Copy
SZAKMAI HÍREK, JÓ GYAKORLATOK, ÉRDEKESSÉGEK A TELEPÜLÉS- ÉS TERÜLETFEJLESZTÉS VILÁGÁBÓL A MEXA CÉGCSOPORT TOLLÁBÓL
KÖRFORGÁSOS GAZDASÁG - KULCSTERÜLETEK ÉS JÓ PÉLDÁK HELYI ÉS TELEPÜLÉSI SZINTEN

2023. március 07-én tartottuk meg a TINLAB projekt Helyi fejlesztések, jó kormányzás következő tematikus fórumát, melynek a témája a körforgásos gazdaság – körforgásos települések témaköre volt. 

A körforgásos gazdaság szükségességének oka, hogy a biológiai anyagáramok természetszerűleg megújulnak, a technológiai anyagáramok nagyrésze viszont önmagától nem, ezért különböző újrahasznosítási módszerekkel kell segíteni a folyamat ciklikusságát. Cél, hogy a körforgásos gazdasági útvonalak könnyebbé tegyék életünket és közben hozzájárulnak az ökológiai lábnyomunk csökkentéséhez is. Nézzünk néhány jó gyakorlatot erre.

TOVÁBB
ORSZÁGOS ZÖLDGAZDASÁGI FÓRUMSOROZAT INDUL VÁLLALKOZÁSOK ÉS HATÓSÁGOK SZÁMÁRA

A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségével több projektünkben partnerként együttműködve dolgozunk a zöldgazdaság területén, ezért örömmel adunk hírt legújabb széleskörű kezdeményezésükről. A KSZGYSZ országos zöldgazdasági fórumsorozat indít vállalkozások és hatóságok számára „Cél: a zöldgazdaság” címmel, ahol a körforgásos gazdaság kialakításához vezető általános és regionális kereteiről és lehetőségekről szóló fórumokon 8 alkalommal vehetnek részt az érdeklődők valamennyi gazdaságfejlesztési régióban 2023 tavaszán. Az eseménysorozat célja, hogy az érintett régiókban működő vállalkozások, közigazgatási szervek (hatóságok, önkormányzatok), oktatási intézmények számára tájékoztatást nyújtson a zöldgazdaság aktuális szabályozási, ellenőrzési és fejlesztési trendjeiről, a regionális keretekről és lehetőségekről. Regisztrációs lehetőség és további részletek a KSZGYSZ honlapján és az esemény sajtótájékoztatójában elérhetőek. 

TOVÁBB
VÁROSI KÖRFORGÁSOS GAZDASÁG STRATÉGIÁK ÁLTAL NYERHETŐ ELŐNYÖK
Egyre sürgetőbbé válik a jelenlegi elvesz-termel-eldob séma szerinti hulladéktermelő modellről való áttérés a körforgásos gazdaságra. Az erőforrások drágulnak, ráadásul az éghajlatváltozás sem kezelhető pusztán a megújuló energiaforrás felhasználás bővítésével és a legnagyobb szén-dioxid kibocsátók visszafogásával. Gondos gazda módjára kell bánnunk az alapanyagokkal és el kell felejteni a hulladék fogalmát. Lássuk miért jó, ha egy település elindul a fenntartható jövőt tekintve egyedüli üdvözítő úton, amelyet még épp, hogy csak kitapostak mások.
TOVÁBB
2024. ÉVI KÖLTSÉGVETÉS: AZ EU TANÁCSA MEGÁLLAPODOTT A KÖVETKEZŐ ÉVI UNIÓS KÖLTSÉGVETÉS ÖSSZEÁLLÍTÁSÁRA VONATKOZÓ IRÁNYMUTATÁSOKRÓL

A tagállamok megállapodtak a 2024. évi uniós költségvetés összeállítására vonatkozó tanácsi iránymutatásokról. Az EU éves költségvetésében rögzítik az Európai Uniónak az adott évre vonatkozó összes kiadását és bevételét. A költségvetés biztosítja az uniós szakpolitikák és programok finanszírozását az EU politikai prioritásaival és jogi kötelezettségeivel összhangban.

