Forbes Cryptoshot
Zdravím,
mé jméno je Karel Wolf. Oblasti kryptoměn a veřejného blockchainu se věnuji více než osm let. Každý týden vás budu provázet světem haší, eliptických křivek, metaverz a občas i meme obrázků psích plemen. Ale dost o mně. Co byste měli vědět ze světa kryptoměn?

Právě se děje

Stává se již téměř pravidlem, že se v kryptu něco velkého semele v okamžiku, kdy odjedu na dovolenou. Tentokrát to ovšem stálo mimořádně za to. Člověk si ani nemohl obléknout bitcoinové triko, aniž by riskoval, že s ním bude na každém rohu někdo zaplétat čtvrthodinovou diskuzi na téma kolapsu FTX a dalšího osudu Sama Bankman-Frieda.

Zatímco akciové a komoditní trhy si tak momentálně užívají po dlouhé době volný nádech, na krypto trzích panuje úplně jiná nálada. Dobrými zprávami v nastalém marastu je snad jen to, že ještě více akceleroval trend odlivu bitcoinu a potažmo i ostatních kryptoměn z burz (za poslední měsíc zmizelo z burz 122 tisíc bitcoinů a jejich aktuální zásoba klesla zhruba na 1 867 000 BTC), instituce přestalo bavit držet se stranou a vrací se zpátky do hry.

Horší už je fakt, že většinu z nich nyní nalezneme mezi shortery. O tom ale později. Začneme tradičním přehledem hlavních událostí.

–    Věřitelů zkrachovalé burzy FTX a jejích dceřiných společností bude až desetkrát více, než se původně myslelo. Ještě v pátečním reportu, který musela burza v USA doložit k tomu, aby mohla ve Spojených státech vyhlásit bankrot podle kapitoly 11, která jí umožňuje požádat o soudní ochranu před věřiteli, to vypadalo, že dluží „jen“ zhruba 100 tisícům věřitelů. Doplněný report ale ukazuje, že se jejich počet spíše blíží milionu a celý proces bankrotu se tak nejspíš protáhne na roky.

–    V rychlém a dramatickém vývoji okolo FTX trochu zanikla nenápadná zpráva České národní banky. Ta po delším období zdánlivého spánku minulý týden publikovala svůj první ucelený materiál zabývající se problematikou digitálních peněz centrálních bank (CBDC). Můžeme tak poprvé nahlédnout do uvažování ČNB o v posledních letech často skloňovaném tématu budoucí podoby digitálních peněz. Ve své studii se nevyhýbá ani rizikům CBDC. Za publikací stojí pracovní skupina vedená Oldřichem Dědkem.

–   Šéf Coinbase, Brian Armstrong, prodal po oznámení bankrotu burzy FTX akcie Coinbase v hodnotě 1,6 milionu dolarů. Jednalo se o 30 tisíc akcií třídy A (akcie se zvláštními právy), Armstrong zároveň překonvertoval akcie třídy B na ty áčkové. Vyplývá to z posledního reportu Coinbase pro Komisi pro cenné papíry a burzy.

–    Proof-of-stake platformní kryptoměna Solana (SOL), spadající do první patnáctky největších kryptoměn podle tržní kapitalizace, má za sebou za poslední týden 43% propad, vyplývá to alespoň z dat serveru Coingecko. Její tržní kapitalizace se na měsíční bázi propadla o 8,5 miliardy dolarů. Drasticky se také snížil zobchodovaný objem SOL tokenu, ten se z více než 1,3 miliardy dolarů za den po pádu FTX smrskl na pouhé nižší stovky milionů dolarů.

SOL tak patří mezi kryptoaktiva se suverénně nejhorším výkonem. Kryptoměně se nyní nedaří ani v dlouhodobějším horizontu, za poslední rok její cena spadla o 94 %. K poslednímu propadu přispěly největším dílem dvě události, výrazný propad prodejů NFT na platformě a samotný pád FTX, která patřila mezi první a klíčové investory.   

