Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
Vážení čtenáři,

minulý týden vyšla v HN predikce potenciálního vývoje cen bytů. Postavil jsem ji na modelu časových řad, jenž predikci staví mimo jiné na datech z poslední prognózy České národní banky. Vyšlo v ní, že v průměru za celé Česko mohou ceny bytů klesnout z vrcholu v letošním třetím čtvrtletí na potenciální dno v příštím druhém čtvrtletí o 12 procent.

Dostal jsem hodně e-mailů, kdy se někteří čtenáři podivovali nad střídmostí odhadu. Je to dané tím, že klíčovými proměnnými pro vývoj cen nemovitostí jsou úrokové sazby, mzdy nebo nezaměstnanost.

Pokud začnou klesat ceny nemovitostí, postupně také úrokové sazby, zároveň rostou nominálně mzdy, tak se bude dostupnost nákupu bytů nutně zvyšovat. Zejména pokud má dojít jen k relativně mírnému poklesu ekonomiky a zvýšení nezaměstnanosti.

Takový scénář větší propady na celorepublikové úrovni neumožňuje. Jde ale o predikci pro celé Česko, v jednotlivých regionech se může vývoj zásadně lišit. V chudších oblastech, jako je Ústecko, mohou být podle projekce skupiny EHS propady pětinové, v Praze zase v jednotkách procent.

Bohužel následující tvrzení nemám podchycené statistikou, ale podle makléřů, se kterými jsem mluvil, je na trhu pořád hodně lidí, kteří si mohou dovolit byt koupit, ale vyčkávají. Jde tedy spíše o nesladění očekávaní nabídky s poptávkou, než že by zcela chyběli kupci. Ve skutečnosti tak může být propad z vrcholu ještě nižší, než mi vyšlo.

Nakonec bych dodal, že jde o model, který samozřejmě stojí na historických datech a taktéž na tom, že nepřijde nějaká zásadní proměnná, se kterou nepočítá. Nakonec se také musí vyplnit prognóza centrální banky. Tedy berte celou analýzu s notnou rezervou.

Ve středu vydala (k mému překvapení) predikci cen nemovitostí i samotná Česká národní banka a ve svém základním scénáři je ještě střídmější (str. 19) a čeká meziroční pokles cen ve druhém čtvrtletí příštího roku o šest procent. Teprve nepříznivý scénář spojený s růstem nezaměstnanosti až na úroveň deseti procent je spojený s meziročním více než desetiprocentním propadem cen.

Centrální banka má samozřejmě sofistikovanější předpovědní model, přesto je třeba brát i její výstupy s rezervou. Co z toho všeho vychází? Časovat nemovitostní trh je minimálně stejně obtížná disciplína, jako to zkoušet s akciemi.


Dnešní témata:
  • Šťastný nový investiční
  • Jak se žije expatům

Nový rok ve dveřích

Po delší době jsem provedl anketu mezi investičními analytiky a ptal se jich, kam by nyní investovali a od čeho očekávají dobré výkony v příštím roce. Zároveň jsem prošel zveřejňované predikce významných investičních bank a fondů.

Co analytici říkají?

Nejzajímavější změnou oproti dřívějším anketám je jejich zvýšený apetit po dluhopisech. Počítají s tím, že s poklesem inflace a úrokových sazeb budou dluhopisy atraktivní nejen svým kuponem, ale i cenovým pohybem. V tomto kontextu je zajímavý ukazatel modifikovaná durace, který říká, jak se změní cena dluhopisu, pokud dojde ke změně úrokových sazeb o jeden procentní bod. Co se týče splatností, míří analytici na horizont tří až pěti let. 

Jak to vidí s akciemi?

Z krátkodobého pohledu jsou poměrně nejednotní. Někdo očekává další pád cen klidně o dalších deset procent v důsledku recese a poklesu ziskovosti firem. Jiní si zase myslí, že na pomyslném dně jsme byli už v září. Nicméně shoda panuje na tom, že se v příštím roce nedají žádné velké růsty očekávat. Instituce jako Fidelity, Morgan Stanley nebo Bank of America čekají, že na konci příštího roku bude index S&P 500 na úrovni jako dnes.

Je důvod jim věřit?

Analýzy historické přesnosti predikcí ukazují, že mezi roky 2005 a 2019 analytici v průměru svůj odhad nadhodnotili o devět procent. Na konci roku 2020 pak analytici očekávali, že na konci roku 2021 dosáhne index S&P 500 hranice 4000 bodů. Skutečnost? Index se dostal v poslední prosincový den na 4766 bodů. A odhad na letošní rok zřejmě taktéž hrubě nevyjde. Pokud by se loňské predikce měly vyplnit, musel by americký index v prosinci posílit o pětinu.

Proč je vůbec řešit?

Predikce analytiků pomáhají na trzích vytvářet konsenzus a pohyb akcií pak vychází z toho, jak moc se realita liší od těchto očekávání. Nyní se pořád očekává, že zisky amerických firem za celý příští rok porostou o pět procent. Pokud by měly klesnout o pět procent tak při současném poměru cen akcií k očekávaným ziskům by index S&P 500 klesl k hodnotě 3550 bodů. Pokud by rostly zisky o deset procent, lze čekat hodnoty kolem 4300 bodů.

Co jednotlivé obory?

