Copy
Povolte si zobrazení obrázků, případně otevřte tento e-mail v prohlížeči.
Hlavička bulletinu_listopad

Milí příznivci Centra paliativní péče,

věříme, že i přes mlhu, inverzi a mrholení společně s námi vidíte světla adventu a těšíte se na počtení ze světa paliativní péče a na nové příležitosti, kterými je listopadový bulletin nabitý. My bychom se také jedné příležitosti chytili - naše pravidelné celotýmové porady začínáme vždy básní haiku, kterou vymýšlí jeden z členů týmu. A protože jsou často haiku opravdu povedená a vystihující stav věcí, nechceme si je nechávat pro sebe. Rádi bychom s Vámi každý měsíc jedno haiku sdíleli. Najdete ho v samotném závěru bulletinu.

Z dílny Centra paliativní péče:

mySupport study_logo

Poslední tři roky jsme se podíleli na mezinárodním projektu mySupport study, jehož cílem bylo podpořit rodinné příslušníky osob s demencí v rozhodování o péči v závěru života. Čeho přesně se projekt týkal a jakým způsobem byl realizován si můžete přečíst v článku, který vyšel v odborném časopise BMC Geriatric.

Aktuality

Nadační fond Kliniky paliativní medicíny a Česká společnost paliativní medicíny ČLS JEP vyhlašují druhou část grantových výzev Grantového programu rozvoje vzdělanosti v oblasti paliativní péče. Tato výzva má dvě části, první je opět zaměřena na podporu specializačního vzdělávání lékařů v oboru paliativní medicína a druhá je zaměřena na rozvoj institucí, které plánují rozvoj specializované paliativní péče. Veškeré informace a přihlášky najdete na stránkách nadačního fondu. Termín pro odevzdání je 16. 12. 2022.

Nadace EP Corporate Group otevřela v říjnu grantovou výzvu na podporu rodin s nezletilými dětmi, které přišly o rodiče. Nahradí po dobu 24 měsíců rodině část příjmu, o který v důsledku úmrtí jednoho z rodičů přišla. Žádost a podrobné informace najdete na webu nadace.
Po čtyřech letech se uskuteční kongres Evropské asociace paliativní péče EAPC naživo a to v červnu 2023 v nizozemském Rotterdamu. Registrace za zvýhodněnou cenu jsou již spuštěny.
Zdravotníci (nejen) v paliativní péči se denně potýkají s náročnými situacemi a prožívají se svými pacienty jejich těžké chvíle. Nejúčinnější metodou, jak tyto emočně náročné situace zvládat, je debriefing, který však v českém nemocničním prostředí zatím není příliš rozšířený. Pokud tyto situace také prožíváte a nemáte o nich kde hovořit, připojte se na debriefing, který pořádá CAPC.
Tématem ztráty a jejího prožívání zdravotníky se zabývá také nová kniha Loss and Grief od autorů Forstein a Loscazlo. Kniha přináší příběhy zdravotníků, kteří prožívají ztráty svých pacientů. Zdravotníci popisují, jak se se ztrátou vyrovnávají a kde se domnívají, že je prostor pro lepší edukaci budoucích zdravotníků.
Každý měsíc pořádá Alzheimer cafe v Praze setkání pro neformální pečující, které pokrývá nejrůznější témata. Posledními dvěma tématy byly Právní ochrana člověka s demencí a Specifika stravování lidí s demencí. Záznamy setkání jsou dostupné na youtube.
Výborná zpráva na závěr: byla schválena úhradová vyhláška pro rok 2023, ve které byla prodloužena provizorní doba úhrady pro konziliární týmy paliativní péče v nemocnicích včetně navýšení úhrady o 8 %. Zároveň tato vyhláška umožní nemocnicím s centrem vysoce specializované onkologické péče žádat o úhradu dvou paliativních týmů. Podmínky pro získání úhrady jsou v textu vyhlášky (Sbírka zákonů 315/2022).

Výzkum pro praxi

Intervence pro podporu pozůstalých sourozenců

Ztráta sourozence může mít dlouhotrvající dopad na psychické i fyzické zdraví přeživšího sourozence dlouho do dospělosti. Studie kolektivu autorů z Německa se zaměřila na sledování efektu nově vytvořené intervence pro pozůstalé sourozence ve věku 16 až 65 let. Intervence byla založena na kognitivně behaviorální terapii a probíhala jako šestitýdenní strukturovaná online setkání s terapeutem, kdy každý týden měli účastníci napsat esej na dané téma (např. popsat svůj vztah se zemřelým sourozencem před jeho úmrtím). Randomizované studie se zúčastnilo 86 pozůstalých sourozenců, z toho 47 mělo intervenci. Výsledky studie ukazují, že symptomy jako deprese a dlouhotrvající zármutek se výrazně zlepšily u 34 % respondentů, kteří měli intervenci, ve srovnání s 10 % bez intervence a zlepšení trvalo až jeden rok. Respondenti uváděli, že jim intervence výrazně pomohla a pozitivně hodnotili online formát, protože umožňoval větší flexibilitu.

