Forbes Cryptoshot
Zdravím,
mé jméno je Karel Wolf. Oblasti kryptoměn a veřejného blockchainu se věnuji více než osm let. Každý týden vás budu provázet světem haší, eliptických křivek, metaverz a občas i meme obrázků psích plemen. Ale dost o mně. Co byste měli vědět ze světa kryptoměn? 

Právě se děje

Bitcoin se ve středečních ranních hodinách evropského času propadl během 15 minut o více než 3 procenta. Tím se kryptoměna s nejvyšší tržní kapitalizací dostala pod hladinu 30 tisíc dolarů a další poklesy ji dostaly až pod současných 29 tisíc.

Netřeba dodávat, že spolu s bitcoinem korigoval také zbytek kryptoměnového trhu a pád s sebou strhl také akcie kryptoměnových firem. Burza Coinbase se propadla o  4 % a MicroStrategy, jejíž hlavní funkcí je, zdá se, už jen držení bitcoinu, o 3,2 %.

Zajímavé je, že propadu nepředcházela žádná významná negativní zpráva, která by ovlivnila fundament. Zpětně se spekuluje, že náladu na trhu mohl ovlivnit neobvykle velký prodejní příkaz na Binance či nečekaně vysoký údaj o březnové inflaci ve Velké Británii (přes 10 %).

Osobně mám trochu pochybnost o obojím. Pokud jde o britskou inflaci, žádné jiné z třídy rizikových aktiv totiž nezareagovalo na podnět s takovou prudkostí, Británie navíce není USA. A co se týče druhé události, zadat na veřejné burze na první pohled viditelný obří prodejní příkaz nedává příliš smysl. Jednalo se tedy nejspíš o market spoofing, a na ten by obchodníci měli být již dávno zvyklí.    

Tak či tak v nastalém long squeezu si mohl někdo, kdo s poklesem počítal, vydělat docela pěkný balík. Co dalšího se v posledních dnech událo v kryptu?

Intel sotva po roce od oficiálního uvedení projektu Blockscale ASIC oznámil partnerům, že s projektem končí. O rozhodnutí společnosti ukončit výrobu těžebních čipů jako první informoval technologický server Tom's Hardware.

První generace čipů optimalizovaných na těžbu bitcoinu – Blockscale 1000-series, která měla naplnit, ale nakonec nenaplnila očekávání o nejefektivnějších těžebních čipech na trhu, tak bude zároveň i tou poslední. K českému Forbesu se donesla exkluzivní informace, že jednoho ze zaměstnanců hardwarového týmu pracujícího na čipech ulovili pro svůj hardwarový projekt zaměřený na vývoj vlastního těžebního zařízení také čeští Braiins.

Intel chce uvolněné zdroje využít na další investice do „IDM 2.0“. Pod tajemnou zkratkou se skrývá nová strategie Intelu zaměřená na větší spolupráci při tvorbě na čipu integrovaných zařízení.

Intel historicky vyráběl jen ve svých továrnách pro sebe. Nyní chce více využít možností třetích stran a zároveň se stát významnějším výrobcem čipů i pro jiné společnosti. Tento měsíc společnost uzavřela dohodu o spolupráci s firmou ARM, která vyvíjí a licencuje architekturu stejnojmenných procesorů.

 – Hacker ukradl neznámým způsobem přes 5 000 etherů, tedy kryptoměnu za zhruba 10 milionů dolarů. Částka sama o sobě není nijak zvlášť zajímavá. Mnohem pozoruhodnější a také znepokojivější je ale fakt, že nikdo netuší, jak se mu to povedlo a také, že na rozdíl od většiny jednoduchých podvodů cílil na sofistikované uživatele.  

Informaci přinesla Taylor Monahan, která je zaměstnancem MetaMasku a bývalou generální ředitelkou a zakladatelkou ethereové peněženky MyCrypto. „Posledních 48 hodin jsem rozkrývala masivní operaci vyprazdňování peněženek," napsala Monahan. „Zasažení jsou lidé, kteří jsou více zkušení v kryptoměnách než většina a používají přiměřené zabezpečení.“

Blockchainová on-chain analýza podle expertky naznačuje, že někde na trase došlo ke kompromitaci privátních klíčů. Příliš optimistická není ani její v současnosti nejlepší rada: „Prosím, nenechávejte všechny své prostředky na jednom klíči nebo zabezpečené jednou bezpečnostní frází (seedem) celé roky,“ dodala.

 – Evropský parlament ve středu na plenárním zasedání opět řešil regulaci MiCA. V době, kdy newsletter čtete, by mělo probíhat finální schvalování nařízení. Po něm již bude následovat jen přechodné období a pak začne MiCA v Evropě platit. Protože se nejedná o regulaci, ale o nařízení, budou muset evropské státy MiCu převzít tak, jak je, tedy bez transpozice do místních zákonů, což jim značně snižuje prostor pro ohýbání legislativy. 
   
Právník František Vinopal, šéf oddělení rizika burzy Coinmate a předseda České kryptoměnové asociace, k tomu říká: „Na evropskou regulaci MiCA se připravují naši členové už několik měsíců, a to i přesto, že nařízení počítá s poměrně dlouhým přechodným obdobím. Očekáváme, že celý proces licenčního řízení bude velmi zdlouhavý a složitou zkouškou projde jenom malá část tuzemských firem z kryptoměnového průmyslu.“

„To je i dobrá zpráva, protože zaniknou projekty, které už hraničí s podvody. Zároveň se ale někteří členové nedomnívají, že by orgánem, který bude udělovat licence, měla být ČNB. Naši asociaci doslova šokoval výzkum Evropského orgánu pro bankovnictví, který zjistil, že v oblasti licencování fintech společností je průměrná délka řízení v ČR takřka dvojnásobná oproti zbytku EU,“ dodal.

Neúměrně dlouhé procesy mohou mít za následek, že řada firem raději přesune své podnikání do zahraničí, kde bude licencování efektivnější. To je ale trend, který se již beztak plíživě děje. Globálně úspěšné české kryptoměnové společnosti totiž zakládají zahraniční dceřiné firmy často i jen proto, aby měly přístup k bankovnímu účtu. České bankovnictví je totiž vůči krypto byznysu momentálně otevřeně nepřátelské.

Americká burza Kraken v mezičase získala evropskou licenci poskytovatele virtuální služby (VASP), registrována bude v Irsku.

Ředitel burzovně obchodované americké krypto burzy Coinbase, Brian Armstrong, v úterý pohrozil, že by se jeho burza mohla úplně stáhnout ze Spojených států, pokud nebudou v dohledné době v USA existovat jednoznačná regulatorní pravidla, v jejichž rámci mohou tyto burzy v USA působit. V takovém případě se podle něj do zahraničí přesunou i další hráči v odvětví.

„Na stole jsou úplně všechny možnosti, včetně odchodu nebo čehokoliv jiného, co bude potřeba,“ řekl Armstrong na konferenci v Londýně. Jasná pravidla jsou podle něj nutná i v dalších zemích, jako je například Británie. Jinak se podle něj může stát, že provozovatelé kryptoměnových burz půjdou třeba do daňových rájů, to byl ostatně i případ loni zkrachovalé  FTX, která své aktivity řídila z Baham. Burza ovšem krátce před kolapsem plánovala  přesun na Miami, kde již měla připravené kanceláře.

Donald Trump vydal svou druhou NFT sérii. Opět se jedná o obchodovatelné sběratelské karty. První sérii vypustil v prosinci a karty se vyprodaly během několika hodin. Poté, co byl Trump minulý měsíc oficiálně obviněn newyorskou velkou porotou za to, že měl zaplatit za mlčení o údajném románku s pornoherečkou penězi určenými na volební kampaň, se pak cena kolekce zvýšila o 500 procent.

Na kartách je totiž najednou zobrazen první prezident USA obviněný z trestného činu. Minimální cena, tedy cena nejlevnějšího NFT v sérii tehdy vzrostla na přibližně 0,58 etheru, tedy více než 1 000 dolarů. Novou sérii Trump oznámil skrze svou sociální síť Truth Social. Podobně jako u první série, i zde je Trump stylizován do různých ikon – od rockové hvězdy přes srdcového krále až po George Washingtona překračujícího řeku Delaware.

–  Hardwarová krypto peněženka Trezor ze skupiny SatoshiLabs zavádí funkci coinjoin, o plánu na zpřístupnění coinjoinu jsme psali v našem lednovém rozhovoru. Ta uživatelům nabízí zlepšení transakčního soukromí. 

Princip CoinJoinu spočívá v kombinaci více transakcí do jedné velké, čímž se ztíží čitelnost informace, ze kterých adres odešly bitcoiny a kam. Navíc díky tomu uživatel neodhaluje, kolik ještě na peněžence drží.
Kořeny technologie sahají až do roku 2013, kdy její implementaci do bitcoinového protokolu poprvé navrhl Gregory Maxwell, ale velmi populární se stává až v posledních letech se vzrůstající snahou o monitoring blockchainových transakcí.

– „Jsme vůbec první, kdo funkci coinjoin v rámci hardwarové peněženky umožňuje. Už nyní jsme ji spustili v rámci Trezoru Modelu T a plánujeme i spuštění v Modelu One. Funkce tak rozšiřuje dosavadní mechanismy zlepšující bezpečnost a soukromí uživatelů, jako jsou Tor, coin control nebo Shamir zálohování,“ komentuje Matěj Žák, ředitel Trezoru. Nová funkce je výsledkem spolupráce SatoshiLabs a autorů softwarové peněženky Wasabi Wallet.
       
Týden poté, co síť Etherea prošla aktualizaci Shapella, která vedle implementace dalších pěti návrhů přinesla implementaci Ethereum Improvement Proposalu EIP-4895, který poprvé umožnil výběr etherů vložených jako zástavu pro proof of stake, začaly vklady pro staking převyšovat výběry. Zvýšila se také rychlost spalování etherů.

Podle dat serveru token.unlocks bylo včera do stakingu vloženo přibližně 91 500 ETH a vybráno naopak 64 830 ETH. Jde o první pozitivní tok do stakingu (ethery přibližně za 53 milionů dolarů) od Shapella upgradu. V celkovém součtu ale zatím výběry stále nad vklady silně převažují. Ze sítě byl zatím vybrán zhruba jeden milion a osmdesát tisíc etherů a vloženo něco přes šest set šest tisíc.

V Hongkongu padl přelomový verdikt. Tamní nejvyšší soud označil kryptoměny za majetek. Je to vůbec poprvé, co nějaký soud tohoto městského státu o kryptoaktivech v podobném duchu rozhodl.
Rozhodnutí bylo vyneseno v případu týkajícím se Gatecoin Limited, krypto burzy, která na domácím trhu působila od ledna 2015 a zanikla o čtyři roky později. Burza dostala pokyn ukončit činnost a podstoupit likvidaci poté, co se jí nepodařilo získat zpět finanční prostředky ztracené v důsledku sporu s poskytovatelem platebních služeb.
 
Když burza v březnu 2019 ukončila činnost, požádali likvidátoři společnosti soud o radu, zda kryptoměnové prostředky, které společnost Gatecoin stále drží, patří zákazníkům (model svěřeneckého fondu), nebo mohou být zpřístupněny obecným věřitelům.

Soudkyně Linda Chan sice určila, že prostředky věřitelů na burze nebyly drženy ve svěřeneckém fondu, ale podle jejího rozhodnutí má krypto ve své podstatě všechny vlastnosti majetku. Rozhodnutí mimo jiné znamená, že krypto je podle hongkongského práva možné zcela legálně držet ve svěřenectví.

Zajímavá je situace v USA, kde daňová správa (IRS) považuje kryptoměny za majetek, další regulační orgány je vnímají odlišně podle své působnosti – Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) považuje řadu z nich za cenné papíry, zatímco například Síť pro vymáhání finanční kriminality (FinCEN) považuje společnosti nakládající s kryptem za převodce peněz.
Tip Forbes Cryptoshotu
 

Graf týdne

Jak doopravdy využívají uživatelé jednotlivá kryptoaktiva k reálnému placení, tedy nad rámec čisté spekulace? Získat ucelený objektivní obrázek by bylo dost komplikované, můžeme ale vzít data nějakého dostatečně významného signifikantního poskytovatele krypto platebních služeb, pokusit se odhadnout, jaký má na trhu podíl, a odvodit data pro zbytek trhu.

Shodou okolností si ale můžeme tentokrát ušetřit práci. Společnost Bitrefill, která patří celosvětově mezi největší v tomto oboru, to totiž udělala za nás a připravila zajímavý graf, na kterém je vidět, jak se dlouhodobě mění uživatelské preference při používání krypta coby platební metody. Graf ukazuje měsíční počet aktivních uživatelů pro každou platební metodu od roku 2019 do dneška.

Plné barvy označují kryptoaktiva, tečkovaná textura stablecoiny a textura se zpětným lomítkem takzvanou druhou vrstvu, jako je třeba BTC na Lightningu, obrácené lomítko pak představuje stablecoiny na druhé vrstvě (jako například USDC na Polygonu).

Z grafu je vidět hlavně postupný ústup používání bitcoinového ekosystému k placení ve prospěch ostatních metod. Největší hodnota nákupu přitom podle Bitrefillu připadá na uživatele etheru (to ovšem z daného grafu neuvidíte). /Zdroj: Bitrefill
 

Story týdne

Američanům došla trpělivost s válečnou mlhou ze strany SEC a CFTC ohledně povahy kryptoaktiv


Americkým kongresmanům dochází trpělivost s bojem mezi Komisí pro cenné papíry a burzy a Komisí pro obchodování s termínovými kontrakty na komodity o to, kdo si urve větší kus dohledu nad digitálními aktivy.

Republikánský kongresman French Hill to při aktuálně probíhajícím slyšení s názvem Pochopení role stablecoinů v platebním styku a potřebách legislativy formuloval celkem jasně: „Probíhající válka mezi SEC a CFTC o digitální aktiva není jen neužitečná, ale také neudržitelná.“ 

Když si dvě agentury odporují v tom, zda je jeden z nejvyužívanějších stablecoinů na trhu cenným papírem, nebo komoditou, končí to nejistotou," dodal. Ta pak vyhání byznys ze země a na to američtí zákonodárci, na rozdíl od těch českých, kupodivu docela slyší.    

Zákonodárci se během slyšení ptali na uzavření bank Signature a Silvergate a na to, jaký dopad mají nedávné případy depeggingu na krypto průmysl a širší finanční systém.

Slyšení proběhlo také jen den poté, co se Výbor pro finanční služby Sněmovny reprezentantů sešel na svém výročním dohledovém slyšení s předsedou Komise pro cenné papíry a burzy Gary Genslerem.K tomu se ale ještě za chvíli dostaneme.

Zmínit ale můžeme související fakt, že Gensler během své obhajoby důrazně naznačoval, že nedávné úpadky bank souvisely s jejich obchody s krypto průmyslem. Právě to ale během středečního slyšení vyvrátila superintendantka newyorského ministerstva finančních služeb Adrienne A. Harrisová, která měla, alespoň v případě Signature bank, informace takříkajíc z první ruky.

