Copy

Biuletyn Informacyjny URBACT
nr I/2023

Facebook
Twitter
Website
Email
W numerze:
Jak nowa edycja programu URBACT wpłynie na Sieci Planowania Działań? Czy są jeszcze miejca dla polskich miast w tworzących się Sieciach URBACT w obecnym naborze? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w Biuletynie Informacyjnym URBACT I/2023.

Co czeka przyszłe miasta Sieci Planowania Działań?

Artykuł źródłowy: 
https://urbact.eu/articles/future-apn-cities

 

Podsumowując wydarzenia i spoglądając w przyszłość dzielimy się naszymi spostrzeżeniami i refleksjami płynącymi z minionej edycji sieci URBACT III.

Będąc na starcie nowej edycji programu zastanawiamy się, w jakim stopniu URBACT pomógł miastom w ostatnim czasie opracować zintegrowany, zrównoważony zestaw działań prowadzący do wywołania zmian. Zapytaliśmy praktyków i liderów miejskich, którzy uczestniczyli w ostatniej serii Sieci Planowania Działań (2019 - 2022) o ich opinie o zintegrowanym planowaniu działań - najważniejsze punkty, doświadczenia, postrzeganie i sugestie zmian. Oto kluczowe ustalenia i wnioski dotyczące tworzenia jeszcze lepiej dopasowanego środowiska wsparcia dla samorządów i partnerów pragnących wziąć udział w URBACT IV.   

Zintegrowane planowanie działań na rzecz lepszej przyszłości miast jest uważane za jeden z najważniejszych filarów programu URBACT. Głównym celem jest pomoc miejskim liderom, praktykom i zainteresowanym stronom w opracowaniu planów i strategii, które mają duży potencjał, aby pozytywnie wpłynąć na przyszłość społeczności lokalnych i poszczególnych obywateli. Szczególna wartość tej propozycji wynika z odmiennego podejścia do planowania. URBACT tworzy sprzyjające warunki i dostarcza sprawdzone narzędzia do tworzenia silnych, powiązanych poziomo lokalnych partnerstw, nastawionych na rozwiązywanie istotnych bądź nowych wyzwań lokalnych.  

W oparciu o zasady integracji, partycypacji, uczenia się poprzez działanie i wymiany międzynarodowej wiele miast europejskich przez lata skorzystało z tego nieinwestycyjnego i wspierającego wymianę instrumentu polityki spójności. Przyjrzyjmy się doświadczeniom naszych ostatnich 23 sieci, które zakończyły pracę w ubiegłym roku, i sprawdźmy, w jakim stopniu URBACT rzeczywiście pomógł naszym miastom w opracowaniu wysokiej jakości zrównoważonych strategii lokalnych, czyli Zintegrowanych Planów Działania.  

Podsumowanie: śledzenie i analiza lokalnych działań URBACT  

Powody przystąpienia do URBACT


Źródło: APN 2022 Closure Survey

Analizując, postawmy proste pytanie na początek: dlaczego europejskie miasta powinny dołączyć do URBACT? Rysunek po prawej stronie daje kilka przekonujących odpowiedzi.    

W ankiecie zamykającej prace projektowe beneficjenci wskazali, że najważniejszym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o uczestnictwie w Sieciach Planowania Działań był temat samych sieci, uznany za kluczowy z perspektywy polityk miejskich, ciekawy i atrakcyjny dla miasta. Zwrócono też uwagę na motywację perspektywą międzynarodowego wzajemnego uczenia się w celu wspierania lokalnych procesów i praktyk. Bez wątpienia, będąc partnerem lub partnerem wiodącym projektu URBACT nie chodzi o bezpośrednie zdobycie pieniędzy, ale o wspólne uczenie się, o to jak najlepiej radzić sobie z lokalnymi wyzwaniami poprzez międzynarodową wymianę przydatnej wiedzy, dobrych praktyk i optymalizowanie procesów.  

Ale właściwie co napędza URBACT na poziomie lokalnym? Z pewnością sercem, duszą i motorem projektów jest Lokalna Grupa URBACT. Grupa ta skupia oddanych i wpływowych liderów miejskich oraz różnych interesariuszy w efektywnym i dopasowanym do potrzeb projektu otoczeniu. To właśnie przywództwo, struktura i zarządzanie tą jednostką (łącznie) ma główny wpływ na wyniki i postępy projektu. Jednym z najtrudniejszych zadań w tej kwestii jest utrzymanie aktywnego zaangażowania lokalnych interesariuszy, zwłaszcza po początkowej fazie intensywnego zaangażowania. Jeśli chodzi o sukces długoterminowy największe znaczenie ma podtrzymanie struktury w rodzaju Grupy Lokalnej po zakończeniu oficjalnego okresu finansowania projektu oraz oparta na zaufaniu, synergiczna relacja z miastem.  

Solidne planowanie działań dotyczy zarówno procesów jak i wyników. Ostatecznym rezultatem prawie trzyletniej wyprawy z URBACT jest lokalny Zintegrowany Plan Działania, który jest współtworzony przez każdego partnera projektu z poszczególnymi Lokalnymi Grupami URBACT. Dokument ten opisuje planowane działania w wybranym obszarze interwencji. Respondenci badania zostali zapytani o względną ocenę istotności poszczególnych kroków planowania. Za mające największe znaczenie uznano jasne określenie działań, a następnie dokładne zdefiniowanie problemu, określenie właściwych celów i stworzeniu wspólnie uznanej wizji. Innymi słowy, posiadanie poczucia obrania właściwego kierunku i pełnego skupienia wyróżnia Zintegrowane Plany Działania, które stanowią przeciwieństwo dla tych działań, które łatwo można zepchnąć na margines, osłabić lub o których można nawet zapomnieć.     

W ramach ostatniej serii sieci pojawiła się możliwość prowadzenia działań testowych, znanych również jako działania na małą skalę. Jest to okazja dla miast do eksperymentowania z nowymi podejściami i praktykami oraz natychmiastowego wykorzystania wniosków w swoich Zintegrowanych Planach Działań. Jak dobrze zespoły projektowe wykorzystały tę szansę i czy z powodzeniem połączyły okres testowania z procesem planowania działań? Wyniki są pozytywne, ponieważ około dwie trzecie respondentów twierdzi, że wyniki integracji są bardzo dobre lub dobre, co potwierdza znaczenie tych pilotów i uzasadnia dalsze szczegółowe dopracowanie.  

URBACT zapewnia Sieciom Planowania Działań bezpieczną przestrzeń prowadzenia miękkich interwencji, jednak bez odpowiednich zasobów dobrze opracowane strategie często nie mogą zostać wdrożone. Zasoby stanowią paliwo dla pożądanych zmian lokalnych. Partnerzy projektu, zapytani o ocenę różnych źródeł finansowania podkreślili znaczenie finansowania publicznego - czy to ze strony gmin, rządów krajowych czy instytucji europejskich. Natomiast prywatnemu wsparciu finansowemu i crowdfundingowi przypisano mniejsze znaczenie, może mieć to związek z tym, że URBACT jest głównie programem zorientowanym na usługi publiczne i dobro wspólne. Jednak resourcing to nie tylko finansowanie. Jednak dla większości Sieci Planowania Działań priorytetem było powiązanie mechanizmów resourcingowych z kapitałem ludzkim, a następnie z finansowaniem i wiedzą.  

W podsumowaniach doświadczeń sieci w końcowych fazach projekty są często oceniane pod kątem ich wpływu na wystąpienie zmian. W przypadku miast URBACT wpływ ten może przybierać wiele form. Partnerzy projektu poproszeni o ogólną ocenę rezultatach uznali za najbardziej skorzystali na lepszym zrozumieniu konkretnych tematów. Niemal równie ważna była lepsza współpraca na poziomie europejskim, a następnie możliwość wypróbowania nowych praktyk i podejść oraz budowanie relacji z interesariuszami.  