Crypto.com a Huobi po FTX další na řadě? Na základě modelu kolapsu FTX můžeme identifikovat další dva potenciální adepty na liquidity crunch, a to i pokud jim dáme benefit pochybnosti a budeme předpokládat, že na rozdíl od SBF a ředitelky Alameda Research Caroline Ellison nehrají úplně vabank. Prvním je další mladá burza, která poslední dva roky masivně investovala do svého marketingu a PR. Řeč je o Crypto.com, která také vede své uživatele k tomu, aby využívali vlastní burzovní utility token – Cronos (CRO), čímž si burza vylepšuje svoji účetní bilanci. Hodnota CRO se v reakci na události z minulého týdne propadla o 55 %.

V neděli se také ukázalo, že v říjnu burza Crypto.com omylem poslala více než osmdesát procent kryptoměny ethereum, kterou držela, v objemu asi 400 milionů dolarů, tedy 9,4 miliardy korun, na jinou kryptoměnovou burzu Gate.io.
 Aktuálně to sice podle ceny CRO vypadá, že se důvěra pomalu vrací, otázkou ale je, na jak dlouho. Podobně jako minulý týden FTX, zachvátil burzu v posledních dnech parabolický nárůst výběrů prostředků, které burza sice pomalu, ale zatím bez výpadků zvládá zpracovávat. Ředitel burzy také proaktivně ujišťuje média, že kolaps nehrozí. Uvidíme, úplně stejně se totiž do poslední chvíle tvářil i SBF.

Velmi podobnou cestou se ubírá i další burza. Tentokrát jeden opravdový krypto veterán – původně čínská Huobi, dnes sídlící na Seychelách. Její token HT se za poslední dva týdny propadl dokonce o 60 %. Huobi má svoji historii a před rokem 2017, kdy se poprvé krypto stalo populární hračkou široké veřejnosti, patřila k těm, kdo hýbal s kurzem bitcoinu. Dnešní a tehdejší Huobi nejsou bohužel úplně totéž.

Huobi nedávno zveřejnila seznam aktiv nalézajících se na její platformě, který odhalil HT tokeny v hodnotě necelé miliardy (respektive 900 milionů) dolarů. Jedná se o pool zahrnující samotné prostředky Huobi Global i uživatelů Huobi. Potíž je samozřejmě v tom, že nevíme, kolik procent z tohoto poolu patří samotné burze.

Genesis a BlockFi jako další oběti dominového efektu? Genesis Global Trading, lendingová odnož investiční společnosti Genesis Global Capital, v souvislosti s kolapsem FTX dnes zastavila nové půjčky a výběry. „Uvědomujeme si, jak náročný byl uplynulý týden kvůli dopadu zpráv o FTX. Ve společnosti Genesis se plně soustředíme na to, abychom udělali vše, co je v našich silách, pro služby našim klientům a zvládli toto obtížné tržní prostředí,“ uvedla Genesis Global Trading k nečekanému kroku na svém Twitteru.

Genesis je na krypto trhu poměrně významný hráč. Na konci třetího čtvrtletí činil celkový objem aktivních úvěrů od společnosti více než 2,8 miliardy dolarů. To se ostatně poměrně rychle projevilo a hned vzápětí burza Gemini legendárních bratrů Winklevossových uvedla, že v důsledku kroků společnosti Genesis pozastavuje výběry na svých úročených účtech Earn. Genesis byla totiž úvěrovým partnerem tohoto programu.

Poslední, tentokrát již téměř jistou obětí je pak lendingová platforma BlockFi, která se údajně právě připravuje na vyhlášení bankrotu. Kryptoměnová půjčovna také zastavila výběry vkladů zákazníků a přiznala, že má značnou expozici vůči nyní zkrachovalé kryptoburze FTX a její sesterské tradingové společnosti Alameda Research. Vztah obou firem podrobněji popisujeme v dnešní top story. Společnost se dostala do vážných problémů již letos červnu, kdy jí přispěchala na pomoc právě FTX a její americká odnož FTX.US.

Na kolaps FTX možná doplatí spolu se SBF i 12 celebrit, které se dříve podílely na propagaci burzy a její mobilní aplikace. Tou první je hvězdný hráč NFL Tom Brady, druhou pak komik Larry David, který vystupoval například v reklamě na FTX vysílané při americkém super bowlu. Mezi další jména patří například modelka Gisele Bundchen a basketbalový hráč Steph Curry. Všechny celebrity byly na Floridě investory FTX v zastoupení zažalováni za propagaci neregistrovaných cenných papírů a masivního podvodu. Údajná škoda dělá 11 miliard dolarů.
partner Forbes Cryptoshotu
 
Slavnostní večer, firemní večírek, konference, workshopy, prezentace nového produktu, taneční a divadelní představení, koncerty, filmy… Zkrátka cokoliv vás napadne. Multifunkční sál DOX+ se dokáže naladit na vaši představu a uspořádat pro vaše hosty nezapomenutelný zážitek. DOX+ je eventový prostor se samými plus.
Chci vědět více informací
 

Graf týdne

Jak jsme zmínili v úvodu, instituce jsou zpátky v kryptu. Peníze, které čekaly měsíce stranou, jsou tedy zpátky ve hře. Tím ale dobré zprávy končí. Podle posledního reportu od Arcane research je totiž jejich nálada momentálně silně medvědí a institucionální hráči shortují, kam se podíváš. Je to ostatně vidět i na rozdílu mezi cenou bitcoinu na spotovém trhu a měsíčními futures kontrakty na komoditní derivátové burze CME.

Konkrétně listopadový BTC kontrakt na CME se v posledním týdnu obchodoval s nezvykle velkou slevou vůči spotovému trhu. Podobný rozdíl jsme naposledy zažili na začátku covidové pandemie, konkrétně během tržní paniky 12. března 2020. I ten byl ale tehdy menší, než ten současný, vyvolaný pádem burzy FTX. V průměru se CME v posledních dnech obchodovala 3 % pod spotem.

Panika na trzích sice obyčejně trvá jen velmi krátce, než se ale situace zcela urovná a tržní podmínky normalizují po tak masivním odlivu likvidity, uplyne ještě rozhodně nějaký čas. / Zdroj: Arcane research
 

Story týdne

Ze 32 miliard dolarů na nulu aneb jak šel čas s FTX


Příběh zkrachovalé burzy FTX, jejího bývalého šéfa Sama Bankman-Frieda a tajemné tradingové společnosti Alameda Research má tolik souběžných dějových linek, že by se za ně nemusel stydět ani mistr neuzavřených příběhů George R. R. Martin. Jak se v nich vyznat a co si z toho vzít? To nám možná prozradí chronologický přehled celé historie vzestupu a pádu impéria SBF.

Krátce poté, co burza podala žádost o ochranu v režimu úpadku podle kapitoly 11, zmizely z jejích peněženek kryptoměny za více než 600 milionů dolarů. Kam? To je jen jedna z mnoha otázek, které kolem FTX vyvstaly.

Jak mohla přidružená tradingová společnost Alameda Research používat klientské fondy bez vědomí uživatelů burzy? Jak mohl Bankman-Fried na jedné straně utrácet miliony dolarů za prosazení velmi drastické kryptoregulace v USA – a na druhé porušovat všechny principy, které by si přál diktovat druhým? Jak je možné ze dne na den z majetku dolarového miliardáře vymazat 94 procent?

A tím otázky ani zdaleka nekončí. Jak mohly renomované venture kapitálové firmy jako Sequoia Capital, Softbank nebo Tiger Global Management během pouhého roku a půl vyhnat hodnotu mladé burzy na 32 miliard dolarů? Co se honilo Bankman-Friedovi hlavou, když přistoupil na použití vlastního tokenu jako kolaterálu?

Není to ani rok, co FTX získala od investorů 400 milionů dolarů. A ještě před dvěma měsíci – nijak altruisticky – rozdělovala kapitál pod záminkou podržet kryptotrh před kolapsem. Bankman-Frieda tak leckdo srovnával s Johnem Pierpontem Morganem a Warrenem Buffettem dnešního věku. Jak se tohle všechno ukázalo být klasickým domkem z karet, nám napoví zmapování celé historie Bankman-Friedova „zázraku“.

Burza FTX vznikla v roce 2019, ale její historie se začala psát už během předposledního býčího řádění na kryptoměnách v roce 2017. Architektem celého projektu je třicátník s titulem z MIT a s předchozí obchodnickou zkušeností z Jane Street Capital, jednoho z největších světových tvůrců trhu.

