Copy

Biuletyn Informacyjny URBACT
nr II/2023

Facebook
Twitter
Website
Email
W numerze:
Co strategiczne zamówienia publiczne mogą mieć wspólnego z lokalną transformacją żywnościową? Co oznacza sprawdzanie działań na małą skale? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w Biuletynie Informacyjnym URBACT II/2023.

Czy zamówienia publiczne mogą przyczynić się do lokalnej transformacji żywnościowej?

Artykuł źródłowy: 
https://urbact.eu/knowledge-hub/food/public-procurement-food-transition

 

Odkryj, w jaki sposób miasta podjęły wyzwanie wypracowania bardziej organicznego, lokalnego i zrównoważonego systemu żywnościowego.

Miasta i sieci URBACT były bardzo aktywne w rozwijaniu innowacyjnych rozwiązań, jeśli chodzi o zamówienia publiczne uwzględniające płeć. Ich praktyczne spostrzeżenia i doświadczenia zostały opowiedziane w kolejnych modułach kursu online dotyczącym Strategicznych Zamówień Publicznych. Niektóre miasta wykorzystały go również do ponownego przemyślenia sposobów produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności.

Zamówienia publiczne na żywność: co i dlaczego? 

Zamówienia publiczne dotyczące żywności dotyczą dostarczania żywności poprzez usługi cateringowe (z dostawą lub bez), stołówki i automaty sprzedażowe. Zamówienia dotyczą sektora publicznego i sektorów zarządzanych przez władze publiczne: ośrodków szkolnych i opieki nad dziećmi, ośrodków zdrowia i opieki społecznej (w tym szpitali), domów spokojnej starości i administracji publicznej. 

Zwrócenie uwagi na sposób zakupu tej żywności przez władze publiczne jest kluczowe.  Ogólny wpływ systemu żywnościowego na środowisko jest niezaprzeczalny: przyczynia się on do 1/3 emisji gazów cieplarnianych w skali globalnej i powoduje wzrost nierówności społeczno-ekonomicznych i zdrowotnych. Ponadto, w ramach sektora rolnego w Europie, hodowla zwierząt jest odpowiedzialna za 78% utraty różnorodności biologicznej i 81% globalnego ocieplenia. Szacuje się również, że odpady żywnościowe z sektora gastronomicznego stanowią 14% wszystkich odpadów w UE i odpowiadają za prawie 12,5 mln ton. Energia produkowana efektywnie przez sektor gastronomiczny mogłaby na przykład przynieść oszczędności na poziomie ponad 20 %, prowadząc do oszczędności w wysokości 95 mln EUR (80 mln GBP) rocznie i zmniejszając krajowe zużycie energii o ponad 4 000 mln kWh rocznie.

Jeśli chodzi o skutki gospodarcze, obecny system żywnościowy podtrzymuje niesprawiedliwe praktyki w zakresie warunków pracy rolników i ich trudny dostęp do ziemi i zrównoważonej produkcji. Nie mówiąc już o warunkach pracy pracowników migrujących. Biorąc pod uwagę fakt, że każdego dnia w UE dostarcza się średnio 85 milionów posiłków (ponad 50% w ramach cateringu kontraktowego) oraz że w Europie jest około 3,7 miliona automatów do sprzedaży, które są prowadzone przez około 10 000 różnych firm (głównie MŚP i firmy rodzinne, które zatrudniają bezpośrednio ponad 85 000 osób i wiele więcej w branżach wspierających), zrównoważone zamówienia żywności w instytucjach publicznych zapewniają ogromny potencjał w zakresie zwiększania popytu rynkowego na bardziej ekologiczne produkty. 

Jeśli chodzi o skutki społeczne i zdrowotne, obecny główny system żywnościowy doprowadził do zwiększenia ryzyka chorób i śmiertelności w Europie: niezdrowe odżywianie jest odpowiedzialne za 49% chorób układu krążenia, a jego szacunkowy roczny koszt dla systemów opieki zdrowotnej i społeczeństwa wynosi 102 miliardy euro; z kolei 16-22% dzieci w wieku szkolnym w UE ma nadwagę, a 1/4 z nich jest otyła. Wreszcie, co nie mniej ważne, 36,2 mln osób, w tym dzieci, nie może sobie pozwolić na wysokiej jakości posiłek co drugi dzień, co w pewnym stopniu mogłoby być zrekompensowane przez zdrowe posiłki w szkołach. 
 
W związku z tym strategiczne wykorzystanie zamówień na żywność może mieć bezpośredni wpływ na całe społeczeństwo. Po pierwsze poprzez promowanie zakupu certyfikowanych (najlepiej ekologicznych) produktów, produktów sezonowych, zmniejszanie tzw. "food miles" (mile żywnościowe - odległość, jaką żywność jest transportowana od momentu jej wytworzenia do momentu dotarcia do konsumenta ) oraz redukcję opakowań i odpadów żywnościowych. Zamówienia publiczne mogą obniżyć pozostałości pestycydów i antybiotyków w żywności, zanieczyszczenie powietrza i wody oraz emisję gazów cieplarnianych. Następnie poprzez promowanie zakupu certyfikowanych (najlepiej fair trade) produktów lokalnych. Zamówienia mogą wspierać sprawiedliwe wynagradzanie producentów, pobudzać lokalną gospodarkę i zatrudnienie, wspierając lokalną przedsiębiorczość i innowacje, zwiększać lub przekształcać produkcję ekologiczną. I wreszcie, poprzez promowanie zakupu zrównoważonych produktów i zdrowych posiłków oraz podnoszenie świadomości. Zamówienia mogą przyczynić się do zmniejszenia otyłości, problemów zdrowotnych, przyczynić się do wzrostu dobrobytu i dobrego samopoczucia społeczności lokalnych. 

Ramy UE na rzecz zrównoważonych zamówień żywności

Kiedy mowa o zamówieniach żywnościowych, pierwsze ramy strategiczne, które przychodzą na myśl, to te związane z unijnymi “zielonymi” zamówieniami publicznymi: dyrektywa UE w sprawie zamówień publicznych, kryteria zielonych zamówień publicznych UE, komunikat w sprawie zamówień publicznych na rzecz poprawy stanu środowiska, Zamówienia publiczne na rzecz gospodarki cyrkularnej - dobre praktyki i wytyczne oraz Food & catering – wytyczne do Zielonych Zamówień Publicznych.

Zamówienia publiczne mające na celu dalszy rozwój innowacyjnych rozwiązań, dotyczące żywności mogą jednak polegać na szeregu innych inicjatywach UE:


Kluczowe rozwiązania miast URBACT  

Niektóre miasta URBACT wyjątkowo skutecznie dążyły do zidentyfikowania praktycznych rozwiązań w zakresie transformacji swoich procesów zaopatrzenia w żywność. Poniżej kilka przypadków miast:  

Zaangażowanie użytkowników i rynku w Liège  

Miasto Liège (BE), partner w Sieci Transferowej BIOCANTEENS#2 rozwinęło silną wiedzę na temat swoich lokalnych producentów, jednocześnie dostosowując potrzeby swoich lokalnych stołówek do ich lokalnej oferty.

Miasto rozpoczęło swoje procesy przetargowe od analizy potrzeb z interesariuszami z zakresu żywności, takimi jak kierownicy stołówek i kucharze: wykorzystywane produkty, ich ilości, częstotliwości i inne istotne czynniki. Następnie badania skupiały się na lokalnych producentach i przedsiębiorstwach, które mogłyby potencjalnie odpowiedzieć na te potrzeby, co doprowadziło do sporządzenia specyfikacji odpowiadających zarówno potrzebom, jak i ofercie.  

Zaangażowanie rynku umożliwiło również miastu zbudowanie zdolności rynku do spełnienia ich wymagań, informowania o projekcie zamówienia i umowy oraz pomaganie dostawcom w składaniu wysokiej jakości ofert. Proces ten sprawdza również dojrzałość rynku, wykonalność zamówienia, poziom innowacji technicznych i produktowych, skład końcowy produktu i troskę o zrównoważony rozwój. Kiedy miasto jest pewne, że producenci mogą dostarczać zdrowe i zróżnicowane posiłki, przetargi uwzględniają nowe kryteria wyboru.   

Należy zauważyć, że zaangażowanie rynku jest prawnie możliwe na mocy art. 40 dyrektywy 2014/24/UE, pod warunkiem, że uwzględnione są względy prawne, jak przejrzysty i niedyskryminacyjny proces, unikanie niesprawiedliwej przewagi, prowadzenie rejestru wszystkich działań związanych z zaangażowaniem rynku, zapewnienie równego dostępu wszystkim dostawcom i traktowanie wszystkich dostawców w równy sposób.  

Szkolenie, wsparcie, monitoring i kontrola w Regionie Stołecznym Brukseli

Region Stołeczny Brukseli (BE) był partnerem wiodącym sieci URBACT II Sustainable Food in Urban Communities, która zaprojektowała kompleksowe szkolenie i wsparcie dla szkolnych stołówek i firm cateringowych: podnoszenie świadomości dla przyszłych profesjonalistów z branży gastronomicznej, projekty pilotażowe z firmami cateringowymi, programy szkoleniowe, wsparcie w postaci narzędzi i sprzętu komunikacyjnego oraz dostęp do helpdesku. Program ten jest powiązany ze znakowaniem stołówek etykietą Good Food, będącą częścią strategii zrównoważonego żywienia regionu - Good Food Strategy, której druga edycja właśnie trwa.  

Region opublikował również szczegółowe Wytyczne dla stołówek, które podkreślają znaczenie kontroli i monitoringu, w celu zapewnienia przestrzegania zobowiązań wykonawców przy realizacji umów. Może on przybrać formę monitoringu administracyjnego (np. w cyklu trymestralnym), jak również - niespodziewanej (dwu-)miesięcznej kontroli w miejscu produkcji (w przypadku produkcji na miejscu). Trzecia kontrola jest konieczna tylko w przypadku wątpliwości co do ewentualnego problemu. Wytyczne wyróżniają również stołówki z żywnością przygotowywaną na miejscu lub dostarczaną, opisując kryteria w konkretnych szczegółach i klauzulach technicznych.

Połączenie rozwiązań w zakresie zamówień publicznych w celu zwiększenia zrównoważonego rozwoju w Torres Vedras

W ramach Programu Zrównoważonego Żywienia Szkół, którego celem jest zapewnienie zdrowych posiłków w szkołach w sposób społeczny, ekologiczny i zrównoważony, miasto Torres Vedras (PT), partner pierwszej edycji Sieci Transferu BioCanteens, przygląda się problemom związanym z zaopatrzeniem w żywność swoich miejskich kuchni, które przygotowują 1 400 posiłków dziennie. Miasto stara się kupować surowce spożywcze wyłącznie i bezpośrednio od lokalnych producentów i dostawców, stosując następujące rozwiązania:

  • Partie surowych produktów spożywczych: owoce ekologiczne, owoce zwykłe, warzywa ekologiczne, warzywa zwykłe, mięso, ryby, artykuły spożywcze, chleb i jaja.  

  • Kryteria decyzyjne stosuje się procentowo dla: ceny, próbek do oceny jakości, kart technicznych produktów, świeżości związanej z czasem transportu żywności (liczone w minutach).  

  • Obowiązkowe warunki dostaw: produkty luzem (jeśli dotyczy), określone zdolności produkcyjne dostawców oraz zastąpienie nieakceptowanych produktów przez kwestie jakości.  

  • Obowiązkowe dokumenty: cena, karty danych produktów, dokument do oceny świeżości biorąc pod uwagę odległość produkcji/magazynowania żywności.  

Dyrektywy z 2014 r. pozwalają bowiem instytucjom zamawiającym zarówno na: wykluczenie przedsiębiorstw z przetargu z powodu niespełnienia określonych warunków (kryteria wykluczenia); jak i na wybór najbardziej odpowiednich przedsiębiorstw do złożenia oferty na podstawie zdolności technicznej i wcześniejszego doświadczenia w odniesieniu do przedmiotu zamówienia (kryteria kwalifikacji).  

Tworzenie całego ekosystemu żywnościowego z wykorzystaniem zamówień jako dźwigni w Mouans-Sartoux  

Mouans-Sartoux (FR), jest flagowym miastem URBACT, które wypracowało wiele lat temu i obecnie dzieli się swoją receptą, zwłaszcza jako Partner Wiodący obu edycji Sieci Transferu BioCanteens. W ramach ogólnej transformacji miasto wykorzystało zamówienia publiczne jako główne narzędzie do zapewnienia spójności całego ekosystemu żywnościowego. Łącząc w swoich przetargach różne partie produktów, zaangażowanie rynku, stosowanie etykiet, wag i kryteriów, stara się wytyczyć drogę i wiodącą rolę, jaką mogą odegrać miasta. Zamówienia publiczne są jednak tylko jednym z narzędzi wykorzystywanych w tym celu, a ich dynamika wykracza poza samą żywność (patrz obrazek poniżej). Doświadczenie tego miasta zostało opowiedziane przy użyciu różnych form publikacji i materiałów edukacyjno-promocyjnych: małe kuchenne dobre praktyki, małe edukacyjne dobre praktyki, utworzenie Ośrodka Zrównoważonej Żywności (Maison de l'Alimentation Durable), wśród wielu innych.

