Copy
Zobrazit e-mail v prohlížeči

Milé čtenářky, milí čtenáři,

určitě jste si všimli, že Respekt nabízí bohatou sérii podcastů. Ráda bych Vám ale řekla něco více o tom, kdo podcastům dává hlas a proč byste nás měli nejen číst, ale také poslouchat. Štěpán Sedláček k nám před necelým rokem přišel z redakce Českého rozhlasu. Tehdy jsme hledali novináře, který by posunul naše audio o level dál. Shodou okolností jsem si vzpomněla právě na Štěpána, jehož hlas jsem znala z pořadu Leonardo nebo Vinohradské 12 a vždy se nejen hezky poslouchal, ale bavily mě jeho otázky a výběr témat. Když jsem mu poté poslala odkaz na probíhající pohovory do Respektu, odepsal, že už nám e-mail se svým životopisem zaslal. Náhoda? 

Jak vše nakonec dopadlo, samozřejmě víte. Jen bych chtěla dodat, že už v prvním kole pohovorů ze Štěpána čišelo novinářské nadšení a také energie do čehokoliv nového a zajímavého, co ho v Respektu může čekat. Výsledek dnes můžete pravidelně poslouchat v našich podcastech. A my jsme v redakci rádi, že už s námi Štěpána je pár měsíců a že si občas můžeme od psaného textu odskočit do studia.


Živé natáčení podcastu před prezidentskými volbami v Brně, se Štěpánem (vpravo), Erikem Taberym a Mariánem Leškem ze slovenského Denníku N

Chtěla bych vás zároveň upozornit na dvě novinky právě z dílny Štěpána Sedláčka. První je pravidelný podcast a beseda Čtení s Respektem. Štěpán jednou měsíčně moderuje diskuze nad konkrétními knížkami, debaty se natáčí v Praze naživo s publikem a s vybranými hosty. Ti zájemci, kteří neměli čas dorazit do publika, najdou záznam poté v podcastových aplikací. Doporučuji k poslechu nejnovější díl o knize Den opričníka Vladimira Sorokina (dnes odpoledne by měl být venku), nad kterou se Štěpánem debatuje náš kolega Petr Horký, spisovatelka Petra Hůlová a překladatel Libor Dvořák. Druhou novinkou je podcast Příběhy klimatické změny, první díl najdete zde a jedná se o rozhovor se sociokulturní antropoložkou Zdenkou Sokolíčkovou o výzkumu na Špicberkách nebo třeba norském boji proti globálnímu oteplování. Tento díl podcastu nese provokativní titulek „Odmítám tezi, že je nás na planetě moc a měli bychom trochu vymřít“ a jeho poslechnutí vám minimálně rozšíří obzory a možná se vám i trochu zatočí hlava. Prostě jde o něco, co byste si neměli nechat ujít.

Podcastů máme mnohem více, budeme (jako vždy) rádi za poslech i vaši zpětnou vazbu. Ráda bych ale řekla, že ačkoliv jsou podcasty Respektu veřejně přístupné, vznikají díky podpoře našich předplatitelů a předplatilek. Pokud se vám tedy audio Respektu líbí a chtěli byste Štěpána Sedláčka a redakci Respektu podpořit, budeme vděční, když si zakoupíte naše předplatné. Více informací najdete tady.

A ještě bych vás chtěla nalákat na aktuální číslo Respektu. Velmi doporučuji text kolegů Barbory Chaloupkové a Jiřího Soboty o sto letech Henryho Kissingera. Nebo text Marka Švehla a Františka Trojana o vzdělávací loterii – tedy o tom, jak napravit systém středních škol, které v posledních dvou týdnech zbořily mnoho dětských iluzí.

Zajímavé a inspirativní čtení i poslouchání vám přeje 
Andrea Procházková

Sdílejte tento
e-mail s přáteli.
Přihlaste se k tomuto newsletteru.
Bude vám chodit každý týden.
Facebook
Twitter
Instagram
Copyright © 2023 Respekt (Economia, a.s.)
Tento e-mail jste dostali na základě svého přihlášení na 
www.respekt.cz/newslettery/ provozovaném Economia, a.s.

Odhlásit se z newsletteru / aktualizovat nastavení • Odhlásit se ze všech newsletterů Respektu