Často citovaná pracovní zkušenost není jen prázdné machrování – v příběhu naopak hraje klíčovou roli. Zkušenost z Jane Street pomohla Bankman-Friedovi začít využívat nedokonalosti bitcoinového spotového trhu. Zvolil k tomu do té doby na kryptotrhu neobvyklý přístup, který byl však naopak velmi dobře známý institucionálním obchodníkům na tradičních trzích: kvantitativní obchodování.

Prakticky bez rizika nakupoval bitcoin v USA, aby jej obratem prodal v Japonsku s čistým desetiprocentním ziskem. To nakonec v listopadu 2017 vyústilo v založení společnosti Alameda Research, která zopakovala úspěšnou strategii v mnohem větších objemech a šíři. Několik let to perfektně fungovalo a Bankman-Fried hromadil miliardové zisky.
Právě díky nim získal počáteční kapitál na založení vlastní burzy FTX, která se měla od konkurence lišit technickou vyspělostí a důrazem na institucionální obchodníky. Vlastní peníze ale na rozjezd tak masivního projektu nestačily. Jako první venture kapitalista nepřispěchal na pomoc nikdo jiný než Changpeng Zhao, zvaný zkráceně CZ, zakladatel největší kryptoburzy současnosti: Binance.

Načasování startu nové burzy nemohlo být lepší. Kryptotrh čekala covidová manická fáze, kdy následně do svého loňského vrcholu vyrostl z 200 miliard dolarů na necelé tři biliony dolarů. Burza se prakticky přes noc změnila ze zajímavé hračky na subjekt s více než milionem uživatelských účtů.

Investorská mánie si nijak nezadala s mánií rizikového kapitálu. Prominentní venture kapitáloví investoři během roku 2021 zasypali burzu 900 miliony dolarů, a do léta tak posunuli valuaci firmy na osmnáct miliard dolarů. Letos v lednu k ní přibyla zmíněná injekce v podobě dalších 400 milionů a přehodnocení valuace na 32 miliard dolarů. Zlákat k investování se nechala dokonce legenda NFL Tom Brady (je o něm řeč v přehledu novinek) nebo Ontarijský učitelský penzijní fond.

Už začátek loňské zimy s sebou nicméně přinesl první předzvěsti sezony, která trvá dosud. Lednový výprodej na akciích i kryptu již nenechal nikoho na pochybách, že s koncem nulových úrokových sazeb a covidových stimulů je minimálně načas konec sentimentu počítajícího s neomezeným krypto růstem. Tržní kapitalizace ze svého listopadového vrcholu na třech miliardách dolarů spadla do ledna o padesát procent – a do dneška se toto číslo smrsklo opět téměř o polovinu, na hodnotu okolo 850 miliard dolarů.

Květnový pád kryptoměny Luna a červnový domino efekt krachujících firem, které vsadily na krypto long s velkou pákou, pak slovy Warrena Buffetta ukázal, kdo plaval nahý. Na vlastní kůži se o tom přesvědčily například Three Arrows Capital, Voyager, BlockFi nebo Celsius. V případě FTX se nicméně tehdy ještě zdálo, že situace hraje Bankman-Friedovi naopak do karet.

V době, kdy kolaps z krypta vymazal desítky miliard dolarů, uzavírá FTX dohodu s krypto lendingovou společností BlockFi na poskytnutí úvěru ve výši 400 milionů dolarů, který měl firmě pomoci vyřešit nedostatek likvidity. FTX také získává opci na akvizici firmy za 240 milionů dolarů. Dalším levným akvizičním cílem se stala kanadská společnost Bitvo či aktiva zkrachovalého Voyager Digital, převzaté za 1,4 miliardy dolarů.

Akvizice zabily dvě mouchy jednou ranou: stabilizovaly trh a drasticky zvedly důvěru v samotnou FTX. Navíc se popularita Bankman-Frieda, který si proti sobě popudil kryptokomunitu výroky na téma velmi tvrdé krypto regulace, opět přehoupla do kladných hodnot. Právě miliardářův postoj k regulaci a veřejné lobbování v americkém senátu ale přineslo ironický obrat: o aktivity FTX i Alameda Research se začali zajímat američtí regulátoři.