Zgodnie z ankietą, do wystąpienia zmian strukturalnych fundamentalne znaczenie ma zbudowanie zdolności instytucjonalnych. W tym zakresie największą rezultaty osiągnięto w obszarze międzynarodowej i lokalnej wymiany wiedzy, a następnie uczenia się poprzez działanie. Jednak poprawę zauważono we wszystkich obszarach (patrz obrazek poniżej). Widać, że sprawdzona formuła URBACT po raz kolejny przyniosła dobre owoce.  Charakterystyka ostatnich lat to głęboko odczuwalny kryzys spowodowany pandemią Covid-19, który stanowił znaczące wyzwanie dla całej społeczności URBACT, ale także zmusiło lokalne zespoły do ponownego ustalenia priorytetów i odstąpienia od tradycyjnego stylu pracy. Odpowiedzi na pytania ankiety potwierdziły ogromny wpływ na zaangażowanie interesariuszy i szybkie przejście na komunikację i koordynację online, nawet przy rewizji pierwotnych celów i planów.  

Budowanie potencjału SPD URBACT
ex ante i ex post


Źródło: Raport z analizy kończącej w 2022 r.  

Ogólnie rzecz biorąc, Sekretariat URBACT i sieci okazały się odporne i zdolne do adaptacji w tych wymagających okolicznościach. Podczas swojej wyprawy projektowej miasta nie są nigdy pozostawiane same sobie. W szczególności infrastruktura wsparcia, narzędzia i metoda URBACT są uważane za największe wartości programu. Liderzy i praktycy potwierdzili wyjątkową rolę wsparcia URBACT, ponieważ 84% respondentów badania stwierdziło że udział w projekcie okazało się silnym lub dość silnym wsparciem dla działań. Ta informacja pokazuje, że poświęcenie i wysiłki sekretariatu URBACT przynoszą oczekiwany skutek.  

Ponadto, oprócz solidnego wsparcia programowego i metodycznego, szczególne uznanie zyskały takie cechy jak życzliwość, bliskość i otwartość. Potwierdzenie w realiach znajduje renoma programu o tym, że w ekosystemie URBACT współpracuje się w rodzinnej atmosferze bardziej niż w jakimkolwiek innym programie europejskim. Ankieta zamykająca Sieci Planowania Działań w 2022 r. dobitnie potwierdza tę opinię.   

Patrząc w przyszłość: co czeka miasta w przyszłych Sieciach Planowania Działań  

Ankieta wyjawiła wartości dodane, które URBACT wniósł do kształtowania polityk i praktyk miejskich w miastach europejskich. Wyróżniają się z niej trzy kategorie. Po pierwsze, projekty URBACT pozostawiają głównie ślad na poziomie lokalnym, na przykład silną konsolidację wokół określonego podejścia administracyjnego lub głośnego wydarzenia w mieście.

Po drugie, wsparcie i procesy prowadzone w ramach URBACT mogą sprzyjać korzystnemu rozwojowi osobistemu i nabywaniu kompetencji, na przykład w zakresie umiejętności cyfrowych i przywództwa. Po trzecie, uczenie się wzajemnie od siebie otwiera nowe możliwości do rozumienia świata i naszego działania w świecie. Istotę wartości dodanej można określić jako ustrukturyzowane uczenie się od siebie nawzajem w ramach ogólno-europejskich relacji opartych na zaufaniu.    



Inne ustalenia wskazują na to, które typy miast z perspektywy dochodów i populacji najbardziej zyskują na wzięciu udziału w Sieciach Planowania Działań. Stwierdzono, że w mniej rozwiniętych regionach lokalne oczekiwania zostały w większym stopniu spełnione niż w bardziej rozwiniętych. Co ciekawe, to właśnie mniejsze miasta (do 100 000 mieszkańców) wydają się radzić sobie najlepiej w odniesieniu do spełniania i przekraczania oczekiwań projektowych. Niezależnie od wielkości i innych okoliczności, o których już wspomniano miasta aspirują do podjęcia współpracy w ramach społeczności URBACT głównie ze względu na temat lub zagadnienie przedmiotowe, które współbrzmi z ich obecnymi potrzebami, ambicjami i/lub priorytetami polityk. Obecne nabór do Sieci Planowania Działań zachęca do podejmowania tematów, które mają szczególne znaczenie dla wywołania trwałego wpływu w ujęciu lokalnym.  

