Forbes Cryptoshot
Zdravím,
mé jméno je Karel Wolf. Oblasti kryptoměn a veřejného blockchainu se věnuji více než osm let. Každý týden vás budu provázet světem haší, eliptických křivek, metaverz a občas i meme obrázků psích plemen. Ale dost o mně. Co byste měli vědět ze světa kryptoměn? 

Právě se děje

Hlavní šéf banky JPMorgan Chase, Jamie Dimon, v úterý zveřejnil svůj tradiční výroční dopis akcionářům. Jamie je nejdéle sloužící boss vrcholového bankovnictví a je také jedním z mála aktivních vedoucích pracovníků, který si pamatuje, jaký byl život v čele velké banky před finanční krizí roku 2008.

Stojí tak rozhodně za pozornost podívat se, koho viní ze současných bankovních turbulencí a možná také zamyslet se nad jeho trochu proti zbytku trhu jdoucímu varování, že současná bankovní krize není až tak přechodným fenoménem a že ještě rozhodně neskončila.

Jamie neviní ze selhání ani tak samotné banky nebo jejich panikařící vkladatele, ale regulátory a americkou centrální banku. Nejsou to úplně překvapivé myšlenky, ale z úst vrcholového bankéře to má přeci jenom jinou váhu.

Dimon trvá na tom, že regulátoři chování bank podporovali a prováděli každoroční zátěžové testy, které důsledky současného zvyšování sazeb nezohledňovaly. Nic tedy na problémy, které potopily tři americké banky, včas neupozornilo. Dimon navíc trvá na tom, že krize ještě rozhodně neskončila.

„Neměli bychom usilovat o regulační režim, který eliminuje všechna selhání, ale o takový, který snižuje šanci na selhání a pravděpodobnost nákazy," napsal Dimon, který je přesvědčený, že horkou jehlou šitá regulace může ještě přilít olej do ohně a zhoršit už tak klesající chuť velkých bank poskytovat demokratičtější spotřebitelské služby, jako je poskytování hypoték na bydlení.

V úterý se k americkému bankovnímu průšvihu veřejně vyjádřila také americká ministryně financí a bývalá šéfka Fedu, Janet Yellenová, která prohlásila, že se záležitosti stabilizují, a dodala, že je potřeba rozhodnout, jaké změny v regulaci a dohledu je třeba ještě zavést. Osobně bych ale věřil spíš Jamiemu.

Tak či tak, krypto sektor zatím stále z krize spíše profituje, a to navzdory současnému „zátahu na krypto byznys“, který momentálně v USA probíhá. Co dalšího zajímavého se událo ve světě krypta?

Máme před sebou přesně týden do Šanghaj upgradu Ethereum sítě a cena etheru koketuje s 1900 dolary, dojde si i pro 2000? Americký regulatorní chaos má další oběť a FTX Arena oficiálně končí. Novou sponzorskou smlouvu na 17 let a v hodnotě 117 milionů získala softwarová společnost Kaseya, stadion tak nyní ponese jméno Kaseya Center.

Francouzský finanční regulátor Prudential Supervision and Resolution Authority (ACPR) vydal nové pokyny k regulaci DeFi, navrhuje v nich, aby se s rozhraními DeFi služeb, jako jsou aplikace a vstupní stránky, z hlediska regulace zacházelo jako se zprostředkovateli. A MicroStrategy dokoupila dalších 1045 bitcoinů v hodnotě asi 29 milionů dolarů.
 
Banka Raiffeisenbank, která na konci loňského roku převzala půl milionu účtů klientů Equa bank, začala vypovídat účty kryptoměnovým firmám, které využívaly služeb kryptu relativně nakloněné Equa bank. Krok má minimálně silně symbolický význam. České banky se již poměrně dlouho staví ke krypto byznysu krajně nedůvěřivě.

Místní krypto firmy si již zvykly na nutnost často měnit účty kvůli jejich bezdůvodnému vypovídání. Právě Equa bank se ale v posledních letech stala jejich oblíbeným posledním útočištěm. Tomu je ale po akvizici od počátku ke kryptoměnám nepřátelsky naladěnou Reiffeisenbank očividně konec.

