Copy
Zobrazit e-mail v prohlížeči
Vítáme vás u Dnešního Respektu.

Ukrajina se chystá na dlouho plánovaný útok. Možná

Celý západní svět čeká, jestli a kdy začne plánovaná ukrajinská protiofenzíva. O té se mluví od zimy, kdy se ukázalo, že Rusku se ani v tuhých mrazech (příznivých pro pohyb těžké techniky) nepodaří prolomit ukrajinskou obranu a pohnout liniemi fronty. Namísto toho se obě strany zasekly v tvrdém a krvavém boji o město Bachmut, které je přitom bez většího strategického významu. Nyní je řada na Ukrajincích, kteří si od jarní (a brzy letní) šance slibují, že výrazně zahýbou se stavem již rok a půl trvající války.
Z Ukrajiny nyní přicházejí zprávy o systematickém ostřelování ruských muničních skladů, dopravních a logistických uzlů i velitelských center. U zmiňovaného Bachmutu dochází k menším posunům. Znalci vojenství v tom vidí přípravu na větší operaci. Zároveň ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na veřejnosti opakuje, že jeho země zatím nemá pro něco takového dost munice a techniky. A obojího potřebuje víc, stejně jako času.
 


Zkušenost však říká, že slova a činy jsou něco jiného. Na podzim loňského roku se Ukrajinci v médiích tak mohutně chystali na útok na okupovaný jihoukrajinský Cherson, až osvobodili rozsáhlá území na severovýchodě země. K velkému překvapení světa a šoku Rusů, kteří odtud chaoticky prchali. Cherson pak Ukrajina získala zpět o několik týdnů později. A něco podobného se možná chystá i nyní.
Jako logický se vojenským analytikům zdá útok na okupovaný Krym nebo udolání vyčerpaných ruských jednotek u Bachmutu. Co se týče Krymu, tady ukrajinské možnosti výrazně zvýšila dodávka britských raket s dostřelem 250 kilometrů, které silám umožňují zasáhnout jakýkoliv cíl na poloostrově, kde sídlí například ruská černomořská flotila. A tak se může snadno stát, že ukrajinský útok přijde jinde. Anebo později.
Bývalí vojáci každopádně varují před velkými očekáváními Západu. I sebeúspěšnější vojenská operace nebude s největší pravděpodobností znamenat konec války, pouze ji víc nebo míň vychýlí na Ukrajině příznivou stranu. Tomáš Brolík

Spojené státy obnovily výzkum netopýřích virů, Číňané jsou z experimentů vyloučeni

Americké Národní ústavy zdraví (NIH), sponzor biomedicínského výzkumu v USA, obnovily za zpřísněných podmínek grant umožňující studium nebezpečných netopýřích koronavirů. Stává se tak tři roky poté, co byl grant pozastaven kvůli podezření, že se výzkum probíhající ve spolupráci s čínskými vědci stal příčinou pandemie covidu. Většina vědců obnovení grantu oceňuje, důvod k pochybnostem přesto zůstává.
Příjemcem peněz z grantu je americká nezisková výzkumná organizace EcoHealth Alliance vedená parazitologem Peterem Daszakem, která již v roce 2015 vytvořila na Severokarolínské univerzitě v USA metodami genetického inženýrství velmi rizikový hybridní koronavirus. Šlo o křížence SARS (původce pandemie z let 2002-2004) a jiného netopýřího viru. Nový  virus dokázal infikovat lidské buňky podobným způsobem jako později původce současné pandemie SARS-CoV-2 a jednou ze spoluautorek experimentu byla viroložka Š’ Čeng-li z Wuchanského virologického ústavu (WIV).
 


Další pokusy, jejichž cílem bylo netopýřím virům do hloubky porozumět, a lépe se tak připravit příchod nemoci podobné SARS, pak probíhaly pod vedením viroložky Š’ v Číně. Spočívaly nejen v odběru vzorků netopýřích virů z přírody, ale také v dalších genetických experimentech. Do konstantního genetického základu netopýřích koronavirů vkládali wuchanští vědci geny pro různé verze spike proteinu, povrchového výběžku, který viru umožňuje pronikat do buněk napadeného organismu. Výsledkem byla sada virů, jež v přírodě neexistují a vzájemně se liší mírou nakažlivosti vůči lidským buňkám.
Na podzim roku 2019 se v okolí wuchanského ústavu začala šířit záhadná nemoc, která brzy přerostla v pandemii nového koronaviru. V dubnu 2020 byl pak grant pro EcoHealth Alliance pozastaven pro podezření, že americké peníze v rámci grantu, ale v rozporu s jeho pravidly financovaly takzvaný gain-of-function (GOF) výzkum, neboli experimenty, kdy vědci úmyslně vytvářejí nové nebezpečné viry.
O pár měsíců později se v americkém Senátu strhla ostrá výměna názorů mezi Anthonym Faucim, respektovaným vědcem a tehdejším šéfem NIH, a republikánským senátorem Randem Paulem; Fauci odmítl, že by jeho organizace financovala výzkum GOF. Paul se ho otázal, zda si uvědomuje, že lhát v Kongresu je trestné. Fauci se hájil tím, že komise schvalující grant usoudily, že o GOF nejde.
Řada odborníků s pozastavením grantu nesouhlasila, rozhodnutí podle nich bylo spíše politické než vědecké. „My vědci nemáme rádi, když politici zasahují do vědy,“ vysvětluje Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a doplňuje, že genetické experimenty s viry mohou být důležité: „Kdybychom je neprováděli, nedokázali bychom tak rychle vyvinout tak dobrou vakcínu proti covidu, protože bychom o těch věcech nic nevěděli.“
Na druhou stranu se ve vědecké komunitě nikdy nepřestalo debatovat o možnosti, že virus SARS-COV-2 unikl z laboratoře (byť diskuse probíhaly v různých obdobích s různou intenzitou). Řada vědců proto kritizovala skutečnost, že důležitou roli v pátrání po příčinách pandemie sehrával právě Daszak, šéf EcoHealth Alliance a muž s jasným konfliktem zájmů. Od samého počátku razil přesvědčení, že wuchanský výzkum nemá s pandemií nic společného, a překládal pro to důkazy, které řada vědců později označila za sporné.
Tím se dostáváme do současnosti, kdy byl grant obnoven. Wuchanský ústav je nyní z experimentů částečně vyloučen s argumentem, že odmítl vydat laboratorní deníky a záznamy, které by mohly příčiny pandemie osvětlit. Úplný konec spolupráce to ale není, ústav má nadále dodávat údaje ze svých genetických databází. Součástí výzkumu také už nebude sběr vzorků obsahujících přírodní netopýří viry. Vědci však nadále smějí - a také hodlají - vytvářet virové chiméry, pseudoviry představující tentokrát kombinaci přírodních koronavirů a „hodných“ virů; takových, které nemohou u člověka vyvolat onemocnění
„Jsme potěšeni. Můžeme se znovu pustit do práce,“ ocenil Daszak rozhodnutí NIH pro časopis Science. „Mělo se to stát už dávno. Pozastavení grantu odráželo stranické dělící linie v politice, skutečnost, že (tehdejší prezident) Trump a dnes mnoho republikánů nefér způsobem útočí na vědu,“ doplnil jej nobelista Richard Roberts z New England Biolabs.
Také mnozí další vědci rozhodnutí schvalují - včetně někdejší kritičky EcoHealth Alliance a Daszakových experimentů Aliny Chan z Broad Institute v Massachusetts, která pro Science uvedla, že riziko bylo podle ní sníženo dostatečně. Naproti tomu známý kritik GOF výzkumu Richard Ebright z Rutgers University s rozhodnutím nesouhlasí a označuje jej za pobuřující, protože EcoHealth Alliance podle něj v minulosti opakovaně porušovala pravidla.
Na druhou stranu Ebright věří, že pravidla pro výzkum GOF budou zpřísněna. „Americký Kongres se o tuto záležitost začal zajímat. Pravděpodobně podnikne potřebné kroky,“ odpovídá Ebright na dotaz Respektu a zároveň obviňuje Fauciho, že před Kongresem úmyslně vypovídal nepravdivě.
Jiné zdroje ovšem věc líčí v méně jasném světle: wuchanské experimenty sice podle většiny vědců opravdu spadaly pod definici GOF, což bylo v rozporu s pravidly grantu. EcoHealth Alliance tedy pravidla zřejmě skutečně porušila: když se ukázalo, že některé mutované wuchanské viry se v plicích pokusných myší vybavených lidskými geny množí podstatně rychleji než původní přírodní virus, měly být experimenty okamžitě zastaveny. Právě to je totiž znakem „gain of function“ – získání nové vlastnosti, umělého zvýšení nebezpečnosti daného patogenu.
K zastavení pokusů ale nedošlo, což EcoHealth Alliance vysvětluje tím, že jiné viry se množily naopak pomaleji a i ty, které „zdivočely“, po nějakém čase svoji aktivitu utlumily. Výsledky navíc organizace prý poctivě hlásila NIH, dozorčí orgány ovšem důvod k ukončení výzkumu neshledaly.
Pokud jde o Fauciho, ten tyhle podrobnosti nemusel v době své výpovědi znát. A při pátrání po příčinách pandemie je nutné přiznat, že viry, s nimiž se ve Wu-chanu experimentovalo, se od SARS-COV-2, alespoň pokud víme, dost výrazně lišily.

Ohledně harmonogramu projednávání vládního konsolidačního balíčku ve Sněmovně zatím není nic dáno a program projednávání závisí na vládě. Safari Park Dvůr Králové nad Labem bude koordinovat evropský záchovný chov afrických volavek obrovských a červených. Ministerstvo dopravy zavede od března příštího roku jednodenní dálniční známku za 200 korun. Ta roční by pak měla zdražit z 1500 na 2300 korun. Volodymyr Zelenskyj nebude moci prostřednictvím videa promluvit během sobotního finále Eurovize. K velkému překvapení přítomných se však ve středu v několika ruských městech rozezněl jeho hlas z reproduktorů bezpečnostních kamer, kam jej pustili hackeři. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce reformovat péči o duševní zdraví. Zaměřit se chce především na zvýšení dostupnosti psychiatrických služeb pro věkovou skupinu mezi 12 až 18 roky, u níž psychických potíží v posledních letech výrazně přibývá. Kapela Povodí Ohře vydala singl Blud. Je opět inspirovaný mytologií západočeské řeky a předznamenává třetí album Místo k odpočinku. Portugalský parlament přehlasoval prezidentské veto a definitivně schválil zákon o eutanazii. Donald Trump se odvolává proti verdiktu, podle kterého sexuálně zneužil novinářku. Válčící strany v Súdánu, armáda a polovojenské Jednotky rychlé podpory), podepsaly při mírových jednáních v saúdskoarabské Džiddě dohodu, která má umožnit humanitární pomoc v africké zemi. Řecko nikdy neuzná britské vlastnictví památek z aténského Parthenonu, které má ve sbírkách Britské muzeum. Pietní akt u hrobu Bedřicha Smetany na vyšehradském hřbitově dopoledne otevřel 78. ročník Pražského jara. Turecko v neděli čekají prezidentské a parlamentní volby, které by mohly ohrozit vládu autoritářského lídra Recepa Tayyipa Erdogana.


 
Co nového na vás čeká v seriálovém světě pro vás vybrala Jindřiška Bláhová.
 
Respekt je na světě jen díky vám, čtenářům. Pokud chcete naše reportáže a analýzy číst dál, předplaťte si nás.
Sdílejte tento
e-mail s přáteli.
Přihlaste se k tomuto newsletteru.
Bude vám chodit každý den.
Facebook
Twitter
Instagram
Copyright © 2023 Respekt (Economia, a.s.)
Tento e-mail jste dostali na základě svého přihlášení na 
www.respekt.cz/newslettery/ provozovaném Economia, a.s.

Odhlásit se z newsletteru / aktualizovat nastavení • Odhlásit se ze všech newsletterů Respektu