Copy

Cześć 👋

Lubię podsumowania i plany, to chyba próba zapanowania nad nieprzewidywalnością i chaosem. Poniżej moje lekcje z tego roku, mam nadzieję, że przynajmniej częściowo będą przydatne również dla Ciebie.

Naj 2022

Najważniejsze wydarzenie

Tu, niestety, nie muszę się zbyt długo zastanawiać – wojna w Ukrainie rzutuje na cały ten rok i na wszystkie obszary życia. Jednocześnie, to kolejne, obok pandemii, wydarzenie, które bardzo szybko stworzyło “nową normalność”, w której życie dalej biegnie swoim rytmem, pomimo tego, że okoliczności w niczym nie przypominają tego, co było wcześniej.

Dużo na ten temat zostało powiedziane, jednak najcenniejsze są głosy autorytetów, które zajmują się tematem dłużej niż od lutego. Do mnie szczególnie trafiają:

Najważniejsze książki

Czytam dużo, jednak bardzo rzadko sięgam po książki o tematyce biznesowej czy marketingowej. W ramach tej pierwszej kategorii na pewno mogę polecić klasyczną już pozycję “High Output Management” Andrew S. Grove’a, do której staram się regularnie wracać, stale znajdując w niej bardzo praktyczne wskazówki (ostatnio – jak prowadzić różne rodzaje spotkań).

W tym roku mocno skupiałam się na rozwoju liderek i liderów poszczególnych obszarów Growth. Sprezentowałam tym osobom książkę “The Making of a Manager: What to Do When Everyone Looks To You” Julie Zhuo, dobrze oddającą wyzwania, z którymi zmagają się początkujący menadżerowie i menadżerki.

Zdecydowanie więcej odkryć mam natomiast w obrębie literatury pięknej. Swój ulubiony gatunek nazwałabym “powieścią socjologiczną”. To te książki, w których dobra narracja połączona jest z szerszą refleksją nad społeczeństwem i biegiem historii.

Na początku lipca przeczytałam “Lata” Annie Ernaux i była to jedna z najbardziej poruszających książek w moim życiu. Rzadko się zdarza, aby po lekturze zostawały ze mną całe zdania – tu jednak tak się stało.

Duże wrażenie zrobiła też na mnie “Kobieta osobna i miasto” Vivian Gornick. Autorka pisze o tematach, które i dla mnie są bardzo istotne – o potrzebie bliskości, zmieniających się relacjach i trwających latami przyjaźniach.

Poza literaturą piękną lokują się “Wspomnienia z nieistnienia” Rebeki Solnit, w autobiograficznym zbiorze esejów przyglądającej się temu, jak zmieniamy się jako osoby z upływem czasu, co to znaczy być kobietą i jak można budować swoje miejsce w świecie stworzonym dla mężczyzn.

Wreszcie, był to też rok, w którym kilkukrotnie sięgnęłam po naprawdę znakomite powieści graficzne, spośród których “Dom” i “Powrót do Edenu” Paco Roki zrobiły na mnie największe wrażenie. Bardzo jest mi po drodze z wrażliwością tego twórcy.

Najważniejsze artykuły

W tym roku czytałam głównie o przywództwie, pracy zdalnej, wpływie nowych technologii na różne grupy społeczne i sposobach na to, jak w tym wszystkim (czyli w dzisiejszym świecie) zostać dobrym człowiekiem.

Jednak na początek – dwa warte uwagi artykuły o tematyce marketingowej.

Lenny Rachitsky, “The Racecar Growth Framework—expanded and illustrated” – prawdopodobnie jeden z najbardziej popularnych w tym roku tekstów, wyjaśniających części składowe marketingu i połączenie pomiędzy jego poszczególnymi kanałami.

Ryan Law, “Steal This Strategy: How to Wite Like Animalz” – bardzo do mnie trafia myślenie o strategii content marketingowej Animalz.

Założenie jest dosyć proste: szanujmy siebie i osoby, które będą czytały nasze teksty.