„Od revoluce mluvíme nahlas o tom, jak by se Česká republika měla přeměnit z montovny na mozkovnu, jak bychom měli podporovat odvětví s vyšší přidanou hodnotou a investovat do nových technologií. Když se to jako zázrakem stane a Česká republika se stane celosvětovým centrem úplně nového, bitcoinového světa, stačí nám jen pár let, abychom ho udusili,“ říká ke kroku ve svém komentáři pro deník E15 český ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Dominik Stroukal.  

Podotkněme, že ani přístup Equa Bank nebyl úplně bez poskvrny, banka například blokovala koncovým uživatelům vyšší částky posílané na největší centralizovanou kryptoměnovou burzu Binance.

– Minulé úterý, tedy 28. března se tvůrci evropských zákonů dohodli na pokroku v práci na nových opatřeních proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Konkrétně se jedná o schválení tří návrhů právních předpisů, které mění stávající podobu současného evropského rámce pro boj proti praní peněz.

Pro kryptoaktiva to bude mít několik dopadů. Mezi opatření obsažená v návrhu legislativy patří také požadavek na poskytovatele služeb (CASP neboli crypto-assets service providers), aby identifikovali uživatele takzvaných nehostovaných peněženek.

Mezi CASP patří například burzy, směnárny, kryptoměnové „bankomaty“ a další provideři. V případě, že zákazníci CASP provádějí transakce s nehostovanou peněženkou (tam, kde uživatel spravuje privátní klíče sám), bude muset CASP u všech převodů nad 1000 eur identifikovat protistranu, která za nehostovanou peněženkou stojí. Pokud tak neučiní, nesmí poskytovatel transakci zpracovat.

V kryptoměnové komunitě proto panuje obava, že by jednotliví poskytovatelé, zejména ti menší, mohli ve snaze vyhovět pravidlu jednoduše všechny nehostované peněženky odříznout. Zajímavé je, že pro jiný typ anonymní transakce, tedy hotovostní platby, nová legislativa zdaleka tak přísný limit nezavádí. Platit anonymně v hotovosti je totiž podle nové legislativy možné až do výše 7000 eur.

 – Elon Musk opět vrtí dogecoinem. Sociální síť Twitter začala v pondělí zobrazovat namísto svého vlastního loga obrázek Shiba Inu, ten zároveň tvoří i logo této populární „meme“ kryptoměny z roku 2013. Dolarová hodnota kryptoměny bezprostředně zareagovala zhruba 25% nárůstem své hodnoty. To mimořádně zvedlo také zájem o dogecoinové futures. Open interest, tedy počet v daném momentě držených futures pozic, dosáhl historického vrcholu.

Krok je symbolický a typicky muskovsky provokativním způsobem reaguje na Muskovu žádost z minulého týdne. Musk totiž požádal amerického soudce, aby zamítl žalobu, která ho obviňuje z provozování pyramidového systému na podporu dogecoinu a požaduje kompenzaci 258 miliard dolarů.

Právníci z Muskova týmu označili žalobu dogecoin spekulantů za smyšlenku. Investoři totiž podle právníků nikdy nedokázali dostatečně vysvětlit, jakým způsobem by mohl Musk chtít skrze své obecné tweety někoho podvést nebo jaká zamlčoval rizika. Žaloba tvrdí, že Musk dva roky záměrně pumpoval hodnotu dogecoinu a to o více než třicet šest tisíc procent a následně jej nechal spadnout. Měl si tak přijít na miliardy dolarů.

Peer to peer bitcoinové tržiště Paxful končí, dotkne se to především několika milionů afrických uživatelů. Děje se tak jen krátce po té, co v únoru ukončilo činnost celou dekádu fungující oblíbené P2P tržiště LocalBitcoins. Jako důvody ukončení činnosti platforma uvedla odchod klíčových zaměstnanců a regulační problémy.

Generální ředitel Ray Youssef zároveň dodal, že se nemůže podělit o všechny podrobnosti. Uživatele žádá, aby zvážili vlastní úschovu kryptoměn a pokud jde o obchodování, aby se poohlédli jinde. Platforma přitom nabízí snadnou migraci na neamerické P2P platformy pro obchodování bitcoinu, jako je Noones.

