Copy

Здравейте, приятели!

Ето порцията вдъхновение и храна за размисъл, която приготвих за вас тази седмица:

1. Теодор Ушев спечели голямата награда на кинофестивала в Бевърли Хилс за филма си „Ф1.618“. Излезлият през 2022 г. филм на българския режисьор и аниматор, отличен със „Златна палма“ от 23-тото издание на фестивала, е базиран на романа „Пумпал“ на Владислав Тодоров.

2. Българин оглави класация за най-обещаващи млади вратари в света. Пламен Андреев от „Левски“ е на първо място на своя пост в класацията на Международния център за спортни изследвания (CIES), която взема предвид изиграните минути в официални мачове в последната календарна година, спортното ниво на мачовете и постигнатите резултати. Андреев, който е на 18 г. и 4 месеца, е с коефициент 2.60. Той изпреварва беларусина Андрей Кудравец от БАТЕ (Борисов), който е с коефициент 2.45, и сърбина Велко Илич от „Бачка Топола“ (2.36). С общия си коефициент Андреев попада и сред най-обещаващите 20 млади футболисти в света изобщо, като заем 16-то място в общото подреждане. Лидер в общата класация е Гави от „Барселона“ с коефициент 4.37.

3. Обявиха тазгодишните носители на награда „Рицар на книгата“ на Асоциация „Българска книга“. Голямата награда отиде при 178-те депутати от 48. Народно събрание, които приеха 9% данък върху добавената стойност (ДДС) като постоянна мярка за подкрепа на книгоиздаването. В категория „Библиотека/библиотекар“ наградата получи Регионална библиотека „Петко Р. Славейков“ (Велико Търново), а почетни грамоти - Регионална библиотека „Христо Ботев“ (Враца), библиотеката към „Център за книгата“ на Нов български университет (НБУ) и Ирина Александрова, която завежда библиотеката на Общински културен институт „Искър“ в София. В категория „Учител/училище“ на първо място е 2. ОУ „Д-р Петър Берон“ (Шумен), а почетните символи отидоха при НУ „Христо Ботев“ (Плевен) и СУ „Максим Горки“ (Стара Загора). В категория „Журналист/медия“ голямата награда получи предаването „Посока „Култура“ по „Дарик радио“, а почетни грамоти бяха връчени на сайта „Вижте: новините на детски език“ и Георги Митов - Геми.

4. Ултрамаратонецът Краси Георгиев се самоизолира в стъклена клетка за 15 дни като част от първия по рода си социален експеримент у нас. Клетката, разположена пред Националния дворец на културата (НДК) в София, е оборудвана с легло и пътека за бягане. Целта на проекта е да се събере и анализира достоверна медицинска информация за негативните ефекти от изолацията и връзката между изолацията и зависимостите от различен тип - към дигитални устройства, наркотици, алкохол, хазарт и др. Идеята е, че най-доброто решение за справяне с тези проблеми е да се осъществи превенция сред младите хора, които са най-уязвими към зависимости. Експериментът, по време на който специалисти ще наблюдават психическото и физическото състояние на Краси, за да видят до какви промени в поведението може да доведе изолацията, ще продължи до 14 май и може да се проследи от всички в парка пред НДК, както и на живо през сайта на проекта. Ако искате да се запознаете с житейския път на Краси и да научите за участието му в различни състезания по бягане по света и за благотворителните му спортни акции, можете да прочетете книгата „Да тичаш към себе си“, на която съм съавтор.

5. Най-(мало)важната новина.

6. Немска компания започна да строи нов завод за електрически нагреватели за европейския автомобилен пазар в Русе. С новия завод „Еберспехер“ ще увеличи своя производствен капацитет, за да отговори на очаквания в близките години ръст в търсенето на електрически нагреватели в резултат на растящия пазар на електрически автомобили. В следващите месеци ще бъде изградена сграда с площ 17 000 кв.м. в Индустриална зона „Слатина“ в източната част на Русе. Предвидени са производствени и логистични зони, офиси и столова, които ще бъдат разположени на 53 000 кв.м. с възможност за бъдещи разширения. Планира се сградата да бъде завършена до края на есента и производството да започне в началото на 2024 г. Очаква се тази година да бъдат създадени около 180 работни места, а в дългосрочен план компанията се надява да разшири екипа до 500 души.


7. Филмът „Майка“ на Зорница София вече е наличен за гледане на територията на България в платформата Neterra.TV+. Три месеца, след като гледах филма на кино, продължавам да съм на мнение, че „Майка“ е един от най-хубавите български филми за последните няколко години. В случай че се питате защо, можете да прочетете този мой текст от края на януари. А повече за филма и работата по него можете да научите от интервюто ми с режисьорката Зорница София.

8. „Лятно училище за НПО“: школа за бъдещи граждански лидери. Интензивният шестдневен обучителен курс е насочен към работещите в неправителствения сектор, които са мотивирани да придобият нови знания и умения, за да допринасят още по-ефективно за каузите на своите организации. Единайсетото издание на лятното училище ще се проведе от 4 до 9 юни 2023 г. в учебна база на територията на българското Черноморие. От участниците се очаква да заплатят такса в размер на 200 лв. и да покрият транспортните си разходи. Останалата част от разходите за обучението се покрива от организаторите. Краен срок за кандидатстване: 5 май 2023 г.


9. Стипендиантски фонд на „Иди, учи и се върни“ в подкрепа на българи, които искат да учат в магистърски програми в чужбина и след това да приложат наученото в България. Убедени, че образованието е една от най-смислените инвестиции, която един млад човек може да направи, за да има по-добро бъдеще, от Сдружение „Тук-Там“ създават фонда през 2016 г. и досега чрез него са подпомогнали следването на десетки наши сънародници в университети в страни като САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Нидерландия и др. със стипендии за общо над 370 000 лв. През тази година сдружението планира да раздаде няколко стипендии до 10 000 лв. за кандидати от всякакви специалности, както и три специализирани стипендии от по 10 000 лв. с насоченост устойчиво развитие, инженерство и професии на бъдещето. Кандидатите трябва да са български граждани, да имат бакалавърска или магистърска степен, придобита до 31 юли 2023 г., да са стартирали процеса на кандидатстване за магистратура в чуждестранно висше учебно заведение, да имат поне B2 ниво на владеене на езика, на който ще следват, и да имат ясно намерение да се развиват в България. Краен срок за кандидатстване: 10 май 2023 г.

10. Цитат, върху който размишлявам: „Господи, дай ми спокойствие да приема нещата, които не мога да променя, смелост да променя онези, които мога да променя, и мъдрост да правя разлика между тях.“
 (Райнхолд Нийбур, Молитва за душевен мир)

Усмихната седмица!
Дани

 



Благодаря ви, че четете този бюлетин. Ако искате да ме подкрепите и така да ми позволите да отделям време и енергия за него, можете да го препратите на близки и приятели или да си купите книгите ми - „Хората, които променят България“ (част I - 2019 г., и част II - 2022 г.), „От нас зависи“„Да тичаш към себе си“ (с ултрамаратонеца Краси Георгиев) и „Първите 25 години на „Карин дом“ (с Фондация „Карин дом“).

Ако желаете да си партнираме, да ми изпратите информация, която бих могъл да включа в „Седмична доза вдъхновение“, или просто да ми кажете „Здрасти“, пишете ми на dani@danipenev.net, на личния ми профил във Facebook или през Facebook страницата „Хората, които променят България“.

Даниел Пенев е журналист, преводач и редактор, автор на книгите „Хората, които променят България“„От нас зависи“„Да тичаш към себе си“ (с ултрамаратонеца Краси Георгиев) и „Първите 25 години на „Карин дом“ (с Фондация „Карин дом“).

Абонирайте се за този бюлетин
LinkedIn
Facebook
Website
Copyright © 2020 Даниел Пенев, Всички права запазени

Пощенски адрес
ул. „Парчевич“ 1
2500 Кюстендил
България

Искате да промените начина, по който получавате тези имейли?
Можете да актуализирате вашите предпочитания или да се отпишете от този бюлетин.






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Dani Penev · 1 Parchevich Street · Kyustendil 2500 · Bulgaria

Email Marketing Powered by Mailchimp