„Zatímco 20 procent vkladatelů banky Signature bylo spojeno s kryptoměnami, drtivá většina byla z jiných odvětví,“ vysvětlila Harrisová. Je tedy možné, že šéf SEC, Gary Gensler, vědomě manipuluje pohled na celé odvětví, nebo je jen zmatený? Napovědět by nám mohla jiná část úterního slyšení, kde si americký výbor pro finanční služby Sněmovny reprezentantů proklepával fungování Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).

Výbor se pochopitelně nezabýval pouze kryptem, pohled SEC na diverzitu ve správních radách či zkrácení cyklu vypořádání cenných papírů nás ale v tuto chvíli tolik nezajímá.

Gensler zde musel zdůvodňovat nedostatek aktivity SEC před pádem burzy FTX, vysvětlovat, jestli jsou kryptoburzy burzami cenných papírů, jestli je XRP cenný papír a jak je na tom v tomto ohledu z pohledu SEC ether – nativní kryptotoken Ethereum sítě.

Gensler před výborem čelil otevřené kritice zejména v okamžiku, když se ho předseda výboru zeptal, zda považuje kryptoměnu ether za cenný papír. Gensler nejprve pronesl něco na téma množství digitálních tokenů, které existují ve zjevném rozporu se zákonem o cenných papírech, ale přímé odpovědi se vyhnul. Lepší to nebylo ani později, když se jej předseda výboru Patrick McHenry pokoušel s otázkou konfrontovat znovu a znovu.

McHenry na Genslera udeřil, aby se jasně vyjádřil k tomu, zda je ether cenný papír, nebo komodita. Zdůvodnil to tím, že americké regulační orgány a státní zástupci na to mají různé názory a jasno není ani uvnitř samotného SEC.

Newyorský generální prokurátor tvrdí, že ether je cenný papír, CFTC se tváří, že jde o komoditu a z pohledu SEC navzdory současnému Genslerovu postoji alespoň v minulosti komoditou byl. Zde připomeňme, že ředitel SEC pro podnikové finance, William Hinman, dříve uvedl, že ether ani bitcoin nebyly v roce 2018 cennými papíry.

„Je zřejmé, že aktivum nemůže být zároveň komoditou i cenným papírem. Tato situace je nepřehledná. Souhlasíte alespoň s tím?“ zeptal se McHenry. Gensler odpověděl, že zákony o cenných papírech jsou jasné a že SEC prosazuje zákony o cenných papírech, které vyžadují zveřejňování informací pro investory o investičních nástrojích. Dále celá konverzace  připomínala spíš absurdní drama. Posoudit můžete sami:

„Vlastně všechny ceniny jsou komodity podle zákona o komoditách a burzách. Ale souhlasil bych s tím, že cenný papír nemůže být zároveň vyloučenou komoditou a zahrnutou komoditou, omlouvám se předsedajícímu, měli bychom mluvit přesněji o Zákonu o komoditních burzách,“ snažil se z otázky vybruslit Gensler. McHenry naopak působil dojmem, že to snad ani žádná odpověď není.  

„Znovu vás žádám, abyste z titulu své funkce podle platných zákonů posoudil: je ether zboží, nebo cenný papír?“ reagoval McHenry.

„Aniž bych zmínil konkrétní…“ začal Gensler, ale byl ihned přerušen.

„Opakovaně jste konkrétní kryptoměnu zmiňoval: bitcoin. Takže vás žádám, abyste se teď vyjádřil k té s druhou největší tržní kapitalizací,“ přeruší jej McHenry.

„Když mluvíme o tokenech, kterých je deset až dvanáct tisíc, pokud existuje skupina podnikatelů…“ vyhnul se opět jednoduché odpovědi Gensler.

„Ptám se vás na konkrétní věc, pane předsedo Genslere. Mluvili jsme o tom mezi čtyřma očima, takže by pro vás nemělo být překvapení, že se na to ptám. Je ether komodita, nebo cenný papír?“

„A opět, záleží na faktech a zákonech, zda existuje skupina osob…“ pokračuje Gensler.

„Já se ale ptám na fakta a zákony a na úsudek, který vynášíte z titulu své funkce,“ kontruje McHenry.

„Pane předsedo, myslím, že byste nechtěl, abych předjímal…“ odpovídá Gensler, McHenryho ale taková odpověď neuspokojuje a reaguje: „Ale vy jste v této věci předjímal. Přijal jste padesátku donucovacích opatření.

Zjišťujeme to ale za pochodu s tím, jak podáváte žaloby a jak lidé dostávají úřední vyrozumění o tom, co je podle vás a podle vaší agentury cenný papír. Ptám se vás na velmi jednoduchou otázku týkající se druhého největšího digitálního aktiva. Jaký je váš postoj?“

Gensler se i po tomto pokusu vyhnul jasné odpovědi a pak to vypadá, že to McHenry vzdává.

Kde je tedy jádro problému? SEC je momentálně nejagresivněji po kryptu jdoucí americký regulátor. Problém ale je, že sám za sebe není schopen dát jasné mantinely a pravidla, kterými by se firmy podnikající v oboru mohly řídit.

Chaotická situace agentuře vyhovuje, ale potápí americký krypto byznys, a na takové věci jsou v kolébce kapitalismu stále ještě celkem citliví. Pod šéfem SEC se tak možná docela reálně začala kývat židle.

Pod vedením Genslerova republikánského předchůdce Jaye Claytona SEC prohlásila, že téměř všechny tokeny jsou podle zákonů cennými papíry, ale uvedla, že malý počet tokenů by mohl přestat být považován za cenné papíry, pokud by byl dostatečně decentralizovaný.

William Hinman v roce 2018 řekl, že ether dosáhl hranice, kdy je natolik decentralizovaný, že již nevidí smysl v uplatňování zákonů o cenných papírech. Hinman byl tehdy ochoten ponechat stranou, že se kryptoměna dostala na svět formou ICO a odstartovala tím boom dalších podobných nabídek, kvůli kterým se musel SEC začít o kryptoprůmysl více aktivně zajímat.

Gensler však později prohlásil, že ether a jakákoli jiná kryptoměna, u níž dochází k dosahování konsensu prostřednictvím proof-of-stake, by mohla být považována za cenný papír.

Předseda konkurenční agentury Komise pro obchodování s komoditními futures Rostin Behnam celou záležitost ještě více zamotal, když ether prohlásil za komoditu spadající pod jeho jurisdikci. Newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová naopak prohlásila ether za neregistrovaný cenný papír, a to v rámci donucovacího opatření přijatého proti burze KuCoin.

Pokud jde o samotný SEC, tak kongresmanům vadí zejména to, že komise pod Genslerovým vedením nutí účastníky trhu s digitálními aktivy, aby se chovali podle regulačních rámců, které v jejich případě nejsou použitelné, protože činnost firem nezahrnuje nabídku cenných papírů.

Po platformách pro obchodování s digitálními aktivy chce, aby měly registraci v rámci národní burzy cenných papírů (NSE), zároveň jim ale nenabízí způsob, který by umožnil podobným platformám takový krok učinit.

Jedno se každopádně Američanům musí nechat. Když národní regulátor selže, nezavírá před tím zbytek politické reprezentace oči. Možná bychom se z toho mohli trochu poučit.

To je pro dnešek vše a budu se těšit na další shledání ve vašich mailboxech zase za týden.

— Karel Wolf, Forbes
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
YouTube
Forbes.cz
Cryptoshot nesupluje funkci investičního poradce. Máte-li přesto jakýkoliv dotaz, obraťte se přímo na autora newsletteru.

© 2023 MediaRey, SE


Změnit nastavení odběru
Odhlásit odběr (týká se pouze Cryptoshotu, Espresso vám zůstane)