Copy
 
HÍRLEVÉL
2023. április 28.
EPR - Kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer 2023. július 1-től
 
Megjelent a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (extended producers responsibility, EPR) működésének részletes szabályairól szóló kormányrendelet, amelynek értelmében 2023 július 1-től a termékek gyártói viselik a pénzügyi felelősséget az EPR hatálya alá tartozó termékekből keletkező hulladékok kezelésért.

A jogszabály számos új kötelezettséget ír elő a „körforgásos termékeket” forgalomba hozó vagy saját célra felhasználó személyek számára. A szabályozás legtöbb előírása 2023. július 1-jétől lesz alkalmazandó, azonban az érintetteknek már ezt megelőzően is lesznek feladataik.
A július 1-jétől induló új hulladékgazdálkodási rendszerben a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU), mint koncessziós társaság végzi a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer hatálya alá tartozó termékekből képződő hulladékának átvételét, gyűjtését, elszállítását, előkezelését, kereskedelmét és a kezelésre történő átadását, valamint működteti az új kiterjesztett gyártói felelősségi rendszert.
A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer keretében főszabály szerint a kötelezettek kiterjesztett gyártói felelősségi díj (EPR díj) megfizetésével teljesítik az általuk forgalomba hozott vagy saját célra felhasznált körforgásos termékek hulladékával kapcsolatos hulladékkezelési feladatok finanszírozására vonatkozó kötelezettségüket. Az EPR díj mellett a termékdíj is hatályban marad, így egyes termékek esetén a kötelezettségek duplikálódnak.
 
A körforgásos termékek
A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer hatálya alá a következő termékkörök fognak tartozni (amely lényegesen bővebb, mint a termékdíj alá tartozó termékek köre):
  • csomagolások
  • egyes egyszer használatos és egyéb műanyagtermékek (pl. poharak, zacskók, ételtartók, törlőkendők, léggömbök)
  • elektromos és elektronikus berendezések
  • elemek és akkumulátorok
  • gépjárművek
  • gumiabroncs
  • irodai papír
  • reklámhordozó papír
  • sütőolaj és -zsír
  • textiltermékek (pl. ruházati árucikkek, lakástextília, lábbelik)
  • fából készült bútorok
Az érintett körforgásos termékeket vámtarifaszám szerint sorolja fel a jogszabály az utolsó hat termékkör vonatkozásában, míg a csomagolás, elektromos és elektronikus berendezések, elemek és akkumulátorok, illetve gépjárművek esetében az adott termékcsoportra vonatkozó külön kormányrendeletben meghatározott termékek tartoznak a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer hatálya alá.
Fontos változás, hogy az EPR rendszerben a kötelezettség tárgya a csomagolás lesz, nem pedig a csomagolószer, ahogyan az eddig a termékdíj szabályozásban volt (ez jelentős változás a cégeknek, akik belföldön vásárolnak csomagolószert és az általuk gyártott/forgalmazott termékeket ebbe csomagolják).
A díjfizetési kötelezettséget, hasonlóan a termékdíjhoz a körforgásos termékek forgalomba hozatala keletkezteti.
 
Az érintettek főbb kötelezettségei
A szabályozás által előírt kötelezettségek közül a legfontosabbak az alábbiak:
  • Első lépésként 2023. április 1-jétől regisztrálni szükséges a MOHU elektronikus felületén. Regisztrálni azon gazdálkodó szervezeteknek kell a MOHU Partnerportálon, amelyek 2023. február 28. napján a hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység körébe tartozó hulladékot termeltek (keletkezik náluk szelektíven gyűjtött hulladék).
 
  • Minden kötelezettnek 2023. május 1-jétől kezdődően kérelmeznie kell a nyilvántartásba vételét az országos hulladékgazdálkodási hatóságnál. A nyilvántartásokban szereplő adatokban bekövetkezett változást be kell jelenteni a hatósághoz.
 
  • Nyilvántartást kell vezetni a forgalomba hozott körforgásos termékekről a jogszabályban előírt adattartalommal.
 
  • A nyilvántartás alapján negyedévente, a tárgynegyedévet követő hónap 20. napjáig adatot kell szolgáltatni az országos hulladékgazdálkodási hatóság részére.
 
  • Negyedévente, a MOHU által kiállított számla alapján kiterjesztett gyártói felelősségi díjat kell fizetni a MOHU részére. Az egységnyi kiterjesztett gyártói felelősségi díj mértékét külön miniszteri rendelet fogja meghatározni (ez még nem született meg).
 
  • A környezetvédelmi termékdíjköteles termékek esetében a kiterjesztett gyártói felelősségi díj a fizetendő környezetvédelmi termékdíjból levonható lesz.
 
  • A gyártóknak a számlán fel kell tüntetniük a kiterjesztett gyártói felelősségi díj vonatkozásában a jogszabályban előírt szövegezést.
 
  • A külföldön letelepedett „gyártók” magyar adószámmal rendelkező képviselőt bízhatnak meg a kötelezettségek teljesítésével. A külföldön letelepedett, elektronikus kereskedelmi szolgáltatásként körforgásos terméket forgalomba hozók kötelesek meghatalmazott képviselő útján teljesíteni a kötelezettségeiket.
A hírlevelünkben található információk csupán tájékoztatásul szolgálnak. Ezek az információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául a tanácsadójával való előzetes konzultáció nélkül.

Amennyiben a leírtakkal kapcsolatban bármilyen kérdés merülne fel, állunk szíves rendelkezésre.
Üdvözlettel
 
Gerháth Zoltán
 
I N T E R D A T A
Üzemanyagtöltő Állomás
Könyvelő és Tanácsadó Kft.
Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp