3. kolekce našeho ročního odrůdového kurzu

Je tento email nečitelný? 
Vino-klub.cz - Sami si lépe nevyberete
Naši milí přátelé ve víně,

vítáme Vás u třetí ko-lekce našeho ročního odrůdového kurzu. Tentokrát se podíváme na nejrozšířenější a nejslavnější světovou odrůdu - CHARDONNAY.

Vše o naší VÍNOVERZITĚ a podmínkách studia najdete zde


Chardonnay pochází z Burgundska, kde vzniklo samovolným křízením Pinotu a Heunische. Má podobné rysy a vlastnosti jako odrůda Pinot blanc (Rulandské bílé), proto byly vzájemně dlouho zaměňovány. Ve Francii je začali oficiálně rozlišovat v roce 1896, u nás až v roce 1987, kdy bylo Chardonnay zapsáno do Státní odrůdové knihy. Přestože se ve starých výsadbách vyskytovaly Chardonnay a Rulandské bílé nekontrolovaně vedle sebe, musela být vína prodávána jen jako Rulandské bílé. Odrůda Chardonnay mohla být na lahvi uvedena jen pokud pocházela z nových výsadeb po roce 1987. Před sametovou revolucí jste si tedy možná pochutnávali na Chardonnay, i když na lahvi stálo "Rulandské bílé".
 
Chardonnay je velmi tolerantní odrůda, daří se jí na různých typech podloží a v různých klimatických podmínkách. Díky tomu patří mezi nejpěstovanější odrůdy na světě co do počtu oblastí, ve kterých je vysazena. Nejslavnější je v oblasti AOC Chablis, v burgundské části AOC Cote de Beaune, ale i v Champagne. U nás je aktuálně vysázena na cca 4 % vinic a drží se vysoko na žebříčku nově vysazovaných odrůd, takže její podíl ještě poroste. 
 
Odrůda č. 3 - Chardonnay
I když je přílišná odrůdová pestrost našich vinic mnohdy kritizována, jsou polohy a vinaři, kteří umí vyrobit Chardonnay světových kvalit. Vzpomeňme na panenské Chardonnay 2004 od Jožky Valihracha, který s ním jako první z ČR zabodoval (získal stříbrnou medaili) na nejslavnější jednoodrůdové soutěži světa - Chardonnay du Monde 2009. Za své Chardonnay 2006 výběr z hroznů získal v roce 2011 zlatou medaili a celkové třetí místo na Chardonnay du Monde 2011
 
V naší nabídce najdete Chardonnay lehčí i těžší, ovocnější i neutrálnější, sušší i sladší, burgundských i barikových typů. Ze všech našich domácích i světových Chardonnay můžete vybírat zde: www.vino-klub.cz/chardonnay.

My jsme společně s náhodně vybranými, ale velmi odpovědnými jedinci z Vašich řad, sestavili pracovní skupinu VOX VPAPULI a po důkladné degustaci vybrali tato Chardonnay:
  
Vzorek č. 1 - Chardonnay 2011 pozdní sběr z BMVinařství je suchá klasika s tóny tropického ovoce, výborná k salátu s pomerančem a kozím sýrem. Na svém kontě už má šest medailí, mimo jiné stříbrnou z AWC Vienna 2012 a diplom z Valtických vinných trhů. K samostudiu doporučuji i jejich polosuché Chardonnay, což je nejrýňákovější Chardonka, co jsem kdy pila. Víno vhodné k televizi.
 
Vzorek č. 2 - Hortovo Chardonnay 2011 pozdní sběr, vyrostlo na vinici v Drnholci. Když bylo mladé, byly v něm cítit výrazné kouřové tóny, jako kdyby bylo vyráběno v barikovém sudě. Pochází ale 100% z nerezových tanků. Kouřové tóny se v něm nyní zcela ztratily. Ve vůni i chuti ucítíte hruškový kompot. Prof. Kraus to popisuje jako znak dobře vyzrálých hroznů. 
 
Vzorek č. 3 - Chardonnay 2010 z Krásné hory není běžným ovocným exemplářem. Ročník 2010 byl na úrodu skoupý, proto je víno hodně koncentrované a minerální. Díky vysoké kyselince bylo půl roku školeno na vlastních kalech, díky čemuž má z prezentovaných vín nejmáslovější chuť. Kyselinka mu zas prodlužuje dochuť. 10% vína leželo ve starším barikovém sudu, proto má lehoulinké vanilkové tóny. Obsahuje jen 0,3 g cukru na litr, takže je to hodně dietní víno, které má široké uplatnění v gastronomii. Právě tato Chardonka je v hledáčku prestižních domácích restaurací.
 