Fidelity nebo Morgan Stanley americké akcie jako investiční příležitost na příští rok nevidí. V případě akcií se konkrétně Fidelity dívá optimističtěji na asijsko-pacifický region, například na indické nebo indonéské akcie. Analytici Blackstonu americké akcie nezavrhují, ale vsadili by si spíš na konkrétní sektory – softwarové firmy nebo energetiku. Bank of America by hrála defenzivnější hru investováním do stabilně dividendu vyplácejících akcií.

 
Více se dozvíte zde

Na pracovní návštěvě

Občas dělám různá porovnání, jak se žije ve vybraných městech ve světě. Vycházím přitom z posbíráných dat cen služeb, potravin, bydlení a z indexů kriminality. Většinou ale vynechávám subjektivní hodnocení přímo od lidí, kteří v daných městech žijí.

Kde se nejlépe žije?

Na serveru InterNations vyšel průzkum, který agreguje spokojenost expatů (lidé pracující dočasně v zahraničí) se životem v 50 městech po celém světě. Výsledkem je index, kdy první místo obsadila španělská Valencie. Podle expatů jsou v ní lidé přátelští, má dobré podnebí a náklady na žití nejsou nijak vysoké. Na opačném konci indexu se ocitl jihoafrický Johannesburg, kde je relativně draho a expaté se ve městě necítí bezpečně.

Jak index sestavili?

Jde v podstatě o subjektivní odpovědi na základě dotazníku, kdy byla vybrána pouze města, v nichž odpovědělo alespoň 50 expatů. Nelze proto sahat k žádnému velkému zobecňování. Po Valencii se na druhém místě umístila Dubaj, kde si expaté cení pružného fungování státního aparátu, co se týče například vydávání víz. Lidé jsou v zemi přátelští, je snadné najít bydlení, infrastruktura je dobrá. Dubaj je oblíbená i mezi Čechy.

A překvapivé výsledky?

Třetím nejhorším městem pro život expata je Paříž. Expaté sice velmi kladně hodnotí tamní kulturu nebo kuchyň. Zklamaní jsou ale z chování Pařížanů, kteří svou nevoli vůči cizincům moc neskrývají. Nejhorší ale je nedostupnost bydlení, které je drahé a snižuje životní úroveň. Na chvostu žebříčku se umístil také Řím, Tokio, Milán, Frankfurt nebo Hamburk. Naopak dobré umístění mají Madrid, Lisabon, Bangkok, Basilej nebo Melbourne.

Jak dopadla Praha?

V hlavním žebříčku se Praha umístila na 21. místě. Například druhé místo ale obsadila v kategorii dopravy, kdy je snadné a levné se po Praze pohybovat. Naopak Češi jsou podle cizinců odtažití a málo přátelští – hůře se umístili jen Vídeňané. Triatlon chladnosti pak ještě doplňují Pařížané. Šesté místo drží Praha, co se týče vyvážení práce a zábavy. Na stejně dobrém místě se Praha umístila i co se týče nákladů na žití a výše mezd.

Co tvrdá data?

Nedávno jsem je sbíral, zpravidla ale jen pro evropská města a plus minus sedí s výsledky průzkumu. Paříž je třeba co do bydlení a nákladů na zboží a služby o 65 procent dražší než Praha, bydlet v Dublinu vyjde o sto procent dráž než u nás. Naopak Madrid nebo Lisabon vychází dražší jen zhruba o deset procent. Údaje o bezpečnosti lze najít za jednotlivé země například v reportech Světového ekonomického fóra.
Více se dozvíte zde

Co se řeší

Kryptoměnám se nedaří vzpamatovat ze zhroucení burzy FTX. V pondělí padla kryptopůjčovna BlockFi, v úterý zbankrotovala burza Bitfront. Se špatnými zprávami se hromadí také kritika i vůči bitcoinu. Několik bodů ke kritice bitcoinu vydal zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič, jenž jej podle svých slov pečlivě studoval.

Upřímně, mnohem lépe formulovanou kritiku jsem slyšel od investora Aleše Vávry, jenž vystoupil v podcastu Vojty Žižky. Vávra je známý shortař. 

V úterý přišla také zpráva o zásahu policie v sídle společnosti Xixoio, která se podle svých slov snažila vytvořit burzu, přes níž by bylo možné provádět úpisy tokenů – neregulovaná alternativa k úpisu akcií. Projekt od počátku provází velké pochybnosti.

V Číně vypukly kvůli proticovidovým opatřením nepokoje, což umazalo část listopadových zisků tamních indexů. Podle lidí znalých tamních poměrů nic jako změna režimu pravděpodobně nehrozí. Komunisté drží zemi poměrně pevně v rukou.

Ve Spojených státech vyšla data ohledně ekonomického růstu ve třetím čtvrtletí s pozitivním překvapením a meziročním anualizovaným růstem o 2,9 procenta. Šéf americké centrální banky uvedl, že v prosinci by se mohla snížit rychlost zvyšování sazeb - čekalo se to.

Co neminout?

  • Ve Financial Times vyšel rozhovor s investiční legendou Howardem Marksem. (aj)
Přeji pevné zdraví! 
 
David

Kniha oprav a připomínek 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde.
Portfolio tracker 👉 zde. Investiční skupina 👉 zde.
Líná investiční portfolia 👉 zde.
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel tohoto newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.