Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
Vážení čtenáři,

přišlo mi už hodně zpráv do e-mailu, knihy oprav nebo na Facebook, že se asi něco pokazilo a vypadli jste z rozesílky newsletteru. Mohu vás uklidnit, že se tak nestalo – newsletter skutečně delší dobu nevyšel. Mám hodně nevybrané dovolené, a tak na mě zakleklo personální. Když už vám ale takto píšu, tak bych se rád podělil o jeden experiment, který jsem tento týden odstartoval. Mohl by se vám hodit, pokud jste rodiče, prarodiče…

Ještě předtím bych vás ale tradičně pozval k poslechu podcastu MoneyPenny, jenž díky předtočení vychází i nadále. Na výběr máte tentokrát hned dva díly.

V prvním jsme se věnovali investicím do farem a zemědělské půdy s Kateřinou Zychovou z Verdi Capital, která dělala roky na Wall Street. Bavili jsme se ale i o dění na akciovém trhu, zmínila některé konkrétní tituly nebo vysvětlila, proč tolik padají akcie realitních fondů.

V posledním díle vydaném tento týden jsme si pozvali Barboru Wachtlovou z Green Fox Academy, jež nás seznámila s úskalími rekvalifikace na programátora. Nejlepší je dát si pořádnou nalejvárnu a nechat si ji částečně proplatit od úřadu práce. 

Nakonec se podíváme také na neskutečný binec, který je nyní na kryptoměnovém trhu. 


Dnešní témata:
  • Zdarma ani floka!
  • CZ + SBF > WTF

Naval prachy

Sestře bylo tento týden osmnáct let, čímž přišla chvíle provést na ní finanční experiment a dát jí možnost získat kapitál, který jsem jí přichystal. A nemyslím tím jen peníze, ale i nalejvárnu, jak prakticky fungovat ve světě financí a investic.

Proč sestře něco dávám?

Když se říká, že čas jsou peníze, tak je to pravda. Úrok není v konečném důsledku ani tak cena peněz jako cena času. A kvůli složenému úročení je důležité čas neztrácet. Třeba jen z pohledu investic: když začne člověk ve 25 letech dávat stranou ročně 5000 korun po dobu pouze deseti let a pak už nic nepřidá, bude mít v 65 letech i tak více peněz než člověk, který začne ve 35 letech a bude dávat stranou stejnou částku po dobu třiceti let. 

Ohrané, co další důvody?

Počáteční kapitál má i poměrně pozitivní psychologické efekty. Když jej máte, jste méně ve stresu a jste schopni dělat lepší rozhodnutí, protože si můžete dovolit přemýšlet dlouhodobě. Zbavujete se úmornosti žití od jedné brigády ke druhé. Kapitál je navíc návykový, a když už nějaký máte, nutí vás to jej spíše dále hromadit a investovat než jej spotřebovávat. Ztráta peněz lidi mentálně bolí. Nelze na to ale spoléhat a je potřeba zajistit dobrou průpravu.

Jak to správně vymyslet?

Sestra nedostane bez práce ani floka. Vytvořil jsem pro ni speciální úvod do světa finančně gramotných, který sestává z řady úkolů a úkonů, které musí zvládnout, aby se k penězům vůbec dostala. Každá správná odpověď znamená odblokování určitého obnosu. Je čistě na ní, zdali si sáhne na celou částku. Různé veřejné dotazníky a testy finanční gramotnosti mi přijdou úplně k ničemu, proto jsem postavil vlastní zadání, které si můžete také stáhnout.

Co na to sestra řekla?

Sebrala mi zadání, napsala kamarádce, že teď nikam moc po škole chodit nebude, a od čtvrtka v tom leží. Má sice čas do Vánoc, ale mé zadání jí nějakou dobu zabere, protože musí podrobně vysvětlovat každé své rozhodnutí. Navíc je finančním světem poměrně nepolíbená, protože ve škole se s nimi o financích moc nebaví. Čeká ji studium bankovních produktů, složeného úročení, investic, porozumění špatnému a dobrému dluhu.

Není to trochu pozdě?

Pokud patříte mezi rodiče, kteří rozumí financím a mají možnost do dětí investovat čas a peníze, tak to určitě dělejte už mnohem dříve než v 18 letech. Nicméně, jak ukazují studie, investice do lidského kapitálu mají dobrou výnosnost pro dítě bez ohledu na jeho věk. Můžete mi klidně k mému zadání dát komentáře, možnost je povolená, pokud vám v něm něco chybí nebo nedává smysl. A já budu informovat, jak experiment dopadl.
Více se dozvíte zde

Souboj titánů

Jedno moudro říká, že lidem, kteří vás něčím nebetyčně rozčilují, je dobré psát nanečisto dopisy, vybít tím emoce a pak je spálit. Docela to funguje, jen nikdy moc nevím, co pak s těmi dopisy. Myslím, že něco na ten styl provozovali pánové známí jako CZ a SBF.

Co to je za kryptomany?

Sam Bankman-Fried (SBF) a Changpeng Zhao (CZ) jsou jedněmi z nejvýznamnějších lidí ve světě kryptoměn. První stojí v čele kryptoburzy FTX  a druhý v čele kryptoburzy Binance. SBF kromě FTX ovládá také společnost Alameda Research, která je pro FTX tvůrce trhu – zajišťuje, že je na burze dostatečná likvidita a obchody běží bez problémů. Díky symbióze FTX a Alamedy se dokázala burza FTX stát pátou největší kryptoburzou.

A kde vznikl problém?

Minulý týden na serveru Coindesk vyšla zpráva, která říká, že na dvě pětiny všech aktiv Alamedy tvoří token FTT, jejž vytvořila burza FTX. Jde o enormně vysoké číslo, které v praxi znamená, že kdyby Alameda potřebovala prodat větší část FTT, tak se cena tokenu zhroutí. Navíc Alameda používá FTT jako zástavu pro půjčky na své spekulace/investice. Pro obchodníky držení tokenu FTT přinášelo různé výhody, proto o něj byl zájem.

Proč došlo k implozi?

Právně jsou FTX a Alameda oddělené subjekty, nicméně šeptanda, že to tak úplně být nemusí, udělala své. Jak jsem uváděl, je mezi nimi synergie a vlastníkem obou je SBF. Zmíněná zpráva ještě nebyla problém, ten přišel v pondělí s tweetem od CZ, že Binance začíná rozprodávat tokeny FTT. Binance jich měla za 584 milionů dolarů, neboť patřila k prvním investorům do FTX. A tím se spustila spirála výprodejů, která zasáhla celý trh.

Proč to CZ udělal?

CZ si s SBF dvakrát nerozumí, neboť v kryptokomunitě běhají zprávy, že se SBF snaží aktivně a poměrně úspěšně prolobbovat regulaci, která by omezila decentralizované finance, včetně byznysu, kde zčásti působí CZ a jeho Binance. CZ tak provedl tuto na první pohled diverzní akci a o několik hodin později, když se token FTT zhroutil, oznámil, že jedná o převzetí FTX. K tomu ale nakonec nedojde, protože záchrana FTX je prý nad síly Binance.

Jaká si vzít poučení?

Kdo měl na FTX peníze, pravděpodobně o ně přijde. SBF se snaží ještě zabránit bankrotu tím, že se obrátil na investory a žádá je o osm miliard dolarů. Jestli je dostane, těžko říct. U burz ale platí, že smrtelná je hlavně ztráta důvěry. Držitelé kryptoměn se opět poučili, že co nemají ve své kryptoměnové peněžence, není v bezpečí. Benefitovat by z celé věci mohla burza Coinbase, která je veřejně obchodovaná, a čelí proto větší kontrole.
Více se dozvíte zde

Co se řeší

Kvůli výše popisovaným problémům na kryptoměnovém trhu se bitcoin propadl pod 16 tisíc dolarů. Nahoru nad 17 tisíc mu ale pomohlo zveřejnění americké říjnové inflace. V USA rostly ceny meziročně tempem 7,7 procenta, čekalo se přitom 7,9 procenta.

Na akciových trzích proto vypukla euforie, že už je inflace konečně na svém vrcholu. Došlo dokonce k poklesu jádrové inflace na 6,3 procenta, čekalo se 6,5 procenta. Obdobně byla pozitivní překvapení i v meziměsíčním srovnání.

V říjnu dosáhla česká inflace 15,6 procenta, což je špatná zpráva pro držitele protiinflačních dluhopisů, kteří je kupovali loni ke konci roku. Od října se  odvíjí jejich výnos. Pokud by statistici nezapočítali cenové stropy, inflace by byla 18,6 procenta. 

Máme schválenou daň z mimořádných zisků i zastropování cen výrobců. Jinak řečeno energetika se bude danit hned několikrát, a to navíc v rozporu s evropským nařízením . Dá se očekávat ústavní žaloba, její případný úspěch zaplatí daňoví poplatníci.

Pokud jste OSVČ a platíte paušální daň, máte nárok na příspěvek na bydlení ve výši tisíců korun měsíčně bez ohledu na výši reálných příjmů. Ano, je to díra v zákoně.

Co neminout?

  • Vláda předvádí takové rozpočtové fuck-upy, že na jejich popis už má energii snad jen David Klimeš. (čj)
  • Když se přihlásíte do portálu ČSSZ, řeknou vám přesně, jakého důchodu se dočkáte.
  • Kolegyně napsala hezkou analýzu o tom, jestli klesnou ceny bytů o polovinu.
Přeji hezký den
 
David

PS: Další newsletter čekejte přespříští týden

Kniha oprav a připomínek 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde.
Portfolio tracker 👉 zde. Investiční skupina 👉 zde.
Líná investiční portfolia 👉 zde.
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel tohoto newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.