Copy
View this email in your browser


 
 

 

Zelené proměně se česká ekonomika nevyhne. Firmy by měly být aktivnější při definování nových pravidel

 

Ačkoli to nebyla přímo masová událost, Praha byla tento týden centrem debat o zelené proměně evropské ekonomiky. Desítky hostů a stovky účastníků měly během CEE Sustainable Finance Summitu možnost diskutovat nové regulace, udržitelný byznys, technologickou proměnu, nefinanční reporting či bankovnictví v čase, kdy se Evropa snaží namířit svoji ekonomiku zelenějším směrem.

Pro začátek je dobré si uvědomit, že tato změna se odehraje – či spíš už se odehrává –, ať už budeme chtít, nebo ne. Kdo se jí začne přizpůsobovat nebo přímo využívat jejích výhod dříve, bude mít před ostatními náskok. To si nejspíš uvědomili tento týden i členové Svazu průmyslu a dopravy, když do svého čela zvolili Jana Rafaje, pragmatika, pokud jde tedy o proměnu ekonomiky.  

Karel Volbřich z Mezinárodního centra pro udržitelné finance (ISFC), které summit, tedy konferenci o udržitelných financích pořádalo, shrnul prvky klíčové pro úspěšnou transformaci firem do tří bodů: První je konkurenční výhoda, jež se skládá z načasování změny a moci, kterou daná firma bude mít. Změna nemusí a nemůže nastat pro všechny hned a najednou, některá odvětví budou potřebovat delší čas, jak ostatně popisuje sám Volbřich ve studii o českém těžkém průmyslu, kterou on a jeho tým dodělali právě před konferencí. Moc firmy bude spočívat v tom, ovlivnit své zákazníky či partnery stejně jako konkurenci a také i regulaci Evropské unie. V tomto bodě jsou české firmy dost tuhé a odmítají se účastnit například testování nefinančního reportingu, o něž se snaží experti ISFC a který na ně stejně brzy dolehne – ale Evropská komise chce znát dopředu jejich názor a úpravy jsou možné. Škoda.

Druhým bodem je podle Volbřicha spolupráce. Pokud budou firmy spolupracovat jak mezi sebou, tak s dalšími hráči, mohou budoucí hrací pole poměrně zásadně ovlivnit. Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní kupříkladu pracuje na nové vodíkové strategii pro Česko. Je to teď populární téma, ale žongluje se tam často s nesmysly a opravdu odvážnými vizemi. Větší zapojení firem by třeba umožnilo, aby byla realističtější a dosažitelnější.

Třetí bod podle Volbřicha je leadership a strategie. Když nevíte, kam jdete, tak se v té proměně budete logicky plácat. Mnohé firmy čeká změna jejich byznysmodelu, jiné budou muset vyměnit dodavatele, budou vznikat nové segmenty trhu. Nebude to tedy změna jednoduchá a triviální. Podle Evy Bučové z banky ING Česká republika, která byla účastnicí panelu, jejž jsem měl tu čest moderovat, by se onoho vůdcovství v této změně měl chopit právě byznys. Neřekla už, že to je kvůli tomu, že politici toho v Česku nejsou zjevně schopni, stejně jako mnoha dalších věcí, a české ekonomice by v této nastávající proměně mohl docela slušně ujet vlak.

Samozřejmě lze jednoduše namítnout, že programy jako Green Deal a Fit for 55 vznikají v Evropské unii, jsou to tedy regulace shora, a jak nám dokládají příběhy firem i v našem podcastu Green Deal, tak změna a přizpůsobení se nejsou jednoduché. Ale je to právě tradiční česká pasivita vůči EU jako celku i vůči jednotlivostem, která nás samotné odsouvá do pozadí. V tuto chvíli se nastavují hranice a definují pravidla nové ekonomiky. A nastavování mají v rukou víc úředníci, bankéři či lidé z poradenských firem, nikoli zástupci byznysu.

Celý jeden den summitu o udržitelných financích byl například věnován debatě o pravidlech nefinančního reportingu, v nichž například expert Evropské komise Martin Špolc tvrdil, že komise nechystá žádné nové nařízení ohledně plnění sociálních kritérií v trojčlence známé jako ESG, tedy dodržování pravidel pro ochranu životního prostředí, sociálních standardů a řízení firem.

