Forbes Cryptoshot
Zdravím,
mé jméno je Karel Wolf. Oblasti kryptoměn a veřejného blockchainu se věnuji více než osm let. Každý týden vás budu provázet světem haší, eliptických křivek, metaverz a občas i meme obrázků psích plemen. Ale dost o mně. Co byste měli vědět ze světa kryptoměn?

Právě se děje

Nový týden přinesl nová bizarní odhalení o fungování FTX a Alameda Research a také první související insolvence, pravděpodobně ne poslední. Dokonce i tvůrci trhu a lendingové společnosti již začínají být extrémně opatrní a stahují své prostředky ze strachu z rizika protistrany z burz a od partnerů, tedy alespoň do doby, než se vyjasní, kam až nákaza FTX a Alameda Research sahala. To, co trh nyní zažívá, je přesný opak vrcholu euforie prakticky přesně před rokem, kdy si byl leckdo jistý, že krypto bude stoupat snad do nekonečna.

Zpětně se to jeví jako perfektní učebnicový příklad poučky o tom, že vrchol jistoty odpovídá zároveň bodu maximálního finančního rizika, tedy jeden z oblíbených paradoxů investování, díky kterému v této hře s nulovým součtem vydělá jen zlomek lidí.  

Symbolicky jsme dnes ve zcela opačné situaci, zažili jsme za letošní rok několik kol nucených likvidací velkých institucionálních pozic, krachy fondů, lendingových společností, kapitulaci bitcoinových těžařů (byť v mnohem menší míře, než by se nabízela) a dokonce pád tvůrce trhu. Je tak docela dobře možné, že se právě nalézáme na pomyslném dně a před námi nepozorovaně utíká největší investiční příležitost. Jenže jak poznat, že se jen nenecháváme zlákat zlevněnými vstupenkami na poslední let Hindenburgu?

 Jednoduché to není, a toto ostatně není žádné investiční doporučení. Abychom si dokázali správně odpovědět, museli bychom nejprve vědět, jaký je skutečný stavu trhu (nikoli jen jeho mediální obraz) a co od něho investoři očekávají do budoucna. Alespoň s rozklíčováním druhé otázky by nám třeba mohla pomoci dnešní top story. 
 
–       Sequoia Capital se na úterním callu s investory a partnery všem oficiálně omluvila za ztrátu 150 milionů dolarů, která vznikla díky investici do burzy FTX. Informaci přinesl Wall Street Journal. Během hovoru partneři společnosti uvedli, že firma do budoucna zlepší proces hloubkové kontroly plánovaných investic a že se domnívá, že byla uvedena v omyl zakladatelem FTX Samem Bankmanem-Friedem. Během hovoru jeden z partnerů údajně uvedl, že firma bude moci nechat provést audit finančních výkazů podniků, do kterých investuje, některou z účetních firem „z velké čtyřky“.  
 
Venture kapitálový gigant začátkem měsíce přiznal, že odepsal celou svou investici do problémové krypto burzy, která 11. listopadu požádala o ochranu před bankrotem. FTX Group podle posledních soudních spisů dluží svým 50 největším věřitelům 3,1 miliardy dolarů.
 
Sequoia, v jejímž vedení jsou i dolaroví miliardáři Doug Leone, Michael Mortiz a Neil Shen, měla v době nejvyšší valuace FTX ve firmě podíl v hodnotě 425 milionů dolarů. Když společnosti FTX a FTX U.S. vyhlásily bankrot, Sequoia skončila na nule. Sequoia pochopitelně není jediný velký VC hráč, který ve FTX utopil peníze. Pravidelní čtenáři Cryptoshotu si určitě přinejmenším vybaví ještě Softbank a Tiger Global Management. Byly to právě tyto firmy, které během roku a půl vedly jednotlivá investiční kola a vyhnaly hodnotu startupu na neuvěřitelných 32 miliard dolarů.
 
–       Akcie americké kryptoměnové burzy Coinbase se v pondělí propadly o více než osm procent a dosáhly tak nového historického dna od vstupu firmy na akciovou burzu v dubnu 2021. Coinbase vstoupila na burzu s tržní kapitalizací více než 85 miliard dolarů. Po 19 měsících však její hodnota klesla pod deset miliard dolarů. Meziroční pokles hodnoty jejích akcií dělá již 85 procent. Aktuálně se hodnota akcií burzy opět odráží ode dna a vůči nejnižšímu bodu do dnešního dne zaznamenala desetiprocentní nárůst. Otázkou je, na jak dlouho.
 
V této souvislosti není bez zajímavosti připomenout zprávu z minulého newsletteru, kde jsme informovali, že šéf Coinbase, Brian Armstrong, prodal po oznámení bankrotu burzy FTX akcie Coinbase v hodnotě 1,6 milionu dolarů. Jednalo se o 30 tisíc akcií třídy A (akcie se zvláštními právy), jak vyplynulo z reportu Coinbase pro Komisi pro cenné papíry a burzy. Možná ne zrovna součást insider trading schématu, ale rozhodně zajímavé načasování, obzvláště, když měl Armstrong mnohem zajímavější příležitosti, jak na akciích vydělat.    
 
–       Hackeři nikdy nespí. Ani masivní odliv likvidity z kryptoměnových spotových trhů a DeFi protokolů, způsobený současnou panikou mezi tvůrci trhu a lendingovými společnostmi po pádu Alamedy a FTX, neznamená, že by si uživatelé měli přestat hlídat své nekustodiální peněženky.

Aktuálně se o tom přesvědčil kryptoměnový venture kapitalista Bo Shen (zakládající partner Fenbushi capital), z jehož Ethereové peněženky někdo desátého listopadu převedl tokeny za 42 milionů dolarů. Podle blockchainové bezpečnostní firmy Beosin pravděpodobně muselo dojít před incidentem ke kompromitaci privátních klíčů.

Většinu prostředků tvořil stablecoin USDC (38 milionů dolarů), zbytek tvoří vedle konkurenčního stablecoinu Tether, DeFi token uniswap (UNI), reputation (REP) a liquity (LQTY), což je ostatně vidět i z on-chain dat.

Co z toho plyne pro nás? Možná je dobré si připomenout některá základní bezpečnostní pravidla:
  1. Krypto peněženky jsou jen kusem software a ten nikdy není bez chyb. Tak, jako pravidelně aktualizujeme své operační systémy, to samé by mělo platit i pro peněženky.
  2.  Seed (kombinace slov umožňující snadné obnovení peněženky a přístup ke správci klíčů) je posvátný. Za žádných okolností by se neměl nacházet v nezašifrované podobě na žádném z našich digitálních zařízení, vyjma skutečného obnovení peněženky jej nikdy nikam nezadáváme. Aktualizace softwaru peněženky jej obyčejně nevyžadují, pokud ano, jde pravděpodobně o scam.
  3. Pořízení hardwarové peněženky, která drží privátní klíče po většinu času offline, nejsou vyhozené peníze, ale investice do bezpečnosti a uživatelsky nejpřívětivější cesta ke cold storage (offline uložení kryptoměn), což je stále nejdoporučovanější praxe ukládání kryptoměn.
Pro jistotu připomeňme, že papírové peněženky odhalující privátní klíče nebo master key jsou naopak vnímány jako extrémně rizikové (kdokoli s nimi přijde do kontaktu, je schopný ukrást uložené krypto), a to navzdory faktu, že jde vlastně také o cold storage.      
 
El Salvador to nevzdává. Ačkoli zemi zatím sázka na Bitcoin zrovna nevyšla, drží se, zdá se, původního plánu. Vedle velmi opatrného přikupování dalších bitcoinů do státních rezerv na příkaz prezidenta Nayiba Bukeleho nyní Národní shromáždění země zvažuje návrh zákona o regulaci digitálních cenných papírů, což naznačuje, že se země nevzdala ani svých – neméně kontroverzních – plánů na vydávání dluhopisů krytých bitcoiny.
 
Vydání bitcoinových dluhopisů země, někdy též označovaných jako „volcano bonds“, mělo původně proběhnout již v březnu, země jej ale odložila, což tehdy Salvadorské ministerstvo financí zdůvodnilo vypuknutím války mezi Ukrajinou a Ruskem.
 
Návrh 33 stránkového zákona, který zákonodárnému shromáždění předložila ministryně hospodářství Maria Luisa Hayem Breveová, usiluje o zřízení Národní komise pro digitální aktiva, která by dohlížela na regulaci emitentů digitálních aktiv, poskytovatelů služeb a dalších účastníků zapojených do procesu veřejné nabídky digitálních cenných papírů.
 
Japonsko to myslí s digitálním jenem (formou digitální měny vydávanou centrální bankou) vážně. Podle reportu Nikkei spustí japonská centrální banka svůj proof-of-concept digitálního jenu už začátkem příštího roku. Proof-of-concept bude spočívat v zátěžovém testování, na kterém se má podílet větší množství nejmenovaných finančních institucí. Mimo jiné by měl otestovat chování celého systému digitální měny v okamžicích, kdy není k dispozici internetové připojení. Do roku 2026 by pak měla banka rozhodnout, zdali CDBC formálně adoptovat.

 – Vývojáři Etherea zpřístupnili developerskou síť pro testování výběru etherů stacknutých validátory. Výběr v síti zamčených etherů je funkce, která v síti zatím stále chybí a tvoří v současnosti jednu z nejvyšších vývojářských priorit, mimo jiné i z obav o vzrůstající centralizaci sítě po přechodu na proof-of-stake konsensus.

Tato obava vzrostla poté, co se ukázalo, že společnosti jako Coinbase, Kraken, Binance, Staked.us, Bitcoin Suisse, stakefish či Figment aktuálně kontrolují významnou část etherů uložených ve validátorských nodech a rozhodují jménem stakerů. Možnost takzvaného odstacknutí, tedy odemčení etherů, které dali validátoři síti do zástavy, je naplánována na příští rok v rámci aktualizace nazvané Shanghai.

Hongkongská skupina Eqonex Group kotovaná na americkém trhu Nasdaq investorům v pondělí oznámila, že u singapurského nejvyššího soudu požádala o soudní správu a ochranu před věřiteli poté, co se jí nepodařilo vyřešit krátkodobý nedostatek finančních prostředků.

Firma je tedy v insolvenci a čeká ji řízený bankrot. Eqonexu kvůli odlivu kapitálu z trhu nevyšlo jednání s potenciálními investory o získání finanční injekce prostřednictvím emise nových akcií, ani jednání se společností Bifinity o prodloužení úvěrů.

Velmi symbolicky šlo o jednu z vůbec prvních burzovně kotovaných kryptoměnových burz, namísto IPO přitom zvolila v roce 2020 jednodušší cestu skrze sloučení se SPAC společností 8i Enterprises Acquisition Corp. Firma následně generovala problémy i v průběhu dosud největšího kryptoměnového trhu v historii. Loni v prosinci odvolala svého ředitele Richarda Bywortha a letos v srpnu ukončila činnost coby krypto burza a prohlásila, že se bude nadále soustředit jen na správu a úschovu digitálních aktiv.

— Většina očí se ale v tuto chvíli dívá spíš směrem k mnohem významnějšímu hráči, společnosti Genesis Global Trading ze stáje Digital Currency Group Barryho Silberta. Genesis funguje jako kryptoměnový broker, lendingová společnost a firma pro správu digitálních aktiv. Minulý týden v souvislosti s kolapsem FTX zastavila Genesis nové půjčky a výběry.

Již první den tohoto týdne se ale situace vyhrotila a firma oznámila, že nutně potřebuje sanovat svoji lendingovou divizi Global Capital alespoň miliardou dolarů. Investory zároveň varovala, že může vyhlásit bankrot, pokud se jí krizi nepodaří rychle vyřešit – na účtech jí aktuálně chybí miliardy. Samotná Digital Currency Group s pomocí v první fázi nepřispěchala, což ještě zvýšilo pochybnosti.

Genesis je na krypto trhu poměrně významný hráč. Na konci třetího čtvrtletí činil celkový objem aktivních úvěrů od společnosti více než 2,8 miliardy dolarů. Šéf Digital Currency Group Barry Silbert teprve včera prolomil mlčení a napsal investorům, že společnost vyjde ze současné krize silnější než dříve (myšleno DCG).
 
