Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
Vážení čtenáři,

až mě překvapilo, jak rychle se v Česku do využívání ChatGPT vrhly i firmy, které běžně zrovna za etalon pružnosti a modernizace lidé spíš nepovažují. Do spolupráce s Microsoftem ve využívání chatovacího bota se pustila třeba i Česká spořitelna.

Zároveň doufám, že všechny firmy dostatečně proškolí své zaměstnance, co mohou umělé inteligenci svěřovat, a co ne, abychom pak neřešili úniky informací, které veřejné být nemají. Zvědavý jsem také, jak bude probíhat implementace chystané evropské regulace AI Act.

Stojí podle mě za to dát si tu práci a přečíst si skutečně podrobně technickou dokumentaci k nově do světa vypuštěného modelu GPT-4. V jedné poznámce pod čarou se třeba dozvíte, že OpenAI kvůli konkurenci omezí sdílení informací o modelu.

Kdo chce pochopit, jak modely fungují, může si dát více než šestihodinovou nalejvárnu od Cassie Kozyrkové z Googlu. Začíná základy statistiky a pokračuje až k jádru dnešních modelů strojového učení a má talent pro poutavý způsob vysvětlování.

Osobně miluji kanál StatQuest, který mě provázel statistikou na vysoké škole. Kdo má rád statistiku a chce jí porozumět ještě hlouběji, doporučuji. Určitě doporučuji připsat se na čekací listinu, která uživatelům otevře možnost využívání pluginů v rámci ChatGPT.

Díky aplikacím třetích stran dokáže ChatGPT kompletně naplánovat dovolenou, lze s ním komunikovat hlasem nebo umí spočítat prakticky cokoliv ve Wolframu. A užití bude určitě masově přibývat. Kdo chce být neustále v dění, nechť si přihlasí newsletter AI Valley.

Stejně tak lze nalézt praktické tipy, na co všechno AI využít a jak si zjednodušit práci, v newsletteru Neatprompts. Na nějaký český jsem zatím nenarazil. Přichystal jsem ale formulář, kam můžete dát vlastní tipy nebo se inspirovat tipy ostatních čtenářů, už tam nějaké jsou.

Můžete si také přečíst, jak moc vaši profesi AI může ovlivnit. A určitě si poslechněte nový díl podcastu Moneypenny se Sarou Polak o tom, že bychom se měli s obdivem k současným modelům umělé inteligence přece jen držet při zemi. 

Budu také rád za vyplnění krátkého dotazníku, jak si plánujete zafixovat vyšší úroky na delší období. Dotazník se vztahuje k dnešnímu druhému tématu. Je jako obvykle anonymní a agregované výsledky uvidíte na konci.



Dnešní témata:
  • Už je tu zase Hyman Minsky
  • Jak si podržet vysoké úroky

Už je tady zas

Provokativní titulek jsem zvolil i proto, že bych rád doporučil skvěle zpracovanou divadelní hru Už je tady zas, která v březnu oslavila šest let repríz v Divadle Na Jezerce. Nicméně o Hymanu Minském a jeho teoriích se dá říct něco podobného. Vrací se s pravidelností.

Kdo je to Hyman Minsky?

Kdo studoval ekonomii, tak si s postkeynesiánci, mezi něž se Minsky většinou v učebnicích řadí, určitě užil. Pokud by měl člověk u zkoušky jmenovat nějaký jejich společný znak, jde o ekonomy, kteří jsou přesvědčení, že kapitalismus je ve svém principu poměrně nestabilní a vnitřně konfliktní systém. A stát by tu měl být od toho, aby zmíněné řešil. Minsky pak proslul hlavně teorií, v níž popisuje nestabilitu taženou zadlužováním.

Co říká jeho teorie ve zkratce?

Podle Minského se ekonomika pohybuje v cyklech. První fází je stabilní prostředí, relativně nízké úrokové sazby a optimismus. Když takové období trvá dlouho, rozšiřují se excesy v dluhovém financování a vrchol období je ve znamení přepákovaného financování a spekulací. Když následně šokem vzrostou úrokové sazby, nastává Minského moment a v ekonomice se objevují stále častěji potíže s financováním. Roste pesimismus a nestabilita.

Teorie hezká, co praxe?

O nebezpečné blízkosti Minského momentu se mluví stále hlasitěji a nervozita je na trzích všudypřítomná. Minulý týden prudce padaly akcie Deutsche Bank, paniku zřejmě rozpoutal jediný relativně malý obchod s CDS, což jsou nástroje, které jsou něco jako pojištění proti úpadku banky. Investoři mají strach, co dalšího se kde po pádu amerických bank nebo konci Credit Suisse objeví. Není proto divu, jak moc popadaly výnosy státních dluhopisů.

Co nám říkají dluhopisové trhy?

Denní propady výnosů amerických i evropských dluhopisů byly extrémní. Třeba výnos amerického dvouletého dluhopisu během tří obchodních dnů spadl z pěti procent na čtyři. Byť centrální banka znovu zvýšila sazby a uvedla, že jejich snižování není letos na stole, trhy pořád zaceňují více než tři snížení ke konci roku. Investoři zkrátka nevěří, že se v ekonomice něco nepokazí. Proto růst akciových indexů táhnou velké, odolnější firmy.

Kde by mohly být praskliny?

