Copy
Здравейте, приятели!

Ето порцията вдъхновение и храна за размисъл, която приготвих за вас тази седмица:

1. 365 сутрини и вечери по-късно, или как сънят ражда диктатори.

2. Алберт Попов с първи подиум за Световната купа в кариерата си. Най-добрият български скиор се класира на 3-то място в слалома от Световната купа по ски алпийски дисциплини в американския зимен център Палисейдс Тахо. Той си подели третата позиция с французина Клеман Ноел, който е олимпийски шампион от Игрите в Пекин през 2022 г. Преди триумфа на Попов последният подиум за Световната купа за България беше от 1984 г., когато Петър Попангелов се класира трети на слалома в Мадона ди Кампильо (Италия). Попангелов е и единственият българин, който се е качвал на най-високото място на почетната стълбичка в старт от Световната купа - в Ленгрис (Германия) през 1980 г.

3. „Можем да направим чудеса заедно“: Минко Банчев и кучето Берго, които се включиха в спасителната акция след опустошителното земетресение в Турция.

4. „На Западния фронт нищо ново“ превзе наградите „БАФТА“ за 2023 г. Военният епос по едноименния роман на Ерих Мария Ремарк спечели 7 отличия: за най-добър филм, за най-добър неанглоезичен филм, за най-добър режисьор (Едвард Бергер), за адаптиран сценарий, за операторско майсторство, за най-добра музика и за най-добър звук. Така „На Западния фронт нищо ново“ стана най-отличаваният неанглоезичен филм, подобрявайки рекорда от 5 награди на италианската драма „Ново кино „Парадизо“ (1988). Наградата за най-добър актьор в главна роля отиде при Остин Бътлър и филма „Елвис“, а за най-добра актриса в главна роля - при Кейт Бланшет и филма „Тар“. „Навални“, посветен на руския опозиционер Алексей Навални, спечели в категорията за документални филми, като създателите на филма посветиха наградата на семейството на Навални и на българския разследващ журналист Христо Грозев. Списъка с всички наградени и номинирани можете да разгледате в сайта на наградите „БАФТА“.


5. Документалният филм „На Адаман“ на френския режисьор Никола Филибер спечели голямата награда на кинофестивала „Берлинале“. Филмът, в чийто фокус е животът в център за психично здраве на борда на шлеп, акостирал в Париж, грабна „Златната мечка“ за най-добър филм. Наградата за водеща роля отиде при 8-годишната испанка София Отеро за ролята ѝ във филма „20 000 вида пчели“, а за поддържаща роля - при австрийката Теа Ере за ролята ѝ във филма „До края на нощта“. „Червено небе“ на немския режисьор Кристиан Пецолд грабна Голямата награда на журито. Филип Гарел пък получи „Сребърна мечка“ за най-добър режисьор за филма „Голямата каляска“. Списъка с всички наградени можете да разгледате в сайта на „Берлинале“.

6. Сергей Лебедев в България: руският писател в откровен разговор за налагането на контрол чрез насаждането на страх, за войната в Украйна и за ролята на паметта, отговорността и осмислянето на миналото.

7. Несвършващото минало. От Портал „Култура“ решиха да препубликуват историята ми за проф. Евелина Келбечева, включена в „Хората, които променят България 2“. Проф. Келбечева е историк и преподавател в Американския университет в България (АУБ), който от години се бори за осветляване на истината за комунистическия период в България и за образователна реформа с цел адекватно изучаване на този период в гимназията. Заедно със Светослав Овчаров тя е автор на документалния филм „Второто освобождение“, който е достъпен за гледане в YouTube канала на Държавна агенция „Архиви“.

8. Нидерландката Фемке Бол подобри най-стария световен рекорд в леката атлетика. По време на първенството на Нидерландия по лека атлетика в зала в Апелдорн Бол избяга 400 метра за 49,26 секунди. Така 22-годишната Бол подобри рекорда на Ярмила Кратохвилова от 7 март 1982 г.

9. „Себе си“: нова песен от Кристиян Янкулов.

10. Цитат, върху който размишлявам: „Бог ви е дал дара на 86 400 секунди днес. Използвахте ли една от тях, за да кажете „благодаря“?“ (Уилям Уорд)

Усмихната седмица!
Дани

 

Благодаря ви, че четете този бюлетин. Ако искате да ме подкрепите и така да ми позволите да отделям време и енергия за него, можете да го препратите на близки и приятели или да си купите книгите ми - „Хората, които променят България“ (част I - 2019 г., и част II - 2022 г.), „От нас зависи“„Да тичаш към себе си“ (с ултрамаратонеца Краси Георгиев) и „Първите 25 години на „Карин дом“ (с Фондация „Карин дом“).

Ако желаете да си партнираме, да ми изпратите информация, която бих могъл да включа в „Седмична доза вдъхновение“, или просто да ми кажете „Здрасти“, пишете ми на dani@danipenev.net, на личния ми профил във Facebook или през Facebook страницата „Хората, които променят България“.
Даниел Пенев е журналист, преводач и редактор, автор на книгите „Хората, които променят България“„От нас зависи“„Да тичаш към себе си“ (с ултрамаратонеца Краси Георгиев) и „Първите 25 години на „Карин дом“ (с Фондация „Карин дом“).

Абонирайте се за този бюлетин
LinkedIn
Facebook
Website
Copyright © 2020 Даниел Пенев, Всички права запазени

Пощенски адрес
ул. „Парчевич“ 1
2500 Кюстендил
България

Искате да промените начина, по който получавате тези имейли?
Можете да актуализирате вашите предпочитания или да се отпишете от този бюлетин.






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Dani Penev · 1 Parchevich Street · Kyustendil 2500 · Bulgaria

Email Marketing Powered by Mailchimp