Princip peer-to-peer tržišť spočívá v tom, že pouze propojují uživatele, kterým umožňují uzavírat s ostatními uživateli obchody napřímo (osobně nebo online), nevýhodou je pochopitelně nesrovnatelně vyšší spread (rozpětí mezi cenou nabídky a poptávky) oproti klasickým burzám.

Tržiště poskytují například službu úschovy prostředků (escrow účet), které se uvolní až v okamžiku, kdy protistrana splní dohodnuté podmínky. V Česku podobnou funkci, ovšem bez úschovy prostředků, nabízí aplikace Vexl ze stáje SatoshiLabs.

– A když už jsme u toho házení flinty do žita, kryptoměnová burza Bittrex, Inc. se sídlem v Seattlu ukončí od 30. dubna svou činnost v USA, burza to oznámila v sobotu s odvoláním na přetrvávající regulatorní nejistotu v regionu.

„V současném regulačním a ekonomickém prostředí USA pro nás není ekonomicky únosné pokračovat v činnosti,“ uvedl v prohlášení spoluzakladatel a generální ředitel této ne zrovna malé burzy, Ritchie Lai. „Regulační požadavky jsou často nejasné a prosazují se bez náležité diskuse nebo vstupů, což vede k nerovnému konkurenčnímu prostředí,“ dodal na vysvětlenou.

Bob Lee, bývalý technologický ředitel společnosti Square (dnes Block) a zakladatel její aplikace Cash App, je po smrti. Neznámý útočník jej v úterý ubodal v San Franciscu. Lee před smrtí působil jako produktový ředitel společnosti MobileCoin, kde dohlížel na produktové portfolio.

Samotný Block se v březnu stal terčem shortařů z Hindenburgu, kteří tvrdí, že jeho produkty usnadňují spíše vážnou kriminalitu než technologický pokrok (psali jsme zde). Ve svém obsáhlém reportu věnují značnou část kritiky právě mobilní platební aplikaci Cash App. Společnost založená spoluzakladatelem Twitteru Jackem Dorseym toho ale podle shortařů má na svědomí více. Měla například lhát investorům. 
Partner Forbes Cryptoshotu
 

Graf týdne

Jak velký problém NFT trhu představuje Wash Trading? Už bylo hůř, ale po úpadku této kontroverzní zábavy v druhé polovině loňského roku je fenomén falešného nafukování objemů transakcí při obchodování nezaměnitelných tokenů na hraně zákona opět na vzestupu. Až do února stoupaly falešné objemy čtyři měsíce v kuse a právě v únoru překročily symbolický milník půl miliardy dolarů.

Čísla se nakonec podle serveru CoinGecko dostala až na 0,58 miliardy dolarů, což je asi sto dvaceti šesti procentní meziměsíční nárůst, v lednu tato částka dosahovala sotva čtvrt miliardy dolarů. V březnu již objem stagnoval, což naznačuje, že se trh přinejmenším pro teď nasytil. Paradoxně je to ale i dobrá zpráva, poukazuje to totiž na celkové oživení NFT trhu.

Během února tvořil NFT wash trading necelou čtvrtinu celkového zobchodovaného objemu z 6 největších NFT tržišť, tedy Blur, OpenSea, Magic Eden, x2y2, CryptoPunks a LooksRare, a kolem této úrovně se poslední měsíce drží poměrně stabilně zhruba od loňského listopadu. Přestože jde o nelichotivou statistiku, je to přeci jenom znatelný pokrok oproti situaci na začátku loňského roku, kdy takto uměle nafouknuté objemy tvořily 67 procent všech NFT obchodů.    

Wash trading obvykle spočívá v umělém nafukování obchodní aktivity s cílem vytvořit iluzi, že je aktivum mnohem likvidnější.  Druhotným cílem je pak často i manipulace s cenou. V případě obchodování NFT ale hrají roli také odměny, kterými některá tržiště motivují obchodníky k větší aktivitě.