TOVÁBB
AZ EU ÚJ CÍMKESZABÁLYOKKAL KÍVÁN FELLÉPNI A ZÖLDMOSÁS ELLEN
Természetes forrásból. Földbarát. 100%-ban bio. Kegyetlenségtől mentes. Bio. Ez csak néhány példa abból a 230 környezetvédelmi címkéből, amelyek ma már az Európai Unió-szerte értékesített termékeken és szolgáltatásokon találhatók. Az Európai Bizottság által közzétett becslések szerint a vállalatok által tett környezetvédelmi állítások mintegy 53%-a „homályos, félrevezető vagy megalapozatlan” információkat tartalmaz, míg 40%-a „teljesen megalapozatlan”. Az Európai Bizottság 2023. március 22-én új szabályrendszert mutatott be, amely arra kötelezi majd a vállalatokat, hogy hiteles tudományos bizonyítékokkal támasszák alá a környezetbarát állításaikat. A zöld állításokról szóló irányelvnek nevezett új jogszabály nem hoz létre egységes, az egész EU-ra kiterjedő címkét, és nem tiltja be a már meglévőket. Ehelyett harmonizálni fogja a jelenleg a piacon lévő több száz környezeti címkére vonatkozó követelményeket.
TOVÁBB
AZ EU 2022-BEN: ÁLTALÁNOS JELENTÉS AZ EURÓPAI UNIÓ 2022-ES TEVÉKENYSÉGEIRŐL
Az Európai Unió tevékenységéről szóló általános jelentés felvázolja a 2022-ben elért eredményeket és meghatározó tevékenységeket, ideértve az Ukrajnának nyújtott uniós támogatást, valamint a zöld és digitális átállás fejlesztését, egy erősebb, igazságosabb és zöldebb Európa érdekében. A dokumentum az Unió orosz-ukrán háborúra adott válasza mellett kitér a biztonságosabb, megfizethető és fenntartható energia biztosítására, a zöldebb és klímasemleges Európa megteremtésére, a digitális korra való felkészülésre, az emberek és szabadságjogok védelmére, az európai gazdaság megerősítésére, a méltányos és szociális Európa megvalósítására, az európai érdekek és értékek előmozdítására, illetve az intézményi fejleményekre is. 
TOVÁBB
ENSZ VÍZÜGYI KONFERENCIA: AZ EU EGYESÍTI ERŐFESZÍTÉSEIT A GLOBÁLIS VÍZVÁLSÁG KEZELÉSE ÉS A VÍZBIZTONSÁG MINDENKI SZÁMÁRA 2050-IG TÖRTÉNŐ BIZTOSÍTÁSA ÉRDEKÉBEN
Vízügyi cselekvési program elfogadásával zárult az ENSZ 2023-as Víz Konferenciája, amely mintegy 700 vállalást tartalmaz országok és egyéb szereplők részéről. A program (Water Action Agenda) megfogalmazása szerint kifejezetten cselekvésorinetált és sorsfordító elköteleződéseket tartalmaz, amely az élelmiszerkérdésektől kezdve foglalkozik a vízzel, mint a gazdasági növekedés motorjával, és mint a Föld kulturális örökségének részével. A Víz Konferencia három napja alatt tett számszerűsíthető felajánlásokat illetően az ENSZ Közgyűlésének elnöke megjegyezte, hogy a következő 5 évben 255 milliárd dollár befektetése történik majd meg, ami azt jelenti, hogy ezek nyomán „minimálisan 1000 milliárd dollárnyi társadalmi, gazdasági és környezeti érték felszabadítása fog megtörténni”.
TOVÁBB
A VIDÉKFEJLESZTÉS HELYE ÉS SZEREPE A FEJLESZTÉSPOLITIKÁBAN

A vidékfejlesztés szakpolitikai jelentősége az ezredforduló óta az európai Unióban és Magyarországon egyaránt növekszik. Ezt támasztja alá, hogy 2021 júniusában az európai bizottság 2040-ig szóló, erősebb, összekapcsolt, ellenálló és virágzó vidéki területek és közösségek felé vezető jövőképet fogalmazott meg, melyet uniós szintű Vidékfejlesztési Cselekvési terv elfogadásával, továbbá eddig nem alkalmazott vidékfejlesztési megoldásokkal kíván elérni. Az alábbi elemzés rámutat arra, hogy a vidéki területek hosszú távú fejlődését célzó vidékfejlesztési szakpolitika megalapozásához elkerülhetetlen a vidék fogalmának újradefiniálása, és a vidéki térségek EU-s és hazai lehatárolási módszertanának felülvizsgálata. A dokumentum elérhetősége:http://www.gazdalkodas.hu/files/cikk/Gazdalkodas_2022_06_Goda_et-al_532_558.pdf 

TOVÁBB
Ugrás a weboldalra
Email
Instagram
Facebook
Spotify
Copyright © 2022 MEXA Group, Minden jog fenntartva.


E-mail címünk:
newsletter@mexanews.hu

Honlapjaink:
www.exante.hu
www.megakom.hu
www.exactproject.hu


Amennyiben nem szeretne több hírlevelet kapni, leiratkozáshoz kattintson ide