Samotná Genesis, respektive její část Genesis Global Capital si najala investiční banku Moelis & Company, aby prozkoumala možnosti, jak z nepříjemné situace ven. Konečné rozhodnutí ještě nepadlo a podle zdrojů deníku New York Times je stále možné se bankrotu vyhnout.
partner Forbes Cryptoshotu
 
Hledáte sál, který se dokáže proměnit v cokoliv si představíte? Sál, který je multifunkční, prostorově variabilní a akusticky dokonale adaptabilní? Sál, který se umí naladit na slavnostní večer, konferenci, firemní večírek, launch nových produktů, nebo třeba rockový koncert? Sál pro 350+? Vyzkoušejte DOX+.
Prohlédnout si DOX+
 

Graf týdne

Listopad se navzdory masivnímu odlivu likvidity z kryptoměnových burz a vlně insolvencí překonává. Zatímco měsíc ještě není zdaleka u konce, zmínky o kryptoaktivech a blockchainu v povinných reportech pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) již začínají převyšovat ty z října. Zatímco minulý měsíc přinesl 299 zmínek o kryptoměnách, listopad jich zatím registruje 331. Mezi další termíny, které jsou frekventovanější než v minulém měsíci, patří také slova Ethereum, stablecoiny, decentralizované finance (DeFi) i samotné slovo blockchain.

Obyčejně se jedná o pozitivní signál, reflektující investice a nové projekty. Tentokrát by tomu tak ale nutně být nemuselo. Počet jednak zvyšují některé čtvrtletní zprávy za 3. čtvrtletí (Coinbase), ale také aktualizace předchozích reportů, kde se společnosti dělí o svoji expozici zkrachovalé burze FTX.

Patří mezi ně například banka Silvergate, která obsluhuje na krypto trhu 1677 firemních zákazníků a spravuje digitální aktiva za deset miliard dolarů. Banka zatím nehlásila žádné problémy, ale zkrachovalá FTX generovala téměř deset procent jejích bankovních depozitů. Mezi další subjekty s expozicí vůči FTX patří například Thunder Bridge Capital nebo Bitwise 10 Crypto Index Fund. / Zdroj: databáze EDGAR SEC, The Block
 

Story týdne

Příliš důvěřivé instituce, nebo prozíraví dravci?


Instituce kryptu navzdory propadům a odlivům likvidity stále věří, nebo mu alespoň minimálně věřily ještě těsně před eskalací potíží FTX a Alameda Research. Vyplývá to totiž z poměrně věrohodného průzkumu 2022 Digital Assets Outlook Survey od Custom Research Lab (součást vydavatelství Institutional Investor) a burzy Coinbase, která ovšem neměla vliv na výběr respondentů.
 
Oslovených 140 investorů představuje průřez americkým trhem (od hedgeových fondů až po neziskové organizace, státní investiční fondy, nadační fondy, soukromé banky a rodinné kanceláře) a hybnou sílu, která má pod palcem 2,6 bilionu dolarů kapitálu. To už je docela vypovídající vzorek. Smyslem průzkumu bylo zjistit, jak vnímají rozhodovací orgány v amerických finančních institucích digitální aktiva. A ta z toho vyšla navzdory nezodpovědným hráčům v krypto průmyslu a masivnímu výpadku likvidity překvapivě pozitivně. Abychom ale byli poctiví, tak dodejme, že výzkum nereflektuje poslední události, sběr dat totiž skončil 27. října, kdy problémy FTX a Alamedy ještě nebyly zdaleka tak vyhrocené.
 
62 procent investorů podle průzkumu navýšilo během uplynulých dvanácti měsíců alokaci prostředků v kryptoměnách a 58 procent jich má v plánu pokračovat v jejím navyšování i v následujících třech letech. Oproti tomu jen 12 procent investorů naopak svoji expozici kryptoměnám během řádícího medvědího trhu snížilo. Okolo 59 procent investorů pak aplikuje v případě kryptoměn strategii nakoupit a držet, nebo se jí alespoň plánuje řídit.

Institucionální investoři během medvědího trhu převážně navyšovali své pozice. Hlavní motivací pro investice byla diferencovaná výkonnost a snaha vložit prostředky do inovativních technologií.
 