Vzorek č. 4 - V Chardonnay 2011 výběr z hroznů od Zlomků & Vávrů poznáte, že se nám hladina zbytkového cukru začíná zvedat. Díky své vyzrálosti je i více ovocné - mango, jahůdky a banánová dochuť. Líbila se nám i porotcům soutěže Festwine, kteří jí udělili zlatou medaili.
 
Vzorek č. 5 - Volaříkovo Chardonnay 2011 výběr z hroznů z Liščáku se v chuti krásně otevírá. Je to velmi šťavnaté kousací víno, ve kterém ucítíte papaju, mango a trochu banánů, to celé okořeněné lískovým oříškem. 
 
Vzorek č. 6 - Chardonnay jinak: Tomáš Krist nechal své polosladké Chardonnay zrát 4 měsíce v nových francouzských barikových sudech značek BOUTES (díky studenému vypalovaní zachovávají ve víně ovocné chutě) a TONNELLERIES RÉMOND, které jsou prý nejlepší pro burgundská vína. Nebojte se štiplavých tónů syrových třísek a těšte se na tóny štrůdlu - pečených jablek, skořice a vanilky. Hodně konzumentů v tom víně prý ani barik nepozná.
 
Polosladké Chardonnay v barikovém podání je raritou, která slaví úspěch i na světové scéně, a aktuálně je to Tomášovo druhé nejoblíbenější víno na doma (po Rýňáku). Z těch nejdůležitějších úspěchů vypichuji dva: Šampion MUVINA Prešov a bronzová medaile od londýnského Decanteru. 
 
 
DOPLŇKOVÉ SAMOSTUDIUM – VOLNĚ VOLITELNÉ VZORKY:

Ve francouzském Chablis se na křídovém podloží vyrábí hodně suchá a minerální vína, která vydrží 8 - 10 let. Ochutnejte:
Lupé Cholet - Chablis 1er Cru Vaillons Chateau de Viviers
Domaine Jean Paul &Benoit Droin - Chablis 1er Cru - Montee de Tonnerre

V Burgundsku se vyrábí plná tělnatá vína, která vznikají ležením na kvasnicích, čímž se jim životnost prodlužuje na 10 - 30 let.
Domaine Francois Carillon - Bourgogne Chardonnay AOC
Domaine Oliviere Leflaive - Puligny Montrachet AOC
Domaine Oliviere Leflaive - Chassagne Montrachet AOC
Domaine Etienne Sauzet - Puligny Montrachet 1er Cru Les Folatieres

V chladnějším podnebí Champagne hrozny Chardonnay tolik nedozrají, takže mají vyšší kyselinku a lehce zelené tóny ve vůni, což je pro výrobu prestižních šumivých vín žádoucí.
Bruno Paillard - Blanc des Blancs Millésimé 1999

V Novém světě (USA, Austrálie, Nový Zéland) je Chardonnay charakterizováno zráním v dubu neboli bariku (tzn. vanilkovou nebo kouřovou příchutí). Na rozdíl od elegantního francouzského dřeva burgundských dubových sudů, je americký dub agresivnější a výraznější. V USA se nebarikové Chardonnay skoro nesežene. Ochutnejte klasické barikované: Kendall-Jackson Vintner's Reserve Chardonnay. V Austrálii musí Chardonnay barikovat vždy, i když se snaží o výrobu lehčího ovocnějšího vína, aby lidé poznali, že je to Chardonnay. Jinak by to považovali za problém. Viz - Angove's - Long Row Chardonnay, kde se do bariku dávalo jen 10 % z celkového množství vína, aby získalo špětku vanilky. Na Novém Zélandě se nebarikované Chardonnay dělá prakticky jen pro evropský trh - Kim Crawford - Marlborough Chardonnay Unoaked.

 
Doufám, že se Vám téma dnešní (ko)lekce líbilo. Další tekutou látku Vám představíme za 14 dní.
 

Na zdraví zdraví,

Veronika z Víno-klubu

Veronika z Víno-klubu

náš telefon: +420 724 239 045
naši fanoušci: www.facebook.com/vinoklub
naše videa: www.youtube.com/vinoklub
náš blog: www.vinoviny.cz


Copyright © 2013 Vino-klub.cz, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.
Naše adresa je:
Vino-klub.cz, s.r.o.
Benediktská 3
Praha 1 110 00
Czech Republic

Přidejte si nás do svého adresáře
Tel: 724 239 045



Email Marketing Powered by Mailchimp