Tematy przekrojowe, które odnoszą się do rozwoju zrównoważonego, takie jak różnorodność, włączenie społeczne i sprawiedliwość, zdrowie i bezpieczeństwo klimatyczne, a także odporność są jak najbardziej porządane.  Znakiem rozpoznawczym URBACT pozostaje jednak jego oddolne podejście, które pozwala miastom wybrać dowolną kwestię lub wyzwanie miejskie, które w swoich propozycjach i przyszłych sieciach uznały za istotne. To samo dotyczy priorytetów przekrojowych URBACT IV - zielony, równości płci i cyfrowy, które są uwzględniane w sposób całościowy, bez naruszania pierwotnych intencji przyszłych Sieci Planowania Działań. Z perspektywy metodycznej program będzie korzystał ze swoich sprawdzonych zasad, służących ulepszeniu polityk i praktyk miejskich.  

Kierujące się podstawowymi wartościami integracji, partycypacji i uczenia się poprzez działanie poprzez tzw. metodę URBACT setki miast europejskich już od prawie dwudziestu lat odnotowują rezultaty na poziomie lokalnym, korzystne dla wielu stron. Zasady te będą miały jeszcze większe znaczenie w czasach trudnych, cechujących się wielowymiarowymi wyzwaniami. Te normatywne i praktyczne odniesienia mają potencjał, aby stale odblokować lokalne sposoby osiągania coraz lepszych rezultatów poprzez zachęcanie do strategicznego wzajemnego uczenia się, stymulowanie eksperymentowania w poszukiwaniu nowych możliwości, jak również pobudzanie wspólnego budowania potencjału poprzez łączenie międzynarodowego i lokalnego poziomu. Zasady URBACT i związane z nimi narzędzia wielokrotnie pokazały swój potencjał w zakresie kształtowania pozytywnej transformacji lokalnej. Wykorzystajmy to.  

Przede wszystkim, uczciwa ocena Planowania Działań URBACT nie może być odbyć się bez zajęcia się drażliwą kwestią tego, co powstrzymuje miasta przed uczestnictwem. Inaczej mówiąc, jakie występują trwałe przeszkody dla osiągnięcia sukcesu w projektach URBACT. Krytyczne opinie odnoszą się do kilku obszarów, na przykład trudności w sensownym ujęciu komunikacji z obywatelami i przedsiębiorstwami. Inną często zgłaszaną kwestią, to przeciążenie pracą i oczekiwaniami liderów Lokalnych Grup URBACT, a także z pewnością dobrze znany problem krytycznego niedoboru zasobów ludzkich.   

W odpowiedzi na to, przyszłe Sieci Planowania Działań będą kierować się nowym podejściem do zaangażowania interesariuszy, w szczególności będą wykorzystywać różne wydarzenia i materiały pomocnicze w budowaniu potencjału oraz lepiej dostosowywać zasoby na poziomie lokalnym i ponadnarodowym. Co najważniejsze, era post-pandemiczna wymaga kreatywnych hybrydowych form komunikacji i koordynacji, łączenia różnych trybów pracy i wymiany podczas spotkań osobistych i online. Potrzebujemy spotkań bezpośrednich dla osiągnięcia zaufania, jakości i motywacji. A spotkań cyfrowych potrzebujemy dla osiągnięcia efektywności, efektu skali i nowości. Współprojektujemy efektywne formaty zaangażowania w czasach, w których redukcja śladu węglowego jest kluczowa dla zrównoważonej przyszłości.  

Przeprojektowane procesy zaangażowania i wzajemnego uczenia się powinny - nawet bardziej niż dotychczas - pomóc w "rozbiciu" silosów instytucjonalnych i organizacyjnych. Ponieważ integracja pozioma jest zarówno największą korzyścią URBACT, jak i najtrudniejszym zadaniem dla lokalnych podmiotów, powinniśmy bardziej strategicznie wspierać współpracę pomiędzy różnymi obszarami polityki i wydziałami w miastach uczestniczących w projekcie.  W przypadku nieprzewidywalnej przyszłości w zintegrowanym planowaniu działań należy zwrócić znacznie większą uwagę na budowanie rezyliencji miejskiej. Głównymi zadaniami są z jednej strony zarządzanie ryzykiem, z innej projektowanie środków zapobiegawczych i łagodzących dla ujawniających się róznych rodzajów ryzyka. Trzy z nich zasługują na szczególną uwagę.  

Ryzyko polityczne i to związane z ustalaniem priorytetów dotyczy przewidywania i reagowania w zmieniających się programach i politykach administracyjnych, które mogą nie dość dobrze mogą odpowiadać interwencji URBACT.  Ryzyko finansowe towarzyszy każdej decyzji związanej z alokacją zasobów, jednak dedykowane niemu narzędzia URBACT mogą pomóc w uniknięciu negatywnych niespodzianek; wreszcie, jesteśmy zmuszeni do kreatywnego reagowania na niedobory zasobów ludzkich i umiejętności, które często stoją na drodze do realizacji dobrze pomyślanych strategii i planów. Z pewnością żadne odpowiedzialne kierownictwo publiczne nie może sobie pozwolić na odrzucanie w planowaniu "najgorszych scenariuszy" i stawiania sobie pytań kłopotliwych "co jeśli". Mimo to, niektóre z tych zagrożeń można dostrzec z wyprzedzeniem.  

Wreszcie, następna runda Sieci Planowania Działań - a szerzej, program URBACT IV - będzie rozpowszechniany poprzez powiązane wymiary, które ewidentnie stoją za osiągnięciem lokalnego sukcesu. Na poziomie normatywnym i politycznym celem nadal jest podkreślenie szczególnych wartości w relacjach, które prowadzą do wywołania efektu synergii i transformacji: dialogu, współpracy i budowania zaufania. Na poziomie tematycznym w dalszym ciągu będą uwzględniane nadrzędne cele miast w zakresie zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, wykonania skoku w kierunku transformacji cyfrowej i wzmocnienia równości płci. Pomoże to przy dostosowaniu celów programu do przyszłych strategii lokalnych. Wreszcie, na poziomie prawnym, proceduralnym i praktycznym, zbadamy pełne możliwości zamówień publicznych jako kluczowej strategii, która bezpośrednio i strategicznie oddziałuje na rozwój lokalny. Te dążenia mogą okazać się kluczowe dla wywołania lokalnych i regionalnych zmian w schematach percepcji z “wyzwań na okazje".

Ciągłe kreowanie wartości i budowanie lokalnego dziedzictwa  

Podczas gdy niniejszy artykuł jest czymś w rodzaju inwentaryzacji działań w Sieciach Planowania Działań i stawia pytanie, jak dobrze grupa miast URBACT przebyła ścieżkę cyklu planowania działań (z ich własnej perspektywy), inne podsumowania dotyczące lokalnych Zintegrowanych Planów Działań i działań na małą skalę są obecnie realizowane. Wszystkie te materiały będą stanowiły cenny wkład podczas kolejnej rundy Sieci Planowania Działań (2022 - 2024). Interesujące odkrycia pozwalają na przeprowadzenie świadomej oceny tego, co poszło dobrze i gdzie przyszłe działania i procesy mogą zostać jeszcze ulepszone.  

Nieprzewidziana destabilizacja związana z pandemią Covid-19 odcisnęła silne piętno na lokalnych i międzynarodowych aktywnościach, jednak nasze sieci wykazały się wielką pomysłowością i rozwinęły silną odporność podczas prac związanych z planowaniem działań w minionych latach. Dziś życzymy im wszystkiego najlepszego w utrzymaniu tempa podczas wdrażania przyjętych lokalnych Zintegrowanych Planów Działań i mamy nadzieję, że będą mogły dołożyć swój wkład do dziedzictwa sieci miast je poprzedzających. Wszyscy, którzy szukają nowych możliwości wspólnego, ponadnarodowego uczenia się przy użyciu sprawdzonych metod, formatów i struktur, a także doświadczenia dobrych wibracji, urozmaiconych spotkań i mnóstwa dobrej zabawy, mogą dołączyć do społeczności URBACT już teraz - kolejny nabór do Sieci Planowania Działań pozostaje otwarty do 31 marca!  

