Forbes Cryptoshot
Zdravím,
mé jméno  je Karel Wolf. Oblasti kryptoměn a veřejného blockchainu se věnuji více než devět let. Každý týden vás budu provázet světem haší, eliptických křivek, metaverz a občas i meme obrázků psích plemen. Ale dost o mně. Co byste měli vědět ze světa kryptoměn? 

Právě se děje

V roce 1987 dostal americký miliardář a zakladatel Interactive Brokers Thomas Peterffy nápad, který jej později vyhoupl mezi sto nejbohatších mužů planety. Když už bylo možné jednou zadávat obchodní příkazy z počítače a nebylo nutné kvůli každé banální operaci volat vašemu brokerovi, napadlo jej, proč rovnou celou věc plně nezautomatizovat.

Stal se tak první osobou, která připojila samostatně obchodující algoritmus přímo k terminálu amerického trhu Nasdaq. Výsledkem automatického obchodování byly dvě věci, prudký nárůst obchodní aktivity na burze a masakr nic netušících investorů.

Peterffy si svým krokem vysloužil dokonce návštěvu z vedení burzy, která prohlásila, že využívá oproti ostatním neférové výhody. Nasdaq následně zavedl pravidlo, že všechny obchodní příkazy musí probíhat skrze klávesnici terminálu.

Peterffy vyhověl nařízení konstrukcí robota, který sice kvůli fyzickým limitům o něco pomaleji než samotný algoritmus, ale pořád ještě podstatně rychleji než člověk zadával příkazy do Nasdaq terminálu.

A výsledek? Nasdaq nakonec rezignoval, uvědomil si zřejmě, že obchodující automat vytváří zajímavou likviditu a platí za obří množství transakcí také rozhodně nezanedbatelné poplatky.

Dnes je většina burzovních obchodů prováděna algoritmy, a to navzdory některým bolestem a občasným bizarním situacím, které automatizované obchodování a jeho další evoluční fáze v podobě high frequency obchodování přináší.

Ty sahají od občasných neopodstatněných masivních cenových spiků a propadů aktiv až po všudypřítomné předbíhání běžný obchodníků. Tradiční trhy se proti novým fenoménům snažily bojovat dodatečnou regulací, ty se ale nakonec stejně prosadily.

Jak by vypadala situace v případě, že by se žádná regulatorní omezení neobjevila, dnes můžeme pozorovat na kryptoměnových trzích, jak na těch centralizovaných (i když tam to pomalu přestává platit), tak v plném rozsahu zejména v DeFi sektoru, který dnes připomíná spíše Divoký západ.

Máme zde flash loan útoky, frontrunning a algoritmické skalpování obchodů i fenomén MEV, tedy neutuchající snahu části účastníků sítě vytěžit bohatství z činnosti sítě způsobem, který poškozuje její fungování a škodí ostatním uživatelům.

Přesto se zdá, že funguje. Možná je to tím, že se vše děje mnohem transparentněji. Například frontruning na blockchainu nejen můžeme v přímém přenosu pozorovat, ale víme také, proč se děje (někdo přeplatil naši transakci, aby nás s obchodem předběhl) a můžeme na něj adekvátně reagovat. Na tradičních trzích v tomto ohledu vzniká mnohem větší informační asymetrie.

Neustálé útoky, proti kterým nikdo na decentralizovaných trzích dosud nebudoval umělou ochranou bariéru, je činí silnějšími. Jak říká jeden známý německý filosof ze začátku dvacátého století, co vás nezabije, to vás posílí. A dnes na trhy pomalu doráží další technologická výzva – umělá inteligence.

Ne jako buzzword, zpopularizovaný velkými jazykovými modely jako ChatGPT, i když stroj s porozuměním přirozenému jazyku je velká věc, mám na mysli spíše expertní systémy, které nevyhnutelně svojí efektivitou překonají i ty největší lidské génie. Připouští to ostatně i ředitel OpenAI, Sam Altman, který tvrdí, že umělá inteligence do deseti let všechny experty nahradí.

DeFi díky absenci ochranné hradby připomíná stádo divokých zvířat. Ta sice strádají vlivem nejrůznějších negativních vnějších příčin, ale v případě skutečného ohrožení jsou schopná pružně reagovat a rychle minimalizovat škody. Tradiční trhy jsou proti tomu jako slepice v ohradě. Většinu času prosperují lépe a generují nám za to vaječnou dividendu, když se ale do ohrady nebo rovnou do kurníku dostane škodná, je katastrofa je na světě.

