Copy

  |  TADY A TEĎ, o.p.s.  |  Newsletter  |  březen 2023  |  #14   

 

E-SOCIÁL

Vážené podporovatelky, milí přátelé,

v předchozím čísle newsletteru jsme slibovali otevření tématu školské sociální práce. Více se o ní dozvíte hned v prvním textu, v němž svou roli a působení ve škole přibližuje naše kolegyně Jana. Dále se dočtete o mentoringu v našem podání a závěrečná Perlička tentokrát nabízí televizní tip. 

Krásné jarní dny!

ŠKOLSKÁ SOCIÁLNÍ PRÁCE
 
Více než 18 let pracujeme s rodinami a dětmi a zásadní součástí práce s dětmi je budování lepšího povědomí o jejich škole, podpora vzdělávání a neustálé diskuse o hodnotě vzdělání. V posledních měsících se nám po letech snění a plánování podařilo ve spolupráci se dvěma základními školami v Plzni (10. a 13. ZŠ) vytvořit pozice školské sociální pracovnice (a v budoucnu třeba i pracovníka).

Přínos školské sociální práce
Cílem sociální práce a podpory situované přímo do školy je zmírňovat školní neúspěch dětí ze spolupracujících rodin, odhalování příčin neúspěchu a následný koordinovaný postup a spolupráce se školou na efektivní a včasné nápravě. Taková práce pak vede k dalšímu cíli v podobě zvýšení počtu sociálně znevýhodněných dětí na středních školách. To vše v souladu s naším posláním a v duchu přibývajícího výzkumu, viz studie PAQ Research a její rámec: 

Úspěch ve vzdělávání v Česku silně závisí na tom, v kterém regionu se dítě narodí a jaké sociální postavení mají jeho rodiče. Děti z chudšího prostředí v ČR zaostávají více než v některých postkomunistických zemích (Estonsko nebo Polsko) s lepšími celkovými výsledky. České školy se navíc svými výsledky i podmínkami mezi sebou obrovsky liší.
(...)
Zlepšení výsledků znevýhodněných dětí je přitom jedna z nejvýnosnějších investic, které může ČR udělat. Více vzdělaní lidé nejen přispívají více do ekonomiky, ale také se u nich zvyšuje šance, že dobrého vzdělání dosáhnou jejich děti. Ekonomicky efektivní může být například podpora předškolního vzdělání a omezení předčasných odchodů ze základních a středních škol.

Teorie a praxe
Jak doposud vnímá svou novou roli Jana, která působí na 13. ZŠ v Plzni? Mrkněte níže a těšte se na další, více "terénní" postřehy z oblasti školské sociální práce. Sledujte také náš facebook

MENTORING

Škola samozřejmě není jediným terénem a místem naší podpory. Další aktivitou, kterou reagujeme na předčasné odchody ze škol, je mentoring. Mentor či mentorka asistuje u přípravy na přijímačky, motivuje k dalšímu studiu, pomáhá s mnohdy náročnou a zásadní tranzicí ze základní na střední školu, případně s výběrem budoucího povolání. 

Adepty a adeptky na mentoring máme často vytipované z předchozí spolupráce s rodinami, obvykle je pro start mentoringu vhodný 8. či 9. ročník ZŠ, do té doby s dětmi probíhá standardní podpora vzdělávání a doučování. Mentoring je velmi individuální, zásadní je kvalitně navázaný vztah, k čemuž dobrovolníkům a dobrovolnicím pomáhá naše metodická podpora.

Chcete se stát mentorkou či mentorem? K dobrovolnictví obecně najdete více na našem webu

*Podpořte naši sociální práci*
Ilustrace "Mentoring" z cyklu ADY a ED
Tereza Tydlitátová pro TADY A TEĎ
PERLIČKA 
 

První březnový den spustila Česká televize docusoap V exekuci. Šestidílný dokument nabízí "unikátní, alarmující a doposud skrytý pohled na fungování obchodu s dluhy," přičemž průvodcovství a odborného poradenství se ujal nám dobře známý Radek Hábl, který přibližuje společenský kontext televizního počinu: 

V současné době je v exekuci na sedm set tisíc lidí. Když započteme jejich rodinné příslušníky, zjistíme, že se exekuce týkají až milionu a půl obyvatel. Katastrofální dopad nejen na ně samotné a jejich rodiny, ale i na státní rozpočet a ekonomiku si přesto jen málokdo uvědomuje.

Scénáristka a režisérka pořadu Barbora Chalupová dále doplňuje: 

Chtěli jsme ukázat, že i přes všechny překážky cesta z dluhů ven existuje, edukovat a také z lidí s exekucemi sejmout stigmaOsobně vnímám jako nejdůležitější část seriálu tu investigativní. Za pomoci herečky jsme měli jedinečnou šanci skrytě nahlédnout do fungování zákulisí obchodu s dluhy, například do call centra nebankovních společností, do oddělení vymáhání dluhů, do exekučních úřadů i na exekuční dražby.

Naše dluhová expertka Tereza Kopp nový pořad kvituje a dodává: 

Napříč sdělovacími prostředky přibývá informací a svědectví o fungování systému exekucí, včetně těch dětských. S tím se pomalu mění i jejich společenské vnímání. Dominantním rámcem však nadále zůstává osobní odpovědnost jednotlivců, lékem pak v podobném stylu navyšování kompetencí v oblasti finanční gramotnosti. To sice může v některých případech v budoucnu pomoci, zásadní je však systémový či strukturální rozměr problematiky, který pořad V exekuci citlivě nastiňuje.

Zdroj: TZ ČT, Foto: Česká televize

Alžběta Petrův  |  PR & social media |  TADY A TEĎ, o.p.s.
alzbeta.petruv@tadyated.org
+420 608 561 835
Facebook
Link
Website
YouTube
Twitter
E-SOCIÁL, neboli novinky z TADY A TEĎ, o.p.s., 
dostáváte jako členové a členky Klubu přátel, dobrovolníci, nebo jako další podporovatelé a partneři. Pokud newsletter nechcete dále zasílat,  klikněte prosím
sem






This email was sent to <<E-mailová adresa>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
TADY A TEĎ, o. p. s. · sady Pětatřicátníků 27 · Plzeň 30100 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp