Copy
View this email in your browser

Dobrý den, vážení čtenáři,

než se dostaneme k pirátství, musíme se podívat na hlavní dění týdne. Za standardních podmínek by byl určitě hlavní zprávou veletrh Computex, který se konal po třech letech. Nějak se ale ukázalo, že velké firmy nemají co ukazovat. Podobně klesl význam veletrhu CES i Mobile World Congressu, a tak byla hlavní hvězdou Computexu Nvidia, která ukázala nové „superkarty“ pro urychlení výpočtů s umělou inteligencí. Byl to hit, který Nvidii vystřelil k biliónové valuaci, ale pro spotřebitele žádná velká sláva.

MSI na Computexu ukázalo luxusní tenký notebook s logem Mercedes AMG, Acer přidal další zařízení do ekologické řady Vero, která recyklovaný plast používá ve viditelné podobě, který počítače a nově třeba i domácí router jasně odlišuje od konkurence. Asus nabízel pohled na svůj nový malý a tenký Zenbook S 13 s OLED displejem se spotřebou sníženou o 43 procent proti předchozímu modelu. Dobrou zprávou z Computexu je i to, že Asus upravil firmware „kapesního“ herního počítače ROG Ally – akorát včas, protože tenhle pěkný kousek právě dorazil na test. No dobře, na test máme i Zenbook S 13 OLED.

Pozornost na sebe tak na konci týdne strhl Facebook, který před nadcházející vývojářskou konferencí Applu (v pondělí 5. června v 19:00 to začne) ukázal novou verzi svého VR headsetu Quest 3, který nabídne „rozšířenou“ realitu s barevnými kamerkami, které budou do headsetu promítat okolní svět. Nový Quest bude stát 500 dolarů a firma hned snížila cenu stávajícího modelu.

Quest 3 se začne prodávat na podzim, a tak je jasné, že se Facebook snaží zaujmout před tím, než Apple odhalí svůj headset, který má stát 3000 dolarů a jak už jsme dříve psali, ani lidé uvnitř Applu nejsou úplně přesvědčení, že to bude hit – zatím údajně nemá žádnou opravdu přesvědčivou aplikaci.

Mimochodem ani uvnitř koncernu Meta nejsou všichni přesvědčení o tom, že VR a AR jsou ta správná budoucnost. Firma odmítá poskytnout data o tom, jak intenzivně zaměstnanci headsety používají a neoficiální zprávy říkají, že meetingy ve virtuální realitě nefungují tak dobře, jako ty reálné. Dokonce ani v rámci VR divize zaměstnanci moc svoje headsety nepoužívají. Uvidíme, jestli Apple dokáže lidi znovu pro VR a AR nadchnout.

V Česku máme překvapivě zajímavější novinky. O2 o 50 korun zdražilo svojí výbornou datovou předplacenou SIM se 100 GB dat, ale umožňuje z ní využívat 5G síť, což se může hodit, pokud budete chtít doma stáhnout celé Diablo IV za pár minut. Ještě zajímavější je, že T-Mobile nabízí skoro stejnou předplacenou SIM. Celý červen bude prodávat za 300 korun SIM se 100 GB dat na měsíc, na webu prý bude co nevidět.

Jako bonus pak T-Mobile nabídne každé 12. obnovení datového balíčku zdarma. Popravdě 100 GB není moc jako náhrada domácího internetu, to je jedna stažená videohra, ale na mobilní použití je to fajn. Jen je škoda, že obě slibné předplacenky plné dat fungují jen na území ČR, takže na zahraniční dovolené vám moc nepomůžou, ale v Beskydech nebo na Šumavě takovou koupi vřele doporučuji.
 
Konec pirátského rozcestníku

Vysoké náklady na provoz, covid i ruská invaze na Ukrajinu. Kombinace nepříznivých vlivů ukončila po patnácti letech provoz jednoho z nejznámějších a nejpopulárnějších zdrojů pirátských kopií filmů a seriálů na světě.

Server Rarbg, který měl miliony uživatelů, bez varování přestal fungovat 31. května. Jeho zánik je zajímavý, protože jde o konec prvního velkého zdroje nelegálně šířeného obsahu po více než šesti letech. Navíc o konec vyvolaný primárně ekonomickými problémy.

V minulé dekádě se na provozovatele pirátských webů soustředily policejní zásahy a soudy, které řešily žaloby vydavatelských společností, zejména hudebních. Ty proti nelegálnímu šíření hudebních alb bojovaly od nástupu služby Napster v roce 1999, již právníci udolali po pouhých dvou letech existence.

Piráti se tehdy nevzdali a přešli na takzvané decentralizované sítě, u kterých nestačí zabavit nebo zablokovat jeden server. Takzvané peer-to-peer sítě, ze kterých je nejpopulárnější protokol BitTorrent, fungují na podobném principu jako původní internet – každý připojený počítač funguje zároveň jako klient i server. To znamená, že uživatelé nestahují data z centrálního úložiště, ale navzájem z disků na svých počítačích. Proto se terčem postihů staly zejména webové servery, které slouží jako databáze souborů dostupných ke stažení. Přímé narušení chodu celé peer-to-peer sítě je totiž technicky těžko proveditelné, až nemožné, tak se autority snažily alespoň omezit přístup k informacím o souborech, které lze v síti BitTorrent stahovat.

Nejvýraznější policejní zátah se týkal serveru KickAssTorrents v roce 2016, kdy americká FBI zatkla s pomocí polské policie Artema Vaulina z Ukrajiny, který server založil. Na jeho zatčení se podílel Facebook, Apple i Coinbase, všechny tyto firmy vyšetřovatelům poskytly informace, ze kterých se podařilo určit identitu utajovaného provozovatele. K soudu nakonec nedošlo, po letech vyšetřování, kdy se Vaulin musel zdržovat ve Varšavě, utekl neznámo kam.

Ukrajinskou stopu má i server Rarbg – v oznámení o ukončení provozu stojí, že jedním z důvodů je „válka v Evropě“, v níž podle anonymní zprávy bojují členové týmu Rarbg na obou stranách konfliktu. Mezi důvody autor zprávy uvádí úmrtí několika členů týmu na covid a nárůst nákladů na provoz datacenter v Evropě. I když „pirátské“ servery nabízí obsah „zdarma“, kvůli velké popularitě potřebují hostingové služby na špičkové úrovni.

Rarbg navíc neshromažďoval odkazy na torrenty od uživatelů, měl vlastní tým, který celou obří databázi se stovkami tisíc záznamů o filmech, televizních seriálech či erotických videích spravoval, některé položky tým Rarbg sám „vydával“, tedy připravoval k online distribuci a zajišťoval jejich primární sdílení. Nárůst nákladů už členové týmu nedokázali pokrýt z příjmů ze zobrazované reklamy (kterou si velká část uživatelů blokuje), a tak si odhlasovali konec.

Je to vlastně ironie, že boj proti kapitalismu a snaha o bezplatné sdílení obsahu skončily na neschopnosti fungovat v kapitalismu. V tržním prostředí je nutné platit za poskytované služby, i když jde jen o webový hosting. Ještě paradoxnější pak je existence serveru Ulož.to a jemu podobných, které vydělávají na šíření nelegálního obsahu, ale dělají to kvazilegálně. Odpovědnost za nelegálně dostupný obsah převádějí na uživatele, kteří takový obsah na server nahrají. I vyhledávání si provozovatel „online disku“ Ulož.to outsourcoval u anonymní služby Gozo. 

I jiné „nesmrtelné“ věci končí. Google ukončil oficiální podporu první generace zařízení Chromecast, které umí proměnit jakoukoliv televizi s HDMI konektorem v chytrou televizi. Původní Chromecast se začal prodávat přesně před deseti lety, Googlu tak nejde moc vyčítat, že pro starý hardware už nebude vyvíjet bezpečnostní záplaty či nové funkce. Původní Chromecasty ale mají i nadále fungovat, byť možná o něco hůře. Na HN.cz najdete i naši deset let starou recenzi z doby, kdy v Česku Chromecast ani oficiálně nefungoval.
 

Na Techu jsme otestovali novou klávesnici a myš od Logitechu. MX Keys S a MX Anywhere 3S patří ve své třídě mezi špičku, ale nakonec opravdu doporučuju jenom jednu z novinek.
Seriál se zápisky ze života majitele fotovoltaické elektrárny pokračuje. Tentokrát došlo na nečekané rekordy a problémy se zápornou cenou elektřiny.
Nakonec odemykáme recenzi webkamery od Dellu, protože videokonference bez VR headsetů fungují docela dobře a kvalitní webkamerka je skvělá věc.

 Facebook Twitter 


Copyright © 2023 Economia - Newslettery, All rights reserved.


Chcete změnit příjem těchto e-mailů?
Můžete změnit nastavení případně odhlásit jejich odběr.