Daniel Goleman “Leadership That Gets The Results” – bardzo szczegółowe i zniuansowane omówienie różnych typów przywództwa, możliwości ich zastosowań i ograniczeń.

“Revitalizing Culture in the World of Hybrid Work” to artykuł, który kazał mi na nowo przemyśleć moje podejście do “subkultur” w ramach jednej organizacji:

Multinationals have long faced the challenge of creating a strong corporate culture while also allowing local microcultures to thrive. With hybrid work splintering workforces into more-​autonomous cells, all companies must now strike that balance. The research suggests that leaders should favor somewhat devolved control: Survey respondents reported that team-level experiences increased connectedness substantially more than enterprisewide initiatives did.

“How TikTok ate the internet?” Drew Harwella to znakomite opracowanie dla wszystkich, którzy nadal obawiają się wszechpotęgi Facebooka czy Instagrama. Od dłuższego czasu uważam, że niebawem będziemy tęsknić za problemami, których dostarczały nam produkty spod znaku Mety.

“Jak chcieć mniej” to esej amerykańskiego socjologa Arthura C. Brooksa w polskim tłumaczeniu opublikowany na łamach Magazynu Opinii “Pismo” (wersja oryginalna na stronie “The Atlantic”). Choć autor mocno odwołuje się do psychologii ewolucyjnej, której ja nie darzę zbytnim zaufaniem, udało mu się dobrze uchwycić pewne idee, obecne mocno dzisiaj w naszej kulturze:

Niezaspokajalne pragnienie, by zwiększać stan posiadania, odnosić sukcesy budzące zazdrość otoczenia i być tak atrakcyjnymi, jak tylko się da, sprawia, że zaczynamy traktować innych ludzi – oraz samych siebie – przedmiotowo. Gdy człowiek widzi w sobie niewiele więcej niż atrakcyjne ciało, wykonywaną pracę i sumę na koncie, skazuje się na nieszczęście. Badania mówią, że uprzedmiotowieniu samego siebie towarzyszy uczucie niewidzialności i braku autonomii. W przypadku kobiet przedmiotowe traktowanie własnego ciała ma bezpośredni związek z zaburzeniami odżywiania i depresją.

Okropne skutki ma także postrzeganie siebie głównie przez pryzmat pracy zawodowej, jako robota lub homo oeconomicusa. Człowiek sam dla siebie staje się tyranem, poświęca miłość i frajdę, by przepracować jeszcze jeden dzień, i ciągle liczy, że przyjdzie czas, gdy zdoła udzielić twierdzącej odpowiedzi na pytanie “Czy odniosłem już sukces?”. Zostaje z niego tylko wydmuszka.

Najwartościowsze newslettery

Kevan Lee, Marketing newsletter for startup marketers – bardzo dużo cennych inspiracji, praktycznych porad i rozwiązań ze świata marketingu produktowego.

The Growth Newsletter – skupiony na marketingu produktowym, cenię go ze względu na mnogość perspektyw, którą dostarcza. Regularnie znajduję tam sugestie trafne także w kontekście marketingu usług B2B.

Marketing Brew – stała dawka bieżących wiadomości ze świata szeroko rozumianego marketingu. Przydatna to poszukiwania ciekawostek i trzymania ręki na pulsie.

Marketing Examples – to już chyba absolutna klasyka w swojej kategorii. Marketingowe przykłady na każdy temat.

Caroline Criado Perez, Invisible Women – coś z zupełnie innej beczki, newsletter autorki książki “Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn”. Perez niestrudzenie wyszukuje przykłady tego, w jaki sposób kobiety wykluczane są z różnych obszarów rzeczywistości. Szczęśliwie, nie brakuje również pozytywnych przykładów, pokazujących, jak różne firmy i ich produkty dostrzegają istnienie kobiet.

Najważniejsze narzędzia

(Nie, to nie będzie sekcja o AI.)

