Copy
A G7 szerkesztősége

G7 Reggel

2023. március 30. | Gazdasági sztorik öt percben

A mai részben írunk aldis fizetésekről, a globalizáció új szakaszáról, a ChatGPT mögött álló fiatal albán nőről és napi 3 órát tévéző magyar ovisokról.


Emellett aki támogat minket anyagilag, van hozzá kedve és még nem tette meg, kérjük töltse ki Nagy Martin, az ELTE média szakos hallgatójának kérdőívét, aki a közösségi finanszírozást kutatja magyar szerkesztőségeknél.


Itt Fabók Bálint, jó olvasást!

1. Aldis fizetések

Az Aldinál dolgozók nagy többsége az elmúlt bő egy évben nagyobb emelést kapott a tavalyi 14,5 százalékos inflációnál, a növekedés több pozícióban a 25 százalék körüli szintet is felülmúlta.


Miért fontos ez? Az Aldi fizetései az utóbbi években önmagukon túlmutató jelentőségre tettek szert a magyar nyilvánosságban, például a tanárok bérével való összehasonlítással, tavaly pedig Nagy Márton bírálta a lánc évközi béremelését.

  • Ez azért alakulhatott így, mert a vállalat szakított a fizetéseket Magyarországon övező titkolózással. Erre persze jó oka van, hiszen az ezzel kapcsolatos hírek rendre végigszaladnak a sajtón, ingyen reklámot biztosítva.

Számokban: tavaly év elején egységesen 8 százalékkal emelték a béreket, évközben pozíciótól függően 8-19 százalékkal, idén januárban pedig az értékesítési, logisztikai és irodai munkakörökben egységesen 10 százalékkal.


Igen, de: a regionális értékesítési vezetőknek viszont most is lényegében ugyanazt a csomagot kínálják, mint másfél éve, amikor bruttó 1,2 milliós fizetéssel és egy 3-as BMW-vel csábították a jelentkezőket.

  • Ez nettó 798 ezer forint, ám míg másfél éve ez az országos nettó medián bér 3,5-szerese volt, ma a 2,7-szerese.

  • Bár a kezdőbér nem változott, az Aldinál eltöltött évek számával magasabb bérsávba kerülnek a dolgozók, és akár közel 1,7 millió forintot is kereshetnek.

Mi ennek az oka? Ennél a pozíciónál élesen elválik a hierarchia szintje az Aldin belül. Míg a területi értékesítő alatt alkalmazotti hozzáállást vár el a cég, az 5-6 üzletet felügyelő területi vezetőtől lényegében már tulajdonosi szemléletet.

  • Bár elméletileg egy boltvezetőnek a területi vezető pozíció lehetne a következő lépcsőfok, ilyen előrelépésre nem volt példa a magyar Aldinál.

Tovább a G7 teljes cikkéhez

Támogasd a G7 szerkesztőségét!

2. A globalizáció új szakasza

A járvány alatti ellátásproblémák nagyrészt megoldódtak, a jelenség árnyékában azonban alapvetőn alakul át a globális gazdaság – ezt járja körbe egy konkrét példán keresztül a New York Times kiváló podcast-epizódja.


Előzmények: az elmúlt évtizedekben Kína állt a globalizáció központjában. Az olcsó és hatalmas munkaerőre alapozva áramlottak a multik Kínába, ahonnan az infrastrukturális fejlesztéseknek köszönhetően bármit meg lehetett venni.

  • Az addig lényegében ingyenesnek tekintett szállítás viszont annyira megdrágult és sérülékenynek bizonyult a járvány alatt, hogy sok nagyvállalat közelebb kezdte hozni a termelést a nagyobb piacokhoz.

Mi változott? A termelés elkezdett átkerülni az USA-hoz és az EU-hoz közelebbi és olcsó munkaerővel rendelkező régiókhoz, mint Mexikó vagy Egyiptom.

Alulnézet: a 250 ezres texasi Laredo határátkelőjének áruforgalma már nagyobb, mint a Los Angeles-i kikötőké, miközben a határ túloldalán gigantikus ipari park épül (a képen) az amerikai piac kiszolgálására (videó a parkról).


Felülnézet: míg korábban a nagyobb cégek, például a Walmart, szinte csak olyannal tárgyaltak, aki Kínában gyártatott, most már kizáró ok, hogy egy beszállító Kínában állítson elő mindent.

  • Tehát a világ legnagyobb kereskedőcégei erőltetik rá a beszállítóikra a diverzifikációt, így a regionalizációt.

Igen, de: a folyamat azért is tart előrébb Mexikóban, mert valójában már a Trump alatt bevezetett vámokhoz elkezdtek alkalmazkodni kínai cégek.

  • A vámok megkerüléséért az egyik Mexikóban terjeszkedő cég előbb Thaiföldön, majd Ukrajnában vett egy gyárat, végül a járvány alatt döntöttek úgy, hogy még közelebb jönnek az USA-hoz.

Következmény: a Mexikóban készített termékeket “Made in Mexico” címkével vámmentesen árulhatják Észak-Amerikában. A globális kereskedelem tehát látszólag regionalizálódik, valójában egy komplexebb folyamatról van.

3. Albán nő a ChatGPT mögött

  • Az egyik leggazdagabb debreceni, az édességgyáros Felföldi József milliós nézettségű vicces videókat és zeneszámokat készít, repedő falú vármegyékről versel és politikai szerepvállaláson töri a fejét (G7)


  • Egy 35 éves albán származású nő, Mira Murati a legfontosabb szereplő a forradalmi újításnak tűnő ChatGPT kifejlesztésében, akit egy évvel érkezése után neveztek ki az OpenAI technológiai igazgatójává (Portfolio)


  • Elmélyült az Oroszország és Irán közötti katonai együttműködés az elmúlt hónapokban: drónokkal, vadászgépekkel és kiberfegyverekkel segítik egymást, a sor vadászgépekkel és helikopterekkel bővülhet (G7)

  • Dél-Koreában a legalacsonyabb, 0,78 a termékeménységi ráta a világon (Szöulban 0,59), hiába önti a pénzt az állam a trend megfordítására. Hogyan eredményezte az átalakuló társadalom a zuhanó gyerekszámot? (Atlantic)


  • Ötperces videó Partha Dasguptáról, mint a legfontosabb emberről, akit alig ismernek. A Cambridge-i közgazdász főművében újszerűen ír a gazdasági növekedés árnyoldalairól és egy egyszerű megoldásról (New York Times)

4. Napi 5 óra tévézés

Magyarországon a 4-7 éves gyerekek átlagosan napi 3 órát tévéznek. Hét éve ez 45 perccel több volt, az NMHH szerint a csökkenés oka az okostévé és a tévéhez csatlakoztatható digitális eszközök megjelenése lehet.

  • Este 10 órakor lényegében minden negyedik 4-7 éves gyerek tévét néz, és még 11-kor sem elhanyagolható a jelenlétük. A 8-12 évesek 30 százaléka tévézik jellemzően este 10-kor.

  • A felnőttek napi 5:15 órát tévéznek átlagosan, az elmúlt tíz évben csak egyszer mértek ennél többet (2014-ben 1 perccel).

Ha továbbították a hírlevelet, ide kattintva lehet feliratkozni rá.

5. Kosarazó projekt koordinátor

Peter a Duna-parton kosarazott, mikor szóba elegyedtünk. A kínai férfi másfél éve dolgozik Budapesten egy kínai logisztikai cégnél. Korábban diplomáját is Magyarországon szerezte a Budapest Business School-nál.

  • A logisztikai cégnél projekt koordinátorként dolgozik, valamint adatbázisokat kezel. Komoly forgalmat bonyolítanak le, ugyanis kiterjedt ügyfélkörrel rendelkeznek.

Szeret Budapesten élni, mert nagyon szép város. Egyik kedvenc helye a Stifler bár, ahova rendszeresen jár barátaival. Egyetem alatt is sokat látogatta egy nemzetközi társasággal, ugyanis a Közel-Keletről és Afrikából is sok diák jár a képzésre.

  • A magyar nyelvet különösen nehéznek találja: egyelőre a számokat sikerült megtanulnia.

Egy-két évet tervez még Magyarországon dolgozni, utána Kanadába szeretne költözni, például Torontóba, ugyanis kifejezetten érdekli az észak-amerikai kultúra. A kosárlabda iránti szenvedélye is többek között innen ered.


Ha sok pénze lenne, ingatlanba fektetné, és a téma kapcsán még kiemelte, hogy Budapesten számára az igen magas ingatlanárak az egyetlen negatívum.

6. Kavicsok kirakása

Bucsky Péter


Mit ajánl? Szabó Árpád A görög matematika kibontakozása című könyvét.


Miért? A mesterséges intelligencia korában érdekes annak is utánaolvasni, hogy honnan indult a matematika tudománya. Bár már Mezopotámiaban és Egyiptomban is ismertek számos matematikai szabályt, a görögök nemcsak megfigyeltek, hanem egy teljesen új tudományt is létrehoztak. A könyvből nemcsak azt lehet megismerni, hogy kavicsokkal kirakva milyen matematikai szabályokat ismertek fel, hanem azt is, hogy hogyan segítette a matematikai bizonyítások rendszerét a filozófia, és hogyan jutottak el az irracionális számokig.

7. Televíziót vásárol a pártszervezet

Fotó: Fortepan / Bauer Sándor

Mikor jelent meg? A Kisalföldben, 1959. január 4-én.


Mi jelent meg?


Televíziót vásárol a pártszervezet!
— Na, János bácsi, eljön délután a televízióavatásra? — kiáltott át az út másik oldalára az ebédre igyekvő párttitkár. Az öreg megállt, kivette szájából a pipát, s összehúzott szemmel közelebb jött.
— Aztán mennyi a beléptidíj? — Olyan nincs, János bácsi, hiszen a miénk a televízió.
— Hát tudom, maguk vették.


(Arcanum Adatbázis) Fotó: Fortepan / Bauer Sándor

Tetszett a hírlevél? Támogass minket!






This email was sent to <<e-mail-cím>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Gazdrovat Kft. · Balassi Bálint utca 27. 1. em. · Budapest, Pest 1055 · Hungary