Forbes Cryptoshot
Zdravím,
mé jméno  je Karel Wolf. Oblasti kryptoměn a veřejného blockchainu se věnuji více než osm let. Každý týden vás budu provázet světem haší, eliptických křivek, metaverz a občas i meme obrázků psích plemen. Ale dost o mně. Co byste měli vědět ze světa kryptoměn? 

Právě se děje

Venture kapitalista a bitcoinový early adopter Chamath Palihapitiya, který před dvěma lety prohlásil, že bitcoin nahradí zlato a cena za bitcoin se vyšplhá na 200 tisíc dolarů, v podcastu All-In  řekl, že je „Krypto v Americe mrtvé“. Náhlý obrat sentimentu přichází po sérii chaotických vynucovacích rozhodnutí amerických regulátorů v čele s Komisí pro cenné papíry a burzy.

Krypto ale není jediné, kdo má momentálně v Americe problém. Podle investiční banky Morgan Stanley depozitní krize amerických bank již narušila finanční systém a bude mít trvalý efekt na reálnou ekonomiku. Banky mají čelit trvale vyšším nákladům na financování, to by mělo zase vést ke zpřísnění úvěrových podmínek, ztížit půjčování peněz podnikům a spotřebitelům a do budoucna zpomalit hospodářský růst.
 
Největší náraz nás má čekat v závěrečném čtvrtletí letošního roku a prvním kvartále toho nadcházejícího. Závěr je ten, že Morgan Stanley snižuje predikci růstu amerického HDP ve čtvrtém čtvrtletí na 0,3 procenta a žádný zázrak nás nemá čekat ani v příštím roce. Zajímavé je, že je to sotva pár dní, kdy ředitel této banky, James Gorman, prohlásil, že se žádná bankovní krize nekoná. Tak koná se, nebo nekoná? Pánové a dámy z Morgan Stanley by se mohli nejdříve dohodnout. 
   
A co nového v kryptosvětě? Tedy, pomineme-li fakt, že Apple z nejnovější aktualizace MacOS odstranil bitcoinový White Paper a že nám europoslanci minulý čtvrtek v drtivém poměru 517 ku 38 hlasům schválili nařízení EU o trzích s kryptoaktivy (MiCA) a také aktualizaci opatření EU proti praní špinavých peněz a financování terorismu (AML/CFT).

Ta mimo jiné přináší krypto burzám a provozovatelům kryptobankomatů povinnost ověřovat a udržovat záznam o identitách uživatelů, poskytovat tyto informace spolu s transakcí na vyžádání příslušným úřadům a také povinnost kontrolovat transakce z uživatelských peněženek.

–  Bitcoin se nakrátko vrátil na úroveň, kde koketoval s cenovkou 30 tisíc dolarů a ether se pro změnu chystal zaútočit na dvoutisícovou metu. K obnovení růstu cen prémiových kryptoaktiv přispěly přetrvávající potíže americké First Republic Bank. Před dokončením newsletteru ale již bylo opět všechno jinak a nyní má za sebou více než jeden a půl procentní mezidenní propad.

First Republic Bank postihl v prvním čtvrtletí poměrně masivní odliv vkladů – okolo 100 miliard dolarů, což představuje mezikvartální pokles depozit asi o 41 procent. To vyděsilo na bankovní problémy teď poměrně citlivé investory a akcie banky, které jsou do začátku roku dole téměř o 95 procent, postihl po relativně čerstvém oznámení výsledků další významný propad (za poslední dva dny zhruba o 50 procent).

Spekuluje se o tom, že předchozí poskytnutí likvidity jinými bankami nestačilo a bance hrozí prodej aktiv a navyšování kapitálu. Zajímavé je, že jinak tato sanfranciská banka reportovala za první čtvrtletí 2023 v rámci rozdaných karet překvapivě dobré výsledky. Výnosy dělaly zhruba 1,2 miliardy dolarů a čistý úrokový výnos 923 milionů, což bylo nad původními odhady.
    
– Britská bankovní skupina Standard Chartered predikuje, že krypto zima již skončila a bitcoin může do konce roku 2024 dosáhnout hodnoty 100 tisíc dolarů. Uvádí přitom několik faktorů, které ji k podobnému závěru vedou. Mezi nimi dominuje status bitcoinu coby bezpečného útočiště a prostředku pro mezinárodní převody peněz, pád Silicon Valley Bank, konec zvyšování úrokových sazeb Fedem a v neposlední řadě bitcoinový halving, který v příštím roce nastane.

„Současné napětí v tradičním bankovním sektoru je velmi příznivé pro výkonnost BTC - a potvrzuje původní předpoklad pro Bitcoin jako decentralizované a vzácné digitální aktivum, které nepotřebuje stát na důvěře v prostředníka,“ prohlásil analytik společnosti Geoff Kendrick.

Predikce je to lákavá a fundamenty nejsou rozhodně mimo mísu, rád bych ale připomněl, že globální vedoucí výzkumu a strategie Eric Robertsen z téže banky v prosinci předpovídal, že by cena bitcoinu mohla klesnout až na pět tisíc dolarů a zlato se naopak vrátit na pozici bezpečného přístavu číslo jedna. Jak si zlato v této pozici skutečně aktuálně vede vůči bitcoinu se podrobněji podíváme v dnešním grafu.

Binance.US odstoupila od plánovaného převzetí aktiv zkrachovalé společnosti Voyager Digital za více než jednu miliardu dolarů. Dohoda již měla v USA zelenou a byla prakticky před dokončením. Burza uvedla jako hlavní důvod odstupu nejisté a nestabilní regulatorní prostředí v USA.

„Ačkoli jsme v průběhu celého procesu doufali, že pomůžeme zákazníkům Voyageru dostat se zpátky k jejich kryptoměnám, nepřátelské a nejisté regulační prostředí ve Spojených státech zavedlo nepředvídatelné provozní prostředí s dopadem na celou americkou podnikatelskou komunitu. Zaměřujeme se na vytvoření bezpečné platformy, kde se naši zákazníci mohou podílet na ekonomice digitálních aktiv,“ uvedla na twitteru k oznámení burza Binance.

Voyager označil odstoupení od akvizice za zklamání. Není divu, nyní mu nezbývá nic jiného, než pokračovat v režimu bankrotu podle kapitoly 11. Je ironické, že americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) tak nakonec přeci jenom dosáhla svého.

 V březnu totiž newyorský konkurzní soudce Michael Wiles schválil plán restrukturalizace poté, co zamítl „vágní“ námitku SEC proti akvizici. Právní zástupce SEC Wilesovi řekl, že vyšetřovatelé SEC se domnívají, že Binance.US provozuje neregistrovanou burzu cenných papírů. Soudce ale prohlásil, že agentura nepředložila žádné důkazy. SEC tak navíc svým rozhodnutím poškodil investory, které má v náplni práce spíše chránit.

– Karta se obrací. Americkou burzu Coinbase již přestalo bavit být jen lovnou kořistí regulátorů a vyrazila raději do protiútoku. Burza zažalovala americkou Komisi pro cenné papíry a burzy. Coinbase v žalobě požaduje jasnou odpověď  – typu ano či ne – na svou petici za regulaci kryptoměn z července loňského roku.

Cílem je hlavně získat jasnou odpověď, jaká kryptoaktiva jsou z pohledu SEC cenný papír. Na tu totiž podle společnosti nebylo rozumně ani včas odpovězeno. Samotný SEC má naopak Coinbase na mušce kvůli jejímu plánu spustit úvěrový produkt, který SEC za cenný papír momentálně každopádně považuje.

Visa rozšiřuje svoji krypto divizi o další softwarové inženýry. Společnost vypsala několik výběrových řízení na pozice seniorních softwarových inženýrů, kteří jí mají pomoci vyvinout a spustit nové produkty založené na technologii veřejných blockchainů (kryptoměn), ale také na stablecoinových sítích.

V sídle Českého senátu ve středu proběhla za účasti vybraných politiků z obou komor (například místopředsedů Senátu – Jiřího Oberfalzera a Poslanecké sněmovny –  Jana Skopečka, Karla Havlíčka či ministryně pro vědu Heleny Langšádlové) lobbistická konference Efektivní stát - partner kryptoprůmyslu, kde se řešil dopad evropského nařízení MiCA a načasování jejího převzetí Českým státem, ale také zavírání bankovních účtů krypto firmám.  

Zajímavé jsou z konference v zásadě dva body. Za prvé by vláda závěry z konference měla skutečně projednat a minimálně se k nim vyjádřit. Druhý bod se týká národního regulátora, tedy ČNB, která zde potvrdila některá svá již dříve deklarovaná stanoviska a dozvěděli jsme se také, že navzdory obecné skepsi českých účastníků trhu se na změnu evropských krypto pravidel skutečně aktivně připravuje.

Člen bankovní rady ČNB Jan Procházka zde mimo jiné prohlásil: „Aktuálně se na kryptoaktiva, nenaplňují-li definici regulovaných finančních služeb, což může být případ například elektronických peněz či derivátů, vztahují v ČR pouze pravidla pro předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a dohled Finančního analytického úřadu, jinak kryptoaktiva nepodléhají finanční regulaci ani dohledu ČNB“.

ČNB takové rozhodnutí dosud pokládala za dostatečné. Na evropské úrovni podle ČNB navíc stále není harmonizována úprava definice tokenizovaných investičních cenných papírů, což vede k situaci, že v některých zemích EU jsou investiční tokeny považovány za investiční cenné papíry a podléhají standardně regulaci finančnímu trhu (MiFID2), zatímco jinde, což je i případ Česka, tomu tak není.

ČNB prý dlouhodobě usiluje o to, aby se zajistila technologická neutralita národní úpravy cenných papírů. To by pak mohlo vést k tomu, že budou kryptoaktiva obsahující práva odpovídající např. akciím či dluhopisům (investiční tokeny) regulována jako investiční cenné papíry. Nyní se prý jen hledá vhodné legislativní řešení. Tak uvidíme.   

 – Na konci novinek si dovolím jednu pozvánku na akci. Je to již 13 let od uskutečnění první zdokumentované reálné bitcoinové platby (za dvě pizzy) a podobně jako loni se v pražské Paralelní Polis při této příležitosti uskuteční 20. – 21. května konference Pizza Day Prague s více než dvěma desítkami spíkrů z mezinárodní bitcoinové scény (včetně například Petera Todda). Pokud nebudete mít třetí květnový víkend co dělat nebo se chcete dovzdělat v technologii Bitcoinu a Lightning Network, rozhodně nejde o nejhorší možný způsob zabití času.

 – A možná ještě jedna zajímavost na závěr. Víte, jaká jurisdikce v Karibiku je momentálně kryptoměnám asi nejvíce nakloněná? Pravděpodobně Panama. Ta totiž aktuálně nijak nereguluje žádný typ kryptoaktiv, těžbu, ale ani obchodování (neplatí se zde daň ze zisku), jejich správu, úschovu nebo jiné související činnosti. Panamské regulační orgány navíc neuznávají kryptoaktiva ani jako měnu, ani jako finanční nástroje, ani jako cenné papíry.

Oproti tomu třeba nedaleké Bahamy ležící na okraji Severního Atlantiku plánují po debaklu FTX regulaci pořádně přitvrdit. Bahamský úřad pro dohled nad cennými papíry momentálně zahájil po měsících kontrol škod burzy FTX konzultační období k návrhu zákona o digitálních aktivech a registrovaných burzách (DARE). Nekonečné krypto léto na Bahamách tak bude zdá se brzy již minulostí.
Tip Forbes Cryptoshotu
 

Graf týdne

Je výhodnější držet zlato, nebo bitcoin? Na tuto věčnou otázku dává momentálně výmluvnou odpověď dnešní graf od Kaiko Research. Ani nedávný výprodej kryptoaktiv nedokázal zvrátit trend poměru bitcoinu vůči zlatu a i během propadu si kurz zachoval vzestupnou tendenci. Zatímco na začátku dubna se jeden bitcoin rovnal 14,7 uncím zlata, na začátku roku to bylo „jen“ 9 uncí.

Trend podle výzkumníků z Kaiko znamená dvě věci – bitcoin překonává zlato v roli bezpečného přístavu v době pokračující makro nejistoty a je v současnosti také býčím signálem. Poměr, který od listopadu 2021, kdy dosáhl historického maxima (36,8), postupně klesal, až po pádu burzy FTX spadl na své pomyslné dno, se od něj nyní pomalu, ale vytrvale odráží. Jak s tímto poznatkem naložíte je ale již čistě na každém z vás. /Zdroj: Kaiko Research
 

Story týdne

Neplač pro mne, Argentino … mám totiž bitcoin
 

No dobře, úplně takhle to Julie Covington a dokonce ani Madona v novější verzi písně pro muzikál Evita nezpívala. Na současnou situaci to ale sedí perfektně.

Data z uplynulého týdne ze dvou největších argentinských kryptoburz odhalila zajímavou skutečnost – bitcoin v Argentině dosáhl cenového rekordu a oproti zbytku světa se prodává s pořádnou přirážkou – v době zjištění to bylo o 35 tisíc dolarů více, než je světový burzovní střed.

Hodnota bitcoinu na argentinské kryptoměnové burze Ripio s 4,5 milionem uživatelů se v době, kdy zbytek světa obchodoval bitcoin v průměru za částku 27 tisíc dolarů, vyšplhala na 13,8 milionu argentinských pesos (ARS). Konkurenční Buenbit jej pro změnu prodával za cena 13,7 milionu argentinských pesos (současná cena je zde asi 13,1 milionu pesos, což je pořád docela hodně). Když si to převedeme na dolary, jeden bitcoin jste si v Argentině mohli minulý týden pořídit zhruba za 62 tisíc amerických dolarů.

Tím padl historický rekord ve velikosti dolarového prémia, které si musel nějaký nešťastný uživatel kdy za bitcoin připlatit za to, že se nachází ve špatný čas na špatném místě. Za bitcoin si historicky proti okolnímu světu připláceli například Jižní Korejci (takzvané kimchi premium) nebo Japonci. Dolarové prémium se dále týká například Hong Kongu, Malajsie, Filipín, Thajska a v Jižní Americe pak Venezuely a právě Argentiny.

S Argentinou je to ale komplikovanější. Důvod popularity bitcoinu je zdánlivě jasný – argentinské peso od startu monetární krize z roku 2018 se vůči světové rezervní měně, tedy americkému dolaru, propadlo v hodnotě o zhruba 99 procent a bitcoin tak představuje pro Argentince jasný záchranný kruh.  

Pokud ale jde o rekordní bitcoinové prémium, svoji roli sehrává ještě jiný faktor. Oficiální směnný kurz mezi americkým dolarem a pesem totiž neodpovídá kurzu tržnímu. Místo toho vstupuje do hry takzvaný „Dós“, jak Argentinci označují reálný směnný kurz dolaru. U pesa totiž smějí polovinu současného tržního kurzu používat pouze vládní úřady.

A není to jediná zajímavost. Oficiální kurz dolaru podle argentinské národní banky dělá aktuálně 219 pesos za dolar. Když to ale opět porovnáme s kurzy Buenbitu, zjistíme, že se zde neprodává s přirážkou jen bitcoin, ale také dolarové stablecoiny, které na burze nakoupíte za více než dvojnásobek jejich dolarové hodnoty – tether za 463,7 pesos a USDC či algoritmický stablecoin DAI za 463,5 pesos. Stablecoinům nelze v zemi s přísně kontrolovanými kapitálovými toky upřít jednu výhodu, převádějí se totiž (a to i do zahraničí) mnohem snadněji než hotovostní dolary, prémium je tak asi zasloužené.

V zemi aktuálně platí poměrně přísná omezení používání fyzického amerického dolaru, jednotlivec si může oficiálně koupit pouze 200 dolarů, na všechny devizové operace platí 35% daň a občané potřebují povolení k převodu svých dolarů ze země. Lépe na tom ale nejsou ani podniky, které také musí žádat centrální banku o povolení k přístupu na devizové trhy. Při roční inflaci 104 procenta se asi nelze divit, pokud by kapitálové toky kontrolované nebyly, peso už by asi dobrovolně nikdo nepoužíval.

Zajímavé je, že v ostrém kontrastu s přísnou regulací dolarové ekonomiky v zemi se argentinská vláda staví ke kryptoměnám poměrně benevolentně. I proto údajně v současné době patří v rámci Latinské Ameriky k zemím s jejich nejpokročilejší adopcí. Trochu problém je, že argentinské krypto burzy nezveřejňují zrealizované objemy obchodů, takže se skutečná adopce měří poněkud obtížně.

To je pro dnešek vše a budu se těšit na další shledání ve vašich mailboxech zase za týden.

— Karel Wolf, Forbes
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
YouTube
Forbes.cz
Cryptoshot nesupluje funkci investičního poradce. Máte-li přesto jakýkoliv dotaz, obraťte se přímo na autora newsletteru.

© 2023 MediaRey, SE


Změnit nastavení odběru
Odhlásit odběr (týká se pouze Cryptoshotu, Espresso vám zůstane)