W tym roku wróciłam do analogowego notesu i długopisu. Są absolutnie nie do zastąpienia na spotkaniach – a z tych w jakiś 90% składa się moja praca.

Podczas rozmowy dbam o to, aby na bieżąco zapisywać swoje pytania, przemyślenia czy sugestie, jakie mam dla drugiej strony. Dzięki temu rzadko kiedy dochodzi do sytuacji, w której po zabraniu głosu mam pustkę w głowie i nie pamiętam, co chciałam powiedzieć.

Odnotowywanie myśli na bieżąco pozwala mi również lepiej skupić się na przebiegu rozmowy. Obawa przed zapomnieniem czegoś skutecznie potrafi odwrócić uwagę i uniemożliwia usłyszenie tego, co mówi druga osoba.

A dlaczego wybieram papier? Pisanie na klawiaturze może być rozpraszające dla obu stron. Pusta kartka i długopis pozwalają na to, aby faktycznie skupić się na rozmowie, a nie ukradkiem sprawdzać, czy nie pojawiło się coś domagającego się uwagi na komunikatorze czy mejlu.

W trakcie dnia pracy na bieżąco dodaję do notesu zadania do wykonania. Te, które uda mi się zrealizować, skreślam, a pozostałe przenoszę do cyfrowych narzędzi, które przypomną mi o tych zadaniach. Aktualnie korzystam z Things do tworzenia listy zadań i Bear do zapisywania notatek.

Pora na Twoje polecenia

Tak, czekam na podpowiedzi – artykuły, książki, narzędzia czy podcasty (choć po te sięgam bardzo rzadko, co zresztą widać w tym podsumowaniu), które zrobiły na Tobie największe wrażenie w tym roku.

Pomóż spełnić moje postanowienie noworoczne

W 2017 roku dołączyłam do Monterail w roli Head of Marketing i choć od tamtej pory dwukrotnie zmieniłam swoją rolę, to nadal jestem odpowiedzialna za obszar marketingu – tak średnio-, jak i długoterminowo.

Zależy mi bardzo, aby w nowym roku wzmocnić zespół, przekazując część obowiązków osobie, która przejmie u nas rolę Head of Marketing.

Oferujemy sensowny budżet marketingowy, pracę z bardzo zmotywowanym i dobrze zorganizowanym zespołem marketingowym i sporo know-howu wypracowanego przez ostatnie lata.

Szukam kogoś, kto weźmie w całości odpowiedzialność za ten obszar, w tym tworzenie i egzekucję planów. Równocześnie, bardzo ważne jest, aby osoba ta chciała zmieniać branżę marketingową na lepsze i tak budowała zespół, by faktycznie przyczyniał się on do tej zmiany.

Bardziej szczegółowy opis roli znajdziesz na naszej stronie: https://www.monterail.com/careers/head-of-marketing

Logo

O tym newsletterze

Raz w miesiącu (lub rzadziej) odczarowuję marketing internetowy, zarządzanie zespołem i dzielę się praktycznymi poradami z tych obszarów. Przyglądam się też społecznym aspektom nowych technologii oraz systemowej dyskryminacji kobiet.

O mnie

Jestem doktorką socjologii internetu od ponad piętnastu lat pracującą w branży IT. Od 2017 roku jestem związana z agencją software’ową Monterail, aktualnie w roli Chief Growth Officer. Wcześniej byłam m.in. odpowiedzialna za wprowadzenie i rozwój w Polsce Vinted. Prowadzę zajęcia z zakresu społecznych aspektów internetu i online marketingu. Jestem autorką kilkudziesięciu artykułów dotyczących społecznego wymiaru nowych technologii.

Jeśli masz ochotę podzielić się swoimi przemyśleniami lub polecić mi ciekawą lekturę, odezwij się: kontakt@martaklimowicz.pl.

Copyright (C) 2022 Marta Klimowicz. All rights reserved.

Update Preferences | Unsubscribe

Email Marketing Powered by Mailchimp