Copy
View this email in your browser
Vážení přátelé,

Zdravíme Vás na začátku nového měsíce a přinášíme Vám několik analýz, komentářů a myšlenek na aktuální témata z oblasti zdravotnictví, kterým jsme za uplynulý měsíc věnovali pozornost. Zároveň Vám celý tým IEZ děkuje za podporu. Váš zájem o naše analýzy, výstupy a odbornost každý měsíc roste a my si toho moc vážíme.

Tento měsíc bychom Vám chtěli představit nedávno vydanou publikaci s názvem Prevence – praktický návod na zlepšení zdravotního stavu a podporu ekonomického růstu, na jejímž zpracování se podílela naše členka Veronika Klimková a odborný komentář poskytl také náš kolega Jakub Hlávka.

V grafu měsíce se díváme na to, jakými kroky Švédsko dosáhlo nižší úmrtnosti v porovnání s jinými zeměmi, včetně Česka, během pandemie Covid-19, i přes jeho liberální přístup v zavádění protipandemických opatření.

V analýze pak Jakub Hlávka píše o bludném kruhu problémů českého zdravotnictví, vychazejících ze střetu zájmů jeho aktérů, a na závěr Noemi Macko-Forgáčová přináší komentář o úskalí, kterým čelí ženy ve zdravotnictví, a o možných řešeních.


Zajímavé články, naše postřehy či komentáře s vámi současně pravidelně sdílíme také na našem webu a sociálních sítích IEZ.

Přejeme vám příjemné čtení, 
Tým IEZ
TÉMA MĚSÍCE

Prevence v kontextu zlepšení zdravotního stavu a podpory ekonomického růstu
 
Zdravotní stav obyvatel ČR je horší než v případě našich západních sousedů. Délka života sice stále roste, čas získaný navíc ale příliš často strávíme nemocní, tedy s významně zhoršenou kvalitou života a vysokou potřebou nákladné léčby i sociálních služeb. To má následně významný negativní dopad na celou českou ekonomiku.

Řešením mohou být smysluplně zaměřené investice do prevence o kterých se dočtete v publikaci Prevence – praktický návod na zlepšení zdravotního stavu a podporu ekonomického růstu od Avance Healthcare Management Institute. Publikace přichází v čase stále akutnější potřeby investovat větší objem zdrojů do předcházení nemocem, ne pouze dlouhodobé chronické péči.

Publikaci naleznete
ZDE.
ODKAZ NA PUBLIKACI
V grafu měsíce se podíváme na nárůst v průměrné úmrtnosti během Covid-19 pandemie v Evropských zemích, včetně Česka a Slovenska. Především pak v porovnání s příkladem Švédska - zemí s liberálním, a v mnoha ohledech kontroverzním, přístupem v zavádění protipandemických opatření.

Česká republika měla 3,5x vyšší nárůst v průměrné úmrtnosti během Covid-19 pandemie v porovnání se Švédskem, zemí, jejímuž přístupu ke zvládnutí pandemie odporovalo nemálo domácích i mezinárodních expertů. Vyplývá tak ze statistik zveřejněných Švédským statistickým úřadem (Statistikmyndigheten SCB) v deníku Svenska Dagbladet 4. března 2023.

Během vypuknutí pandemie se Švédsko stalo jednou z nejdiskutovanějších zemích v Evropě i mimo ni. Zatímco ostatní země vyhlásily nouzový stav a zavedly mimořádná protiepidemická opatření, Švédská vláda zvolila na základě doporučení Ústavu veřejného zdraví (Folkhälsomyndigheten) poněkud “liberálnější” a v mnoha ohledech riskantní přístup, který byl v zásadě založen na doporučeních a dobrovolných opatřeních. Toto kontroverzní rozhodnutí shledalo vlnu kritiky a bylo často označováno za nezodpovědné, a vedoucí k vysoké úmrtnosti, zejména mezi staršími obyvateli. Nové statistiky však poukazují na opak.