A jeśli moje miasto chce pójść dalej?

Wszystkie wyżej wymienione przykłady są dostępne dla zainteresowanych czytelników. A miasta, które zostały wykorzystane jako przykłady w tym artykule, z pewnością chętnie podzielą się więcej swoimi doświadczeniami. Inne materiały można znaleźć w ramach projektu StratKit Interreg Baltic Sea, w dokumencie EU Food Policy Coalition dotyczącym zrównoważonych zamówień publicznych dotyczących żywności oraz w Manifeście ustanawiającym minimalne standardy dla stołówek publicznych w całej UE.  

URBACT będzie kontynuował debatę i refleksje na temat zamówień publicznych w zakresie żywności w tym roku. Tak więc, bądźcie na bieżąco i pamiętajcie o sprawdzeniu naszych zasobów wiedzy URBACT Knowledge Hub!

Marcelline Bonneau

Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
Share Share

Działania testowe w Sieciach URBACT - uwalnianie potencjału

Artykuł źródłowy: 
https://urbact.eu/propozycje-sieci-planowania-dzialan-dla-polskich-miast

 

Spostrzeżenia z działań testowych na małą skalę prowadzonych w Sieciach Planowania Działań. 

Eksperymentowanie jest kluczem do napędzania zmian i to jest powód, dla którego URBACT wprowadził nowy instrument do procesu planowania działań. Zachęcamy do zapoznania się z wynikami pilotaży ostatniej rundy Sieci Planowania Działań URBACT III i kilkoma wnioskami z najnowszego badania URBACT na temat roli tych działań testowych - znanych również pod oficjalną nazwą działań na małą skalę.

Nie jest zaskoczeniem, że od miast uczestniczących od Sieci Planowania Działań oczekuje się opracowania własnych lokalnych strategii i zestawu działań w odpowiedzi na wybrane przez siebie wyzwanie miejskie. Aby to zrobić, miasta partnerskie są zachęcane do stosowania podejścia partycypacyjnego, co oznacza zgromadzenie różnych osób w celu współpracy na poziomie lokalnym. Znana jako Lokalna Grupa URBACT, ta wielostronna grupa gromadzi różnych przedstawicieli - takie jak władze lokalne, organizacje społeczne, organizacje pozarządowe, inne instytucje publiczne, jak uniwersytety, nie wspominając o przedsiębiorstwach i obywatelach. Wraz z transnarodową wymianą pomiędzy miastami partnerskimi pochodzącymi z różnych krajów oraz wsparciem Eksperta Wiodącego, każda Lokalna Grupa URBACT posiada odpowiednie składniki do współtworzenia świętego Graala sieci planowania działań: Zintegrowanego Planu Działań.

Od 2019 roku do tej formuły dodano nowy element: możliwość prowadzenia działań testowych, poprzez to, co nazwaliśmy "Działaniami na małą skalę". Co przez to rozumiemy? Działania na małą skalę to coś, co zostało już wypróbowane w innym mieście lub coś zupełnie nowego a co teraz można poddać testom w naszym mieście. Dzięki temu doświadczeniu Lokalna Grupa URBACT może sprawdzić przydatność, wykonalność i wartość dodaną jej potencjalnego wdrożenia w różnych kontekstach lokalnych. Krótko mówiąc, jest to rodzaj "dowód słuszności koncepcji", który pozwala sprawdzić, czy pomysł lub hipoteza są spójne i realistyczne. Jeśli się powiedzie, działanie może zostać uwzględnione w przyszłych planach miejskich i Zintegrowanym Planie Działań. Na przeprowadzenie Akcji na małą skalę liczyły miasta z poprzednich Sieci URBACT, które dysponowały budżetem w wysokości 10 000 EUR na partnera.

Była to pierwsza taka sytuacja w programie URBACT, więc nie było pewne, czy miasta skorzystają z tej możliwości, a nawet czy dostrzegą wartość dodaną prowadzenia takich eksperymentów. Aby ocenić sukcesy i pułapki wynikające z tych działań testowych, pod koniec 2022 roku zlecono przeprowadzenie badania. Poniżej przedstawiamy główne wnioski.

Mała skala czego? 

Aby lepiej odpowiedzieć na to pytanie, przeprowadzono wywiady z przedstawicielami 23 sieci planowania działań (2019 - 2022). Pierwsze pytanie, jakie zadano sieciom, dotyczyło tego, czy koncepcja działań na małą skalę została łatwo zrozumiana przez partnerów miejskich. Odpowiedzi były dość różne. Z jednej strony miasta, które miały wcześniejsze doświadczenia z projektami opartymi na eksperymentach, czuły się w miarę komfortowo i od razu zrozumiały koncepcję, podczas gdy dla wielu innych miast koncepcja pozostała dość rozmyta. Wynikało to częściowo z samych wskazówek, sformułowane przez URBACT. Ponieważ nie było precyzyjnych wytycznych wyjaśniających, czym są ani czym nie mają być działania na małą skalę, miasta wymyśliły swoje własne interpretacje i rozwiązania. "Jak zdefiniować 'małe' w działaniach na małą skalę? To nie takie proste!", skomentował jeden z Partnerów Wiodących.  

Nie było żadnego wcześniejszego doświadczenia, żadnego artykułu, wideo ani nic szczególnego na temat takich działań w ramach większych wydarzeń URBACT budowania potencjału. Oznacza to, że większość sieci musiała sama sobie wyjaśniać tę kwestię, często polegając w tym zakresie na ekspertach URBACT. Wymiana pomiędzy Ekspertami Wiodącymi z różnych Sieci Planowania Działań okazała się bardzo owocna bo umożliwiła dyskusję na temat tego, jak lepiej wdrażać działania na małą skalę. Elastyczność i przestrzeń do wdrażania są właśnie tym, co sprawiło, że ogólne doświadczenie było tak interesujące, bogate i zróżnicowane we wszystkich sieciach. Gdy miasta zrozumiały już zasadę tych działań testowych, jedno pytanie wciąż pozostawało aktualne: czy wypróbują tę możliwość? Warto zauważyć, że działania na małą skalę nie były produktem obowiązkowym, ale raczej opcjonalnym sposobem na pilotaże pomysłów w celu dalszego rozwoju Zintegrowanych Planów Działań.
 

Małe działania, duży wpływ 

Czy miasta skorzystały z możliwości, jakie dają działania na małą skalę? Bez wątpienia tak. Badanie wykazało, że wszystkie 23 Sieci Planowania Działań wykorzystały tę okazję do przeprowadzenia działań, przy czym we wszystkich sieciach zarejestrowano łącznie 236 takich działań. Prawie wszystkie miasta podjęły co najmniej jedną próbę, a sporo z nich przeprowadziło trzy, cztery lub nawet pięć działań.

"Nasze miasta partnerskie tak się zachwyciły działaniami na małą skalę, że poświęciły wiele czasu i energii na wykonanie niektórych z nich. W pewnym momencie musieliśmy im przypomnieć, że kluczowym wynikiem procesu nie są działania testowe, ale ich Zintegrowany Plan Działania" - powiedział jeden z partnerów wiodących podczas wywiadu.


Nic dziwnego, że miasta zareagowały tak entuzjastycznie. Działania były kształtowane w zależności od konkretnego ukierunkowania tematycznego, istniejących możliwości i umiejętności zaangażowanych osób, a także istnienia innych już prowadzonych działań. Mimo że trudno jest podzielić Działania na małą skalę na konkretne typy, można powiedzieć, że najczęściej dokumentowane formy działań to warsztaty i imprezy, następnie prototypy systemów produktowo-usługowych oraz ankiety lub wywiady. Wśród nich wszystkich wiele doświadczeń miało na celu zebranie opinii publicznej.

Miasta partnerskie zastosowały szereg metod, aby zaangażować swoje społeczności, jak na przykład zorganizowanie ekspedycji fotograficznej z nastolatkami z popularnych dzielnic w celu zbadania i udokumentowania tych obszarów, a także ich oceny, jak to miało miejsce w przypadku Dinslaken (DE), partnera Sieci ‘Active Citizens’. Inne przykłady to zaproszenie osób niepełnosprawnych do przeprowadzenia oceny dostępności miasta w celu określenia przyjazności infrastruktury miejskiej dla osób niepełnosprawnych, jak w przypadku Druskiennik (LT), partnera z Sieci Miast Przyjaznych Turystyce.

Działania testowe okazały się również skuteczne w generowaniu pomysłów. Na przykład miasto Modena (IT) z Zero Carbon Cities zorganizowało hackathon w ramach międzynarodowej inicjatywy Climathon, gromadząc studentów uniwersytetów, aby mogli przedstawić innowacyjne pomysły i projekty typu spin-off dla planowanej regeneracji terenów przemysłowych Torrazzi. Jeśli chodzi o prototypowanie nowych usług i procesów, partner wiodący SibDev, miasto Heerlen (NL) przeprowadził pilotaż "recepty na samotność". Celem było wykorzystanie terapii społecznej jako lekarstwa na samotność wśród osób starszych, a tym samym opracowanie "łączników sąsiedzkich", które wspierałyby pacjentów i inicjowały spotkania i zebrania towarzyskie.

Co więcej, eksperymenty te zostały wykorzystane do przetestowania nowych produktów i przestrzeni, takich jak założenie tymczasowego sklepu w centrum Coimbry (PT) w celu promowania produktów regionalnych w ramach Sieci Food Corridors.  Lub nawet zamknięcie ulicy w centrum miasta Turku (FI) w celu przetestowania innej organizacji przestrzeni, bardziej skoncentrowanej na ludziach, ponieważ był to jeden z głównych celów Sieci Zdrowych Miast.
 

Testowanie ma znaczenie

Z badań wynika, że działania na małą skalę uznano za wartościowe rozwiązanie, dzięki któremu miasta mogą wspierać działania i testować pomysły w realiach miejskiej. Niezależnie od tego, jak je nazwiemy - działania na małą skalę, działanie pilotażowe, prototypy - działania testowe okazały się korzystne nie tylko w celu zatwierdzenia lub odrzucenia działań, które mają zostać włączone do Zintegrowanego Planu Działania, ale także jako świetne narzędzie do wspierania zaangażowania i uczestnictwa wśród członków Lokalnej Grupy URBACT i innych zainteresowanych osób w mieście. "Wszyscy wskoczyli i cieszyli się z tej możliwości. Wraz z naszą Lokalną Grupą URBACT opracowaliśmy dziesiątki pomysłów na działania na małą skalę! Pozwoliliśmy nawet naszej Lokalnej Grupie URBACT na przeprowadzenie innych działań na małą skalę samodzielnie, ponieważ byli bardzo chętni do zrobienia kilku dodatkowych" - powiedział jeden z Partnerów Wiodących.
 
Popychając partnerów do prowadzenia działań testowych na poziomie lokalnym, URBACT umożliwił miastom bycie bardziej elastycznymi, zwinnym i kreatywnymi. Wszystko te cechy, bardziej niż kiedykolwiek, są potrzebne do rozwiązania stale rosnącej liczby problemów, z którymi miasta muszą się zmierzyć teraz i w przyszłości.  "Większość działań na małą skalę, które zostały przeprowadzone w naszej sieci, stało się długoterminowymi działaniami w ramach Zintegrowanych Planów Działania miast" - skomentował jeden z ekspertów wiodących - "celem było dla nas wypróbowanie czegoś przed włączeniem do Zintegrowanego Planu Działania". Czy to w ramach Sieci Planowania Działań, czy też poza nimi, jedno jest pewne: tak, testowanie ma znaczenie.
 

KATALOG DZIAŁAŃ NA MAŁĄ SKALĘ

  
Współautorami tego artykułu są Elisa Saturno, Liat Rogel, Selam Mebrahtu i Christophe Gouache.

Analiza działań na małą skalę
Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
Share Share

URBACT – 10 Sieci, które dotyczyły cyfryzacji

Przez lata URBACT prowadził działania na rzecz sprawiedliwej transformacji cyfrowej. Doświadczenia z miast świadczą o zmianach. 

Polityka spójności UE wyznaczyła jako pierwszy wśród swoich podstawowych celów priorytet stworzenie bardziej konkurencyjnej i inteligentnej Europy. Jednak co to znaczy wykonać krok w kierunku transformacji cyfrowej? Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim, aby dowiedzieć się, jak w zakończonych Sieciach URBACT miasta mierzyły się z współczesnymi wyzwaniami, wykorzystując rozwiązania i pomysły technologiczne. 