Co je ale ještě zajímavější, je fakt, že byla v průzkumu digitální aktiva vnímána jako jedna z nejatraktivnějších příležitostí k tvorbě Alfy. Tímto prvním písmenem řecké abecedy se ve světě financí označuje rozdíl výnosu z investice při srovnání s výnosem referenčního indexu.

Alfa jinými slovy představuje měřítko výkonnosti investice na bázi upravené o riziko. Bere volatilitu investičního instrumentu a srovnává výkonnost upravenou o riziko s referenčním indexem, který představuje benchmark. Alfa definuje hodnotu, kterou portfolio manager přidává nebo ubírá z výnosu portfolia nebo fondu. Alfa v hodnotě +X znamená, že fond překonal referenční index o +X %. Podobné je to se zápornou Alfou. Čím vyšší Alfa, tím pro investory lépe.  
 
Dodržování regulačních předpisů představovalo i před pádem burzy FTX hlavní kritérium výběru partnera pro vstup do krypto světa. Naopak směrem k regulátorům se investoři vyjádřili v tom smyslu, že regulační transparentnost bude představovat jeden z hlavních katalyzátorů budoucího růstu. Tím prvním jsou nicméně ale reálné aplikace, které zatím stále zůstávají poměrně omezené – na první místo je umístilo v průměru 7 z deseti investorů. Naopak regulace se spolu s většími znalostmi investorů umístily na druhém a třetím místě a uvedly je přibližně 4 z 10 respondentů.
 
Na otázku ohledně vývoje cen kryptoaktiv 54 % investorů uvedlo, že očekávají, že ceny budou v příštích 12 měsících stagnovat nebo se pohybovat v úzkém rozmezí a 29 % dokonce očekává další pokles. Pokud jde o růst, s tím začínají být institucionální investoři optimističtí až v dlouhodobém horizontu, kde se na něm shoduje 71 % investorů. Sedmdesát dva procent z nich je pak přesvědčeno, že kryptoaktiva jen tak nezmizí. O tom je přesvědčeno 86 % investorů, kteří již  v kryptoměnách nějaké prostředky mají a 64 % těch, kteří o investici teprve uvažují.
 
Zajímavé je, že se oproti býčímu trhu změnily důvody pro investice do kryptoměn. Jako hlavní důvody pro investování v průzkumu investoři uvádějí zlepšení stavu svého financování, přístup k výnosovým příležitostem, investice do inovativních technologií a potenciál dlouhodobého zhodnocení. V dřívějších studiích oproti tomu zaznívala hlavně nízká korelace s ostatními třídami aktiv a zajištění proti inflaci. Tady je určitě dobré vypíchnout, že navzdory pokračujícímu medvědímu trhu vnímají investoři kryptoměny stále hlavně jako investice s vysokou návratností.

 Z různých tříd aktiv vyhodnotili investoři kryptoměny hned na druhém místě, pokud jde o nejvyšší příležitost k tvorbě Alfy (35 %), o tuto pozici se dělily ještě s nemovitostmi. Na prvním místě se nijak překvapivě ocitly prestižní americké korporace. V rámci strategií pro generování Alfy investoři preferovali krypto hedgeové fondy před venture kapitálovými fondy a fondy sázejícími striktně na long pozice (růst hodnoty aktiva).

Z mnoha faktorů, které ovlivňují jejich úvahy o investování do digitálních aktiv, investoři označili regulační nejistotu za hlavní faktor. To platí zejména u těch, kteří plánují investovat v příštích 12 měsících, kde obavy zaznamenalo 64 % respondentů. Když bychom to měli nějak shrnout, pohled do mysli amerických institucionálních investorů nám dává úplně jiný obraz kryptoměn než domino zkázy, které se na nás celý rok valí z oborových i mainstreamových médií.

To je pro dnešek vše a budu se těšit na další shledání ve vašich mailboxech zase za týden.

— Karel Wolf, Forbes
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
YouTube
Forbes.cz
Cryptoshot nesupluje funkci investičního poradce. Máte-li přesto jakýkoliv dotaz, obraťte se přímo na autora newsletteru.

© 2022 MediaRey, SE


Změnit nastavení odběru
Odhlásit odběr (týká se pouze Cryptoshotu, Espresso vám zůstane)