Ve Švédsku vzrostl průměrný počet úmrtí v letech 2020-2022 pouze o 4,4 procenta oproti předchozím třem letům. To je nejméně ze všech zemích v EU a EEA (Norsko, Švýcarsko Lichtenštejnsko). V České republice podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zemřelo za rok 2022 120 207 obyvatel, což je v porovnání s předchozím rokem o 14%, respektive o 19 684 osob, méně. I tak zůstává počet zemřelých ve srovnání se situací před vypuknutím Covid-19 pandemie vyšší, a to oproti průměru mezi lety 2015 a 2019 konkrétně o 8%. 

Hlavní poznatky vyplývající ze “Švédské strategie”, spolu s daty týkající se úmrtnosti v České i Slovenské republice si můžete přečíst zde.

 

Graf připravila Jana Prauseová


ANALÝZA

Proč stále bojujeme se stejnými problémy ve zdravotnictví a jak můžeme tento bludný kruh opustit?

 
Mnoho expertů souhlasí, že problémy, které byly zřejmé před dvaceti lety, jsou s námi stále, a Česko stále patří na chvost Evropy v oblasti kvality života a efektivity zdravotní péče. Máme jen několik let, než začne kvalita a dostupnost péče bez výrazných změn velmi výrazně upadat. Existuje několik aktivit a řešení, které by vedly k vyšší efektivitě zdravotní péče, o kterých píše Jakub Hlávka ZDE.
ODKAZ NA ANALÝZU
Téma genderové nerovnosti v pracovním prostředí je předmětem diskusí již dekády. Čísla o nižším zastoupení žen jsou varováním i výzvou k vytvoření spravedlivých podmínek na pracovišti. Genderová rovnost a genderově transformační politiky jsou klíčem k budování efektivních zdravotních systémů s jedinečnými dovednostmi a perspektivou obou pohlaví, které tak ve finále vedou k lepším výsledkům nejen pro samotná zdravotnická zařízení, ale pro celou společnost.

Kdy je lepší čas na transformační změnu a odstranění genderových nerovností, které omezují pracovní sílu ve zdravotnictví, než v době, kdy je nedostatek zdravotníků časovanou bombou?


Několik doporučení, která mohou zdravotnické organizace přijmout s cílem zajistit rovné podmínky a zefektivnit systém zdravotní péče, naleznete ZDE.

 
 Komentář připravila Noemi Macko-Forgáčová
ODKAZ NA CELÝ KOMENTÁŘ
Další výstupy a příspěvky
 
Během konference „Koncept systémových změn pro udržitelné zdravotnictví 2030+“ Jakub Hlávka představil IEZ a hlavní problémy v oblasti udržitelnosti českého zdravotnictví. Zmínil také několik mýtů, které ve veřejné diskuzi zaznívají o možných řešeních kvality a dostupnosti péče, a poukázal na potřebu zvyšovat efektivitu systému na mnoha různých úrovních. Shrnutí jeho přednášky naleznete ZDE

Jedním z témat, o kterém Jakub mluvil, bylo stárnutí české populace, které bude zrychlovat od začátku příští dekády:



Nabídka pozice Dobrovolník grafický designer/datový analytik

Hledáme dobrovolníka, který nám pomůže s analýzou a vizuální prezentací dat! Neváhejte nám napsat.
Akce, které doporučujeme

25. - 26. 5.  Advance Healthcare Management Institute: Prague International Health Summit 2023 (webová pozvánka)

Pokud je téma, o kterém byste se dozvěděli rádi více, nebo byste se k nám chtěli přidat, neváhejte nám napsat. 

V dalších týdnech plánujeme také představit naše partnery – pokud byste se rádi zapojili v této podobě, prosím neváhejte se s námi spojit.


Vše dobré za celý tým přeje,

 
Jakub Hlávka
Spoluzakladatel
Facebook
LinkedIn
Website






This email was sent to <<Email>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Iniciativa pro efektivní zdravotnictví · Karmelitská · Praha 118 00 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp