Copy
SZAKMAI HÍREK, JÓ GYAKORLATOK, ÉRDEKESSÉGEK A TELEPÜLÉS- ÉS TERÜLETFEJLESZTÉS VILÁGÁBÓL A MEXA CÉGCSOPORT TOLLÁBÓL
ENERGIAVÁLSÁGOK RÉGEN ÉS MOST - MIBEN HASONLÍTANAK ÉS MIBEN KÜLÖNBÖZNEK?
Jimmy Carter elnökségének legnagyobb belpolitikai csatája pont a földgázár deregulációját érintette. „Most már értem, hogy mi a pokol” – monda 1978-ban James Schlesinger energiaügyi miniszter a képviselőház és a szenátus képviselői között folyó, földgázárazásról szóló csata közepette. „A pokol a földgáz körüli egyeztetések vég nélküli és örökké tartó, újabb és újabb fordulója.” Az energiaválságok történetében talán az 1973-as és 1979-es olajválság a legismertebb, mely néhány ponton még hasonlít is napjaink energiaválságára.
TOVÁBB
HASZNOS SZAKMAI EREDMÉNYEKKEL ZÁRULT A NAIH INFORMÁCIÓSZABADSÁG PROJEKTJE - SAJTÓKÖZLEMÉNY
Az információszabadság a demokratikus működés egyik legfontosabb garanciája, ezért fontos, hogy Magyarországon mind a szabályozás, mind a gyakorlat a lehető legoptimálisabban működjön, alakuljon. A NAIH megbízásából indított projekt az EX ANTE Kft.-HBH Kft. konzorcium közreműködésével valósult meg számos szakértő és az információszabadság területét aktívan képviselő civil szervezet bevonásával.
TOVÁBB
BŐVÜL A TINLAB MENTORHÁLÓZATA!
Tudta, hogy a legtöbb társadalmi innovációs ötlet megvalósítása a megfelelő mentorálás, szakmai támogatás hiánya miatt hiúsul meg?  Ha Ön releváns mentorálási, tanácsadói ismeretekkel, tapasztalatokkal rendelkezik és szívügye a társadalmi problémák megoldását célzó projektek felkarolása, itt a lehetőség, hogy mentorként csatlakozzon hozzánk!
TOVÁBB
A TEHETSÉGPOTENCIÁL KIAKNÁZÁSA EURÓPÁBAN: ÚJ LENDÜLET AZ UNIÓS RÉGIÓKNAK

Európa számos tehetséggel rendelkezik. A tehetségeket azonban gondozni kell, különösen azért, mert az EU jelentős demográfiai átalakuláson megy keresztül. Erre még nagyobb szükség van azokban a régiókban, ahol csökkent a munkaerő és alacsony a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya, valamint ahonnan nagy arányú a fiatalok elvándorlása.

TOVÁBB
JÓVÁHAGYTÁK A 2021-2027-ES IDŐSZAKRA VONATKOZÓ INTERREG VI-A ROMÁNIA MAGYARORSZÁG PROGRAMOT
Az Európai Bizottság 2022. december 16-án jóváhagyta az Interreg VI-A Románia-Magyarország Programot. A ROHU program jövőképe egy zöldebb, ellenállóbb és összetartóbb határon átnyúló régió Románia és Magyarország között, amely jobban átlátja az együttműködés kínálta lehetőségeket, több bizalommal és kevesebb akadállyal segíti a közös munkát és fenntarthatóbb együttműködési keretek között halad az Agenda 2030 közös céljai felé.
TOVÁBB
ELINDUL AZ ELSŐ EGYÜTTMŰKÖDÉSI ÉS NYOMON KÖVETÉSI CIKLUS A 2030-IG TARTÓ IDŐSZAKRA VONATKOZÓ UNIÓS DIGITÁLIS ÉVTIZED CÉLJAINAK ELÉRÉSE ÉRDEKÉBEN
Az Európai Parlament, a tagállamok és a Bizottság első alkalommal határoztak meg közösen konkrét célkitűzéseket és célokat a digitális készségek, az infrastruktúra, többek között a konnektivitás, a vállalkozások digitalizációja és az online közszolgáltatások négy kulcsfontosságú területén. A célkitűzéseket és célokat egy ciklikus együttműködési folyamat kíséri, amelynek célja az elért eredmények számbavétele és mérföldkövek meghatározása annak érdekében, hogy azokat 2030-ig el lehessen érni. A program emellett új keretet hoz létre a több országra kiterjedő projektek számára, amely lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy egyesítsék erőiket a digitális kezdeményezések terén.
TOVÁBB
HAGYOMÁNYTEREMTŐ TERÜLETFEJLESZTÉSI KONFERENCIA-SOROZAT INDULT - NAVRACSICS TIBOR TERÜLETFEJLESZTÉSI MINISZTER ALAPVETŐ ÁTALAKÍTÁST ÍGÉRT A SZAKPOLITIKÁBAN
Alsópetényben került megrendezésre a konferencia-sorozatot indított a Területfejlesztésért Felelős Államtitkárság szervezésében, ahol elhangzott, hogy a szakpolitikai keretek átalakításával többek között cél a Budapest-központúság csökkentése és a régiók szélesebb bevonása a döntések előkészítésébe és végrehajtásába. Erről Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter pénteken a nógrádi Alsópetényben a kamarai vezetőkkel írt alá partnerségi megállapodást.
TOVÁBB
ÁLLANDÓ ÉS INTÉZMÉNYESÍTETT PÁRBESZÉDET ALAKÍTANÁNAK KI A TERÜLETFEJLESZTÉSBEN