Že něco není úplně v pořádku, naznačoval i nenadálý odchod prezidenta burzy Bretta Harrisona a spoluředitele Alameda Research Sama Trabucca. Oba odchody ale prošuměly ve vlně propouštění napříč celým oborem. Zajímavé nicméně bylo, že Harrisonův odchod následoval těsně poté, co prostřednictvím Twitteru zveřejnil informaci o tom, že FTX účty mají v USA vládní pojistku vkladů, takzvanou Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC).

To se pochopitelně nelíbilo samotné stejnojmenné vládní agentuře, která napsala burze rozhořčený vytýkací dopis. V říjnu pak zahájil texaský regulátor vyšetřování úročícího produktu FTX – osmiprocentního yield účtu, který je podle amerických úředníků neregistrovaným cenným papírem a porušením zákona. I to by mohla být jen nepříjemná epizoda, kdyby věci v listopadu nenabraly rychlý spád.

Minulý týden přišel server CoinDesk s odhalením, že se v účetní rozvaze nalézají – v rozporu se zásadami risk managementu i zdravého rozumu – vlastní FTX tokeny FTT v hodnotě miliard dolarů a že společnost sama sebe silně nadhodnocuje. A zde se nám celá smyčka kolem burzy začíná utahovat.

Zpráva CoinDesku totiž právem – pokud budeme předpokládat, že ji nevyvolala sama Binance – vyděsila prvního investora FTX, Changpenga Zhao. Jeho Binance začala likvidovat své FTT tokeny v hodnotě dvou miliard dolarů, které v roce 2021 dostala jako polovinu vyrovnání, když se zbavovala svého podílu v konkurenční burze. A na svůj krok neopomněla také upozornit veřejnost. Zde připomeňme, že mezi Bankmanem-Friedem a Changpengem Zhao panovaly již delší dobu neshody právě ohledně regulace kryptoprůmyslu (CZ je zastáncem měkké regulace, SBF naopak loboval za mnohem drastičtější přístup), které vyústily právě v to, že se CZ zbavil podílu ve FTX.

To vyvolalo na straně FTX situaci, kterou by u ní ještě před pár měsíci čekal málokdo – krizi likvidity, před níž se přitom dříve snažila zachraňovat jiné. Vyvolaná panika znamenala, že se na FTX začaly vršit požadavky na výběry, kterým nebyla burza schopná v daný moment vyhovět. Paralelně začala kolabovat cena FTT tokenu, která se skokově propadla až o osmdesát a později dokonce o pětadevadesát procent.

To již nebyla jen rána pro FTX, ale také hřebíček do rakve tradingové společnosti Alameda Research, která ve velkém používala jako kolaterál také nyní prakticky bezcenné FTT tokeny. Během prvního dne po kolapsu se na Twitteru objevilo oznámení Changpenga Zhao, že podepsal nezávazný dopis o záměru burzu převzít. Dohoda ale vzala za své jen o den později na základě předběžné due diligence přebírané společnosti.

Burza následně požádala o ochranu před věřiteli – a od té doby se vynořují stále zajímavější informace, ne všechny bohužel potvrzené. Jisté je minimálně to, že Bankman-Friedův podnik začaly souběžně vyšetřovat jak americká Komise pro cenné papíry a burzy, tak Komise pro obchodování s komoditními futures.

Vedle toho americká burza Kraken zmrazila účty vlastněné FTX Group a kyperský regulátor pozastavil burze licenci pro působení v Evropské unii. Vyšetřování ostatně probíhá také na Bahamách, kde má burza své hlavní sídlo. Na prosinec chystá vlastní grilování FTX americký kongres (respektive House of Representatives) a od FTX se postupně distancují všichni její významní partneři, včetně třeba Ekonomického světového fóra (dnes již nedostupná microsite vs. původní prezentace dochovaná ve webarchivu). Objevují se také stále noví věřitelé a druhotné dopady. Příběh tedy zkrátka zdaleka nekončí.

To je pro dnešek vše a budu se těšit na další shledání ve vašich mailboxech zase za týden.

— Karel Wolf, Forbes
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
YouTube
Forbes.cz
Cryptoshot nesupluje funkci investičního poradce. Máte-li přesto jakýkoliv dotaz, obraťte se přímo na autora newsletteru.

© 2022 MediaRey, SE


Změnit nastavení odběru
Odhlásit odběr (týká se pouze Cryptoshotu, Espresso vám zůstane)