Jak děti vnímají soužití s rodičem, který trpí vážným neléčitelným onemocněním?

Anglická studie z prestižní King's College v Londýně zjišťovala jak děti vnímají soužití s rodičem, ktetý trpí vážným onemocněním, které je neléčitelné a očekává se u něj předčasné úmrtí. Kvalitativní studie se zúčastnilo 32 dětí ve věku 6 - 17 let. Výsledky studie ukazují, že děti chtějí, aby jejich názor a náhled na nemoc rodiče byly brány v potaz, a že jsou aktivní v péči o rodiče i celou rodinu. Děti chtějí mít kontrolu nad tím, kolik mají informací a potřebují mít dostatek vhodné podpory, která jim umožní přizpůsobit se přítomnosti nemoci rodiče v jejich životě. Nemoc rodiče významně ovlivňuje emoční a sociální aspekty života dětí a je proto nezbytné jim umožnit vykonávat běžné aktivity. Zdravotníci, kteří s rodinami pracují by měli podpořit nemocné rodiče v následujících oblastech: uvědomit si potřebu dětí se aktivně zapojit do péče; uznat pečovatelskou roli dětí; vzbudit u dětí důvěru ve zdravotní péči; zachovat určitou normalitu a mluvit s dětmi o jejich emocích.

Tipy pro Váš rozvoj 

Paliativní péče pro lékaře pečující o klienty domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem  - kurz  je určen lékařům, kteří spolupracují s pobytovými zařízeními sociálních služeb a všeobecným sestrám pobytového zařízení, pokud se na kurz přihlásí společně se spolupracujícím lékařem.
25. 11. 2022, Praha, Česká společnost paliativní medicíny

Filantropie v paliativní medicíně - Jaký je vztah filantropie k paliativní péči a jakým směrem se tento vztah bude v budoucnu vyvíjet? Tyto a další jiné otázky zodpoví VI. motolská konference paliativní péče.
28. 11. 2022, online, FN Motol

Jak pracovat s dětmi, které mají rodiče s život ohrožujícím onemocněním - prozradí dr. Steve Marshall, profesí sociální pracovník. Tento webinář povede dr. Audrey Roulston, která v současné době připravuje postgraduální vzdělávání pro sociální pracovníky v paliativní péči na Queen’s University v Belfastu.
30. 11. 2022, online webinář zdarma, EAPC

O posledních věcech člověka: zvyky a rituály vietnamské komunity - multikulturní setkání o všudypřítomné a zároveň vytěsněné smrti, důležitosti truchlení a různorodosti rituálů rozloučení. Setkání proběhne se zástupci vietnamské komunity z Prahy a Středních Čech.
30. 11. 2022, Praha, Cesta domů

David Pavlíček

Reflexní terapie plosek nohou a její využití v paliativní péči - na prosincovém webináři bude představena metoda reflexní terapie plosek nohou jako jedna z možností doplňkové léčby bolesti v paliativní péči. Webinářem Vás provede Mgr. David Havlíček.
14. 12. 2022, online, Centrum paliativní péče

Základní kurz etického poradenství 2023/2024 - komplexní vzdělávací kurz pro ty, kteří mají zájem poskytovat službu etického poradenství, tj. provádět etická konzilia, pečovat o etiku organizace a vzdělávat personál v citlivosti vůči etickým problémům.
27. 1. 2023 - 20. 12. 2024, Praha, Institut pro etické poradenství ve zdravotnictví

Pracovní burza: Pojďte dělat smysluplnou práci!

Haiku

Kolik spadaných
A kolik ještě září?
Čas zamyslet se

Přeji Vám krásně podzimní dny.

Za tým Centra paliativní péče
Karolína Vlčková

Karolína Vlčková
Facebook
Instagram
Website
Email
Centrum paliativní péče zlepšuje péči o umírající v České republice, a to systematicky napříč systémem zdravotní a sociální péče.

Líbil by se bulletin někomu z vašich kolegů nebo přátel?
Přepošlete mu tento e-mail.
Předchozí čísla bulletinu si můžete prohlédnout tady.


Copyright © 2022 Centrum paliativní péče
-
Chci si upravit, co všechno mi posíláte. 

Chci se odhlásit z odběru e-mailů.