Z toho pak profitují jak spekulanti, tak samotná tržiště, která si tímto způsobem jednak vylepšují svoji pozici v žebříčku top NFT tržišť, ale hlavně budí iluzi, že pokud bude chtít člověk s daným aktivem obchodovat, dojde k menšímu cenovému skluzu – slippage, než na který obchodníci ve skutečnosti narazí. / Zdroj: Footprint Analytics
 
 

Story týdne

SEC je krůček od urovnání první velké žaloby týkající se krypto insider tradingu


Americká Komise pro cenné papíry a burzy je zřejmě připravená urovnat významný případ zneužití důvěrných informací, který se týká bývalého produktového manažera společnosti Coinbase, Ishana Wahiho, a jeho bratra Nikhila Wahiho. Podrobnosti můžeme nalézt ve společném soudním podání předloženém v pondělí.  
 
„V tuto chvíli má SEC rámcovou dohodu s Ishanem Wahim, aby bylo možno vyřešit všechny požadavky komise v této záležitosti, Komise pro cenné papíry a burzy a Nikhil Wahi jsou také na dobré cestě ohledně diskusí, týkajících se řešení požadavků komise,“ dočteme se v podání
 
Ishan Wahi se dříve snažil o zamítnutí občanskoprávních žalob SEC, ale byl v únoru shledán vinným ze souvisejících elektronických podvodů v obvinění vzneseném americkým Ministerstvem spravedlnosti.  
 
Jak Komise pro cenné papíry a burzy, tak obhájci chtějí, aby soudce předsedající případu nyní přeložil hořící deadline z 6. dubna na léto (na 15. června), aby získali čas pro finalizaci dohody.
 
Urovnání sporu by mohlo mít širší důsledky pro velkou část krypto průmyslu a odvětví digitálních aktiv. Jde totiž jednak o první větší žalobu týkající se krypto insider tradingu a také o osud devíti tokenů zalistovaných Coinbase, které SEC považuje za neregistrované cenné papíry.
 
Věc se má zhruba následovně. Dnes již bývalý zaměstnanec Coinbase, Ishan Wahi, se již přiznal k obvinění z podvodu v souvislosti s kyberzločinem, vzneseným ministerstvem spravedlnosti v únoru. Obhajoba ale přiměla pozorovatele věřit, že klíčovou otázkou v občanskoprávním případu s komisí SEC je také to, zda devět tokenů, u kterých Wahi přiznal, že k jejich obchodování použil interní znalosti z Coinbase, jsou nebo nejsou cenné papíry. Konkrétně se jedná o následující tokeny: AMP, RLY, DDX, XYO, RGT, LCX, POWR, DFX a KROM.
 
Rozhodnutí soudu ohledně tokenů tak bude představovat zajímavý precedens, který se dotkne mnohem širšího burzovního spektra. Tedy především v případě, že by dal soud za pravdu SEC a považoval tyto tokeny za neregistrované cenné papíry, proti čemuž se loni ostře ohradila i samotná burza. Zatím ale není jasné, zda by se tak stalo i v případě urovnání sporu dohodou.
 
Občanská obvinění byla každopádně odložena, dokud nebude Wahi odsouzen v trestním řízení. Pondělní podání nicméně jasně ukazuje, že SEC a Wahi podali žádost o dohodu s odkazem na spolupráci bratrů s regulátorem, ale potřebují více času na její schválení.
 
„Jakékoli urovnání doporučené zaměstnanci Komise musí být přezkoumáno v rámci SEC a schváleno jejími komisaři, než může být předloženo soudu ke schválení, což je proces, který může trvat několik týdnů,“ uvádí se v podání.
 
Pokud jde o samotnou Coinbase, ta koncem minulého měsíce obdržela od SEC varování – takzvané Wells Notice – tedy nechvalně známý oficiální dopis, který je informoval o plánovaném vyšetřování ze strany Komise. Vyšetřování nicméně nemá s případem Wahi nic společného, burza nebyla v případu exmanažerů z žádného pochybení obviněna.

To je pro dnešek vše a budu se těšit na další shledání ve vašich mailboxech zase za týden.

— Karel Wolf, Forbes
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
YouTube
Forbes.cz
Cryptoshot nesupluje funkci investičního poradce. Máte-li přesto jakýkoliv dotaz, obraťte se přímo na autora newsletteru.

© 2023 MediaRey, SE


Změnit nastavení odběru
Odhlásit odběr (týká se pouze Cryptoshotu, Espresso vám zůstane)