Ve Spojených státech nyní panují obavy v sektoru komerčních nemovitostí, jejich výstavbu totiž financují z 80 procent regionální banky, které ale zasáhla bankovní krize. Dá se čekat, že jejich ochota úvěrovat se sníží. Sektor realitních fondů je proto nyní nejshortovanějším sektorem na světě. Velkou neznámou také je, co se nyní odehrává v byznysu nebankovních poskytovatelů půjček, kteří jsou zodpovědní za zhruba polovinu všech půjček vůbec.
Více se dozvíte zde

Kdo chytá rentu

Blíží se doba, do níž některé české banky garantují současné výnosy na spořicích účtech. Většina ale žádnou garanci nenabízí. Pro mnoho především konzervativnějších lidí tak přichází otázka, jak si nejlépe zafixovat současné sazby na co nejdelší období. 

Jak vypadají spořicí účty?

Podle našeho posledního srovnání nabízejí spořicí účty pořád poměrně vysoká procenta. Dosud došlo u některých bank maximálně k omezením objemů. Když pominu spořicí účty se speciálními a poněkud otravnými nebo ne zrovna snadno dosažitelnými podmínkami, tak nejvyšší úroky pořád nabízejí Max Banka a UniCredit Bank - šest procent. Nejdelší garanci pak nabízí Trinity Bank, a to úrok ve výši 5,68 procenta do konce letošního roku.

Co termínované vklady?

V případě termínovaných vkladů už některé banky nabízené úroky upravily. Snížila je například Banka Creditas nebo J&T Banka. Druhá jmenovaná má přesto pořád nejlepší dlouhodobou nabídku, kdy si lze na pět let zafixovat úrok ve výši pěti procent. Je potřeba mít ale k dispozici alespoň milion korun. Creditas u pěti let nabízí už jen 3,25 procenta. Podle srovnání nabízí nejvyšší úrok v horizontu jednoho roku J&T Banka - 6,25 procenta.

Jaké existují alternativy?

Zachytil jsem už několik diskusí ohledně podřízených vkladů, kdy v Česku je nabízí Creditas a J&T Banka, uvažuje o tom také Moneta. Vklady nabízejí vyšší úroky na delší období než termínované vklady, nevztahuje se na ně ale pojištění. Pokud by banka padla, o peníze s vysokou pravděpodobností přijdete. J&T Banka u takového vkladu nabízí na pět let výnos 7,5 procenta, Creditas 7,4 procenta. Na předčasný výběr není nárok.

Jsou ještě další možnosti?

Alternativou spíše ke spořicím účtům jsou třeba repofond, investiční rezerva Portu nebo nástroj od BHS, který investuje do pokladničních poukázek. Všechny tři produkty ale žádnou fixaci nenabízejí, jakmile ČNB sníží sazby, klesnou i jejich výnosy. Alternativou k termínovaným vkladům mohou být ještě duovklady, kdy klient dostane na termínovaném vkladu vyšší procenta, pokud bude u dané banky zároveň investovat do fondů.

Jak si vedou státní dluhopisy?

Skutečnou možností, jak si zafixovat současné úroky, je nákup státních dluhopisů. Český dluhopis se splatností za pět let lze dnes koupit s výnosem 4,7 procenta. Reálně je to ale méně než u některých zmíněných alternativ. Výhodou je, že dluhopisový výnos se nedaní. Polský státní dluhopis nabízí o procentní bod více, rumunský až o dva procentní body více. V případě těchto dluhopisů samozřejmě vchází do hry měnové riziko.
Více se dozvíte zde

Co se řeší

Minulý newsletter skončil nezodpovězenými otázkami ohledně překvapivého kroku brokera Degiro, jenž zastavil prodej řady ETF fondů českým klientům. Odvolává se přitom, že je zde nemůže nabízet, neboť jednak je neschválila ČNB a jednak k nim nejsou české překlady.

Komunikoval jsem s ČNB, a byť nemohu pokládat kvalifikované dotazy - to by mělo udělat právě Degiro - nakonec jsem se odpovědí dočkal. Vychází mi z nich, že ČNB se na brokery tohoto typu nedívá jako na někoho, kdo nabízí daná ETF ke koupi.

Jsou to pro ni pouze zprostředkovatelé, kteří obecně informují o možnostech koupě daných fondů. Jinak řečeno, Degiro, XTB, eToro a další brokeři mohou mít v nabídce i fondy, které nemají notifikaci u ČNB a u nichž není český překlad základních informací.

Tudíž rozhodnutí Degira je proto skutečně zvláštní. Možná je to příležitost založit si účet u jiného brokera pro lidi, kteří dosud sázeli na jediného. Z minulého průzkumu vyšlo, že čtenáři tohoto newsletteru nejčastěji využívají brokery nebo zprostředkovatele v tomto pořadí: Portu, Degiro, Fio e-broker, XTB, Revolut a Interactive Brokers.

Britský regulátor předběžně uvedl, že koupě Activision Blizzard ze strany Microsoftu by nenarušila hospodářskou soutěž v odvětví konzolí. Japonský regulátor akvizici už schválil. Akcie herního studia tak vzrostly, neboť šance na fúzi významně vzrostla.

Český investor Dušan Šenkypl jde do čela amerického portálu Groupon. Matku všech slevomatů bude řídit na dálku. Pokud v něm máte peníze, držte mu palce. Pokud ne, kupte si popcorn, už teď je z velkých českých investic v zahraničí solidní telenovela.

Inflace v eurozóně zpomalila v březnu meziročně na 6,9 procenta. Česká národní banka se sazbami opět nepohnula. Koruna začala znovu výrazně posilovat.

Co neminout

Přeji vám hezké Velikonoce
 
David

Kniha oprav a připomínek 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde.
Portfolio tracker 👉 zde. Investiční skupina 👉 zde.
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.
         

 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel tohoto newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.