 

Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim. 

https://urbact.eu/articles/10-times-urbact-has-taken-leap-towards-digital

Dlaczego zintegrowane plany działania są ważne: przypadek Turynu

Z okazji konferencji CITIES FORUM przyjrzyjmy się bliżej miastu gospodarzowi i jego uczestnictwie w poprzednich edycjach URBACT. 

W ciągu kilku dni (16 – 17 marca 2023) praktycy miejscy, decydenci i przedstawiciele instytucji z całej Europy byli obecni w Turynie (IT). Po trzech pełnych wrażeń latach CITIES FORUM wróciło w końcu w postaci swojej piątej edycji. Wydarzenie to, organizowane przez Komisję Europejską, było okazją do oficjalnego rozpoczęcia Europejskiej Inicjatywy Miejskiej. Oczekiwania wszystkich uczestników nie mogłyby być większe. Niektórzy uczestnicy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że Turyn ma za sobą bardzo udane doświadczenie w zakresie współpracy terytorialnej UE, z Siecią Planowania Działań URBACT jako punktem zwrotnym dla miasta. 

W związku z tegorocznym naborem do Sieci Planowania Działań URBACT, najnowsze wyniki analiz nas Zintegrowanymi Planami Działań oraz zakończonym CITIES FORUM, warto przypomnieć udane doświadczenie Turynu. 

Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim. 

https://urbact.eu/whats-new/urbact-stories/integrated-action-plans-torino

10 przypadków, w których URBACT wprowadził zmiany na rzecz miast sprawiedliwych płciowo

Przez lata URBACT prowadził działania na rzecz sprawiedliwych płciowo miast. Doświadczenia z miast świadczą o zmianach. 

Każdego roku 8 marca, Międzynarodowy Dzień Kobiet przypomina nam o postępie, jaki należy jeszcze poczynić na rzecz równości płci na poziomie międzynarodowym, krajowym, lokalnym i indywidualnym. 

Aby wesprzeć tę walkę, URBACT sfinansował kilka sieci miejskich zajmujących się równością płci, dla których narzędzia, wskazówki i inspirujące przykłady zostały zebrane w bazie wiedzy ‘Gender Equal Cities URBACT - Knowledge Hub’. Obecny nabór na Sieci Planowania Działań stanowi wyjątkową okazję dla miast do połączenia sił w tej kwestii, niezależnie od tego, jakim tematem miejskim postanowią się zająć. Od mobilności po transformację cyfrową, a nawet zielone miejsca pracy - każda lokalna polityka będzie bardziej udana i zrównoważona, jeśli uwzględni się w niej wymiar płci.  

Niezależnie od tego, czy Wasze miasto ubiega się o członkostwo w Sieci URBACT, zapraszamy do lektury 10 opowieści, dotyczących sprawiedliwej transformacji. Dowiecie się co można zrobić, aby miasta były bardziej równe pod względem płci. 

Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim.
https://urbact.eu/driving-change-gender

Tłumaczenie i redakcja biuletynu:
Aldo Vargas-Tetmajer – koordynacja
Karol Bury
URBACT to europejski program wymiany doświadczeń i wyników badań, promujący zrównoważony rozwój miast.

URBACT umożliwia miastom współpracę na rzecz opracowywania rozwiązań głównych problemów miast, podkreślając rolę, jaką odgrywają miasta w stawianiu czoła coraz bardziej kompleksowym problemom społecznym. Program pomaga miastom w szukaniu rozwiązań pragmatycznych, nowych i zrównoważonych oraz integrujących aspekty gospodarcze, społeczne i środowiskowe.

URBACT umożliwia miastom wymianę przykładów dobrej praktyki i wniosków z wdrażania projektów w środowiskach wszelkiego rodzaju fachowców, zaangażowanych do realizacji polityki miejskiej w całej Europie.

W programie URBACT uczestniczy 550 miast, 29 krajów i 7.000 aktywistów.

urbact.eu/urbact-polska
www.urbact.pl
Copyright © 2023 Krajowy Punkt URBACT, All rights reserved.


usuń subskrypcje    ustawienia subskrybcji

Email Marketing Powered by Mailchimp