Není daleko doba, kdy dravci postavení na umělé inteligenci budou trhu dominovat podobně, jako dnes algoritmické obchodování. A bude super zajímavé sledovat, kdo se s tímto fenoménem popasuje lépe – krypto nebo tradiční finanční trh? Tradiční trhy měly v případě předchozích jmenovaných fenoménů léta náskok, nyní jsou všichni na stejné startovací čáře.

Teď už ale dost plkání a pojďme se podívat, co se na krypto trhu v posledních dnech urodilo.   

PR katastrofa firmy Ledger, zatím stále ještě tržní jedničky v prodejích hardwarových kryptoměnových peněženek, pokračuje, radost z toho může mít pochopitelně tržní dvojka, kterou není nikdo jiný než český Trezor, rodinné stříbro ze stáje SatoshiLabs.

V minulém newsletteru jsem psal, že Ledger uvolnil v posledním updatu svého firmware bezpečnostní funkci Ledger Recover pro obnovení zapomenutého seedu (bezpečnostní fráze umožňující obnovu přístupu do peněženky), kterou vyvolal silnou vlnu nevole mezi uživateli a krypto influencery na sociálních sítích.

Problém byl, že služba inspirovaná Shamirovým sdílením tajemství rozesílá uživatelův seed sice v zašifrované a rozdělené podobě, ale přeci jen třetím stranám, a to hned několika – samotnému Ledgeru, firmě Coinover a nejmenované další společnosti. Z této zálohy je pak možné v případě potřeby rekonstruovat samotný seed. Služba navíc vyžaduje plné ověření uživatele (KYC). Ověření mělo fungovat jako pojistka, aby se k částem seedu nemohla dostat nepovolaná osoba.

Komunitu neuchlácholila ani dobrovolnost aktivace této služby a firma, které se mezitím povedl další velký PR přešlap, se rozhodla prozatím uvádění nové funkce pozastavit.

Bude to ale k nápravě reputace stačit? Pokud jde o pověstné přilévání oleje do ohně, to se povedlo předsedovi představenstva a generálnímu řediteli Ledgeru Pascalu Gauthierovi poté, co byl v rozhovoru pro podcast What Bitcoin Did konfrontovaný s otázkou, jak by firma postupovala v případě vládního předvolání. Ochránila by poskytnutá zákaznická data?

Gauthier podal nepříliš uspokojivou odpověď, zmínil například, že budoucnost se neobejde bez kompromisů, a na závěr ještě stačil dodat: „Pokud máte důvodné pochybnosti, službu nepoužívejte“. Reagoval tak na předchozí vyjádření technického ředitele společnosti, Charlese Guillemeta, který uvedl, že vnímaný bezpečnostní kompromis nového produktu je přijatelný.

Burza Coinbase obvinila americkou Komisi pro cenné papíry (SEC), že záměrně ignoruje její žádost o přijetí jasných pravidel pro krypto průmysl. Ve svém posledním podání k třetímu obvodu amerického odvolacího soudu burza rovněž poukázala na veřejné komentáře, které dříve učinil předseda SEC Gary Gensler, a uvedla, že "slova a činy SEC a jejího předsedy nenechávají žádné pochybnosti o plánech agentury".

Coinbase zaslala SEC v červenci loňského roku takzvanou Petici za vytvoření pravidel, v níž ji vyzývá, aby navrhla a přijala pravidla pro cenné papíry na digitální aktiva. Burza rovněž požadovala odpovědi na 50 konkrétních otázek, které by zajistily "jasnost a jistotu ohledně regulačního zacházení s cennými papíry digitálních aktiv". Komise pro cenné papíry a burzy však na petici dosud neodpověděla.

Předseda SEC Gensler navíc během březnového slyšení v Kongresu prohlásil, že předpisy pro efektivní správu kryptoaktiv podle zákonů o cenných papírech již ve skutečnosti existují. Tomu ale neodpovídá chaos, který ohledně krypto regulace v USA v současnosti vládne. Některé firmy kvůli němu raději dobrovolně bankrotují, jiné zvažují přesun do zahraničí a hlavní podíl na tom celém má právě SEC, která se, zdá se, dokonce občas sama zamotává do vlastních pravidel.

– Ještě v předposledním kryptoměnovém býčím trhu panoval oblíbený narativ, že svět, který není schopný se dohodnout na jednotném přístupu k ekologickým otázkám nebo bezpečnosti, jen stěží zaujme koordinovaný přístup ke kryptoměnám. Smyslem takového tvrzení bylo rozptýlit obavy typu „ale co když krypto v mé zemi mezitím zakážou“.

Krypto sice dnes zakazují jen autoritářské režimy či země se silně kontrolovanými kapitálovými toky, a to jen v míře, která se jim zrovna hodí, tento argument ale možná bude brzy minulostí, alespoň v našem „západním světě“. Více nadnárodních iniciativ se to totiž pokouší změnit.

Zatím poslední třešničkou na tomto poli je mezinárodní zastřešující Orgán regulátorů cenných papírů (IOSCO). Ten se nyní snaží prosadit svoji novou sadu pravidel pro regulaci kryptoměnových aktiv a digitálních trhů, hlavním argumentem je přitom lepší ochrana spotřebitele.

„Plán představuje bod obratu v řešení rizik plynoucích z kryptoaktiv, jako jsou bitcoin a ether, řekl Jean-Paul Servais, který organizaci IOSCO předsedá. „Podnikání v kryptoměnách bylo umožněno růst na chybném základě a je třeba to napravit,“ dodal na úterní tiskové konferenci. 

– Pokud jde o tužší dohled nad „kryptem“, rozhodně ale nezahálí ani Evropa. Vedle nařízení MiCA a pravidla o převodech fondů, podle něhož začnou kryptoměnové burzy spadat pod dohled evropské direktivy proti praní peněz, pro nás evropští zákonodárci od konce minulého roku připravují také osmou změnu směrnice o správní spolupráci – takzvanou DAC8. Ta si chce posvítit na danění krypta, respektive daňové úniky a podvody s ním spojené.

Až vstoupí v platnost nová verze směrnice, která funguje jako hlavní evropský nástroj pro výměnu údajů mezi daňovými orgány, budou muset přeshraniční i domácí poskytovatelé služeb v oblasti kryptoaktiv reportovat zprávy o transakcích provedených klienty v Unii. EU tak živí naději, že odhalí trestnou činnost související s daněmi, typicky například daňové úniky nebo podvody.

Změnu úředníci navrhli poprvé v prosinci loňského roku, a to z důvodu, že kryptoaktiva nebyla zahrnuta do rámce předchozího. Nová změna v podobě směrnice je také implementací takzvaného Crypto-Asset Reporting Framework z dílny Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

– Druhý nejbohatší muž planety, Elon Musk, prolomil pro něho nezvykle dlouhé několikaměsíční mlčení ohledně kryptoaktiv. A prolomil jej velmi muskovsky, během summitu Rady generálních ředitelů, který pořádal deník Wall Street Journal v Londýně, se krátce opřel do svého oblíbeného dogecoinu.
     
„Nikomu neradím, aby kupoval kryptoměny nebo vsadil svoji farmu na dogecoin,“ varoval před investováním životních úspor do digitální měny inspirované memy. Zároveň ale  zopakoval, že dogecoin (DOGE) zůstává jeho nejoblíbenější kryptoměnu, a to s odkazem na humor a začlenění psů. O žádné další postřehy ani názory na digitální aktiva se nepodělil.

Musk v letech 2019 až 2022 o dogecoinu opakovaně tweetoval, což mělo za následek jeho prudký cenový růst. V červnu 2022 pak investor Keith Johnson podal na Muska žalobu, ve které Muska obvinil z účasti na pyramidovém schématu, jehož cílem bylo manipulovat s cenou DOGE, a požadoval 258 miliard dolarů odškodného.

Muskovy právníci však kontrovali prohlášením, že na tweetování slov a vtipných obrázků na podporu legitimní kryptoměny, která si stále drží obří kapitalizaci, není nic nezákonného. Musk se nicméně od té doby ke kryptoměně odmlčel. Určitou výjimku představuje duben, kdy provedl dočasnou úpravu loga Twitteru, když jej nakrátko nahradil ikonickým obrázkem Shiba Inu. I tento nečekaný krok vedl k prudkému nárůstu hodnoty DOGE.

Tether na all time high? Krypto trh zažívá po ostrém startu na začátku roku poměrně ospalé období, neplatí to ale pro jednoho jediného hráče, kterému se daří přinejmenším stejně dobře jako během nejdivočejší fáze pandemického býčího trhu.

Není jím nikdo jiný, než emitent stablecoinu Tether. Zájem o dolarový stablecoin je tak velký, že jeho současná zásoba v pondělí přesáhla 83,5 miliardy dolarů. To je těsně pod rekordní hodnotou 84,1 miliardy dolarů z 10. května 2022.

O podobném úspěchu si ostatní stablecoiny mohou nechat jen zdát. Například nabídka konkurenčního USDC naopak poklesla z téměř 47 miliard USD na 27,8 miliardy dolarů. Krypto trh jako celek trápí klesající obchodní aktivita a nejistota ohledně budoucnosti amerického krypto trhu s naprosto nejasným regulatorním směřováním.
Kaiko Research přikládá současnou popularitu USDT hlavně „propagaci“ ze strany Binance, která stablecoin doporučila jako náhradu za svůj končící stablecoin BUSD.

Solana integruje ChatGPT. Nadace Solana Foundation v úterý oznámila, že zprovoznila referenční implementaci s otevřeným zdrojovým kódem, která umožňuje uživatelům komunikovat se sítí Solana přímo z aplikace ChatGPT pomocí zásuvného modulu, který je k dispozici ke stažení na Githubu.

 „Tato integrace slouží jako referenční příklad toho, jak může umělá inteligence usnadnit porozumění datům a protokolům Solany nebo extrahovat data o výpočetní infrastruktuře Solany a DeFi projektech," uvedla Solana Foundation ve svém prohlášení. Neopomněla ani zmínit, že plugin lze použít k nákupu NFT, převodu tokenů, kontrole transakcí, interpretaci údajů o veřejných účtech a vyhledávání NFT podle nejnižší ceny.

Spoluzakladatel Solany a generální ředitel Solana Labs Anatolij Jakovenko si myslí, že díky umělé inteligenci se stane blockchain Solany použitelnějším a srozumitelnějším. „Každý vývojář, který vytváří aplikace zaměřené na spotřebitele, by měl přemýšlet o tom, jak bude jeho aplikace interagovat s modelem AI, protože se jedná o nové paradigma, jak říkat počítačům, co mají dělat,“ prohlásil. I když Jakovenko neměl pravdu v mnoha věcech, tady bych mu i docela věřil.

Hongkongský regulátor cenných papírů ukončil konzultace o pravidlech pro platformy digitálních aktiv a uvolnil tak cestu licencovaným krypto burzám k poskytování služeb drobným investorům.

Komise pro cenné papíry a futures (SFC) v pondělí uvedla, že zavede řadu opatření určených k ochraně drobných investorů, včetně prověřování tokenů před jejich uvedením na burzy či  oddělení klientských aktiv. Burzy také budou muset ověřovat, že jejich klienti nepocházejí ve skutečnosti z kontinentální Číny.

Pokyny pro burzy vstoupí v platnost 1. června, jejich provozovatelé mohou požádat o licenci. Ti ostatní by měli přistoupit k řádnému ukončení své činnosti. Zajímavé je, že sama SFC přiznává, že dosud neschválila žádnou platformu pro obchodování s virtuálními aktivy, která by poskytovala služby retailovým investorům, a většina platforem pro obchodování s virtuálními aktivy, které jsou v současnosti přístupné veřejnosti, není regulována SFC. Tak nevím, je to spíš dobrá, nebo špatná zpráva?  

– Blíží se nám červen, který je doslova nabitý krypto konferencemi. Já bych vás rád pozval na dvě. Obě se odehrají v Praze a jsou svým způsobem výjimečné. První představuje jediná celosvětová konference příznivců privacy kryptoměny Monero – Monero Konferenco, která proběhne v termínu od 23. do 25. 6. Konference se letos odehraje v Praze vůbec poprvé a protože její organizátoři hledají po předchozích putovních ročnících stálé místo, je tu šance, že by zde v případě úspěchu mohl zakotvit.  

Akce je financována z darů komunity Monero a představuje každoroční svátek obhájců soukromí, cypherpunkerů, ale také vědců a filozofů, kteří zde mezi sebou sdílejí své poslední poznatky ze sféry ochrany soukromí, a to nejen finančních transakcí.

Druhou akcí je pak letošní high light lokálních krypto akcí – bitcoinová mega konference BTC Prague, která proběhne od 8. do 10. 6. Vedle globálních bitcoinových celebrit v čele s Michaelem Saylorem nebo autorem knihy Bitcoin standard, Saifedeanem Ammousem, zde máte jedinečnou šanci vidět pohromadě také zakladatele českých SatoshiLabs či Braiins.

Na české stage můžete narazit také na autora tohoto newsletteru a zeptat se jej osobně na to, co vás zajímá a na co vám z kapacitních důvodů nestačil odpovědět ve vašich e-mailech (za což se s velkou pokorou omlouvá).
Tip Forbes Cryptoshotu
 

Graf týdne

Zatímco Ethereum, dlouhodobě volba číslo jedna pro minting a obchodování NFT, si svoji pozici stále drží a ostatní mu nesahají ani po lýtka, druhé místo obsadil někdo, koho byste zde rozhodně nečekali. Není to ani Solana ani Polygon a dokonce ani žádný další platformní blockchain. Již více než tři týdny si tuto pozici totiž udržuje bitcoinová síť. Více si k tomu řekneme v dnešní Top Story. / Zdroj: The Block
 
 

Story týdne

Druhý nejpopulárnější blockchain pro nezaměnitelné tokeny? Bitcoin!