Na stronach urbact.eu/partnersearchtool 

oraz urbact.pl można znaleźć wiele propozycji udziału w tworzących się sieciach lub zgłosić swoją kandydaturę do udziału, wskazując jakie tematy są dla zgłaszających ważne.


 

Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
Share Share

PROPOZYCJE SIECI PLANOWANIA DZIAŁAŃ DLA POLSKICH MIAST 

Artykuł źródłowy: 
https://urbact.eu/propozycje-sieci-planowania-dzialan-dla-polskich-miast

 

Zapraszamy polskie miasta, które są zainteresowane dołączeniem do sieci URBACT do nadsyłania swoich zgłoszeń do Punktu Kontaktowego, zaznaczając tematy, które ich interesują. Znajdziemy ciekawych partnerów do tworzących się Sieci Planowania Działań.

Na półmetku naboru do Sieci Planowania Działań Krajowy Punkt URBACT w Polsce zachęca polskie miasta do zapoznania się z warunkami i aplikowania do naboru.

Do Krajowego Punktu URBACT zgłaszają się miasta i inne organizacje chcące nawiązać współpracę z potencjalnymi beneficjentami z Polski - miastami, dzielnicami, aglomeracjami. Poniżej przedstawiamy krótką listę propozycji zgłoszonych bezpośrednio do partnerów polskich:

Miasto Propozycja Link do materiału / Kontakt
Serpa Przyjęcie polityk i środków zaradczych do łagodzenia skutków intensywnego rolnictwa przemysłowego wokół miast Więcej informacji...
cjaneiro@cm-serpa.pt
Dubrovnik Praca zdalna i hybrydowa dla kwitnących miast Więcej informacji...
nmiric@dura.hr
isaltaric@dura.hr
Aviles Hiszpania. Zielone miasta przemysłowe - miasta średniej wielkości (50-200.000 mieszkańców). POTRZEBNY PARTNER Z POLSKI! Więcej Informacji...
igomez@grupodex.com
vmfernandez@aviles.es
Mollet
del
Valles
Hiszpania. Niwelowanie przepaści cyfrowej jako narzędzie zmniejszania wykluczenia i zwiększania integracji. Poprawa dostępności i zmiana sposób interakcji z obywatelami. Więcej informacji…
algarcia@molletvalles.cat
Hoče-Slivnica Słowenia. Włączenie społeczne, zdrowie i gospodarka oraz jak mogą one wpłynąć na rewitalizację miast. Więcej informacji…
patricija.klinc.rebernak@hoce-slivnica.si
Dunkierka Francja. Inwestycja w transformację ekologiczną. Wymiana najlepszych praktyk w zakresie wdrażania 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) na poziomie gminy. Więcej informacji…
sylvie.delatte@cud.fr
Metropolia
Wielkiego
Paryża
Stworzenie warunków do przejścia na gospodarkę o zerowej emisji dwutlenku węgla netto. Wspólna metodyka wspierająca proces decyzyjny, wdrożenie, skuteczność i sprawne działanie zrównoważonej polityki miejskiej. Więcej informacji…
leonie.yang@met

ropolegrandparis.fr
Mediolan Udział i współpraca obywateli, lokalnych podmiotów i interesariuszy (przedsiębiorstw, trzeciego sektora, stowarzyszeń, uniwersytetów itp.) w kształtowaniu, rewitalizacji i animacji przestrzeni publicznych miasta. Więcej informacji…
chiara.minotti@comune.milano.it
Gavà Hiszpania. Realizacja polityk publicznych na rzecz promocji gospodarki cyrkularnej. Więcej informacji...
lcanela@gava.cat
Mollet del Valls Hiszpania. Poprawa dostępności i zmiana sposobu interakcji miasta z obywatelami. Zmniejszenie przepaści cyfrowej w celu ograniczenia wykluczenia i zwiększenia integracji. Więcej informacji…
isabel.estany@fi-group.com
Altea Hiszpania. Transformacja cyfrowa w miastach z punktu widzenia dobrobytu społecznego, dostępności i włączenia społecznego. Więcej informacji…
alberto@crea360.es
Faenza Hiszpania. Zielona Mobilność - Zielone Społeczności. Łączenie miast z ich obszarami wiejskimi w celu współpracy przy planowaniu działań przekształcających mobilność. Więcej informacji…
alberto@crea360.es
Plasencia Hiszpania. Zatrzymanie młodych ludzi w naszym mieście, poprzez kulturę, propozycje dla młodzieży, partycypację obywatelską, transformację cyfrową, zrównoważonym rozwojem i zieloną gospodarką. Więcej informacji…
fdoncel@europamasi.com
  Promowanie pełnego korzystania przez kobiety z  równości płci, w tym równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, upodmiotowienia kobiet oraz uwzględniania problematyki płci. Więcej informacji…
alberto@crea360.es
Messina Włochy. Przebudowa i zarządzanie gęstą siecią tras trekkingowych, ścieżek rowerowych, dawnych historycznych ulic zapomnianym przeznaczeniu. Przywracanie ich użyteczności. Więcej informacji…
dino.ale100@gmail.com
 

Pozostałe propozycje projektowe znajdują się na stronie: Wyszukiwarki partnerów

Zachęcamy również do zgłaszania własnych pomysłów na projekty na tej samej stronie, pod przyciskiem "Submit your project idea".

Zachęcamy do zapoznania się z kolejnymi datami spotkań informacyjnych na dedykowanej stronie.

Krajowy Punkt wziął udział na webinarze Forum Rozwoju Lokalnego które było poświęcone dialogowi, włączeniu społecznemu i integracji międzykulturowej. Było ono częścią dwudniowej konferencji, która odbyła się w Tarnowie.

Zapis wideo z tego wydarzenia. Wystąpienie dot. URBACT w przedziale 2h:40 do 2h:50 nagrania.

Dostępne są też materiały z tego wydarzenia na: 
https://www.miasta.pl/aktualnosci/komunikacja-partycypacja-wspolzarzadzanie-relacja-z-seminarium-forum-rozwoju-lokalnego

Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
Share Share

Sprawdź najnowsze dodatki do narzędzia do wyszukiwania partnerów

W ramach naboru do sieci URBACT IV wiele miast dzieli się pomysłami na własne projekty i zapraszają potencjalnych partnerów miejskich.  

Nabór do sieci planowania działań, które zostało otwarte 9 stycznia 2023 r., daje miastom z państw członkowskich UE, państw partnerskich i pięciu krajów IPA (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna i Serbia) okazję do rozpoczęcia w wyjątkowej 2,5-letniej podróży. Przez ten czas partnerzy z zatwierdzonych sieci będą uczyć się i wymieniać doświadczeniami z określonego zakresu tematycznego, eksperymentować z rozwiązaniami i ostatecznie współtworzyć zintegrowane strategie, aby sprostać wyzwaniom na poziomie lokalnym.  

 

Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim. 

https://urbact.eu/news/recent-additions-partner-search-tool

Jaki jest stan ukraińskich miast rok po inwazji Rosji?

Rok po inwazji Rosji na Ukrainę URBACT korzysta z okazji, by przeprowadzić wywiad z Nataliyą Lazarenko ze Związku Miast Ukrainy.  


Jak postrzega Pani dzisiejszą sytuację?    

Ostatni rok przyniósł wiele grozy w naszym życiu, zmusił miliony ludzi do opuszczenia swoich domów, zabił tysiące cywilów, uszkodził lub całkowicie zrujnował tysiące budynków mieszkalnych, dróg, setki szkół, przedszkoli, szpitali, kościołów, dziedzictwa kulturowego... ale nas zjednoczył. Mamy jedną jasną wizję i pragnienie: wygrać wojnę, odzyskać wszystkie nasze terytoria w granicach z 1991 roku, sprowadzić naszych ludzi do domu, wyleczyć dusze i rany, odbudować nasze gminy, sprzyjać naszemu przyszłemu rozwojowi. Ten rok również pokazał nam, że Ukraina nie jest sama w tej walce. Świat stoi z nami. 
 

Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim. 

https://urbact.eu/whats-new/urbact-stories/ukraine-interview

Cyfrowa transformacja w miastach - jakie korzyści może przynieść obywatelom?

Wybierz się z nami w podróż po alei pamięci. Odkryj ponownie historie i refleksje, które uchwyciliśmy w ciągu ostatnich lat. Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany w 2019 r., a mimo to jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek, gdy transformacja cyfrowa znajduje się w centrum celów polityki spójności UE i programu URBACT. 

Cyfryzacja jest wszechobecna w dzisiejszym życiu społecznym i miejskim, a miasta URBACT wykorzystują tę szansę. Jak zawsze postuluje Alison Partridge, ekspertka wiodąca sieci TechRevolution 2.0 i TechRevolution Transfer Networks, miasta muszą się "dostosować lub ginąć". Od wielu lat "miasta każdej wielkości muszą lepiej zrozumieć możliwości oferowane przez nowe technologie i cyfryzację i przeskoczyć na nie, aby rozwijać miejsca pracy o wyższej wartości i tworzyć start-upy dla lokalnej ludności". W istocie, na wszystkich poziomach społeczeństwa i zarządzania, usługi i produkty stają się cyfrowe: dostępność online, cyfrowe narzędzia dostępu, kompilacja i wykorzystanie danych, aż po metaanalizę. 
 

Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim.
https://urbact.eu/articles/digital-transition-cities-how-can-it-benefit-citizens

Czy model miasta kompaktowego jest zagrożony?

Trzy Sieci Planowania Działań (2019 - 2022) spotkały się, aby zebrać inspirację dotyczące tego, jak ludzie mogą doświadczać i poruszać się po mieście. 

Inicjatywa Walk'n'Roll, z udziałem 27 różnych miast, miasteczek i metropolii z sieci RiConnect, Thriving Streets i Space4People miały wspólną misję. Razem zastanawiali się nad tym, jak mobilność może odgrywać ważną rolę przy budowaniu lepszych przestrzeni publicznych i podnoszeniu jakości życia lokalnych społeczności.  Iván Tosics, ekspert URBACT, który śledził ich wymianę i edukacyjną wyprawę, dzieli się z nami niektórymi kluczowymi wnioskami, ustaleniami i otwartymi pytaniami, które zostały podniesione podczas internetowego wydarzenia Walk'n'Roll i które zostały zebrane w zupełnie nowym Przewodniku. Wybierz się z nami na przejażdżkę i ciesz się lekturą! 
 

Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim. 

https://urbact.eu/articles/compact-city-model-endangered
Tłumaczenie i redakcja biuletynu:
Aldo Vargas-Tetmajer – koordynacja
Karol Bury
URBACT to europejski program wymiany doświadczeń i wyników badań, promujący zrównoważony rozwój miast.

URBACT umożliwia miastom współpracę na rzecz opracowywania rozwiązań głównych problemów miast, podkreślając rolę, jaką odgrywają miasta w stawianiu czoła coraz bardziej kompleksowym problemom społecznym. Program pomaga miastom w szukaniu rozwiązań pragmatycznych, nowych i zrównoważonych oraz integrujących aspekty gospodarcze, społeczne i środowiskowe.

URBACT umożliwia miastom wymianę przykładów dobrej praktyki i wniosków z wdrażania projektów w środowiskach wszelkiego rodzaju fachowców, zaangażowanych do realizacji polityki miejskiej w całej Europie.

W programie URBACT uczestniczy 550 miast, 29 krajów i 7.000 aktywistów.

urbact.eu/urbact-polska
www.urbact.pl
Copyright © 2023 Krajowy Punkt URBACT, All rights reserved.


usuń subskrypcje    ustawienia subskrybcji

Email Marketing Powered by Mailchimp