Chaumian CoinJoin serveru, ale je o několik kroků dále než klasický CoinJoin. Účastníci transakce se nejprve připojí k serveru a dají k dispozici v zaslepené podobě své adresy (pro příjem i ty odchozí), ty server kryptograficky podepíše. Následně se účastníci transakce odhlásí a znovu přihlásí skrze anonymizující službu (jako je právě Tor) s nezaslepenými adresami.

Ty server ověří proti původně vloženým adresám a proběhne samotná transakce. Mechanismus znemožňuje podvržení adresy vnějšího útočníka do procesu, a to bez nutnosti vědět, komu která z adres patří. První převedení tohoto nápadu do praxe se objevilo ve formě softwarového frameworku ZeroLink Adama Ficsora. Uživatelsky přívětivější implementace pak lze otestovat v na začátku zmiňované peněžence Wasabi Wallet nebo u konkurenční Samourai Wallet.

Pokud jde o samotné zpravodajské služby, ty si podobné vychytávky světa veřejného blockchainu oblíbily už dávno a dnes celkem běžně využívají kryptoaktiva k provádění plateb.

Tytéž vlastnosti digitálních aktiv, které je činí atraktivními třeba pro libertariány - rezistence vůči cenzuře, pseudonymita a jednoduchost, s jakou je lze převádět přes hranice - z nich dělají také cenné nástroje pro všechny zpravodajské agentury, které chtějí financovat tajné operace. Případně pro zločince, ne vždy je mezi tím ostatně zcela zřetelný rozdíl. V roce 2014 například švýcarská Federální zpravodajská služba údajně zkoumala možnost využití bitcoinů k placení zpravodajských zdrojů v zahraničí.

Ruská vojenská zpravodajská služba GRU zase měla v roce 2016 použít bitcoin k nákupu infrastruktury, která následně posloužila k nabourání do e-mailových účtů zaměstnanců a dobrovolníků prezidentské kampaně Hillary Clintonové a systémů Výboru demokratické kongresové kampaně a Demokratického národního výboru. Obojí bylo použito k pokusu ovlivnit tehdejší americké prezidentské volby.

To je pro dnešek vše a budu se těšit na další shledání ve vašich mailboxech příští týden.

— Karel Wolf, Forbes
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
YouTube
Forbes.cz
Cryptoshot nesupluje funkci investičního poradce. Máte-li přesto jakýkoliv dotaz, obraťte se přímo na autora newsletteru.

© 2022 MediaRey, SE


Změnit nastavení odběru
Odhlásit odběr (týká se pouze Cryptoshotu, Espresso vám zůstane)