Ač to zprvu mohlo vypadat jen jako krátkodobá móda, faktem zůstává, že již tři týdny v řadě obchodní aktivita s bitcoinovými Ordinals předhání všechny populární NFT platformy s výjimkou Ethereum sítě.

O bitcoinových Ordinals, protokolu umožňujícím vytvářet (mimo jiné) nepřevoditelné tokeny na nejhodnotnějším veřejném blockchainu světa, se mluví od chvíle, kdy se tento bizarní fenomén na začátku letošního roku objevil prakticky přes noc a navzdory kontroverzi rychle získal na popularitě.

Ordinals spolu s jejich dalším derivátem, BRC-20 tokeny, které umožňují nad Bitcoinem pro změnu vytvářet další, tentokrát zaměnitelné tokeny, ale nezamotaly hlavy pouze samotným bitcoinerům, které rozdělily na dvě nesmiřitelné komunity (téměř jako v dobách válek o velikost bloku), ale představují již dokonce vážnou konkurenci pro ostatní sítě.

Minimálně ty, které doufaly, že by jejich killer funkcí mohly být právě NFT a jejich obchodování. Bitcoinové Ordinals již dokonce mění zažité zvyklosti při obchodování nezaměnitelných tokenů.

Šéf výzkumu společnosti The Block, Steven Zheng, je přesvědčený, že by to mohlo mít také pozitivní vliv na pokles nekalé obchodní praktiky, kterou je bohužel svět NFT momentálně zcela promořený. Řeč je wash tradingu, fenoménu, kterému jsme se naposledy věnovali v prvním dubnovém newsletteru.    

Wash trading obvykle spočívá v umělém nafukování obchodní aktivity s cílem vytvořit iluzi, že je aktivum mnohem likvidnější.  Druhotným cílem je pak často i manipulace s cenou. V případě obchodování NFT ale hrají roli také odměny, kterými některá tržiště motivují obchodníky k větší aktivitě.

V praxi probíhá tak, že jedna nebo dvě dohodnuté strany nafukují objemy obchodů tím, že dokola obchodují aktivum mezi svými vlastními peněženkami. Z toho pak profitují jak tito spekulanti, tak samotná tržiště, která si tímto způsobem jednak vylepšují svoji pozici v žebříčku top NFT tržišť, ale hlavně budí iluzi, že pokud bude chtít člověk s daným aktivem obchodovat, dojde k menšímu cenovému skluzu – slippage, než na jaký obchodníci ve skutečnosti narazí.

Wash trading NFT zažívá masivní rozmach od té doby, kdy tržiště jako LooksRare či Blur na začátku loňského roku spustila ambiciózní motivační programy s tokenovými odměnami pro aktivními obchodníky. Původním smyslem těchto odměn byla snaha odlákat uživatele od dominujícího NFT tržiště OpenSea, obchodníci ale rychle objevili způsob, jak tento systém obehrát, respektive z něho extrahovat maximální možnou hodnotu.

„Na Bitcoinu nelze skutečně vytvářet klasické tokeny a pokročilé smart kontrakty, čímž jsou pobídky k obchodování s nezaměnitelnými tokeny téměř nemožné a wash trading méně pravděpodobný,“ prohlašuje Zheng. Přinejmenším první část výroku ale po příchodu BRC-20 již není úplně pravdivá a ta druhá je spíše otázkou výkladu spojení “pokročilý smart kontrakt”.

Intuitivně má ale Zheng pravdu. Problém klasických NFT na blockchainových platformách umožňujících vytvářet stejně komplexní tokeny, jako jsou ony sami, ilustruje na jednoduchém příkladu.

„Představte si někoho, kdo na tržišti, jako je Blur, obchoduje nftéčka v hodnotě 1 milionu dolarů v naději, že získá tokeny BLUR v hodnotě více než 1 milion dolarů. Podobný mechanismus u Bitcoinu zatím chybí,“ vysvětluje. 

To je pro dnešek vše a budu se těšit na další shledání ve vašich mailboxech zase za týden.

— Karel Wolf, Forbes
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
YouTube
Forbes.cz
Cryptoshot nesupluje funkci investičního poradce. Máte-li přesto jakýkoliv dotaz, obraťte se přímo na autora newsletteru.

© 2023 MediaRey, SE


Změnit nastavení odběru
Odhlásit odběr (týká se pouze Cryptoshotu, Espresso vám zůstane)