Ona možná budou stačit jednotlivá národní pravidla, jak ukazuje například první stížnost, kterou v dubnu poslaly německé odbory a nevládní organizace na firmy Ikea, Amazon a Tom Taylor kvůli nedodržování sociálních pravidel v dodavatelském řetězci podle nově platného německého zákona známého pod zkratkou LkSG.

Tyhle požadavky se budou propisovat do dodavatelských řetězců postupně a daleko dříve, než na dotyčné firmy přijde řada (pokud vůbec) prokazovat je podle evropských regulí. A protože středoevropské ekonomiky jsou do velké míry postaveny na subdodávkách pro velké západní firmy, jak na summitu upozornil Gabriel Marosi z banky Erste, který varoval, že kvůli udržitelnosti ekonomiku čeká „systémová změna“, jež na střední Evropu právě kvůli tomuto „dodavatelskému“ aspektu dopadne poměrně silně.

Ale tento newsletter nemá sloužit ke strašení firem a jejich manažerů a majitelů. Spíš je to další pokus o osvětu a výzva, aby firmy byly v tomto ohledu aktivnější. Rojí se nabídky různých poradenských firem, které chtějí „pomoci“ s nefinančním reportingem. Bude potřeba se v nich vyznat, aby to nedopadlo jako s některými dodavateli solárních elektráren. Bude potřeba umět sbírat a třídit nová data, to se učí všichni, od korporátů po malé firmy. A bude nepochybně šikovné se umět vyznat v nabídce zelených finančních nástrojů, které mohou pomoci očekávané těžké období překonat.

Výběr týdne

 

Vláda už zase míří na solárníky. Trh znejistěl

Blíže nespecifikované miliardové vládní škrty v podpoře zelených zdrojů znervózňují energetický trh. Vyvolávají obavy z arbitráží i dopadů na bankovní sektor.

 

Tři miliardy v sázce. Firmám ze skupiny Premiot hrozí insolvence

Skupina Premiot Group developera Ondreje Spodniaka letos přestala splácet své dluhopisy a další závazky a věřitelé již ztrácejí trpělivost.

Týdeník Ekonom a Hospodářské noviny zvou na 4. ročník FINANČNÍ KONFERENCE 2023 (Komerční sdělení)

Uskuteční se 29. května v coworku Opero na Praze 1.

Nabídne devět případových studí, tři panelové debaty a víc než 20 top řečníků, jako jsou 
Miroslav Singer, bývalý guvernér ČNB, Jan Juchelka, CEO Komerční banky, Tomáš Raška, founder Investiční skupiny Natland, Petr Borkovec, CEO Partners Financial Services, 
Jiří Loubal, CEO Cyrrus Group a další. Probírat se budou témata Cybersecurity, digitalizace, finanční řízení, financování, IPO, změnové řízení, Family Office či korporátní dluhopisy. 

Moderují Michala Hergetová, přední ekonomická moderátorka, Petr Kain, šéfredaktor týdeníku Ekonom, Jaroslav Mašek, šéfredaktor Hospodářských novin, Jan Novotný, zástupce šéfredaktora E15. 

Vstupenky lze objednat na webu financnikonference.cz, akci organizuje Hodinový finanční ředitel hofire.cz.

Jak se Lidl mění v technologickou firmu

Miliardový megaplán proměny firmy zahrnuje kromě obchodů i boj s hackery nebo investice do umělé inteligence.

 

Češi šetří. Vidí to i největší internetový obchod

E-shopy prožívaly v pandemii zlaté časy, ale od loňska jejich tržby klesají. Detailně jsme se podívali na důvody tohoto poklesu.

 

Česká tečka na mapě čipového průmyslu se zvětší

Americká onsemi zvažuje velké investice v Česku. Její globální šéf nám v rozhovoru popsal, kde vidí budoucnost čipového průmyslu a proč chce rozšiřovat továrnu v Rožnově.
Přeji hezký víkend
Martin Ehl
martin.ehl@economia.cz




         

 
Copyright © 2022 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.