Stratégiai partnerségi megállapodást írt alá Győrben hat megye kilenc kamarájának vezetője és dr. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter. A megállapodás létrejöttével a tagok azt szeretnék, ha aktívabb és intenzívebb lenne az eszmecsere a megyei kamarák és a területfejlesztési minisztériumhoz tartozó egységek között. A miniszter elképzelése szerint az első lépés a konferenciák és a konzultációk időszaka, majd pedig a fejlesztési területek összeállítása, megalapozva ezzel az országos fejlesztési terv létrejöttét. Céljuk, hogy az európai uniós források hasznosítása során már figyelembe tudják venni az egyes térségek érdekeit és szükségleteit. Ennek megfelelően szükséges egy érzékenyebb, a helyi problémákra jobb és hatékonyabb választ adó finanszírozási rendszer kialakítása.

TOVÁBB
BARSI BOGLÁRKA: AZ OKOSVÁROS-MODELL ALKALMAZHATÓSÁGA RURÁLIS TEREKBEN

Annak ellenére, hogy az okos város szakirodalma átfogó és gazdag, az információs és kommunikációs technológiák (IKT) használatához kapcsolódó lehetőségeket, azok hasznosságát, potenciális előnyeit és hátrányait a rurális térségekben és falvakban egészen az utóbbi évekig kevésbé kutatták, holott a vidéki térségek is olyan komoly kihívásokkal néznek szembe, melyek kezelésében, megoldásában az IKT használata, vagy más innovatív megoldások alkalmazása fontos szerepet játszhat.

TOVÁBB
A HAZAI OKOS ÉS AUTONÓM FALVAK TERÜLETI ÖSSZEFÜGGÉSEI

A tanulmány az okos falvak, autonóm falvak és alternatív energiaforrások legfontosabb fogalmainak és térgazdasági összefüggéseinek bemutatását tűzi ki célul. Napjainkban kiemelt fontosságú az SMART tényezők térgazdasági szerepe a településeken (digitalizáció jelene), az okos falvak, okos megoldások és autonóm falvak definiálása vidéken, illetve az alternatív energiaforrások, ökotelepülések bemutatása, melyhez szorosan kapcsolódik a SMART Rural21 zászlóshajó projekt is. A kéziratban az okos rendszerek és a fenntarthatóság kapcsolatrendszerére világítunk rá a vidéki térben. Az alábbi kérdésre keressük elsődlegesen a választ: Hogyan könnyítheti meg a vidéki települések mindennapi életét a digitalizáció és az alternatív energiaforrások jelenléte?

TOVÁBB
Ugrás a weboldalra
Email
Instagram
Facebook
Spotify
Copyright © 2022 MEXA Group, Minden jog fenntartva.


E-mail címünk:
newsletter@mexanews.hu

Honlapjaink:
www.exante.hu
www.megakom.hu
www.exactproject.hu


Amennyiben nem szeretne több hírlevelet kapni, leiratkozáshoz kattintson ide